Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 20.03.2011, 20:14:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Si Biserica VT era....
Si Biserica Ortodoxa este.... Biserica. Daca Biserica VT o putem numi biserica atunci era... Biserica. Observati similitudinea. :)
Reply With Quote
  #642  
Vechi 20.03.2011, 20:15:33
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si Biserica Ortodoxa este.... Biserica. Daca Biserica VT o putem numi biserica atunci era... Biserica. Observati similitudinea. :)
Sunteti un fin diplomat.Va felicit :).Mergem inainte si depasim momentul.Poate ca intentia conteza mai mult decat formularea.Toate cele bune.
Reply With Quote
  #643  
Vechi 21.03.2011, 22:55:53
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Alexandru, multumim pentru postarile intotdeauna folositoare. Pentru unii, cel putin.
Topicul viza BIOTERAPIA...dar unora le place sa-si auda vocea scrisa la nesfarsit....chit ca pt unii/altii va fi fiind interesant...
Reply With Quote
  #644  
Vechi 26.03.2011, 22:56:07
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Bioenergoterapia e o sarlatanie fara margini. Tipic cei ce pretind ca practica bioenergoterapia se eschiveaza de la a "trata" boli ale caror efecte se observa usor, deci ar fi depistati usor ca sarlatani. Se baga doar la chestii total nedepistabile, eventual o dau in povestile despre vitalism, meridiane si energii, lucruri care nu au nici un fundament in afara de superstitiile erelor pre-moderne in care se clama ce e in corp pentru ca considerau ca e o blasfemie sa faci disectie sau sa analizezi un cadavru.
Reply With Quote
  #645  
Vechi 28.03.2011, 02:42:20
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Vă mulțumesc

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Alexandru, multumim pentru postarile intotdeauna folositoare. Pentru unii, cel putin.
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Subscriu.

Le gasesc utile si sunt scrise cu dragoste.
Vă mulțumesc, folosul din spusele altuia apare când inima este deschisă, dornică de adevăr și nu se cramponează în prejudecăți.
Să vă dea Dumnezeu hrana cea tare duhovnicească, pe care văd că o doriți, prin care să călătoriți la rai.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #646  
Vechi 28.03.2011, 02:47:13
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Vă mulțumesc

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Bioenergoterapia e o sarlatanie fara margini. Tipic cei ce pretind ca practica bioenergoterapia se eschiveaza de la a "trata" boli ale caror efecte se observa usor, deci ar fi depistati usor ca sarlatani. Se baga doar la chestii total nedepistabile, eventual o dau in povestile despre vitalism, meridiane si energii, lucruri care nu au nici un fundament in afara de superstitiile erelor pre-moderne in care se clama ce e in corp pentru ca considerau ca e o blasfemie sa faci disectie sau sa analizezi un cadavru.
Așa este. În plus este o stare de vătămare sufletească a practicianului dar și a victimei prin care se caută fericire pământească cu orice preț, spectaculoasă, fără pocăință și uitându-se de cer.

Însă, adevărul este, pentru a nu fi prea aspri, că foarte mulți, sărmanii, ajung aici din înșelare. Să-i ajute Dumnezeu să scape.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #647  
Vechi 28.03.2011, 03:01:44
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Vă mulțumesc

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Cat de mici sunt oamenii mari si cat de la fel numele scrise cu majuscule, ale micilor crezuti mari....(un gand)....
Nu știu dacă am prins exact gândul dvs. dar mi-am întrebat conștiința și am încercat să modific numele meu pentru a fi scris cu minuscule. Se poate modifica orice în cont mai puțin numele, așa că mă iertați.

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Topicul viza BIOTERAPIA...dar unora le place sa-si auda vocea scrisa la nesfarsit....chit ca pt unii/altii va fi fiind interesant...
După cum v-am rugat și înainte dacă doriți să participați constructiv la discuții parcurgeți-le cu atenție deoarece ideile care le sugerați au mai fost spuse și deja ar fi o repetiție supărătoare să dau aceleași replici pentru aceleași păreri.


Faptul că v-am răspuns la prima dvs. postare printr-o contrazicere nu trebuie să vă supere. Eu v-am îndrăgit cu adevărat răspunsul, și chiar am urmărit și postări ale dvs. din alte părți văzând că sunteți bine intenționat, chiar am urmărit cu drag un link al dvs. la un psalm cântat, dar tocmai din pricina dragostei adevărate nu trebuie omul lingușit când greșește ci primit ce are bun și arătat ce are rău. Așa fac prietenii adevărați, ceilalți care nu fac altceva decât să aprobe se cheamă yesmeni sau lingăi.


Cel puțin aici pe dezbaterea despre bioterapie noi ne-am obișnuit să nu folosim ironia ca să nu alunecăm din inocență.

Cu drag, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 28.03.2011, 04:54:49
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Din Pateric, cu durere și dragoste

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Foarte interesant.Conform IPS Anania(RIP) ,,Întregul text al Pentateuhului îl atestă pe Moise drept autor, iar Biserica, în deplină concordanță cu tradiția și școlile rabinice, a omologat această atestare încă din era apostolică."

De aici rezulta ca Moise a scris si Biserica a confirmat.Nu invers.Apoi biserica a tinut cont de traditia rabinica,acea care a pastrat in realitate scrierile Vechiului Testament.Crestinii au luat scrierile VT de la iudei,nu invers.Daca le spuneti baietilor din Ierusalim ca TORA este produsul tot al BO atunci aveti sanse sa le provocati un infarct.De o istorie intreaga ei stiu altceva.Saracii naivi. De existenta BO in VT nici nu ma mai incumet sa discut :)

„Se spunea despre avva Macarie egipteanul că a urcat odată de la Sketis la muntele Nitriei; și când s-a apropiat de loc, îi spuse ucenicului său: ia-o puțin înainte. Și când a luat-o el înainte, s-a întâlnit cu un preot al grecilor (păgâni), (care alerga ducând cu el un lemn)149(Cuvinte lipsă în unele ediții.) iar fratele i-a strigat: ai, diavole, unde fugi? Acela s-a întors, l-a bătut bine, și l-a lăsat aproape mort. Ceva mai departe, i-a ieșit în cale, alergând, avvei Macarie, care i-a zis: sănătate, sănătate, truditorule! El s-a minunat, venind la el, și îi zise:
– Ce bine ai văzut la mine, de m-ai agrăit?
– Că te-am văzut trudindu-te și nu știi că în zadar te ostenești.
– Și pe mine m-au răscolit binețele tale, și mi-am dat seama că ești de partea lui Dumnezeu. Alt călugăr rău m-a întâlnit și m-a înjurat; eu i-am dat o bătaie soră cu moartea.
Bătrânul pricepu că era ucenicul lui. Iar preotul îi cuprinse picioarele, spunându-i: nu te las dacă nu mă faci monah. Și s-au dus până unde era călugărul și l-au luat în spate de l-au dus la biserica muntelui. Când l-au văzut părinții pe preotul păgân, au fost uluiți; apoi l-au făcut monah. Și mulți dintre păgâni s-au creștinat din pricina lui. Iar avva Macarie a zis: vorba rea îi face răi și pe cei buni, dar vorba bună și pe cei răi îi face buni.”



Așadar, copiind pe Ava Macarie vă răspund cu dragoste pentru atenția și perspicacitatea observației dvs. și cu durere că sunteți influențat de defecțiunile protestantismului [ceea că vă face ostenelile deșarte, pentru că nu vă puteți mântui (Matei 12:30 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește. )] vă răspund la nedumerire.

Când am scris că „Sfânta Scriptură a Vechiului Testament a fost scrisă de Biserica Vechiului Testament, tot Ortodoxă, căci drept Îl slăvea pe Dumnezeu” m-am oprit un pic și m-am întrebat: oare cine va reacționa la această afirmație - neobișnuită pentru cugetarea trupească? Dar am lăsat-o special, bănuind că va amâna iarăși ajungerea la discuția concretă despre bioterapie.
De ce am lăsat-o? Deoarece, pentru a înțelege subtilitățile înșelării demonice deci și bioterapia, sufletul care dorește să se ferească de ele trebuie să fie isteț duhovnicește, perspicace și cu înțelepciune de sus. Așadar într-un cuvânt îi trebuie înțelepciune dumnezeiască adică bisericească. Aceasta se dobândește prin antrenament și dragoste de gândirea Bisericii.
Mă bucur că cel ce a observat afirmația a fost un protestant deci om nebisericesc. Aceasta îmi arată mie că ortodocșii de pe forum deja și-au însușit această gândire duhovnicească preafrumoasă care depășește trupul și deci istoria.
Ca să vă arăt că cele afirmate de mine nu sunt de tip protestant, adică după capul omului, ci sunt spuse chiar de Dumnezeu în Sfânta Scriptură am să vă exemplific tocmai cu citate din Biblie:


Rom.4:11. Iar semnul tăierii împrejur l-a primit ca pecete a dreptății pentru credința lui din vremea netăierii împrejur, ca să fie el părinte al tuturor celor ce cred, netăiați împrejur, pentru a li se socoti și lor (credința) ca dreptate,
Rom.4:12. Și părinte al celor tăiați împrejur. Dar nu numai al celor care sunt tăiați împrejur, ci și care umblă pe urmele credinței pe care o avea părintele nostru Avraam, pe când era netăiat împrejur.
Rom.4:13. Pentru că Avraam și seminția lui nu prin lege au primit făgăduința că vor moșteni lumea, ci prin dreptatea cea din credință. […]
Rom.4:16. De aceea (moștenirea făgăduită) este din credință, ca să fie din har și ca făgăduința să rămână sigură pentru toți urmașii, nu numai pentru toți cei ce se țin de lege, ci și pentru cei ce se țin de credința lui Avraam, care este părinte al nostru al tuturor,
Rom.4:17. Precum este scris: "Te-am pus părinte al multor neamuri", în fața Celui în Care a crezut, a lui Dumnezeu, Care înviază morții și cheamă la ființă cele ce încă nu sunt;
Rom.4:18. Împotriva oricărei nădejdi, Avraam a crezut cu nădejde că el va fi părinte al multor neamuri, după cum i s-a spus: "Așa va fi seminția ta";
Rom.4:19. Și neslăbind în credință, nu s-a uitat la trupul său amorțit - căci era aproape de o sută de ani - și nici la amorțirea pântecelui Sarrei;
Rom.4:20. Și nu s-a îndoit, prin necredință, de făgăduința lui Dumnezeu, ci s-a întărit în credință, dând slavă lui Dumnezeu,
Rom.4:21. Și fiind încredințat că ceea ce i-a făgăduit are putere să și facă.
Rom.4:22. De acea, credința lui i s-a socotit ca dreptate.
"


Așadar vedeți că dreapta credință este cea care mântuiește și aceasta a avut-o și Avraam, mai înainte de Moise?
Și ca să nu ziceți că Avraam a avut doar credința că va avea multe neamuri iată că Sfântul Apostol Pavel ne scrie că a avut aceeași credință cu a noastră


Rom.4:23. Și nu s-a scris numai pentru el că i s-a socotit ca dreptate,
Rom.4:24. Ci se va socoti și pentru noi, cei care credem în Cel ce a înviat din morți pe Iisus, Domnul nostru,
Rom.4:25. Care S-a dat pentru păcatele noastre și a înviat pentru îndreptarea noastră.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 28.03.2011, 04:56:46
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Din Pateric, cu durere și dragoste 2

Iar dacă încă nu știți vă spun eu: dreapta credință este traducerea în românește a cuvântului Ortodoxie. Deci Avraam este Ortodox.

Este evident că și Moise a avut credința în același Dumnezeu ca și Avraam, în Iisus Hristos, deci a fost Ortodox:

Marcu 12:26. Iar despre morți că vor învia, n-ați citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"?

Aici se vede că Moise a avut aceeași credință cu a lui Avraam.

Luca 24:27. Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El.
Luca 24:44. Și le-a zis: Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi.
Luca 24:45. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.
Luca 24:46. Și le-a spus că așa este scris și așa trebuie să pătimească Hristos și așa să învieze din morți a treia zi.


Vedeți că nu puteți pricepe Sfânta Scriptură dacă nu vă deschide Dumnezeu mintea?

Ioan 1:45. Filip a găsit pe Natanael și i-a zis: Am aflat pe Acela despre Care au scris Moise în Lege și proorocii, pe Iisus, fiul lui Iosif din Nazaret.

Ioan 5:45. Să nu socotiți că Eu vă voi învinui la Tatăl; cel ce vă învinuiește este Moise, în care voi ați nădăjduit.
Ioan 5:46. Că dacă ați fi crezut lui Moise, ați fi crezut și Mie, căci despre Mine a scris acela.
Ioan 5:47. Iar dacă celor scrise de el nu credeți, cum veți crede în cuvintele Mele?


Deci dacă a scris Moise despre Domnul nostru Iisus Hristos nu a fost el creștin? Dacă a scris adevărul nu are credința dreaptă? Nu este așadar Ortodox.
Dacă nu credeți așa vă va învinui și pe dvs. ca și pe evrei la Judecata de Apoi nimeni altul decât… Moise.
E adevărat că din punct de vedere trupesc, adică istoric, aveți dreptate: Biserica Ortodoxă s-a născut la Cincizecime în anul 33 d.H., dar duhovnicește de fapt Ea este Împărăția Iubirii Sfintei Treimi, asemănarea cu viața Sfintei Treimi, așa că de fapt Biserica Ortodoxă este din veșnicie în sânul Sfintei Treimi după cum spune însăși Sfânta Scriptură:

Ioan 17:16. Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume.

Vedeți că Biserica nu este din lume?

Ioan 17:17. Sfințește-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul.

Vedeți că Biserica are sfințenia care se găsește doar în adevăr adică în Ortodoxie?

Ioan 17:18. Precum M-ai trimis pe Mine în lume, și Eu i-am trimis pe ei în lume.



Vedeți că, deși nu este din lume, Biserica este trimisă în lume pentru a o sfinți?


Ioan 17:19. Pentru ei Eu Mă sfințesc pe Mine Însumi, ca și ei să fie sfințiți întru adevăr.
Ioan 17:20. Dar nu numai pentru aceștia Mă rog, ci și pentru cei ce vor crede în Mine, prin cuvântul lor,


Vedeți că nu e vorba numai de Biserica Apostolilor ci a tuturor celor ce vor crede prin cuvântul lor, adică Ortodoxie?

Ioan 17:21. Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis.


Vedeți că aceasta este Biserica: asemănarea dragostei Sfintei Treimi deci veșnice?


Ioan 17:22. Și slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca să fie una, precum Noi una suntem:
Ioan 17:23. Eu întru ei și Tu întru Mine, ca ei să fie desăvârșiți întru unime, și să cunoască lumea că Tu M-ai trimis și că i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine.



Vedeți că Dumnezeu Tatăl iubește Sfânta Biserică precum pe Fiul Său (doar este Trupul Fiului Său)


Ioan 17:24. Părinte, voiesc ca, unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine și aceia pe care Mi i-ai dat, ca să vadă slava mea pe care Mi-ai dat-o, pentru că Tu M-ai iubit pe Mine mai înainte de întemeierea lumii.

Vedeți că Biserica își are locul acolo unde este Hristos adică în sânul Sfintei Treimi și este iubită, fiind trupul lui Hristos, mai înainte de întemeierea lumii?


Ioan 17:25. Părinte drepte, lumea pe Tine nu te-a cunoscut, dar Eu Te-am cunoscut, și aceștia au cunoscut că Tu M-ai trimis.



Vedeți că cei ce cugetă lumește, istoric, trupește nu-l pot cunoaște pe Dumnezeu și deci nici Biserica?


Ioan 17:26. Și le-am făcut cunoscut numele Tău și-l voi face cunoscut, ca iubirea cu care M-ai iubit Tu să fie în ei și Eu în ei.

Vedeți că Biserica nu a luat toată învățătura atunci ci este învățată și mai pe urmă tot de Hristos?
Desigur că Biserică Ortodoxă îngerească a apărut doar la facerea îngerilor (căci și ei slăveau drept pe Dumnezeu Ortodoxie = dreaptă slăvire) apoi cea omenească în rai când Adam contempla ortodox pe Dumnezeu din toți pomii raiului. Desigur că Trupul lui Hristos s-a zămislit la Buna Vestire din pântecele Fecioarei Biserica cea Vie și Rai cuvântător. Dar Biserica din punct de vedere al dragostei desăvârșite în adevăr este o realitate a Sfintei Treimi din veșnicie căci nicicând Sfânta Treime nu a fost fără dragoste, fără adevăr și fără putere împărătească (Biserică= împărăție).
Desigur însă că acestea nu le puteți înțelege și deci nu le puteți crede deoarece sunteți încă necreștin și trupesc nefiind încă botezat și neprimind încă decât un har chemător ( extern al Duhului Sfânt ca să veniți la Hristos) iar nu cel mântuitor, intern al Sfântului Botez și nu ați primit nici Pecetea Darului Duhului Sfânt ca să primiți Duhul Adevărului.

I.Ioan 4:6. Noi suntem din Dumnezeu; cine cunoaște pe Dumnezeu ascultă de noi; cine nu este din Dumnezeu nu ascultă de noi. Din aceasta cunoaștem Duhul adevărului și duhul rătăcirii.
Ioan 14:16. Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
Ioan 14:17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi!
Ioan 3:2. Acesta a venit noaptea la Iisus și I-a zis: Rabi, știm că de la Dumnezeu ai venit învățător; că nimeni nu poate face aceste minuni, pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el.



Vedeți Sfântul Nicodim primise harul chemător ca și dvs. dar încă nu putea înțelege din cauză că încă nu se botezase


Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:6. Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este.
Ioan 3:7. Nu te mira că ți-am zis: Trebuie să vă nașteți de sus.
Ioan 3:8. Vântul suflă unde voiește și tu auzi glasul lui, dar nu știi de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul.



Dvs fiind încă firesc, iar nu de sus nu le puteți înțelege dar dacă veți primi harul Duhului Sfânt prin venirea în Biserica Ortodoxă veți primi și gândul lui Hristos


I.Cor.2:14. Omul firesc nu primește cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie și nu poate să le înțeleagă, fiindcă ele se judecă duhovnicește.
I.Cor.2:15. Dar omul duhovnicesc toate le judecă, pe el însă nu-l judecă nimeni;
I.Cor.2:16. Căci "Cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-L învețe pe El?" Noi însă avem gândul lui Hristos.


Din postarea dvs. reies, ca într-un material didactic foarte clar, o parte din defecțiunile protestantismului:
Duhul de a protesta în necunoștință de cauză și fără rost și fără a se apropia de adevăr (nu putea Luther în loc de a protesta și a deschide drumul la atâta sânge vărsat fără noimă, pentru a alimenta iadul, să se apuce să cerceteze cu seriozitate care este voia lui Dumnezeu. L-ar fi dus Dumnezeu la Ortodoxie și s-ar fi mântuit).
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 28.03.2011 at 05:00:27.
Reply With Quote
  #650  
Vechi 28.03.2011, 05:02:33
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Din Pateric, cu durere și dragoste 3

Duhul judecării a toate, inclusiv Sfânta Scriptură prin ochi firesc, trupesc, istoric și politic.
Dragostea nespusă și irațională față de evrei de la care s-a preluat duhul fariseic de interpretare al Bibliei. Oare n-ar fi mai bine ca evreii să afle acum că Moise este Ortodox chiar cu dureri de inimă decât la Judecata de Apoi când va fi prea târziu?
Folosirea unei Biblii mincinoase evreiești făcute în veacul al 9-lea special împotriva lui Hristos. Absolut toți care au folosit-o s-au îndepărtat de la adevăr: evrei, papiști, (neo)protestanți, monofiziți.
Tipic sectar este și felul dvs. de a cita din Îps Bartolomeu. După cum sectarii (rupții de la Biserică) rup Biblia scoțând citate în afară de context pentru a le da un înțeles după mintea lor așa ați rupt și dvs. introducerea pentru a ne demonstra că un ierarh zice că noi ortodocșii avem aceleași opinii cu rabinii că Moise a dat Biblia Bisericii Ortodoxe. Fals Dumnezeu a dat lui Moise Biblia iar Trupul lui Dumnezeu este Biserica Ortodoxă din care și-a dorit cu toată inima Moise să facă parte. Îps Bartolomeu tocmai spunea că Biblia evreiască este contrafăcută și împotriva lui Hristos deci nu au cum să se lămurească cei ce o folosesc ca adevăr ci doar să fie duși în eroare. Biblia cu adevărat originală și dăruită nouă de sus este Septuaginta.

Iar dacă dvs., fiind protestant, înțelegeți ca rabinii despre Sfântul Prooroc Moise, Sfântul Apostol Pavel vă arată că greșiți:


II.Cor.3:13. Și nu ca Moise, care își punea un văl pe fața sa, ca fiii lui Israel să nu privească sfârșitul a ceea ce era trecător.
II.Cor.3:14. Dar mințile lor s-au învârtoșat, căci până în ziua de azi, la citirea Vechiului Testament, rămâne același văl, neridicându-se, căci el se desființează prin Hristos;
II.Cor.3:15. Ci până astăzi, când se citește Moise, stă un văl pe inima lor;
II.Cor.3:16. Iar când se vor întoarce către Domnul, vălul se va ridica.
II.Cor.3:17. Domnul este Duh, și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.
II.Cor.3:18. Iar noi toți, privind ca în oglindă, cu fața descoperită, slava Domnului, ne prefacem în același chip din slavă în slavă, ca de la Duhul Domnului.


Haideți, deveniți liber, lăsați pe rabini și veniți la Hristos.


Dăm citatul în întregime pentru dumirirea dvs. și a celorlalți:

„Dacă Noul Testament nu ridică probleme textuale majore, textul Vechiului Testament, în schimb, e și astăzi obiectul unor diferențe de opinii și opțiuni, conturate de-a lungul timpului și răspândite pe arii foarte largi, în funcție mai ales de apartenențele confesionale. Cu foarte puține excepții, cărțile Vechiului Testament au fost scrise în limba ebraică, pe durata a douăsprezece secole (se estimează că anul 1250 î. H. este acela în care Moise a primit tablele Legii pe muntele Sinai). Cărțile au fost scrise, desigur, în principal pentru Evrei. Aceștia însă s`au dispersat în timp, marea lor majoritate alcătuind ceea ce se numește „diaspora“ (împrăștiere). Fatalmente, cei din diaspora și-au pierdut limba maternă. Dar nu numai ei; o dată cu întoarcerea din captivitatea babilonică (538 î. H.), nici chiar cei din Palestina nu mai vorbeau ebraica, aceasta fiind înlocuită cu dialectul aramaic (în care a vorbit și Mântuitorul). Pe de altă parte, vastul imperiu al lui Alexandru cel Mare a inaugurat epoca elenistică, în care greaca devenise limba cultă a oricărui cetățean.
Așa se face că în cea de a doua jumătate a secolului III î. H. Ptolemeu al II-lea Filadelful a patronat și finanțat traducerea Bibliei în limba greacă. Aceasta a fost făcută în orașul Alexandria de către 72 de învățați evrei, aduși din Palestina (câte șase de fiecare trib), fapt pentru care noua versiune a fost numită Septuaginta. După tradiție, cei 72 au lucrat separat, sub asistența Duhului Sfânt, versiunile lor dovedindu-se în final identice. Septuaginta a căpătat astfel o mare autoritate, fiind considerată ca al doilea original al Vechiului Testament; deși Sfinții Evangheliști și Sfântul Apostol Pavel cunoșteau ebraica, au preferat să citeze din Septuaginta; pe baza ei s`a răspândit creștinismul primelor secole în Asia Mică și în toată aria Mediteranei. Nu e de mirare deci că Septuaginta a devenit textus receptus (textul revelat) al întregului Răsărit european, definit mai târziu ca Ortodoxie.
Cu peste șase sute de ani mai târziu, în secolul IV, Fericitul Ieronim avea să traducă Biblia în limba latină, pentru creștinătatea occidentală, versiune cunoscută sub numele de Vulgata. Cele mai multe din cărțile Vechiului Testament (începând cu Psalmii) au fost traduse mai întâi după Septuaginta, apoi după Textul Ebraic. Controversată, chiar de la început, de către contemporanii lui Ieronim (printre care și Fericitul Augustin), Vulgatei i-au trebuit nu mai puțin de douăsprezece secole până să devină textus receptus al Bisericii Catolice, decretată astfel de către Papa Clement al VIII-lea în 1592 și rămasă ca atare până astăzi.
Ce s`a întâmplat cu Versiunea Ebraică? Ea a continuat să fie citită în sinagogă, dar a rămas mai mult pe seama rabinilor și a altor învățați, circulația ei fiind tot mai restrânsă. A mai intervenit o dificultate: După cum se știe, alfabetul ebraic era alcătuit numai din consoane. Pentru pronunțarea corectă a unui cuvânt, vocalele erau intercalate de cititorul însuși, iar aceasta se făcea prin tradiția orală transmisă de la dascăl la învățăcel. Cu vremea însă, această tradiție s`a tot subțiat, așa încât noile generații nu mai erau sigure, de pildă, dacă cuvântul zkhr din Dt 25, 19 trebuie citit zekher = „amintire“, „pomenire“, sau zakhar = „bărbat“. Încă din secolul IV Fericitul Ieronim nota că dacă cele trei consoane dbr se citescdabar, ele înseamnă „cuvânt“; dar dacă se citesc deber, înseamnă „ciumă“ g. Astfel s`a născut nevoia de a se inventa semnele vocalice care să fie intercalate în sistemul consonantic, operă întreprinsă de către masoreți (de la ebraicul masora = tradiție) în secolele VIII-X d. H.; ultima versiune, realizată în jurul anului 900 de către Ben Așer și Ben Neftali, a primit aprobarea autorităților rabinice și s`a constituit în ceea ce se cheamă, până astăzi, Textul Masoretic al Vechiului Testament. El stă la baza traducerilor moderne, devenind astfel echivalentul unui textus receptus pentru creștinătatea protestantă. Dar nu numai pentru ea; supusă unor îndelungate și severe examene critice textuale, Vulgata și-a pierdut mult din autoritatea inițială, așa încât chiar traducătorii catolici, unii din ei foarte valoroși, s`au întemeiat pe Textul Masoretic.
Desigur, disputa dintre ebraiști și eleniști nu se va isprăvi niciodată, fiecare tabără având argumente prin care să demonstreze că limba cultivată de ea e mai bogată, mai nuanțată, mai capabilă să exprime Cuvântul lui Dumnezeu. Ca de obicei, adevărul e pe undeva pe la mijloc, dar nu aceasta e problema cea mai importantă, ci aceea a diferențelor de text. Dacă cele două principale versiuni biblice s`au produs în Răsărit (Septuaginta, în Alexandria Egiptului; Textul Masoretic, în Tiberiada Palestinei), tot aci, în Răsărit, s`au produs și confruntările, iar acestea s`au consumat în contextul mai larg al confruntărilor dintre iudaism și creștinism. Creștinii au băgat de seamă că textele masoretice prezintă unele deosebiri, mai ales în textele profețiilor mesianice, care nu puteau fi puse doar pe seama unor rațiuni filologice. Iată un singur exemplu, extras din Deuteronom 8, 3:
SEPTUAGINTA: „Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu“.
TEXTUL MASORETIC: „Nu numai cu pâine trăiește omul, ci cu tot ceea ce iese din gura lui Dumnezeu“.
Deși, aparent, cele două versiuni sunt foarte apropiate și pot genera exegeze asemănătoare, totuși e lesne de observat că din Textul Masoretic lipsește termenul „cuvântul“ (în greceșterhéma = „cuvânt“ ca mijloc de comunicare, înrudit semantic cu lógos = „cuvânt“ ca rațiune divină și rostire creatoare). Or, prezența acestui termen poate duce mai ușor la suita: rhéma – lógos – Logosul Întrupat – Iisus Hristos, ceea ce înseamnă o exegeză hristologică foarte clară. Acum e cazul să reținem că textul e folosit de Iisus în dialogul Său cu diavolul (Mt 4, 4) și că Domnul îl citează după Septuaginta.
E ușor de înțeles, așadar, de ce creștinii, mai ales cei din Răsărit, au devenit circumspecți față de Versiunea Masoretică, întărindu-și opțiunea pentru Septuaginta. Dar nu numai ei; încă din secolul IV, după ce Ieronim a început să traducă Vulgata din ebraică, Fericitul Augustin îl suspecta că nu crede în caracterul revelat al Septuagintei. În zilele noastre intervine și istoria însăși a textului: față de Versiunea Masoretică (începutul secolului X d. H.), Septuaginta (a doua jumătate a secolului III î. H.) e mai veche cu aproape 12 secole; textul Septuagintei a fost stabilit de învățați evrei cu mult înaintea ivirii creștinismului, deci fără putința unor partizanate polemice; actualele traduceri occidentale au la bază manuscrise masoretice din secolele VIII-X, pe când cei mai vechi codici ai Septuagintei datează din secolul IV (Vaticanus) și chiar III (Freer), deci la distanță de cel puțin o jumătate de mileniu. Dacă s`a constatat că masoreții, din rațiuni de teologie iudaică, au operat intervenții deliberate într`o seamă de texte, nu e mai puțin adevărat că diferențele – mai mult decât notabile – între cele două versiuni se extind pe arii în care orice intenție polemică este exclusă. Se pare că, în această privință, descoperirea (în 1947) și studierea manuscriselor de la Qumran oferă noutăți mai mult decât surprinzătoare. Cercetări recente ale unor bibliști occidentali – atât catolici cât și protestanți – arată că texte vechitestamentare contemporane cu Versiunea Alexandrină (sec. III î. H.) sunt mult mai apropiate de aceasta decât de cea Masoretică”
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 28.03.2011 at 05:04:45.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23