Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 31.10.2016, 17:50:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Ipocrizie,refugiu și limitare....

Asta propune religia astazi,cel puČ›in cultele creČ™tine mai noi,iar cele tradiČ›ionale încă se rezumă la ritualism teatral în care cei prezenČ›i se multumesc sa asculte un cor de babe Č™i un preot că abia leagă trei fraze una de alta.Iar cei mai "sporiti" aleargă spre refugii mai evoluate,ca de pildă mănăstiri sau preoČ›i cu har,poate chiar moaČ™te sau icoane făcătoare de minuni.Ei bine acolo deja se simte altfel atmosfera.Un aer de modestie putredă cu miros de tamaie si dorinČ›e refulate te îmbie să îČ›i pară rau de tot si de toate.Această maČ™ină de iertat orice si de vindecat si etc.,vrea sa te schimbe cu orice preČ› chiar dacă tu nu esti decât un simplu observator,sau doar un om cu niste intrebari sau necazuri.Dar mereu tu vei fi o victimă in acest sistem al iluziilor.Oricât de mult ai vrea sa găseČ™ti răspunsuri,ei mereu îČ›i vor da aceleaČ™i întrebări....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 31.10.2016 at 18:35:48.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2016, 01:06:23
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da, Serafim, asa pare a fi intrucat multi sufera de formalism si confunda Biserica cu afacerea lor personala.
Din aceasta pricina, iata, un om ca tine poate trai aceasta impresie, probabil cu tristete si spaima, cu dezamagire si nesiguranta, cu groaza, poate, uneori...
Dar nu e mereu asa si nu e peste tot asa.
Domnul este, cu adevarat, cu noi. Niciodata nu a lipsit din istoria lumii. Cand vei avea parte, cu inima infranta si smerita, de Sfintele Taine si cand, aflat la rugaciune vei trai mangaierea Harului, atunci te vei linisti mult si vei gusta un strop din neasemuita bucurie datatoare de viata.
Cauta sa cunosti pe Domnul, asa cum ne povatuiesc Batranii.
Cauta un barbat iscusit, crestin smerit cu lucrarea umila a rugaciunii si cu experienta in luptele despatimirii - care sa te calauzeasca.
Iar inainte de asta, scruteaza-te cu nadejde mare si, indiferent ce vei descoperi in tine, cheama Mila Domnului. Iti va raspunde, pe o cale sau alta, pe masura starii tale si a Voii Lui cu tine. Doar nu astepta sa devii sfant, mai intai, ca sa faci asta. Striga la Domnul asa cum un copil insingurat si speriat isi striga parintii. Domnul ne iubeste, Domnul iti va raspunde si te va mangaia si te va intari foarte.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2016, 10:44:17
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, Serafim, asa pare a fi intrucat multi sufera de formalism si confunda Biserica cu afacerea lor personala.
Din aceasta pricina, iata, un om ca tine poate trai aceasta impresie, probabil cu tristete si spaima, cu dezamagire si nesiguranta, cu groaza, poate, uneori...
Dar nu e mereu asa si nu e peste tot asa.
Domnul este, cu adevarat, cu noi. Niciodata nu a lipsit din istoria lumii. Cand vei avea parte, cu inima infranta si smerita, de Sfintele Taine si cand, aflat la rugaciune vei trai mangaierea Harului, atunci te vei linisti mult si vei gusta un strop din neasemuita bucurie datatoare de viata.
Cauta sa cunosti pe Domnul, asa cum ne povatuiesc Batranii.
Cauta un barbat iscusit, crestin smerit cu lucrarea umila a rugaciunii si cu experienta in luptele despatimirii - care sa te calauzeasca.
Iar inainte de asta, scruteaza-te cu nadejde mare si, indiferent ce vei descoperi in tine, cheama Mila Domnului. Iti va raspunde, pe o cale sau alta, pe masura starii tale si a Voii Lui cu tine. Doar nu astepta sa devii sfant, mai intai, ca sa faci asta. Striga la Domnul asa cum un copil insingurat si speriat isi striga parintii. Domnul ne iubeste, Domnul iti va raspunde si te va mangaia si te va intari foarte.
Doamne ajuta!
(49 de ani,atâția ar fi avut si tata).Da,eu înțeleg că e nevoie să am si eu un "master",dar ce sa fac,dacă nu il am,mă las călăuzit de mirajele mele.Însă faptul ca nu am eu așa ceva,asta nu infirmă ceea ce văd că există,sau nu există.Cu cat afli mai multe cu atât ești mai îngrozit.Iar eu aleg mai bine să ma bazez pe rațiunea asta a mea tulbure,decât pe o credință într-un sistem creat de oameni în scopul controlarii si manipulării.Nu vezi ca saracii oameni,mai ales ortodocșii nostri ,cat de depersonalizati sunt,par asa niste zombii.E un comportament medieval,mai ales la pelerinaje.Sau săracii multi sunt bolnavi sau au probleme și se aruncă în misticism sau izolare ,cand ar putea pur si simplu să le infrunte,să nu mai fuga de realitate.Asta a devenit biserica,si de fapt asta a fost mereu.O mână de oameni au hotarat pentru restul.Elita a controlat plebea,iar inițiați sau sfinți ,marea majoritate mai întâi au fost anatemizati sau asupriti de biserică,iar pe unii abia după moarte,văzând ca lumea îi venereaza ia luat în folosul ei.Numai că asta e marea problemă si azi.Majoritatea nu vor să fie treziți din acest film iluzoriu cu perfecțiunea bisericii,fiindcă ea de fapt musamalizeaza orice păcat al ei,si le evidențiază doar pe ale celor din "lume".Sau mai ales teologia bisericii,e cel mai naiv tratat academic sa zic asa,majoritatea o cenzură ,ca si la conunisti,sau oricr stat totalitar,doar ca să se potrivească cu sistemul.Învățăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace,sunt fals multe.In fine,trebuie alt topic si alte subiecte pe tema asta.Însă mulți știți asta...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2016, 12:58:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da,eu înțeleg că e nevoie să am si eu un "master",dar ce sa fac,dacă nu il am,mă las călăuzit de mirajele mele.
Daca admiti aceasta ipoteza inseamna ca esti cat se poate de lucid in... amagirea ta

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Însă faptul ca nu am eu așa ceva,asta nu infirmă ceea ce văd că există,sau nu există.
Vezi cu adevarat, sau e un... miraj?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cu cat afli mai multe cu atât ești mai îngrozit.
Ingrozit? De unde vine groaza si cine/ce te poate speria? Perspectiva vietii sau a mortii?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar eu aleg mai bine să ma bazez pe rațiunea asta a mea tulbure,decât pe o credință într-un sistem creat de oameni în scopul controlarii si manipulării.
Repet: ratiunea "tulbure" nu este un criteriu real de orientare. Ca atare, tot ce urmeaza dupa, este lipsit de... coerenta! E delicat sa vorbim noi despre sorgintea acestui asa-zis sistem. Nu te putem noi convinge daca vine de la oameni sau de la Dumnezeu. Deschiderea vine numai si numai dinspre tine! Totusi sa nu confundam lucrurile, dar nici sa nu mergem mecanic. Dumnezeu ingaduie si conspiratia, si controlul, si manipularea. Le ingaduie, nu le creaza! Daca esti in har, chiar de vezi, chiar de nu vezi, se ingrijeste Imparatul de tine si de toti lucratorii viei Sale. Daca nu esti "viticultor", probabil te supui altui "stapan" care te poate ingrozi prin mijloacele sale, fiindca iti prezinta o perspectiva ori prea frumoasa cand ea e cacialma, ori prea dramatica si fara iesire, cand de fapt solutii binecuvantate exista in orice!

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu vezi ca saracii oameni,mai ales ortodocșii nostri ,cat de depersonalizati sunt,par asa niste zombii.E un comportament medieval,mai ales la pelerinaje.Sau săracii multi sunt bolnavi sau au probleme și se aruncă în misticism sau izolare ,cand ar putea pur si simplu să le infrunte,să nu mai fuga de realitate.
Saracii despre care vorbesti, sunt feriti de "groaza". Perspectiva pe care ti-o infatiseaza stapanul caruia i te supui, este a unor zombi... Si totusi sa ne amintim "Fericirile" si vom fi... fericiti in nefericirea noastra. Probabil esti prea tanar sa constientizezi harul, desi cu siguranta l-ai intalnit de multe ori, dar l-ai luat ca pe ceva normal. Nu exista fiinta umana care sa nu fi avut parte in viata de "sfaturi la vreme", de "salvari miraculoase", de "voci ale constiintei". Toate vin prin har. Iar de n-ar veni, am fi iremediabil pierduti. Buni sau mai putin buni, o singura clipa daca Dumnezeu si-ar intoarce fata de la noi, n-ar mai exista nici timp, nici mila, nici har...

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asta a devenit biserica,si de fapt asta a fost mereu.
Biserica este ridicata din iubire pentru om, pe jertfa pe Cruce a Mantuitorului Hristos. Asta a fost, este si va fi in veacul veacului. Orice alta interpretare este o amagire.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O mână de oameni au hotarat pentru restul.Elita a controlat plebea,iar inițiați sau sfinți ,marea majoritate mai întâi au fost anatemizati sau asupriti de biserică,iar pe unii abia după moarte,văzând ca lumea îi venereaza ia luat în folosul ei.Numai că asta e marea problemă si azi.Majoritatea nu vor să fie treziți din acest film iluzoriu cu perfecțiunea bisericii,fiindcă ea de fapt musamalizeaza orice păcat al ei,si le evidențiază doar pe ale celor din "lume".
Pentru scenariile horror, probabil exista alte site-uri. Aici ne dorim mai multa prudenta in imaginatie!

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sau mai ales teologia bisericii,e cel mai naiv tratat academic sa zic asa,majoritatea o cenzură ,ca si la conunisti,sau oricr stat totalitar,doar ca să se potrivească cu sistemul.Învățăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace,sunt fals multe.
Tu ai o scuza: esti tanar. Sa nu-ti dea Dumnezeu inteleptirea cu forta. Ia seama inainte de a vorbi, fara sa te documentezi. Nu vorbim de har, ca el vine sau nu vine si nu depinde de "cunoasterea Adevarului". Si Satana cunoaste Adevarul, dar nu se smereste. Daca ai citit sau nu Sfanta Scriptura, nu stiu. Totusi nu te hazarda in astfel de pareri, fiindca toti in jurul tau vad de departe gradul de ignoranta si superficialitate. Cand vei fi citit macar o mica parte din Filocalia, sau macar din sfintii ceva mai recenti (Sf Luca al Crimeii, Sf.Siluan Athonitul, Sf Serafim de Sarov, Sf Ioan Rusu), nu se poate sa nu deprinzi macar o particica mica din abecedarul credintei ortodoxe. Nu te inspaimanta (sau nu te ingrozi!!!), ca vei deveni si tu un zombi... Nu-i asa! Abia atunci vei simti ca tu nu-ti mai apartii cu adevarat si nu ti-ai apartinut niciodata. Altcineva are grija de tine sa nu-ti lipseasca absolut nimic.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
In fine,trebuie alt topic si alte subiecte pe tema asta.Însă mulți știți asta...
Ceea ce stim este ca Dumnezeu nu ne iubeste diferit. Noi alegem sa ne ascundem de dragostea Lui. Tu, nu intasmplator ti-ai ales acest user-name. Ia-l ca pe un semn si cauta-i si citeste-i viata si invataturile Sfantului Serafim de Sarov. Nu ai ce pierde, dar ai cu siguranta ce castiga!
Mantuire sa dea Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2016, 12:59:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se vede ca traiesti intr-un mediu toxic din punct de vedere religios.

Ar fi mult de comentat vizavi de erorile de perceptie, dar in definitiv, sunt ale tale, subiectivismul tau, nu pot sa-ti spun decat atat: scapa de acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2016, 18:31:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se vede ca traiesti intr-un mediu toxic din punct de vedere religios.

Ar fi mult de comentat vizavi de erorile de perceptie, dar in definitiv, sunt ale tale, subiectivismul tau, nu pot sa-ti spun decat atat: scapa de acolo.
Păi aș putea merge cu fratele igor:)).Ne intemeiem o mănăstire,dar inițial mergem câțiva ani la frasinei sau chiar athos.Dar putem acceptăm si alte indicatii.Vorba lui,oricum lumea nu e decât un compromis.Ori te lepezi total,ori admiți păcatul.Eu unul sunt conștient,dar incapabil încă de o decizie 100%.Așa ca imi asum viața asta de înșelare,confuzie etc.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2016, 18:40:47
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
oricum lumea nu e decât un compromis.Ori te lepezi total,ori admiți păcatul
Sa inteleg ca parintii tai cand te-au facut pe tine au ales pacatul, deci cum ramane pana la urma ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2016, 18:44:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sa inteleg ca parintii tai cand te-au facut pe tine au ales pacatul, deci cum ramane pana la urma ?
Nunu.Eram ironic:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2016, 05:01:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
(49 de ani,atâČ›ia ar fi avut si tata).
Inteleg... Imi pare rau. Si tatal meu a murit cam la aceeasi varsta, iar eu eram abia adolescent si nu stiu daca am traversat corect, nici pana azi, travaliul doliului. As fi avut nevoie mai ales de sfaturile/indrumarile lui, atunci cand am avut de facut alegeri/decizii importante, cheie pentru viata. Si simpla prezenta imi era o bucurie si imi dadea multa incredere, liniste...:) De aici o anumita nesiguranta, uneori, la mine. Insa ma straduiesc sa traiesc cu asta si pe de de alta parte am destule "mosteniri" de la el care ma ajuta mult, ca si cum ar fi el insusi de fata si m-ar indruma.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da,eu înČ›eleg că e nevoie să am si eu un "master",dar ce sa fac,dacă nu il am,mă las călăuzit de mirajele mele.Însă faptul ca nu am eu aČ™a ceva,asta nu infirmă ceea ce văd că există,sau nu există.Cu cat afli mai multe cu atât eČ™ti mai îngrozit.
Uneori asa e. Lumea nu mai e atat de frumoasa si nevinovata ca atunci cand eram copii..:) Dar sunt multe leacuri la asta. Unul, la care eu tin mult, este sa imi delimitez aria de posibilitati. Ce nu sta in puterea mea trece pe locul secund. Fac si eu ce pot, incercind sa fiu in acord cu prioritatile situatiei, ata cat imi dau seama de ele. De ce sa ma ocup de ceva care ma depaseste? Asta mi-ar da si mai mult sentimentul de lipsa de control si mi-ar aduce nenumarate rani. E bine sa ne ridicam cu prudenta stacheta si sa ne ocupam de ceea ce putem face, cat de cat. De aici vine multumirea, simtamantul ca nu traiesti in van, bucuria muncii facute care iti da sens si acel placut simtamant de putere personala. In schimb, daca ne stabilim eroic munci prea grele sau prea departate de aspiratiile care ni se potrivesc, incepem sa experimentam tristetea, nemultumirea de sine, dezamagirea, neputinta... Incep depresiile si toate celelalte. Nu ne ajuta asta. Asa am bagat de seama ca se intampla cu multi oameni.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar eu aleg mai bine să ma bazez pe raČ›iunea asta a mea tulbure,decât pe o credinČ›ă într-un sistem creat de oameni în scopul controlarii si manipulării.
Da, dar pe coana ratiune ne putem baza doar pana la un punct. De acolo e bine sa vedem si ce zice ratiunea altora. Nu oricare altii, ce-i drept, ca sunt destui rataciti si orbi pe lume, care isi inchipuie ca se pot trage de sireturi cu oricine. Da-le pace... Pune si tu o lumanare pentru ei, din compasiune sincera, ca in definitiv sunt oameni cu probleme mari, macinati de multe tare vechi, netratate.
Altii, insa, pot fi folositori pentru tine. Avem in Biserica multi oameni zdraveni si generosi. Avem prin carti multe invataturi de folos. Acuma, fiecare isi ia, vrind nevrind, ce crede ca i se potriveste. Poti face si tu asa, dupa cum iti sopteste inima, ratiunea.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu vezi ca saracii oameni,mai ales ortodocșii nostri ,cat de depersonalizati sunt,par asa niste zombii.
