Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2011, 18:06:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ilie Tudor - tatal lui Tudor Gheorghe

Am aflat ca Ilie Tudor, tatal lui Tudor Gheorghe, a fost inchis alaturi de parintele Dumitru Staniloae, Crainic, Vasile Militaru, Radu Gyr, parintele Mironescu...

Iata ce marturiseste despre inchisoarea petrecuta cu aceste persoane: "Cand vorbea parintele Staniloae, mai aveai timp sa simti frigul sau foamea sau alte ganduri? Acolo am terminat, asa cum imi mai zice din cand in cand Tudor Gheorghe, "facultatea neagra de la Aiud". Ce-mi trebuia profesor, daca vorbea parintele? La ce nivel si cu ce caldura vorbea! Ma uitam: era slab, dar ce lumina avea in ochi! Parca iesea o caldura din el cand vorbea!" Acolo, pe cimentul inghetat, in lipsa si suferinta, duhul statea deasupra materiei. Cand parintele obosea, alte voci intelepte si duhovnicesti continuau sa tina aprinsa flacara credintei pentru ca si trupurile inghetate sa se incalzeasca din caldura ce le mistuia sufletele: "Cand parintele obosea, intervenea altul, de exemplu profesorul Mironescu, cel de la Rugul Aprins, sau Radu Gyr, Nichifor Crainic. Cum mai putea sa-ti fie frig sau foame? Se suna stingerea si atunci se canta incet "Cu noi este Dumnezeu!" sau alte cantari religioase".

Am vazut ca a fost cantaret al bisericii din Podarii Craiovei, datorita faptului ca a absolvit Scoala de Cantareti. Nu stiam nimic despre el si ma bucur ca am aflat aceste lucruri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2011, 18:29:47
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Red face

Intrebarea e: Cati se mai ridica sau mai vor sa se ridice astazi la nivelul lor?
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ilie tudor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ilie The_Fallen Din Vechiul Testament 61 04.03.2016 20:03:55
Am rugamintea sa ne rugam pentru Tudor Nicador Umanitare 6 29.09.2011 13:57:16
Biserica Sf Gheorghe Cel Nou steliana-steli Generalitati 11 05.09.2011 19:07:35
Cu Iisus in celul - concert Tudor Gheorghe luchian Generalitati 7 28.04.2009 22:30:48
Moastele Sf Gheorghe silverstar Generalitati 3 29.10.2008 10:24:24