Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.04.2008, 14:19:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

quasar draga dumneata nu prea pricepi ce inseamna "EU arunc vina parintzilor pe copii"? iar euftalia spune foarte bine ca nu are niciologica cu atat mai mult cu cat aceshtia sunt botezatzi adica spalatzi shi curatzitzi de pacatul stramoshesc... dar fireshte ca nu sunt scutitzi de pacatele din familie shi din neam... shi asha mai departe... deci iata ca Parintele pr Arsenie Boca are perfecta dreptate ca se duc pana la al 9-lea neam shi n-ar fi bine sa adaug dar mie imi pare ca se duce direct prin al 10-lea 10x???:(:(
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.04.2008, 14:49:25
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar da parintii au murit, cu pacate grele fiind? Nu trebuie cineva aici pe pamant sa le ispaseasca, ca sa usureze situatia lor din iad si sa-i urce din ce in ce mai mult spre "suprafata" iezerului de foc pana vor iesi cu totul din gheena? Aceasta, impreuna cu rugaciunile si pomenile facute de urmasi in numele parintilor lor raposati le usureaza raposatilor chinul lor din iad, iar pe de alta parte ii scuteste pe urmasi si de mai multe si ingrozitoare chinuri aici, pe pamant.
Situatia, dupa stiinta mea, a pacatosului si nemilostivului, este cam as: facand tot ce se cuvine pentru morti, urmasii inceteaza a le mai duce pacatele pana la al patrulea neam, ei nevinovati fiind. Insa daca nu fac toate acestea (parastasele, pomenile si pomelnice pentru morti), vor trage "din greu" de pe urma pacatelor strabunilor lor.
Si nu exagerez in niciun fel.
Euftalia, de unde stii ca, ceea ce am citat din V.T. a fost numai pentru "spaimantarea" evreilor spre a nu mai pacatui???

Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.04.2008, 15:11:46
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

:|
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.04.2008, 17:59:21
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Iezechiel 18
14. Iar de i s-a născut un fiu, care, văzand păcatele, văzand toate cate le-a făcut tatăl său, el se păzeste si nu face nimic asemenea;
15. In munti nu mănancă jertfe idolesti, nu-si ridică ochii spre idolii cei mincinosi ai casei lui Israel si femeia aproapelui său nu o necinsteste;
16. Pe nimeni nu apasă, zălog nu ia si avutul altuia nu-l risipeste; celui flămand ii dă din painea sa, cu haina sa imbracă pe cel gol;
17. Pe sărac nu asupreste, nu ia nici camătă, nici dobandă; poruncile Mele le păzeste si se poartă după legile Mele; acest om nu va muri pentru nedreptătile părintelui său, ci in veci va trăi.
18. Iar tatăl său, pentru că a apăsat pe altii, a răpit ceea ce era al fratelui său si a făcut in poporul său ceea ce nu era ingăduit, iată va muri pentru nedreptatea sa.
19. [color=green]Dar veti zice: Pentru ce fiul să nu poarte nedreptatea tatălui său? Pentru că fiul a făcut ceea ce era drept[/color] si legiuit si toate legile Mele le-a tinut si le-a implinit; [color=red]de aceea va trăi.[/color]


Nu este tot una sa te nasti intr-o familie de oameni care te pot indruma sa te apropii de Dumnezeu sau sa traiesti intr-o familie de vames care isi tulbura casa cu castigul lui nedrept. Dar asa cum scrie in capitolul 18 din Iezechiel cel ce se intoarce la Domnul va fi mantuit daca este drept.

Daca cineva se intoarce cu credinta la Iisus si face fapte bune, pacatul parintilor lui este in cea mai mare parte sau complet anulat pe acest pamant, iar in cer omul va primi viata vesnica in imparatia lui Iisus.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.04.2008, 18:06:29
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Situatia, dupa stiinta mea, a pacatosului si nemilostivului, este cam as: facand tot ce se cuvine pentru morti, urmasii inceteaza a le mai duce pacatele pana la al patrulea neam, ei nevinovati fiind. Insa daca nu fac toate acestea (parastasele, pomenile si pomelnice pentru morti), vor trage "din greu" de pe urma pacatelor strabunilor lor.
Si nu exagerez in niciun fel.
Eu nu cred ca e chiar asa, stiu ca fiecare trebuie sa-si ingroape mortii, fara sa caute pana in al x-ulea neam, adica de mine ar tine doar de pomenirea bunicilor si a parintilor, eventual si unchilor, bineinteles dupa ce vor deceda.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.04.2008, 16:46:16
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Georgiana,

Te rog din inima, intoarce-te cu fata catre biserica, la propriu, mergi duminica de duminica la Sfanta Liturghie, numai asa vei putea depasi starea sufleteasca in care te afli.

Razvan
Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.04.2008, 01:06:50
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Georgiana paranoia se poate controla prin disciplina afectiva si printr-o motivatie sufleteasca nobila.dar tu suferi de altceva tu esti debusolata in fata vietii pt ca te simti singura si parasita.Exista si pt asa ceva remediu sufletesc.dar pot continua doar dacaesti de acord sa fac asa ceva in mod public pt ca se pot trage prin analiza psiologica multe concluzii despre intimitatea ta sufleteasca.eu pot sa-ti spun ca este doar un puseu al tineretii nesigure.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 19.04.2008, 10:19:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"puseul tineretii nesigure", poate continua in puseul vietii nesigure. Nu ! Aceasta este deznadejdea, uitarea. Sentimente si trairi venite de la diavol pe fondul necredintei. Viata , tineretea cu tot ce are ea bun ,trebuie iubita. Raul si cele rele nu sunt specifice vietii insasi. Toate cele potrivnice sunt rodul pacatelor noastre . Nu trebuie sa amestecam planurile. Georgiana stie la ce ma refer, mai ales cand ma refer la puterea si influenta gandului asupra mintii noastre.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45