Peste tot sunt zombi, si noi suntem uneori...:) Acuma, cine stie ce limite are fiecare si pe mana cui a cazut sau pur si simplu cum ingaduie Dumnezeu sa traim din ratiuni care tin si de Pronie. Dar tot printre ortodocsi vei gasi multi oameni de isprava, daca vrei sa ii cauti. Nu Ortodoxia ii tampeste pe oameni, ci alte lucruri, mult mai nefiresti... Eu m-am convins ca in Biserica fiecare isi poate gasi locul si rostul, daca nu se repede aiurea si daca stie/invata sa fie modest. Iar daca nu ai un duhovnic potrivit, poti sa cauti, cu gand simplu ca atunci cand cauti sa iti implinesti orice alta nevoie. Si cu gandul inaltat la Dumnezeu, ca rugaciune. Nu trebuie sa exaltam lucrurile astea, a avea un duhovnic e un lucru firesc. Faptul ca traim firesc tot mai rar si mai putin, nu trebuie sa ne duca la alt nefiresc - la exaltarea firescului...:) Da la o parte faptul ca la noi sunt multe isterii, stridente si ca lumea pune patima in povesti asazise bisericesti. Atat ii duce capul pe unii, asa inteleg ei, treaba lor... Asa le-o fi masura de increstinare. Tu respect-o pe a ta, ca asta e singurul fapt real pe care te poti baza si in care lucreaza Harul.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E un comportament medieval,mai ales la pelerinaje.
E multa emotie si sunt multe probleme, suferinte, deficiente de toate felurile... Multi oameni sarmani, unii disperati. Incearca sa intelegi si vezi-ti de folosul tau, cum ziceam. E mai intelept si e pragmatic asa.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sau săracii multi sunt bolnavi sau au probleme Č™i se aruncă în misticism sau izolare ,cand ar putea pur si simplu să le infrunte,să nu mai fuga de realitate.
Ei da, usor de zis...:) Dar noi suntem nitel autisti unii in raport cu altii si nu avem deprinderi de intrajutorare desi ne laudam mult cu asta...:) Asta-i nivelul azi pe la noi, ce sa-i faci si, vrem nu vrem participam si noi, fiecare, la asta. Nu e mai bine sa te dedici alor tale?, cate vreme lumea noastra nu o poti schimba.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asta a devenit biserica,si de fapt asta a fost mereu.O mână de oameni au hotarat pentru restul.Elita a controlat plebea,iar iniČ›iaČ›i sau sfinČ›i ,marea majoritate mai întâi au fost anatemizati sau asupriti de biserică,iar pe unii abia după moarte,văzând ca lumea îi venereaza ia luat în folosul ei.Numai că asta e marea problemă si azi.Majoritatea nu vor să fie treziČ›i din acest film iluzoriu cu perfecČ›iunea bisericii,fiindcă ea de fapt musamalizeaza orice păcat al ei,si le evidenČ›iază doar pe ale celor din "lume".Sau mai ales teologia bisericii,e cel mai naiv tratat academic sa zic asa,majoritatea o cenzură ,ca si la conunisti,sau oricr stat totalitar,doar ca să se potrivească cu sistemul.
Ei, nu stiu daca e chiar asa, intru totul. Da, o fi si ce spui tu, dar sa ne amintim ca Biserica e formata din oameni. Ca urmare, multi fac prostii cu carul, altii mai gresesc, altii sunt painea lui Dumnezeu.. Oameni si oameni. Important e sa-i gasesti pe aceia de la care ai ce primi si sa le arati la randul tau dragoste, recunostinta. Cred ca iti face foarte bine asta.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
ÎnvăČ›ăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace,sunt fals multe.In fine,trebuie alt topic si alte subiecte pe tema asta.Însă mulČ›i Č™tiČ›i asta...
Eu unul pretuiesc foarte mult invatatura Bisericii. Problema, asa cum o vad eu in subiectivitatea mea, e ca nu avem o solidaritate reala in comunitati, ca suntem formalisti si egoisti si ca ne cam cultivam bolile sufletesti. Ni se pare ca suntem deosebiti astfel (in lipsa de alte daruri...), cam originali, asa...:)
Altii insa stiu sa fie uniti si sa se foloseasca de Comoara Bisericii. Am putea sa invatam sa facem si noi asta..:)

Toate cele bune,
Doamne ajuta!

Last edited by ioan67; 02.11.2016 at 05:25:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2016, 10:42:09
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...teologia bisericii,e cel mai naiv tratat academic sa zic asa,majoritatea o cenzură ,ca si la conunisti,sau oricr stat totalitar,doar ca să se potrivească cu sistemul.Învățăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace,sunt fals multe.In fine,trebuie alt topic si alte subiecte pe tema asta.Însă mulți știți asta...
da niste exemple, ca nu te cred

-invatatura Bisericii este Biblia,cele 9 sinoade ecumenice,scrierile sfintilor...

-unde gasesti tu aici:"naiv tratat academic", "Învățăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace" ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare