Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2005, 13:27:17
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Despre Martin Luther (1483-1546) s-a scris ca a fost o personalitate de exceptie, uriasa,o mare de puteri, de impulsuri, de cunostinte, de nerabdare, " plina (aparent, si pentru cei care n-au inteles, si nu inteleg pana astazi miezul mesajului sau!) de contradictii interioare, cladita din extreme si exprimata in paradoxuri" (si stau si ma intreb???, oare nu este ortodoxia cea mai paradoxala -pt. stiinta profana mai ales (cea cu putintel Duh, sau chiar fara si cea inchipuita!), deci nu este ortodoxia cea mai paradoxala invatatura [color=red]de credinta[/color])?
Pe Luther unii l-au prezentat ca "pe un apostol, sau profet prin gura caruia a grait Duhul Sfant, cum n-a mai facut-o de la Pavel incoace, ori mai simplu ca pe un filosof religios de geniu...................."
Pentru Luther insa credinta ramane doar la nivel abstract, metaforic, si nici decum o aplicatie a harismelor Lui Dumnezeu in viata de fiecare clipa a fiecaruia dintre noi, dreptatea este doar o idee de speculat in diverse sisteme, inclusiv filosofice, nicidecum fundamentul care sustine intreaga creatie, si naste cu necesitate clipa de clipa existenta.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2005, 13:48:13
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
oare nu este ortodoxia cea mai paradoxala invatatura [color=red]de credinta[/color])?
Pentru Luther insa credinta ramane doar la nivel abstract, metaforic, si nici decum o aplicatie a harismelor Lui Dumnezeu in viata de fiecare clipa a fiecaruia dintre noi, dreptatea este doar o idee de speculat in diverse sisteme, inclusiv filosofice, nicidecum fundamentul care sustine intreaga creatie, si naste cu necesitate clipa de clipa existenta.
Credinta fara fapte este moarta in ea insasi! Dar fara o marturisire corecta nu se poate ajunge la o faptuire corecta! Pentru ca Dumnezeu, Fiinta Sfantei Treimi, este singurul izvor nesecat al binelui!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2005, 19:26:26
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu lucrez la o fundatie, unde majoritatea sunt protestanti sau neoprotestanti. uneori ne rugam lunea si felul lor de a se ruga, mie ca ortodox, mi se pare nepotrivit. Insa o fac in felul lor si cred ca tot lui Dumnezeu se roaga. Acum eu nu sunt teolog sa pot spune unde gresesc, tot ce am citit este un manual pt. invatamantul teologic in care se vorbeste si despre biserica protestanta. Eu pot spune ca ma inteleg bine cu ei, cand ne-am rugat, eu am spus rugaciuni ortodoxe, ei au spus la sfarsit amin. la fel eu la rugaciunile lor. Cred ca atata timp cat fiecare, da dovada de toleranta si nu incearca sa-l converteasca pe celalalt, putem convietui in pace. Doamne ajuta.:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2005, 09:34:32
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca trebuie sa fim toleranti cu cei din alte confesiuni si sa speram ca in viitor toate bisericile se vor uni, asa cum ne rugam in biserica la Liturghie. Pana atunci insa, trebuie sa ne pastram invatatura noastra si sa lasam teologii sa desluseasca caile prin care aceasta se poate realiza. Asa cum am mai scris eu lucrez alaturi de protestanti si neoprotestanti. Am fost si intr-o biserica de a lor, am asistat la slujba. Din punctul meu de vedere este lipsita de sacralitate, nu am simtit nimic deosebit. Oricum, nu am pretentia sa spun ca cunosc prea multe despre confesiunea lor, insa din ce am citit si din discutiile purtate cu ei, mi-am dat seama ca ei incearca sa se apropie de Dumnezeu prin cunoastere rationala. Ei cerceteaza mult Sfanta Scriptura si astfel ei spun ca ,,le vorbeste Dumnezeu". Eu cred ca Dumnezeu iti vorbeste intradevar din paginile Sfintei Scripturi, insa cred de asemenea ca trebuie sa ai o anumita stare pentru a putea spune ca Dumnezeu iti vorbeste. Si de asemenea cred ca pt. a intelege ai nevoie de ajutor calificat, adica de un preot, pt. ca altfel te poti usor ratacii. Ce ma deranjeaza la ei este ca incearca sa faca prozeliti cu orice pret. Mi-a fost greu pana sa-i fac sa inteleaga, ca eu il am pe Dumnezeu in mine inca de la botez, si de la 19 ani l-am primit si in inima si l-am acceptat ca pe Domn. In speranta ca n-am ofensat pe fratii care fac parte din aceasta confesiune, ma rog ca Dumnezeu sa ne dea pacea Sa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2006, 21:16:50
DanutzIonutz DanutzIonutz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2006
Mesaje: 4
Implicit

Eu cunosc un penticostal din Arad care a stat in desfranare timp de cateva saptamani co o fata ortodoxa, apoi a incercat sa o converteasca la penticostali. Halal metode de convingere
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2006, 15:23:43
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanutzIonutz
Eu cunosc un penticostal din Arad care a stat in desfranare timp de cateva saptamani co o fata ortodoxa, apoi a incercat sa o converteasca la penticostali. Halal metode de convingere
Harul Lui Dumnezeu este peste toti fii sai, iar "poporul Lui Hristos nu poate fi dezbinat, camasa Lui cea tesuta si alcatuita de-a intregul nu se sfasie de catre posesori: ne-impartita, unita, legata, ea simbolizeaza armonia poporului , al celor care ne-am imbracat cu Hristos." (Sfantul Ciprian al Cartaginei)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2006, 17:11:42
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Marthin Luther a fost o personalitate educata si culta, avind o gandire modernizatoare si de aceea a fost un reformator social al sec 16. A tradus Biblia in Germana punind astfel si bazele unei limbi standard. A fost initiatorul unor reforme sociale si organizatorice indraznete pentru vremea sa.
In gandirea religioasa insa nu a fost atit de rafinat, chiar si teologii protestanti au recunoscut ulterior, incercand sa impuna cateva principii simple si clare care ar sta la baza crestinismului (Mantuirea prin Credinta si Biblia ca sursa ultima a adevarului) dar neglijand elementele care duc la interpretarea corecta a celor 2 principii.
A incercat sa aplice ideile reformiste si in Biserica Catolica, care prin latura sa sociala traversa intr-adevar o perioada tulbure. Doar ca in biserica reformele nu fac la fel ca in societate, si mai ales nu prin schimbari de ordin teologic, cum a incercat Luther. El nu a dorit o separare de Biserica, insa a fost prea convins de ideile sale ca sa incerce o impacare declansand inceputul unor nesfarsite ruperi si farimitari, la al carei rezultat asistam noi astazi. Cateva sute de mii de "denominatii" isi revendica patenitatea de la reforma lui M.Luther.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2006, 16:00:22
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Marthin Luther a fost o personalitate educata si culta, avind o gandire modernizatoare si de aceea a fost un reformator social al sec 16. A tradus Biblia in Germana punind astfel si bazele unei limbi standard. A fost initiatorul unor reforme sociale si organizatorice indraznete pentru vremea sa.
In gandirea religioasa insa nu a fost atit de rafinat, chiar si teologii protestanti au recunoscut ulterior, incercand sa impuna cateva principii simple si clare care ar sta la baza crestinismului (Mantuirea prin Credinta si Biblia ca sursa ultima a adevarului) dar neglijand elementele care duc la interpretarea corecta a celor 2 principii.
A incercat sa aplice ideile reformiste si in Biserica Catolica, care prin latura sa sociala traversa intr-adevar o perioada tulbure. Doar ca in biserica reformele nu fac la fel ca in societate, si mai ales nu prin schimbari de ordin teologic, cum a incercat Luther. El nu a dorit o separare de Biserica, insa a fost prea convins de ideile sale ca sa incerce o impacare declansand inceputul unor nesfarsite ruperi si farimitari, la al carei rezultat asistam noi astazi. Cateva sute de mii de "denominatii" isi revendica patenitatea de la reforma lui M.Luther.
Da pentru ca Biserica este societatea Sfintilor. Ce reforma poti sa-i aplici Lui Dumnezeu! Ce amendament poti sa-i aduci?
Unul singur propria smerenie, metanoia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2006, 20:22:28
magda-corina magda-corina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2006
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru magda-corina
Implicit

Prima data cand am intrat intr-o biserica protestanta ...nu am simtit nimic deosebit spre deosebire de o biserica crestin ortodoxa, am ramas chiar surprinsa cand am vazut ca nu se inchinau deloc, sau ca nu conteaza portul la intrarea in biserica...Am vizitat aceasta biserica pe 24 dec seara, eram foarte curioasa ce se peterce la ei in biserica , si nu am avut nici de ales sa merg la o alta biserica pentru ca aici unde locuies eu sunt numai romano-catolici si protestanti, am incercat sa gasesc o biserica crestin-ortodoxa dar in zadar, ce mi-a displacut iarasi in acea biserica felul lor de a juca ca un fel de piesa de teatru Nasterea Domnului ....mi s-a parut sub orice critica , poate ca doar exagerez eu, dar in general nu am nici un fel de probleme de conversatie sau convetuire cu persoanele protestante, uneori ne mai contrazicem in privinta Preotilor care poarta aur si in biserici sunt anumite icoane sau alte lucruri sfinte din aur sau argint, ei nu sunt de acord cu astfel de obiecte, nici lumanari nu aprind in biserica si nici icoane . Dar eu mi-am zis rugaciunile mele , m-am inchinat si m-am simtit mai bine, cu toate ca am ramas asa surprinsa de ce joaca teatru in Biserica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2006, 12:16:52
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magda-corina
Prima data cand am intrat intr-o biserica protestanta ...nu am simtit nimic deosebit spre deosebire de o biserica crestin ortodoxa, am ramas chiar surprinsa cand am vazut ca nu se inchinau deloc, sau ca nu conteaza portul la intrarea in biserica...Am vizitat aceasta biserica pe 24 dec seara, eram foarte curioasa ce se peterce la ei in biserica , si nu am avut nici de ales sa merg la o alta biserica pentru ca aici unde locuies eu sunt numai romano-catolici si protestanti, am incercat sa gasesc o biserica crestin-ortodoxa dar in zadar, ce mi-a displacut iarasi in acea biserica felul lor de a juca ca un fel de piesa de teatru Nasterea Domnului ....mi s-a parut sub orice critica , poate ca doar exagerez eu, dar in general nu am nici un fel de probleme de conversatie sau convetuire cu persoanele protestante, uneori ne mai contrazicem in privinta Preotilor care poarta aur si in biserici sunt anumite icoane sau alte lucruri sfinte din aur sau argint, ei nu sunt de acord cu astfel de obiecte, nici lumanari nu aprind in biserica si nici icoane . Dar eu mi-am zis rugaciunile mele , m-am inchinat si m-am simtit mai bine, cu toate ca am ramas asa surprinsa de ce joaca teatru in Biserica.
Ceea ce spui tu se situeaza sub demnitatea celui care traieste si intelege cu adevarat crestinismul!
Chiar daca ce spui tu este doar, evident, o opinia ta, subliniez, personala!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 17:18:24
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 15:41:56
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 22:13:03
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Biserici Protestante 101 04.06.2010 13:41:00
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 23:07:08