Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 28.12.2011, 11:13:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Noi vorbeam despre un citat al fondatoarei, nu despre o carte, citat pe care ni l-ati pus la dispozitie.
Nici măcar din acel citat, nu reiese că:
1. Stânca ar fi studiul
2. ne indeamna sa nu ne rugam pentru aproapele nostru.

Dacă doar legat de un singur citat ați emis două neadevăruri, ce pretenție mai putem avea de la dvs. cu privire la cărțile EGW, știind că n-ați citit niciuna?
  #502  
Vechi 28.12.2011, 11:34:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici măcar din acel citat, nu reiese că:
1.1. Stânca ar fi studiul
2.2. ne indeamna sa nu ne rugam pentru aproapele nostru.

Dacă doar legat de un singur citat ați emis două neadevăruri, ce pretenție mai putem avea de la dvs. cu privire la cărțile EGW, știind că n-ați citit niciuna?
Domnule, ce tot amestecati lucrurile? Vorbim aici despre cartile lui White sau despre duh si suflet? Nu am citit nimic scris de fondatoarea religiei dumneavoastra si nici nu sint curioasa. Vorbeam despre un citat al dumneaei pe care ni l-ati pus la dispozitie; care ne arata ca strigatele de ajutor cerute de sufletele decedatilor nostri Ellen White le interpreteaza ca fiind inselari ale diavolului. Iar ca solute sugereaza "sa intelegem scripturile cu privire la..." in loc sa ne spuna simplu: rugati-va. Chiar daca nu credeti ca sufletele au nevoie de ajutor, rugaciunea il va indeparta pe diavol si tot e bine.


Si daca tot ne spuneti ca fondatoarea religiei dumneavoastra va indeamna sa va rugati v-as ruga sa-mi dati si niste citate de acest gen.

Last edited by nutucutu; 28.12.2011 at 11:38:11.
  #503  
Vechi 28.12.2011, 12:34:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
un citat al dumneaei pe care ni l-ati pus la dispozitie; care ne arata ca strigatele de ajutor cerute de sufletele decedatilor nostri
Aceasta este a 3-a minciună... însă nu mă mai ocup și de ea că aveți dreptate în privința:

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Domnule, ce tot amestecati lucrurile? Vorbim aici despre cartile lui White sau despre duh si suflet?
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si daca tot ne spuneti ca fondatoarea religiei dumneavoastra va indeamna sa va rugati v-as ruga sa-mi dati si niste citate de acest gen.
Sunt foarte multe, nu doresc să mai continuăm acest off topic. Citiți din lucrările ei, ori dacă nu aveți răbdarea necesară dați un simplu search pe softul pus la dispoziție de saitul oficial al Bisericii:
http://www.adventist.ro/index/materi...u/e-books.html
  #504  
Vechi 28.12.2011, 12:35:33
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Conform Scripturii omul este alcătuit din trup + suflare de viață (Facerea 2,7). La moarte, Dumnezeu își retrage suflarea de viață ce i-a dat-o, iar trupul merge în pământul din care a fost luat. Iar sufletul, care e rezultanta unirii celor două elemente... ei bine sufletul e omul viu, ființa umană întreagă... putem spune că "s-a dus" undeva?
Sufletul este omul si nu se duce niciunde, cand moare. "Tarana esti si in tarana te vei intoarce" Gen. 3:19, explica foarte clar ce se intampla cu omul cand moare, inca de pe primele pagini ale Bibliei.
  #505  
Vechi 28.12.2011, 12:52:33
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
1.Aceasta este a 3-a minciună... însă nu mă mai ocup și de ea că aveți dreptate în privința:
2. Sunt foarte multe, nu doresc să mai continuăm acest off topic. Citiți din lucrările ei, ori dacă nu aveți răbdarea necesară dați un simplu search pe softul pus la dispoziție de saitul oficial al Bisericii:
http://www.adventist.ro/index/materi...u/e-books.html
1.Intimplator aici nu sintem intr-o biserica adventista unde oamenii trebuie sa interpreteze lucrurile numai dupa cum doreste o femeie. O interpretare e o minciuna numai in acceptiunea dumneavoastra (sper ca nu si a bisericii dumneavoastra).

Daca ne-ar aparea niste duhuri cu chipul unor decedati de-ai nostri, primul lucru pe care ne indeamna sfintii nostri sa-l facem este sa ne asezam in genunchi si sa ne rugam. Daca sint chiar sufletele decedatilor, vor capata ajutor, daca sint duhuri inselatoare, vor disparea. Oricum e bine.

2. Daca nu vreti sa-mi dati nu e o problema. As fi vrut sa citesc ceva reprezentativ din punctul dumneavoastra de vedere. Citatul anterior l-am vazut; din punctul meu de vedere e fara substanta.
  #506  
Vechi 28.12.2011, 13:04:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Sufletul este omul si nu se duce niciunde, cand moare. "Tarana esti si in tarana te vei intoarce" Gen. 3:19, explica foarte clar ce se intampla cu omul cand moare, inca de pe primele pagini ale Bibliei.
Daca sufletul este omul adica trupul + suflarea de viata cum zic adventistii cum traduci chestia asta ?
" "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar trupul si suflarea de viata nu pot s-o ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și trupul și trupul si suflarea de viata să le piardă în gheena." ??? Asa ?
Daca sufletul este omul cum traduci asta ?

Și voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunătăți strânse pentru mulți ani; odihnește-te, mănâncă, bea, veselește-te.
Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Și cele ce ai pregătit ale cui vor fi?

Sau asta :
Însuși Dumnezeul păcii să vă sfințească pe voi desăvârșit, și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea Domnului nostru Iisus Hristos.

Noi nu folosim aceeasi expresie desi avem o cu totul alta notiune despre suflet ? Cand spunem : "fie-ti mila de bietul animal ca e si el un suflet " sau alta chestie de genul asta.Cand spui 2000 de suflete nu zici 1suflet/1 persoana ? Cum intreaba altul cate vaci ai si tu ii spui 300 de capete.Ce inseamna : Capul = trupul + suflarea de viata ?



.
  #507  
Vechi 28.12.2011, 13:09:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1.Intimplator aici nu sintem intr-o biserica adventista unde oamenii trebuie sa interpreteze lucrurile numai dupa cum doreste o femeie.
Stimată femeie, deși nu suntem într-o biserică adventistă, vom urma sfatul dumneavoastră...
  #508  
Vechi 28.12.2011, 13:26:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Corect.


Am vrut să demonstrez că Ellen White a spus "cam ce a spus și Biblia" referitor la starea omului în moarte:

"Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic și parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat." (Ecl.9,5)


Conform Scripturii omul este alcătuit din trup + suflare de viață (Facerea 2,7). La moarte, Dumnezeu își retrage suflarea de viață ce i-a dat-o, iar trupul merge în pământul din care a fost luat. Iar sufletul, care e rezultanta unirii celor două elemente... ei bine sufletul e omul viu, ființa umană întreagă... putem spune că "s-a dus" undeva?
Va multumesc pentru raspuns!Deci,daca am inteles bine,considerati ca exista suflet,doar atata vreme cat se afla in trup,dupa care nu mai exista nimic.
Bine,avand in vedere ca suntem crestini,de aici se nasc multe semne de intrebare,inclusiv sensul mantuirii,al faptului ca Iisus a inviat din morti.Sau probabil inexistenta raiului si a iadului,caci daca nu mai exista nimic dupa,ele nu ar mai avea vreun sens.
Ori,daca Dumnezeu isi retrage "suflarea de viata" la El,inseamna ca ea ajunge la Dumnezeu,deci tot ar rezulta o continuitate.
Insa,ce m-ar interesa,pe langa aspectele pur religioase,este felul in care cei care au o astfel de credinta percep viata si moartea.Adica,nu stiu,mie personal mi-ar fi greu sa accept ca totul se incheie in momentul in care trupul fizic a murit.Mi-ar deforma intreaga perceptie despre viata,moarte,valori personale si mi-ar fi greu sa mai vad sensul in multe alte aspecte ale existentei mele...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #509  
Vechi 28.12.2011, 14:09:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Deci,daca am inteles bine,considerati ca exista suflet,doar atata vreme cat se afla in trup,dupa care nu mai exista nimic.
De fapt, noi considerăm că omul nu are un suflet, ci este un suflet. Este o ființă vie, un suflet viu... așa cum spune Scriptura.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Bine,avand in vedere ca suntem crestini,de aici se nasc multe semne de intrebare,inclusiv sensul mantuirii,al faptului ca Iisus a inviat din morti.Sau probabil inexistenta raiului si a iadului,caci daca nu mai exista nimic dupa,ele nu ar mai avea vreun sens.
După viață urmează moartea, iar după moarte învierea. Doar în condițiile învierii putem vorbi de o răsplătire (în Rai) a celor drepți, respectiv de o pedepsire (în foc) a celor nedrepți.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ori,daca Dumnezeu isi retrage "suflarea de viata" la El,inseamna ca ea ajunge la Dumnezeu,deci tot ar rezulta o continuitate.
Chiar și așa, această "suflare de viață" nu este o entitate conștientă care să-și continiue existența întreruptă de moarte într-o lume presupus paralelă.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Insa,ce m-ar interesa,pe langa aspectele pur religioase,este felul in care cei care au o astfel de credinta percep viata si moartea.
Dacă dăm ascultare Sfintei Scripturi, totul devine logic: viața este viață și moartea este moarte. Cele două noțiuni nu se mai amestecă rezultând un amalgam ciudat ce anulează însăși necesitatea învierii. Dacă dogma nemuririi naturale a sufletului ar fi adevărată, învierea ar fi fără sens. Dacă "sufletul" trece într-o altă sferă a existenței - existență în care are parte de sentimente, simțuri, bucurii și tot ce presupune viața (chiar anumite atribute ce-i revin exclusiv trupului) la ce-ar mai fi necesară învierea?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Adica,nu stiu,mie personal mi-ar fi greu sa accept ca totul se incheie in momentul in care trupul fizic a murit.Mi-ar deforma intreaga perceptie despre viata,moarte,valori personale si mi-ar fi greu sa mai vad sensul in multe alte aspecte ale existentei mele...
La fel de greu îmi este mie să accept o teorie care în plus este și nebiblică, ea fiind importată din filosofia păgână.
  #510  
Vechi 28.12.2011, 14:39:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ai ști "câte ceva" în situația că:
1. Ai fi medic de specialitate
2. Ai fi consultat-o

