Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.10.2011, 22:50:44
gabreela's Avatar
gabreela gabreela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gabreela
Implicit

Împărăteasa mea preabună și nădejdea mea, Născătoare de Dumnezeu, ajutătoarea săracilor și primitoarea străinilor, bucuria celor întristați și acoperământul celor necăjiți, vezi nevoia mea și necazul meu; ajută-mă ca pe un neputincios, hrănește-mă ca pe un străin. Necazul meu îl știi, dezleagă-l precum vrei, că nu am alt ajutor în afară de tine, Maica lui Dumnezeu, ca să mă păzești și să mă acoperi în vecii vecilor. Amin

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătoasa.
Rugăciune
„Doamne, dă-mi seninătatea să accept ce nu pot schimba, curajul să schimb ceea ce pot și înțelepciunea să le deosebesc. Fie voia Ta - nu a mea!"
__________________
"Doamne, dă-mi seninătatea să accept ce nu pot schimba, curajul să schimb ceea ce pot și înțelepciunea să le deosebesc. Fie voia Ta - nu a mea!"
Reply With Quote
  #102  
Vechi 29.10.2011, 23:45:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Doamne , n-ajung pan la Tine - Magda Isanos


Doamne, n-ajung pân'la tine
vârfurile-acestei paduri de suspine?
Cum esti tu atotstiutor,
sa fi dat pâne de-ajuns tuturor,
culcus pentru copiii înghetati,
câte putin din lumina celor bogati,
câte putin din cerul lor senin,
de care îngeri întraripati se tin.
Sa fi dat, Doamne, fiecarui om,
câte-o bucata verde de pamânt si câte-un pom
al tuturor sperantelor pamântesti,
si nu te-am fi-ntrebat unde esti.
Am fi spus ca te-ai raspândit
în noi, ca un fluviu linistit,
ca te-am baut fara sa stim...
N-ai fi ramas în biserica si-n tintirim,
ci ai fi mers împreuna cu noi
si te-am fi pus între coarne la boi,
ca pe-un ciucure frumos de matasa
sa ne-ajuti la plug si la coasa.
În loc sa pleci pe celalalt tarâm,
ai fi avut la masa noastra un tacâm
si seara, obosit si far' de-alai,
în loc sa te-ntorci înapoi în rai,
adormeai undeva pe-aici,
printre copii si pisici,
într-un colt de vatra luminat.
Doamne, de ce ti-au crescut aripi
si-ai zburat ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.11.2011, 00:36:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, Iisuse, Tu, singurul Prieten al singurătății mele,ai milă totdeauna de dragostea mea, căci totdeauna este slabă...
Când este fericită, se pierde cu totul în bucuria ei și uită că mai este încă pe pământ.

Atunci își descoperă tot lăuntrul și își dăruiește tot avutul cel mai de preț, nemaiținând seama că ar putea fi privită cu dispreț, ca o ușuratică.
Sau bănuită de risipă, ca o nebună.
Când este mâhnită, iarăși se pierde cu totul în durerea și în lacrimile ei, uitând de orice trecut și de orice viitor fericit.
Când îi vine un oaspete nou, se pierde cu totul în încrederea ei, uitând de toți cei dinainte care au venit numai s-o jefuiască.
Atunci își întinde masa cea mai largă, cu dărnicia cea mai largă și așază în fața oricui tot ce are mai bun în cămările sale.
Ca oaspetele să plece cât mai sătul și cât mai mulțumit.
Nici mai gândindu-se că au fost atâția dintre aceștia care i-au batjocorit dărnicia, numind-o nesocotință.
Când face cuiva o făgăduință, se pierde cu totul în grija de a și-o împlini mai devreme și mai mult chiar decât ar trebui.
Fără să se mai gândească la niciuna din ostenenile ori pagubele care o costă aceasta.
Când nu i se răspunde, se pierde cu totul în a-și găsi numai ei vreo vină pentru tăcerea nedreaptă.
Iar dacă nu își află vina căutată – și-o inventează, numai spre a nu-și opri niciodată, asupra nimănui, vreo bănuială că a înșelat-o.
Când trebuie să se întoarcă singură de acolo de unde se așteaptă să plece însoțită, sau când trebuie să culeagă un spin în loc de o floare și o rană în loc de mângâiere, sau când trebuie să își aducă înapoi darul neprimit – în loc să aducă o îmbrățișare plină de recunoștință, sau când trebuie să însoțească un sicriu în loc de un steag și să plângă pe o piatră în loc de un umăr, sau când trebuie să strângă o bănuială, în loc de o încredințare și o teamă în loc de o siguranță, sau când trebuie să plece însetată chiar de lângă izvorul până la care a răzbătut cu nespuse primejdii și osteneli, ai milă atunci totdeauna, Preaiubitul meu, de inima mea slabă!
Înnoiește-mi de fiecare dată încrederea în iubirea Ta!Și în însușirea tuturor semenilor mei de a putea iubi cu adevărat.
Fă ca dragostea celor puțini, care îmi sunt alături, să-mi fie de un preț mai mare decât toată ura celor mulți, care îmi sunt împotrivă.
Fă ca prețuirea celor cinstiți să-mi fie mai însemnată decât disprețul tuturor celorlalți.
Fă ca amintirea tuturor bucuriilor pe care le-am avut să-mi fie mai mare decât oricare durere și dezamăgire pentru cele pierdute.
Fă ca dulceața dragostei adevărate să-mi fie mai netrecătoare decât amărăciunea celor ce m-au înșelat, și clipele strălucite, petrecute pe munte cu Tine, să-mi fie o răsplătire nespus mai grea decât toți anii îndelungați târâți în întuneric printre monștri.
Că prin toate acestea, Tu iubirii mele saui-ai luat ceva, numai ca să o faci mai frumoasă.
AMIN!


Traian Dorz
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.12.2011, 13:05:26
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

'Pune macar un deget pe fruntea mea si-atunci voi invia. Sau, daca sunt prea necurat pentru degetul Tau, ingaduie ca doar o raza de lumina din Imparatia Ta sa straluceasca asupra mea si inalta-ma din acest asternut de viermi, o, Domnul meu preaiubit.'

'Odata, m-am legat de Tine, Iubirea mea, iar toate celelalte legaturi s-au rupt. Vad o randunica zburand deasupra cuibului ei sfaramat si-mi spun:'Nu sunt legat de cuibul meu'. Vad un fiu plangandu-si tatal si spun:'Nu sunt legat de parintii mei.' Vad un peste murind de indata ce este scos din apa si spun:'Acesta sunt eu! Daca as fi scos din bratele Tale, as muri in cateva clipe, ca un peste aruncat pe nisip.'

(din 'Rugaciuni pe malul lacului'-Sf.Nicolae Velimirovici)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.12.2011, 15:46:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iisuse , preadulce Hristose

Iisuse preadulce Hristoase,
Primește-mă pe mine cel păcătos
Iisuse preadulce Hristoase
Ridică-mă Doamne și astăzi
Ridică-mă iarăși de jos.
Sunt murdărit de păcate,
Iar demonii mă urmăresc,
Iisuse preadulce Hristoase,
Spre Tine nădăjduiesc.
Nu-s orb, dar am beznă în mine
Din beznă, spre beznă privesc.
Doar Tu ești Lumină Hristoase,
Cu Tine mă împărtășesc.

din "Izvorul Îndepărtat" D. S
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.12.2011, 23:46:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De vorba cu Tine, Doamne !

"Am stat de multe ori, impreuna, de vorba, Doamne !Te-am cautat, pentru ca am avut nevoie sa stiu ca existi langa mine si nu ma lasi sa ma simt singura .Credinta ca esti, ca imi veghezi existenta, imi da senzatia ca viata mea are un sens.Stiu,existenta Ta este dincolo de ceea ce noi putem percepe, iar credinta ca aspiram spre Tine si spre invatatura Ta, care este dragoste, iubire pentru oameni si bunatate, reprezinta insasi temeiul existentei sociale.Numai urmand invataturile Tale, putem spera sa atingem Raiul.
Stiu ca intruchipezi iubirea si forta credintei, sustinuta de energia sperantei, care moare ultima.Stiu ca reprezinti unitatea si perfectiunea spre care aspiram noi, muritorii imperfecti, ce traim in aceasta lume bipolara.
Stiu ca esti fara spatiu, forma si timp...esti curgere fara inceput si fara de sfarsit, esti totul, intregul, starea de constienta si deplinatate.
La inceput a fost Cuvantul si Tu, Doamne, ai fost Cuvantul prin care toate au fost posibile.Am inteles ca prin cuvant sunt in legatura cu Tine, Doamne, si in cuvinte pun rugaciunea pe care Ti-o adresez.O spun din toata inima, pentru ca doar asa ea are forta, Doamne, si doar asa ma poti auzi.Ma intalnesc cu Tine prin cunoastere si constientizare si Te simt deplin in iubire.Acea iubire atotcuprinzatoare cu care Tu, Doamne, ne iubesti pe noi nu cunoaste frontiere, nu cunoaste piedici.Este iubirea care umple si intregeste, reface unitatea pierduta, uneste contrariile, aduce lumina constientizarii.
Constientizarea ne aduce cunoasterea de sine si acest lucru ne ofera lumina si pace.Avem nevoie sa ne aflam in noi propria lege si astfel ne dezlegam de toate celelalte.Aceasta lege este sarcina de a ne descoperi adevaratul centru , spre a deveni una cu tot ce exista.Atunci cunoastem iubirea deplina, care tinde sa devina tot, vrea sa uneasca si nu sa separe.Este acea iubire care presupune acceptarea fara limitare sau conditionare, iubirea care ne face sa ne depasim conditia si sa ne intalnim cu Tine, Doamne.
Nu ne este usor sa facem asta si, pentru ca ratacim asa mult, amanam intalnirea vindecatoare cu Tine.
-De ce ne pierdem, Doamne, asa de usor ?
-Mergeti pe drumuri gresite si cautati acolo unde nu veti gasi decat amagirea!
-Ajuta-ne, Doamne, sa Te intalnim !
-Inaintati in credinta si speranta si Ma veti intalni in iubire ! Indrazniti !"
(Viata ca o arta,de Aniela Minu, Ed.Agnos)
balla georgeta
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.12.2011, 13:24:45
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit din Acatistul Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos

Icosul al 8-lea
Tot esti iubire, tot esti dulceată pentru cei ce te iubesc pe Tine, Hristoase Dumnezeule, si coborarea Ta Dumnezeiasca o slăvim, că din fecioară curată Te-ai născut pe pămant ca să ne ridici la ceruri pe noi, cei ce Iti cantăm:
Slavă Ție, Fiul lui Dumnezeu,Cel ce pe pămant Te-ai născut;
Slavă Ție, Cel ce in chip negrăit Te-ai intrupat din Fecioară;
Slavă Ție, că Te-ai arătat nouă;
Slavă Ție, că departe fiind, pe noi la Tine ne-ai chemat;
Slavă Ție, că esti a noastră bucurie nespusă;
Slavă Ție, dulceata inimilor noastre;
Slavă Ție, că prin Nasterea Ta lumina mantuirii ne-ai strălucit;
Slavă Ție, Cel ce ai vărsat lacrimi pentru mantuirea noastră;
Slavă Ție, că prin acestea focul patimilor noastre l-ai stins;
Slavă Ție, că de necurătia patimilor ne-ai spălat;
Slavă Ție, că din moarte ne-ai curătit;
Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, cel ce pentru noi te-ai intrupat, Slavă Tie.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.12.2011, 15:29:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La cumpana intre ani !

Rugăciunea Sfântului Paisie Aghioritul pentru lume
Dumnezeul meu, să nu-i părăsești pe robii Tăi care trăiesc departe de Biserică; dragostea Ta să-i aducă pe toți lângă Tine.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de cancer.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de boli ușoare sau grave.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de infirmități trupești.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de infirmități sufletești.
Pomenește, Doamne, pe conducătorii țărilor și ajută-i să conducă creștinește.
Pomenește, Doamne, pe copiii care provin din familii cu probleme.
Pomenește, Doamne, pe familiile care au probleme și pe cei divorțați.
Pomenește, Doamne, pe orfanii din toată lumea, pe toți cei îndurerați și nedreptățiți în această viață, pe văduvi și pe văduve.
Pomenește, Doamne, pe toți cei întemnițați, pe anarhiști, pe narcomani, pe ucigași, pe făcătorii de rele, pe hoți, luminează-i și ajută-i să se îndrepte.
Pomenește, Doamne, pe toți cei înstrăinați.
Pomenește, Doamne, pe toți cei ce călătoresc pe mare, pe uscat și prin aer, și-i păzește.
Pomenește, Doamne, Biserica noastră, pe slujitorii sfințiți ai Bisericii și pe credincioși.
Pomenește, Doamne, toate frățiile monahale, pe stareți și pe stărețe, pe monahi și pe monahii.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt în vreme de război.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt prigoniți.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care sunt precum păsările vânate.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care și-au lăsat casele și serviciile lor și se chinuiesc.
Pomenește, Doamne, pe săraci, pe cei fără casă și pe refugiați.
Pomenește, Doamne, toate popoarele, să le ții în brațele Tale, să le acoperi cu Sfântul Tău Acoperământ, să le păzești de orice rău și de război. Și iubita noastră țară, zi și noapte să o ții la sânul Tău, să o acoperi cu Sfântul Tău Acoperământ, să o păzești de orice rău și de război.
Pomenește, Doamne, familiile chinuite, părăsite, nedreptățite, încercate și dăruiește-le lor milele Tale cele bogate.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care suferă de tot felul de boli sufletești și trupești.
Pomenește, Doamne, pe robii Tăi care ne-au cerut nouă să ne rugăm pentru ei.



AMIN !

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.12.2011, 20:14:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeu milostiv si indurator, a carui dragoste pentru oameni nu are margini; ma inchin slavei Tale cu teama si cuviosie, ca sa-Ti multumesc pentru tot ce mi-ai dat, mie robului Tau in acest an.
Slava Tie Doamne, Te laud si iti cant, Stapane si Binefacatorule. Din nou ingenunchez in fata Ta, ca sa iti multumesc pentru mila si bunatatea Ta, si ma rog ca si de acum inainte sa faci minuni pentru mine, pentru ca dragostea mea pentru Tine, si pentru semenii mei sa creasca.
Scapa-ma de toate relele si de toate nevoile care m-au apasat in acest an. Da-mi liniste si pace in anul ce vine , in toate zilele mele, ca sa pot multumi Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si in vecii vecilor.
Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 31.12.2011, 01:11:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iti multumesc Doamne Dumnezeul meu pentru tot ce mi-ai dat in viata asta si in anul 2011,in primul rand iti multumesc ca sunt sanatos,ca am ochi sa vad minunatiile pe care Tu le-ai creat pentru noi,am urechi sa pot auzi de Tine si sa te pot cunoaste mai bine,iti multumesc din suflet ca ai fost tot timpul alaturi de mine si m-ai pazit de toate cele rele,mi-ai ajutat sa trec cu bine peste greutatile vietii si ai ascultat tot timpul rugaciunile mele chiar daca eu sunt un nevrednic si un mare pacatos.Te rog din tot sufletul meu nu te departa de la mine Doamne ca fara Tine simt un gol in sufletul meu si simt ca nu am nici un rost in viata asta ca toate sunt doar prin Tine Doamne Dumnezeul meu,toata speranta si toata nadejdea doar Tu esti pentru mine.Te mai rog Doamne sa ai grija de noi de toti,ca toti suntem fii Tai asa cum suntem noi mai buni sau mai rai,si iarta-ne noua gresalele noastre,ca pacatosi suntem de nu mai stim de noi.Spala-ne Doamne sufletele noastre,curateste inimile si gandurile noastre de cele rele si pune in noi un duh nou,curat si statornic sa te putem primi pe Tine ca fara Tine nu exista mantuire.Doamne Dumnezeul nostru ai grija de noi de toti in anul care tocmai incepe si iarta-ne pe noi nevrednicii. AMIN AMIN AMIN
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 15:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 16:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 23:49:41