Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2007, 20:17:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Foarte multi dintre noi am fost abordati pe strada de diversi "misionari" uni dintre noi am participat(din curiozitate sau chiar regulat) la adunari neo-protestante, cu ce v-a marcat pe fiecare dintre voi aceste participari? ce vi s-a parut bine si ce rau in aceste adunari?, ce credeti ca-i face pe membrii acestora sa fie atat de radicali?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2007, 20:56:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Abordari teoretice, invocari neincetate a unor versete pe care noi nu le-am cunoaste sau nu le-am cunoaste cum trebuie. Nu pot avea deschidere fata de o persoana care spune ca imi vesteste adevarul, dar el persista in greseala.
Ce mi se pare bine? E un paradox aici. Este bine ca se intalnesc cu totii la aceeasi ora, zi, insa, este rau, ca ora si ziua respectiva nu aduc rod. Sau mai bine zis rodesc, insa, un fruct pe care nu il pot manca.
Cred cu adevarat in valorile ortodoxiei, fapt pentru care nu pot deveni un nou membru.
Nu stiu ce-i face atat de radicali, pentru ca nu fac parte din ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2007, 16:27:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Sunt unul dintre aceea care au fost "dezamagiti" de ortodoxie din necunoastere si care s-a cautat "refugiu" la neoprotestanti, am participat o perioada buna de timp la adunari si evanghelizari, la partasii la botezuri si inmormantari neo-protestante, ce m-a impresionat la fel ca si pe costel, este aceea comuniune intre ei, acel respect pt Dumnezeu si adunare, si aceea ravna a multora de al vesti pe Hristos, pacat ca vor sa-l vesteasca asa cum vor ei, nu asa cum ar trebui
Ce nu mi-a placut a fost lipsa de organizare a serviciilor divine, totul se facea ad-hoc, nunta, botezul, inmormantarea.etc, totul depindea de cel care conducea adunarea, nu mi-au placut predicile fortat lacrimogene, in care predicatorul plange si ii cade sacoul de pe el, nu mi-a placut modul de a se ruga a penticostalilor, pe care l-am considerat tot timpul o mare galagie si nimic mai mult, iar cel mai rau ma intristat si ma intristeaza si azi faptul ca vorbesc despre BO in necunostinta de cauza, iar adunarea preia fara filtru tot ceea ce spune predicatorul, altele altadata, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2007, 17:09:36
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Cand ai ajuns sa te numesti cu adevarat ortodox, iti pare rau ca ceilalti (neo-protestanti) saracesc in alte manifestari si relatii. Ce este bine? Raspund la acelasi nume. Ce este rau? Se intalnesc in adunari care nu se finalizeaza in luarea chipului lui Hristos si invers.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2007, 02:48:10
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Cand ai ajuns sa te numesti cu adevarat ortodox, iti pare rau ca ceilalti (neo-protestanti) saracesc in alte manifestari si relatii. Ce este bine? Raspund la acelasi nume. Ce este rau? Se intalnesc in adunari care nu se finalizeaza in luarea chipului lui Hristos si invers.
foarte frumos...felicitari
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2007, 01:53:23
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Dar despre atragerea adeptilor prin utilizarea artificiilor in sensul oferirii unor bunuri materiale: locuinta, bani nu aminteste nimeni? Oare tocmai lipsa celor necesare vietii pe fond material conteaza? Am discutat cu multi ortodocsi trecuti la neo-protestanti. Intrebati care a fost motivul au invocat aspectul material. Au vrut sa fuga de saracie. Poate au gasit ceea ce cautau... dar oare pentru cat timp? Aveam in liceu o singura colega penticostala. Acum si primarul e, si lanturile de magazine au proprietari asemenea, "biserici" aparute peste noapte.. de unde? Cum? De ce?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.11.2007, 12:16:03
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

La noi la serviciu suntem aproape de toate culorile din punct de vedere religios. Avem si crestini ortodocsi practicanti, altii doar botezati dar nu si practicanti sau au idei amestecate cu alte ideologii, altii sunt atei, si de asemenea si avem si baptisti. In pauza de masa se mai incing discutii aprinse pe diferite teme religioase, inevitabil de altfel cand ne referim la problemele de viata, la ce se intampla in jur.

Dar in final fiecare ramane la ideea lui... cu baptistii nu o scoti la capat sub nici o forma, se apuca de spus din Scriptura, cu versetul nr. si asa mai departe, pe Sf. Parintii si pe sfiinti NU ii recunosc, nu recunosc ce au scris, asa ca a polemiza e inutil, dar e extrem de deranjant cand auzi ce blasfemii spun si cum rad de noi (crestin ortodocsii)...
E deranjand cand anumite idei de-ale lor sunt sustinute si de ortodocsii nostrii + conceptii gen: "Iisus a fost casatorit", "a fost gasit mormantul Lui", "nu mai exista nimic dupa moarte", etc.


Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.11.2007, 13:30:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi da ca majoritatea umbla cu ziua sfarshitului, dar ne-a talmacit Domnul ce a vrut sa zica, cand a spus de ziua sfarshitului pe care n-o shtie decat Tatal...

Hristos este ziua, anul, cei trei ani shi jumatate, cel 33 de ani, shi vremea shi iar vremi shi iar jumatatzi de vremi, shi intr-adevar a zis asha ca doar Tatal il Cunoashte pe Fiul shi nici ingerii din cer nu cunosc ZIUA, adica pe EL ci doar Tatal shi a zis asta pentru a fi atentzi shi a ne da seama la asha cum ne dam seama de cutremure, de norii groshi care aduc ploaie, de fulgerele pe care noaptea le vedem, pentru a veghea shi a cunoashte semnele vremii cand se apropie shi ni se face cunoscut Domnul shi a zis Ferice de cel ce Vegheaza shi Domnul sau nu-l va gasi facand cele ale faradelegii, de examplu asha cum umbla sectantzii ashteptand o zi a sfarshitului... poi Hristos este sfarshitul inceputuli shi inceputul sfarshitului adica Invierea... in lucrul Duhul Sfant in nashterea de sus, dar spunea ca Duhul nu se vede, nu se simte, ci este un adevar pe care Domnul il raspandeshte de la Sine pe cai necunoscute oamenilor, fiindca acum el este in carnea strugurelui dulce al sufletului shi de acolo ne vorbeshte in aceste vremuri, fiindca a venit sa implineasca, shi implineshte mereu shi Apocalipsa nu numai NT sau VT...

deci El este Ziua pe care Hristos o shtie ca una este cu Tatal, dar ucenicii nu o shtiu, iar atunci nu o shtia nici Fiul Omului fiindca trimiterea Duhului Sfant era Trimiterea de la Tatal dar prin Fiul shi a spus asha pentru a-i face pe ucenici shi mai plini de dor pentru cele de sus, adica pentru ZIUA (Hristos) pe care trebuie s-o ashteptam cu infrigurare shi frica shi multa mirare...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2007, 16:50:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar daca Ziua este tocmai Domnul shi Duhul capata insuhiri bineplacute simtzirii atunci acestea ca sa nu te inshele trebuiesc cercetate, in sinea noastra sau in anturaj, cercetare in cercetare shi veghe in veghe, shi smerenie in smerenie, ca dupa roade shi mori shi vremi se poate cunoashte shi cercetarea cu smereni+ shi cu drafoste... ca fara luarea aminte la noi inshine shi fara cercetarea in ce duh ne facem veacul shi al glasului interior de care ascultam, nu vom patzi dacat sa ramane sa iubim aceleashi patimi pierzatoare dar crezand ca am ieshit din ele...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.11.2007, 16:51:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dar va fi ca pe vremea lui Noe, dar acum in sufletele oamenilor... ??? caci vrajmashii nu stau degeaba...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente luminoase in iubire/casatorie Mihailc Nunta 120 13.11.2013 20:48:09
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 23:33:58
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 15:41:56
Experiente sublime prin care l-am simtit pe Dumnezeu Lucian008 Intamplari adevarate 24 21.01.2012 03:26:50
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 22:13:03