Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 05.09.2017, 23:56:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand aud cearta asta ca noi suntem mai mistici, sau ca noi suntem mai smecheri, imi aduc aminte de Sf. Marcu din Efes, care s-a dus cu cea mai mare placere la Sinodul din Florenta, si a fost de o reverenta fata de Papa de ar face jumatate din blogurile ultra-ortodoxe sa il condamne ca eretic si ecumenist vandut.
De fapt, se spune ca ceilalti Patriarhi nu au vrut sa participe, au trimis niste reprezentanti (a fost doar Patriarhul Constantinopolului). Sfantul Marcu a fost trimis de Patriarhul Alexandriei. Era doar ieromonah, dar pentru ca era respectat si de imparat si de Patriarhul Constantinopolului, a fost facut episcop, pentru a putea participa deplin la discutii. Era normal sa fie amabil fata de catolici, care erau si gazde, dreapta credinta nu inseamna sa fie agresiv cu ceilalti. In primele zile, in documente ortodocsii erau numiti eretici, acestia au protestat si s-a schimbat termenul.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si unul dintre motivele pentru care Sinodul a esuat(pe langa faptul ca a fost o treaba la repezeala, mai mult facuta de frica turcilor, ca nu a fost primit in Est, astfel neintrand in vigoare canonic, si ca Papa Eugen al IVlea l-a intampinat pe Patriarhul Ecumenic literalmente spunandu-i sa se puna in genunchi si sa ii pupe talpile) a fost ca dominicanii(parca) au transformat sesiunile conciliare intr-un concurs cu palamitii, de care e mai tare in dezbateri de logica.
Sinodul a esuat pentru ca era inacceptabil ca ortodocsii sa adopte niste erezii. Sinodul a fost convocat doar pentru ca imparatul dorea ajutor armat impotriva turcilor. Conditia Papei, al fel ca si la Sinodul Lyon si cu alte ocazii, era ca ortodocsii sa treaca sub conducerea sa si sa accepte dogmele catolice. Ortodocsii au vrut un vrut un sinod, cum era firesc. Deci oricum catolicii nu aveau de gand sa schimbe ceva in invatatura lor, mai ales ca ei erau pe pozitii de forta. Imparatul a facut tot ce a putut ca sa se grabeasca unirea, cu orice pret. Cei care se opuneau unirii, Sfantul Marcu si Antonie al Eracleei au fost inchisi in camere pana s-a redactat actul ce trebuia semnat. Mai multi episcopi si reprezentanti ortodocsi au fugit din oras, pentru a nu fi siliti sa semneze. Sfantul Marcu a fost singurul episcop ortodox ramas care a refuzat sa semneze.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
L-au enervat atat de mult pe sfant cu intrebarile la misto cu privire la energiile divine, desi ii avertizase in repetate randuri sa inceteze, ca a refuzat sa mai vorbeasca la pupitru, provocand "tacerea ce a inconjurat lumea".
Din ce am citit Sfantul Marcu a fost oprit de imparat sa mai participe la discutii, pentru ca se opunea catolicilor si zadarnicea unirea. "Chiar dominicanul Ioan de Montero, a staruit cerând cu multa ardoare întoarcerea sfîntului Marcu al Efesului la cuvântari, însa împaratul nu a îngaduit."
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si dupa aia, rasaritenii s-au dezis de teologia catolica, ca aia se pare ca ar sustine orice erezie, daca e demonstrabila logic, si la fel si poporul din Constantinopol de barbarii aia de latini, ca sunt niste tarani cocliti, si miros ciudat.
Si din orgolii d-astea cretine stam separati de 1000 de ani, si ne scuipam pe forumuri in Anul Domnului 2017.
E firesc ca ortodocsii sa se dezica de teologia catolica, pentru ca e gresita. Nu au avut ce negocia. Nimeni nu i-a impiedicat in cei aproape 1000 de ani pe catolici sa renunte la invataturile gresita si sa revina la ortodoxie, era singura cale. Dar niciodata nu s-au gandit macar la asta. Se spune ca de la Schisma pana la sinodul Florenta au fost 30 de intruniri intre apuseni si rasariteni, pe tema religioasa. La fel de intristator e ca si oamenii din alte religii sunt in afara Bisericii, pentur ca Iisus a venit pentru toti oamenii, fie ei musulmani, hindusi sau alte religii.
Reply With Quote
  #662  
Vechi 05.09.2017, 23:57:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Dacă nu mă înșeală memoria, și Arsenie Boca l-a pictat pe Sf. Francisc de Assisi în biserica de la Drăgănești. Dar, repet, posibil să-mi amintesc greșit.

La noi erezia merge din mamă în fiică, mama s-a rugat Sf. Anton de Padova (cu post și rugăciunile aferente) și a ajutat-o. Nu o dată a ținut postul.
Așa că eu nu mă hazardez să spun că n-au fost sfinți în fața lui Dumnezeu. Când am ajuns în Italia, m-am închinat la mormânt, așa ortodoxă cum sunt.
L-o pictat sii cate suturi si-o luat pentru asta, am avut pe aici unii cate nu ca i-ar fi dat jos coroana de sfant(pe care inca nu o are, nefiind canonizat) ci i-ar fi rupt si haina botezului daca se putea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #663  
Vechi 06.09.2017, 00:26:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Dacă nu mă înșeală memoria, și Arsenie Boca l-a pictat pe Sf. Francisc de Assisi în biserica de la Drăgănești. Dar, repet, posibil să-mi amintesc greșit.
La noi erezia merge din mamă în fiică, mama s-a rugat Sf. Anton de Padova (cu post și rugăciunile aferente) și a ajutat-o. Nu o dată a ținut postul.
Așa că eu nu mă hazardez să spun că n-au fost sfinți în fața lui Dumnezeu. Când am ajuns în Italia, m-am închinat la mormânt, așa ortodoxă cum sunt.
Si eu m-am rugat la Anton de Padova, atunci cand nu stiam prea multe despre ortodoxie si credeam ca si catolicii sunt la fel ca ortodocsii (o scurta perioada, dupa ce am devenit credincios). Am dat de doua ori citatul din parintele Cleopa, noi marturisim in Crez o singura Biserica, Biserica Ortodoxa. Celelalte culte nu sunt biserici, nu au nici Sfinte Taine. Deci acei sfinti catolici nici macar nu erau botezati. Am scris, pe scurt, ceva despre subiectul asta, cu ceva timp in urma, pe forumul catolic. In ultima parte am scris si despre minunile facute de sfintii catolici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Reply With Quote
  #664  
Vechi 06.09.2017, 01:01:31
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu m-am rugat la Anton de Padova, atunci cand nu stiam prea multe despre ortodoxie si credeam ca si catolicii sunt la fel ca ortodocsii (o scurta perioada, dupa ce am devenit credincios). Am dat de doua ori citatul din parintele Cleopa, noi marturisim in Crez o singura Biserica, Biserica Ortodoxa. Celelalte culte nu sunt biserici, nu au nici Sfinte Taine. Deci acei sfinti catolici nici macar nu erau botezati. Am scris, pe scurt, ceva despre subiectul asta, cu ceva timp in urma, pe forumul catolic. In ultima parte am scris si despre minunile facute de sfintii catolici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Cataline, for the Maker's sake, cum sa nu fi fost acei sfinti catolici botezati?! Ce, catolicii sint antitrinitarienii ca iehovistii si aiuritii de la "oneness pentecostals"!? E vorba de botezul in numele Sf. Trinitati, man, deci e valabil. Citeste canoanele BOR si actele Sinodului din Creta si tuturor conciliilor si actelor din miscarea ecvumenica la care a participat BOR: tot botezul facut in Numele Tatalui, Fiului si Sfintului Spirit este valabil. Adica pruncul/adultul in cauza este crestin, din acel moment. Ce fel de crestin, asta e alta discutie alltogether.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #665  
Vechi 06.09.2017, 02:16:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt, se spune ca ceilalti Patriarhi nu au vrut sa participe, au trimis niste reprezentanti (a fost doar Patriarhul Constantinopolului)
Cum spuneam, facut la repezeala, si neprimit in Est, ceea ce l-a facut nul.
Slavii de est l-au si inchis pe Isidor din Kiev cand a propus asta.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era normal sa fie amabil fata de catolici, care erau si gazde, dreapta credinta nu inseamna sa fie agresiv cu ceilalti.
Cand o sa vina anumiti calugari semi-schismatici pe care ii vezi prin toate blogurile si conferintele cum nu vor sa auda de dialog cu catolicii, si o sa inceapa sa zica ca "multi pontifi au caruntit ca sa ajunga la perfectiunea ta, Sfinte Parinte Francisc".
"Numai tu poti sa dobori zidul dintre Bisericile noastre. Nu fii fara intelegere fata de fratii tai mai slabi, grecii, si inlatura piatra de poticnire(filioque) dintre noi. Iar insasi doar aceasta caritate din partea ta ne va face sa primim cu bucurie unirea" si "tinem sa iti reamintim ca intreaga delegatie greaca este tinuta unita datorita dragostei fata de Sfintia dumneavoastra"(tot ce am zis intre ghilimele sunt citate directe ale sfantulu) atunci poate o sa consider asta doar o amabilitate ieftina si protocolara.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sinodul a fost convocat doar pentru ca imparatul dorea ajutor armat impotriva turcilor.
Si am mentionat asta.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci oricum catolicii nu aveau de gand sa schimbe ceva in invatatura lor, mai ales ca ei erau pe pozitii de forta. Imparatul a facut tot ce a putut ca sa se grabeasca unirea, cu orice pret.
Ce pozitii de forta?
Nici nu se terminase Schisma Occidentala. Aveau 3 pretendenti papali.
Aveau miscarea conciliara in plin toi, pe care Sf. Marcu a condamnat-o, ca o papalitate mega-impotenta fata de Biserica a zis ca e la fel de stupida si neistorica ca una moderna.
A fost la fel de convenabila pt ei ca pt imparat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E firesc ca ortodocsii sa se dezica de teologia catolica, pentru ca e gresita.
Bre, Sf. Marcu a sintetizat pe Bernard de Clairvaux (m. 21 august 1153), Dun Scotus(m. 1308), si Aquinas, in opera sa catre sinos.
Cauta compatibilitatea in teologii lor medievali. O gasea valoroasa cand nu faceau cretinisme d-astea
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #666  
Vechi 06.09.2017, 09:51:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pupincuristi, ignoranti in materie de dogma ortodoxa, pai sa nu stiei ei ce inseamna/implica Marea Schisma, Razboiul Sfant, nici unul nu a ajuns la inaltimea gandirii lui catalin2 si implicit a sfinteniei lui..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #667  
Vechi 06.09.2017, 20:15:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cum spuneam, facut la repezeala, si neprimit in Est, ceea ce l-a facut nul.
Slavii de est l-au si inchis pe Isidor din Kiev cand a propus asta.
L-au inchis dupa ce a venit de la sinod si a propovaduit unirea cu catolicii si acceptarea invataturilor catolice. A reusit sa fuga dupa un timp si s-a facut catolic (cardinal).
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand o sa vina anumiti calugari semi-schismatici pe care ii vezi prin toate blogurile si conferintele cum nu vor sa auda de dialog cu catolicii, si o sa inceapa sa zica ca "multi pontifi au caruntit ca sa ajunga la perfectiunea ta, Sfinte Parinte Francisc".
"Numai tu poti sa dobori zidul dintre Bisericile noastre. Nu fii fara intelegere fata de fratii tai mai slabi, grecii, si inlatura piatra de poticnire(filioque) dintre noi. Iar insasi doar aceasta caritate din partea ta ne va face sa primim cu bucurie unirea" si "tinem sa iti reamintim ca intreaga delegatie greaca este tinuta unita datorita dragostei fata de Sfintia dumneavoastra"(tot ce am zis intre ghilimele sunt citate directe ale sfantulu) atunci poate o sa consider asta doar o amabilitate ieftina si protocolara.
Mie mi se par chiar protocolare, afara de cea in care ii spune sa inlature invatatura gresita. Putem sa luam si in considerare faptul ca multe lucrari despre sinod contin si lucruri neadevarate, chiar la ortodocsii unionisti care au participat la sinod. Asa cum scrie in lucrarea cea mai cunoscuta, care se bazeaza in principal pe marturiile lui Siropulos. https://saraca.orthodoxphotos.com/bi..._florentin.htm
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ce pozitii de forta?
Nici nu se terminase Schisma Occidentala. Aveau 3 pretendenti papali.
Aveau miscarea conciliara in plin toi, pe care Sf. Marcu a condamnat-o, ca o papalitate mega-impotenta fata de Biserica a zis ca e la fel de stupida si neistorica ca una moderna.
A fost la fel de convenabila pt ei ca pt imparat.
Pentru ca sinodul avea ca ultim scop ajutorul armat pentru bizantini, asa cum am spus. Papa chiar a spus, cand se tergiversau disuctiile, ca nu mai acorda ajutorul daca nu se semneaza unirea.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Bre, Sf. Marcu a sintetizat pe Bernard de Clairvaux (m. 21 august 1153), Dun Scotus(m. 1308), si Aquinas, in opera sa catre sinos.
