Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.10.2016, 23:55:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa tolereze ce păcat vrea el , e liber ca PASĂREA cerului ( deocamdată ), dar din poziția lui de Presedinte , sef al statului , va " tolera" decât normalitatea , o normalitate nu de ieri de azi , ci de peste două mii de ani !
Toleranța la ce ???
Toleranta nu inseamna sa-ti placa acel ceva, nici sa fii de acord cu el. Toleranta, in cel mai bun caz, se manifesta prin nepasare, adica prin vorba populara "ce treaba am eu cu el".

Eram la o biserica cand se facea strangere de semnaturi pentru aceasta initiativa. Un barbat care a semnat a comentat mai intai cum homosexualii ar trebui inchisi. Ce parere ai despre asta? Oare nu ar trebui ca acel om sa fie mai "tolerant"?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.10.2016, 23:57:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ti-am dat citat din dex, ce mai vrei. Nu confunda fanatismul cu extremismul si terorismul. Sunt lucruri diferite. Limba romana nu functioneaza asa.
FANATÍSM s. n. Atașament excesiv, pătimaș pentru o convingere, o persoană etc., dublat de o totală intoleranță față de convingerile altora. – Din fr. fanatisme. - DEX 1998.
FANATÍSM, fanatisme, s. n. Zel excesiv pentru o religie; atașament exagerat pentru o convingere, o idee etc., dublat de o totală intoleranță față de adversari. - DEX 2009.
FANATÍSM s.n. Zel excesiv, credință religioasă dusă la extrem; devotament pătimaș pentru o credință, o idee etc., manifestat și printr-o intoleranță violentă față de adversari. - Dicționar de neologisme.

Așadar ?

Fanatismul este atunci când ajungi să iei viața unui alt om datorită unor convingeri: fie ele religioase, politice, filosofice...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.10.2016, 23:57:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, dar in Romania nu este legala decat casatoria intre barbat si femeie, prin lege. Chiar daca legea fundamentala este mai greu de schimbat, crezi ca nu se va intampla vreodata sa se schimbe inclusiv aceasta daca poporul o sa o vrea? Uite, tot ce este necesar este strangerea a catorva semnaturi.

Dar nu asta este subiectul. Omul, presedintele, a zis, in putinele vorbe pe care le-a spus, ca el este tolerant de ceva ce sustinatorii acelei petitii nu sunt. Atat. De ce atata inflamare? N-are omul dreptul sa tolereze pe cine vrea el? N-au voie oamenii care sunt de acord cu el sa aiba si ei o voce in tara? Sa-si auda si ei opinia proprie la televizor?

Nu-i de parca asta o sa schimbe ceva.
Pai vezi tu, ca presedinte n-ai dreptul sa pui etichete.
Tu care cochetezi cu anormalitatea ce vrea sa devina norma, esti tolerant, aia care nu-ti inghit aberatiile sunt "intoleranti".

Sa lase majoritatea sa decida care e definitia normalitatii, nu crezi ca asa e democratic?

Sau mai nou, Bruxelul e definitia democratiei, acum de acolo rasare lumina, in loc de Moscova.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.10.2016, 00:00:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Un presedinte nu are voie sa foloseasca asemenea termeni atunci cand se refera la proprii cetateni. Eu ii pot spune ca-i un cretin ajuns printr-o imprejurare nefericita presedinte, el trebuie sa-i respecte pe cetatenii acestei tari.

Pana una alta, "fanaticii" aia au actionat in limitele legii. Pe cand "tolerantii" mananca rahat intr-una, ba ca nu ar fi fost constitutionala initiativa, ba ca vrea sa le interzica unora nu stiu ce drept care oricum nu exista, ba ca se baga careva in patul gayiului. :)
Nu cred ca a folosit termenul ca pe o insulta, si nu stiu de ce lumea o ia ca pe o insulta. Am vazut atatia pe net zicand ca replica "Da, sunt fanatic". Si eu, si probabil si presedintele din surse pe care nu le cunosc, am observat lipsa de toleranta printre semnatarii acestei petitii. Inca o data intreb, prin faptul ca fanatismul se refera la lipsa de toleranta, a gresit cumva presedintele? Poate termenul nu este cel mai "politically correct", dar este un termen cu o definitie obiectiva.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.10.2016, 00:01:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Toleranta nu inseamna sa-ti placa acel ceva, nici sa fii de acord cu el. Toleranta, in cel mai bun caz, se manifesta prin nepasare, adica prin vorba populara "ce treaba am eu cu el".

Eram la o biserica cand se facea strangere de semnaturi pentru aceasta initiativa. Un barbat care a semnat a comentat mai intai cum homosexualii ar trebui inchisi. Ce parere ai despre asta? Oare nu ar trebui ca acel om sa fie mai "tolerant"?
Nu crezi ca puteai veni cu un argument mai mintos de atat?

Eroarea ta de logica se cheama "dovada anecdotica".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.10.2016, 00:01:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
FANATÍSM s. n. Atașament excesiv, pătimaș pentru o convingere, o persoană etc., dublat de o totală intoleranță față de convingerile altora. – Din fr. fanatisme. - DEX 1998.
FANATÍSM, fanatisme, s. n. Zel excesiv pentru o religie; atașament exagerat pentru o convingere, o idee etc., dublat de o totală intoleranță față de adversari. - DEX 2009.
FANATÍSM s.n. Zel excesiv, credință religioasă dusă la extrem; devotament pătimaș pentru o credință, o idee etc., manifestat și printr-o intoleranță violentă față de adversari. - Dicționar de neologisme.

Așadar ?

Fanatismul este atunci când ajungi să iei viața unui alt om datorită unor convingeri: fie ele religioase, politice, filosofice...
Mai citeste o data ce ai postat. Nu vad de unde-ti tragi concluzia.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.10.2016, 00:02:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca a folosit termenul ca pe o insulta, si nu stiu de ce lumea o ia ca pe o insulta.
Ba eset chiar mai mult decat o insulta, in ziua de azi tinde sa devina obiect de procedura penala, se poate lua chiar ca o amenintare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.10.2016, 00:03:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Toleranta, in cel mai bun caz, se manifesta prin nepasare?
Ce vorbesti ?
Adică nesimțire !
Nu-ti pasă dacă copilul tau se dezvoltă normal , sau dacă are preocupari sănătoase ?
Nu-ti pasă de sora ta , de fratele tău, colegul sau prietenul tau ?
Bravo domnule . . .
Ai o logică faina !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 21.10.2016 at 00:05:12.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.10.2016, 00:04:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Un presedinte nu are voie sa foloseasca asemenea termeni atunci cand se refera la proprii cetateni. Eu ii pot spune ca-i un cretin ajuns printr-o imprejurare nefericita presedinte, el trebuie sa-i respecte pe cetatenii acestei tari.
Hehe, si inca e bine, uite ce se intampla in SUA, stindardul "democratiei", aia sunt si mai si decat al nostru.

SONDAJ Tinerii din SUA preferă sfârșitul lumii, decât ca Trump sau Clinton să ajungă președinte

http://www.arq.ro/sondaj-tinerii-din...resedinte/9666

"De asemenea, 26% dintre alegătorii întrebați cred că țara ar fi pe mâini mai bune dacă și-ar alege următorul președinte prin loterie."


Cred ca ar fi un sistem mai bun decat actuala "democratie", iti cumperi bilet de presedinte si astepti sa vezi daca este castigator.

Sunt sanse mai mari sa ai un presedinte bun decat unul obtinut prin filtrul sistemului politic & electoral actual.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.10.2016 at 00:08:33.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.10.2016, 00:06:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe, si inca e bine, uite ce se intampla in SUA, stindardul "democratiei", aia sunt si mai si decat al nostru.
Asta ca o consolare :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde