Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2016, 08:55:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Aceasta stare de SPIRIT am mai intalnit-o undeva?.....Sa ma gandesc....... Asa gandeau Oamenii prin anii 1929-1939. Si ce a urmat stim cu totii.

Sefa Germaniei a spus intr-un interviu: Oamenii nu pot sa aibe pretentia la Democratie si Bunastare nesfarsita.

La inceput ma gandeam in sens rau........acum am inteles, este o Fraza Generala, ....societatea tinde spre rau si nu spre bine, se poate observa in mai multe epoci.
sefa Germaniei de un timp bate campii rau de tot, iar daca a fost rau dupa 1939 a fost doar din vina anumitor grupuri de oameni
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2016, 09:01:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sefa Germaniei de un timp bate campii rau de tot,
Nu bate campii.Da-mi voie sa-i continui fraza pe care ea n-o poate s-o spuna:
"pentru ca aceasta bunastarea a fost creata pe sangele si mortile altor popoare.Practic le-am jefuit si omorat pentru bunastarea noastra.Si acum acele popoare se rascoala si prin intermediul tehnologiei isi permit sa-si organizeze razbunarea."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2016, 11:57:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Sefa Germaniei a spus intr-un interviu: Oamenii nu pot sa aibe pretentia la Democratie si Bunastare nesfarsita.
Minciuna sau scos din context.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.08.2016, 11:58:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
De ce Banii POPORULUI, din Impozite si Taxe, sunt folositi pentru a plati Firme Private?


Ar trebuii ca din Buget sa fie platite doar Facturi de la Firme de stat. Sa fie interzis prin lege ca firmele private sa poata fi platite din Bugetul de stat.

Sa se infiinzeze Firme de Stat in toate domeniile, de la constructii de locuinte pana la constructii de drumuri si poduri la tot ce plateste Guvernul sau primarii, nici un leu sa nu fie voie a se plati la Privat, Firme Private.

atunci dispare si coruptia.
E amuzant cat de mult seamana naivitatea si prostia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.08.2016, 12:58:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
De ce Banii POPORULUI, din Impozite si Taxe, sunt folositi pentru a plati Firme Private?


Ar trebuii ca din Buget sa fie platite doar Facturi de la Firme de stat. Sa fie interzis prin lege ca firmele private sa poata fi platite din Bugetul de stat.

Sa se infiinzeze Firme de Stat in toate domeniile, de la constructii de locuinte pana la constructii de drumuri si poduri la tot ce plateste Guvernul sau primarii, nici un leu sa nu fie voie a se plati la Privat, Firme Private.

atunci dispare si coruptia.

Aici sunt mai multe aspecte

1. Este adevarat ca unitatile si întreprinderile vitale, din sectoare strategice precum infrastructura energetica si de transport, NU trebuiau nicioadata privatizate, ci trebuiau sa ramana in proprietatea statului roman!

Cel putin pana in 1996 guvernul condus de Nicolae Vacaroiu a reusit acest lucru- reusind sa mentina in proprietatea statului roman unitati precum- RENEL, Romgaz, Petrom, Romtelecom, CN Posta romana, SNCFR, CNADNR, Tarom, porturile si aeroporturile.

Iar politica UE, de privatizare a acestor unitati strategice (politica dusa nu numai in privinta Romaniei, ci si a altor state est-europene), este una profund gresita.


2. Este adevarat ca ar fi de preferat ca unitatile de stat sa faca- pe cat posibil- toate lucrarile de reparatii, intretinere, revizii, etc, in regie proprie, fara a mai apela la firme private. Si este adevarat ca principala sursa de coruptie si furt a banului public in Romania sunt tocmai diversele contracte incheiate intre unitati de stat (companii nationale) cu diverse firme private, la preturi cu mult peste cele reale.
De multe ori firmele private care incheie contracte cu unitati de stat (companii nationale), apartin sau sunt controlate de diversi cumetri, fini, nasi, etc, a unor directori sau sefi, tocmai din acele unitati de stat (companii nationale).