Cauta compatibilitatea in teologii lor medievali. O gasea valoroasa cand nu faceau cretinisme d-astea
Poate nu stii, dar asa se face intr-un dialog cu cei de alta credinta, citezi si din ce spun ei. Asa fac si eu, de curand am citat din catehismul catolic. Sfantul incerca sa arate adevarul folosindu-se si de ceea ce spun scriitorii catolici, ca sa le arate ca si in invatatura catolica sunt aceste adevaruri. Ceea ce e adevarat e universal valabil, nu conteaza cine il spune.
Reply With Quote
  #668  
Vechi 07.09.2017, 00:49:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
L-au inchis dupa ce a venit de la sinod si a propovaduit unirea cu catolicii si acceptarea invataturilor catolice. A reusit sa fuga dupa un timp si s-a facut catolic (cardinal).
Si a cumparat mercenari pentru asediul Bizantului, si l-a tot trimis Papa prin misiuni si inscaunat prin diverse locuri, ca era bun propagandist.
Ma bucur ca i-am facut cronica vietii impreuna.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mie mi se par chiar protocolare, afara de cea in care ii spune sa inlature invatatura gresita.
Din nou, cand o sa ii vad pe tovarasii anti-ecumenisti ca baga "protocolisme" d-astea, mai vorbim.
Putem sa luam si in considerare faptul ca multe lucrari despre sinod contin si lucruri neadevarate, chiar la ortodocsii unionisti care au participat la sinod.
Niciodata nu am avut auzit pe cineva sa se indoiasca de veridicitatea citatelor, si este citat chiar si de siteuri ortodoxe care au o parere foarte nefavorabila ecumenismului, deci putem sa le consideram reale.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca sinodul avea ca ultim scop ajutorul armat pentru bizantini, asa cum am spus. Papa chiar a spus, cand se tergiversau disuctiile, ca nu mai acorda ajutorul daca nu se semneaza unirea.
Si?
Papalitatea era inca slaba.
Ajutor militar sau nu, tot era in avantajul ei.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul incerca sa arate adevarul folosindu-se si de ceea ce spun scriitorii catolici, ca sa le arate ca si in invatatura catolica sunt aceste adevaruri. Ceea ce e adevarat e universal valabil, nu conteaza cine il spune.
Pai si atunci de ce te repezi aiurea, cu "au respins-o ca e falsa"?
Ca eu vorbeam de total altceva.
Delegatia ortodoxa era total ok cu folosirea teologiei apusene.
Da, o mare parte din fobia pentru scolastismul catolic vine din circul de care pomeneam.

Inteleg ca te crezi inchizitorul vigilent, care trebuie sa corecteze cand vede lumea ca scrie chestii care s-ar putea interpreta care fiind ne-anti-ecumenice, dar mai vezi si contextul, Cataline.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #669  
Vechi 07.09.2017, 12:10:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, for the Maker's sake, cum sa nu fi fost acei sfinti catolici botezati?! Ce, catolicii sint antitrinitarienii ca iehovistii si aiuritii de la "oneness pentecostals"!? E vorba de botezul in numele Sf. Trinitati, man, deci e valabil. Citeste canoanele BOR si actele Sinodului din Creta si tuturor conciliilor si actelor din miscarea ecvumenica la care a participat BOR: tot botezul facut in Numele Tatalui, Fiului si Sfintului Spirit este valabil. Adica pruncul/adultul in cauza este crestin, din acel moment. Ce fel de crestin, asta e alta discutie alltogether.
Biblia spune ca "Este un Domn, o credință, un botez."(Efeseni 4:5). Modificarile aduse Credintei, se numeste erezie. Persoana care se afla in erezie si savarseste ceva, chiar daca o face in Numele Sfintei Treimi, NU este binecuvantata de Dumnezeu si lucrul savarsit de el, nu este bineplacut Domnului. Tot Cartea Sfanta zice: "Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7:22-23)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #670  
Vechi 07.09.2017, 13:27:47
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Biblia spune ca "Este un Domn, o credință, un botez."(Efeseni 4:5). Modificarile aduse Credintei, se numeste erezie. Persoana care se afla in erezie si savarseste ceva, chiar daca o face in Numele Sfintei Treimi, NU este binecuvantata de Dumnezeu si lucrul savarsit de el, nu este bineplacut Domnului. Tot Cartea Sfanta zice: "Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7:22-23)
Propagandă sau marketing confesionalist. Mai ramîne să zici, ca și Cătălin, că "ereticii" ajung în Iad.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17