Asta cât privește situația ei medicală. Cât privește caracterizarea operei ei literar-teologice, ai ști "câte ceva" dacă:
3. Ai fi citit câteva cărți de ale ei.

Te afli măcar într-una din situațiile de mai sus? Dacă nu, înseamnă că ești complet pe afară și scrii pe aici doar că n-ai de lucru... în acest caz e chiar pierdere de timp cu tine...
prietene, eu nu sunt ipocrit. Faptul a ea a avut probleme mentale, o zice chiar EA, nu era nevoie ca eu sa o fi consultat sau sa fiu medic. Si apropos, eu lucrez cu tineri si copii cu probleme mentale asa ca am experienta cand vine vorba de astfel de probleme. Citez:
“Pe cand eram inca o copila, parintii mei s-au mutat din Gorham in Portland, Maine. Aici, la varsta de noua ani, s-a intamplat un accident care avea sa-mi afecteze intreaga viata. Impreuna cu sora mea geamana si cu una dintre colegele de scoala traversam o intersectie in orasul Portland, cand o fata de aproximativ treisprezece ani, infuriindu-se datorita unui lucru de nimic, a inceput sa ne urmareasca, amenintandu-ne ca ne loveste…Am intors capul sa vad cat de departe se afla in urma mea si, cand am facut acest lucru, ea a aruncat cu piatra si m-a lovit in nas. Am fost ametita de lovitura si am cazut la pamant, inconstienta. Nu-mi aduc aminte de nimic altceva pentru catva timp dupa accident. Mama mi-a spus ca eram absenta de la ceea ce se petrecea in jurul meu si ca am zacut intr-o stare confuza timp de trei saptamani.” Marturii (vol 1, cap.1- copilaria mea).
Iar acum sa-ti zic ce zicea "profetul" White despre morti:
"Sufletul este muritor, numai Dumnezeu este nemuritor. Viata vesnica este darul lui Dumnezeu prin credinta in Hristos. Starea sufletelor dupa moarte este aceea de inconstienta. Va fi o inviere a celor drepti, cat si a celor nedrepti. invierea celor drepti va avea loc la a doua venire a lui Hristos; invierea celor nedrepti va avea loc cu o mie de ani mai tarziu, la incheierea mileniului".
Asta ca sa vezi ca nu sunt pe dinafara si...numai un naiv ar lua de bune scrierile acestei femei. Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 28.12.2011 at 15:20:37.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31