3. Insa, chiar daca aceste tipuri de contracte descrise mai sus ar disparea, din pacate coruptia nu cred ca ar disparea sau macar scadea semnificativ in Romania. Exista si alte cauze care genereaza coruptia in Romania. Numirile in consiliile de administratie a companiilor nationale pe criterii politice, sau de pile, relatii, spaga, legile mult prea blande, coruptia chiar din sistemul judiciar si multe alte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2016, 14:13:24
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar politica UE, de privatizare a acestor unitati strategice (politica dusa nu numai in privinta Romaniei, ci si a altor state est-europene), este una profund gresita.
Nu este gresita daca judeci din punctul UE de vedere.De ce sa-ti administrezi tu
propriile companii-regie (RA-uri) cand pot eu UE sa ti le administrez, evident
profiturile care ar merge la statul Roman, merg in buzunarele tarilor din Vest,
inclusiv banii pt pensii.
Tu nu-ti dai seama dar noi tinerii practic contribuim la bugetul de pensii ale
tzarilor din Vest si nimic pentru batranii nostrii penionari romani.Si asta pt ca
toate profiturile obtinute de pe munca noastra sunt externalizate catre acele tzari.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.08.2016, 17:27:16
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul

3. Insa, chiar daca aceste tipuri de contracte descrise mai sus ar disparea, din pacate coruptia nu cred ca ar disparea sau macar scadea semnificativ in Romania. Exista si alte cauze care genereaza coruptia in Romania. Numirile in consiliile de administratie a companiilor nationale pe criterii politice, sau de pile, relatii, spaga, legile mult prea blande, coruptia chiar din sistemul judiciar si multe alte.
aceasta PRESUPUNERE nu se va putea niciodat DOVEDII, pentru ca SISTEMUL nu o permite!

Nici acum nici in viitor.


De ce crezi ca formeaza acum Companiile cele mai mari Roboti Militari?

Politistii si chiar cei din Armata sunt oameni, si ar putea o data sa intoarca armele. S-a intamplat rar in Istorie, singura la care ma gandesc este Revolutia Franceza. Atunci soldatii intorsi din misiune ( Razboiul de independenta a Americii, unda au luptat imbracati in revolutionari localnici) s-au unit cu Poporul, au uitat ca nu mai sunt in Misiune.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.08.2016, 17:29:10
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si asta pt ca
toate profiturile obtinute de pe munca noastra sunt externalizate catre acele tzari.
Asta doar a spus si HOREA si CLOSCA si CRISAN la IMPARATUL EUROPEI VESTCE!

Si atunci ca si acuma.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.08.2016, 17:45:01
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Si daca am ajuns pana aici...


uitati-va putin in spate, de cand au inceput sa apara acele Fonduri Europene si pentru saraca Romania?

Doar atunci cand Impozitele si Taxele au inceput sa creasca spre CER?


Si cu fiecare MARIRE de IMPOZITE mi se pare ca tot mai multi BANI vin inapoi ca asa zisa "AJUTOR de la EU".


Si inainte se stia ca fiecare tara isi ia inapoi contributia, si tarile bogate nu ajuta deloc, din contra, tarile sarace.


Doar calculati cat strang din Ipozitul pe Cladiri: 0,1% din VALOAREA tuturor caselor in Ro., si asta in fiecare an.


si din impozitul pe teren? 50-100 de lei la Ha.


Cat vine din AJUTOR de la EU?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.08.2016, 21:15:24
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Am gasit ca au fost 2,9 miliarde Fonduri Europene in anul 2016.

Crestere de absorbtie de la 54% anul 2015 la 78% in anul 2016.


De la Januarei 2016 a crescut semnificativa si Impozitele pe immobile si terenuri.


Deci ar coincide.....cresc impozitele cu 30%( asa a fost dat in Ziar)....cresc si rata de absorbtie a fondurilor......cu 24%.
Reply With Quote
Răspunde