Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2007, 15:24:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

pacat de moarte este cand tzi-ai pierdut dragostea pentru adevar shi dreptate! ca la astfel de oameni nici rugaciunea nu le mai este de folos.... shi nu mai trebuie sa ne rugam pentru ei ca bine spune Apostolul, iar Abell vorbeshte de solutzii, poi stiu ca e eretic chiar daca spune shi bine din ceea ce spune, dar il toleram, ca doar nu l-om hashaii ca pe puishorii de cocostarc sau aia de strutz... dar am vazut un documentar cum se calareau strutzii... n-am sa-l calaresc pe Abell, ci am sa incerc sa nu mai manance ceasuri shi obiecte mici ca strutzii imediat inhatza cam tot ce ai asupra ta...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.11.2007, 15:35:56
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
iar Abell vorbeshte de solutzii, poi stiu ca e eretic chiar daca spune shi bine din ceea ce spune,
Dragul meu vsovi ,
cum poate un eretic sa vorbeasca si bine?
Daca sunt eretic atunci tot ceea ce spun este eretic, daca spun bine spun pentru ca nu vorbesc cuvintele mele ci ale scripturii. Cum poate cineva sa se dezbine singur pe sine? spunand cuvinte adevarate si fiin eretic?

Ai scris [color=red]"pacat de moarte este cand tzi-ai pierdut dragostea pentru adevar shi dreptate!"[/color]
Bun, in termeni practici ce inseamna aceasta?
Daca ai mintit vreodata ai dragoste de adevar sau ai pierdut-o?
Daca ai pacalit pe cineva ai sa-u ti-ai pierdut dragostea si ai savarsit pacatul de neiertat ?
E o fraza frumoasa ceea ce spui, dar sincer suna a slogan care ... poate insemana totul si nimic il poti intoarce cum vrei.(de aceea cer lamuriri)
Imaginea cu strutul nu am inteles-o
daca eu sunt strutul? cine e (sau ce e)ceasul? sau obiectul inhatat?
Sa ai o saptamana buna, Florin B
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2007, 19:01:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Citat:
În prealabil postat de vsovi
iar Abell vorbeshte de solutzii, poi stiu ca e eretic chiar daca spune shi bine din ceea ce spune,
Dragul meu vsovi ,
cum poate un eretic sa vorbeasca si bine?
Daca sunt eretic atunci tot ceea ce spun este eretic, daca spun bine spun pentru ca nu vorbesc cuvintele mele ci ale scripturii. Cum poate cineva sa se dezbine singur pe sine? spunand cuvinte adevarate si fiin eretic?

Ai scris [color=red]"pacat de moarte este cand tzi-ai pierdut dragostea pentru adevar shi dreptate!"[/color]
Bun, in termeni practici ce inseamna aceasta?
Daca ai mintit vreodata ai dragoste de adevar sau ai pierdut-o?
Daca ai pacalit pe cineva ai sa-u ti-ai pierdut dragostea si ai savarsit pacatul de neiertat ?
E o fraza frumoasa ceea ce spui, dar sincer suna a slogan care ... poate insemana totul si nimic il poti intoarce cum vrei.(de aceea cer lamuriri)
Imaginea cu strutul nu am inteles-o
daca eu sunt strutul? cine e (sau ce e)ceasul? sau obiectul inhatat?
Sa ai o saptamana buna, Florin B
Fraza respectiva am preluat-o de la Parintele Arsenie Boca, din ce spunea el ca sunt pactele impotriva Duhului Sfant, shi imi pare rau ca pare ca eu am inventat-o, nu e un citat personal...

Oricine poate sa spuna lucruri bune, shi diavolul este cel care stie cel mai bine toate scripturile, shi tzi le spune, te indeamna sa le faci, deci orice eretic poate sa spuna cuvantul lui Dumnezeu perfect, shi poate sa-l creda ca e adevarat shi plin de dreptate, dar in el nu este roditor, ca nu se foloseshte de el, ca te dezbina de mantuirea ta cu tine in primul rand, ca astfel de desparte de Dumnezeu, ca tu ai impresia ca eshti un infiat al lui Hristos dar cindcolo te ajuta sa te manifeshti doar ca un privilegiat, shi astfel mandrit shi plin de adevar shi dreptate nu mai ai nici un folos, tocmai fiindca ai marea impresie ca dumneata nu ucizi shi nu furi, fiindca te gandeshti doar la trupuri, de parca ai ucide trupuri shi ai fura nishte lucruri nesemnificative, ca nu itzi dai seama ca eshti mai rau ca hotzii shi mai ucigash ca ucigashii shi asha cum aplici la altzii aplici shi la tine shi invers. Ca nu-tzi dai seama, n-ai cum.

Cand vorbeam de stutz shi de cocostarc ma refeream la sectantzi mai mult, deoarece cocostarcul e un fel de cocosh ce lasa star-vuri pe unde trece, iar strutzul ishi ascunde capul in pamantul bibliei cand e vorba de ceva nevointza iar cand nu e atunci ii fug ochii dupa obiecte mici sa le inhatze de la altzii... iar obiectele mici shi stralucitoare nu pot fi altceva decat sufletele oamenilor fara lumina shi paza lui Hristos.

Acuma nu te scot pe tine vinovatul numaru unu in nicio problema, ca e mai mult aici vorba de vorbarie, shi nu ma cert cu domnia ta, fiindca nu mi-ai greshit cu nimic discutand pashnic pe forum, shi nici cu sectantzii eu personal n-am nimic de impartzit, chiar daca ai fi unul dintre ei... ci am incercat doar eventual sa te indemn sa ieshi de acolo de unde este eres, shi unde este eres mai mare decat acolo unde a artata Hristos prin cele 3 incercari cu care a fost el insushi ispitit:
-sa mergi pe muntele inalt al mandriei ca sa te inhaitezi shi inchini acolo pentru a primi toate ca sa te lepezi de ascultarea lui Dumnezeu shi smerenia cu drapta socotintza
-sa te apuci ca flamind fiind de preamult post sa incepi sa visezi shi sa te crezi vrednic de a face tu insutzi minuni hranindu-te pe tine sau polemizand pentru hrana filozofind pentru poporul care cica n-are ce manca... adica orientand shi organizand shi tzinand credintza inspre pofte shi minuni shi nu spre Dumnezeu
-ajuns in turla bisericii din diferite motive (din mandrie, din semetzie, ca ai ajuns acolo, ca te crezi deshtept, ca shtii scripturile, ca eshti fiu al lui Dumnezeu, ca eshti una alta...) sa te arunci din prea multa incredere din smerenia ucigasha shi pentru smerenie, din Turla, ca shi asha te va ajuta Dumnezeu ca este scris ca te salveaza...

Poi asha este diavolul, geaman/leit cu Hristos in multe, doar ca minte, sau ce crezi ca diavolii arata urat shi rai shi puturosi? Aia sunt doar sa te faca sa te prinzi vrednicia ca tu ai fi curatzel shi vrednicel... ca dupa mandrie urmaeza mahnire shi apoi desnadejde, deci chiar daca vezi ca nu ai desnadejde, sa shtii ca o ai deja, si e doar starea cand inca nu ai realizat in ce anume starui, in eresul parerii de sine ca ai ceva pile shi privilegii la Hristos... asha cum starui eo de multa vreme shi abea acum mi-a deschis ochii ancah shi parintele Nifon cu ce anume fac dracii de te inconjoara,

ca aiai care itzi arata una alta, te indeamna sa devi nerushinat, obraznic shi ushuratic, shi bineintzeles vrednic din motive ca ai vazut uraciuni ca shi cum tzi-ar da curaj

iar aia de-tzi shoptesc una alta fara cuvinte, pe la urechi te indeamna sa cazi in desnadeshde prin auto-suicid, dar nu direct, ci intai te urca pe muntele foarte inalt unde este shi bunastare... dar vine shi momentele desnadejdii, ca daca deja urci acolo inseamna ca deja eshti in desnadejde, doar ca inca n-a venit.

Dar solutzia este simpla shi de data asta:
-sa urashti pacatele ca pe o lista de pacate, de la cele mari pana la cele mici, sa le urashit shi sa te smereshti shi sa te intorci din ele, shi alta atitudine fatza de ele sa n-ai. decat URA, URA shi iar URA fatza de toata lista lunga a pacatelor, ca doar asha vei ajunge candva sa iubeshti omul cu ajutorul lui Hristos.

scuza-ma te rog shi ma iarta ca te rog din suflet sa nu te superi pe scrierile mele, ca asha este, nu prea shtiu ce fac, shi ce zic shi ce scriu.... fiindca nu iubesc nici adevarul shi nici dreptatea shi nici sfintzenia ci mereu le las pe acestea pentru cate o parere de philioqq, ce are privilegii la Hristos, ca shi cum acestea, pacatele, la mine nu s-ar pune, ca shi cum ash fi imun la a considera pacatele ca shi cum nu le-ash face ca sunt imun la a face pacate... ash deunde, le fac mereu dar nu le iau in seamna ca m-am zamislit intre ele shi orbit fiind de lipsa desnadejdii shi fricii ce mi-am zis, poi iata ca nu ucid shi nu fur, deci se pare ca-s vrednic... dar ucizi shi cand te bucuri pe un mic necaz al aproapelui sau cand ai o mica invidie pe un frate... UCIGASH te numeshti, iar cand cu o privire in loc sa darui din preamultul tau, ai ravnit sa te indreptatzeshti pe tine in dauna lui, sa te inaltzi deasupra pentru nishte bani, deja ai furat de la aproapele tau ceva mai mult decat banii, i-ai furat calea spre desavarshire... Deci maidegraba ma-ar putea considera un judecatr cinstit ca sunt un hotz shi un criminal de duzina doar ca inca nu mi-a venit ceasul desnadajduirii sa ma doara shi sa simt ca intradevar chiar asha am ajuns... shi vai de ceasul acelora care este in iarna... deci vai de mine ca ma indreptatzesc aici in discutzie cu tine stimate Abell ca nu vreau sa-tzi fiu un fel de Cain, Onan sau Fratzii lui Iosif... ca dintre toate, invidia de frate, de om, de aproape este cel mai mare pacat demn de toata ura, asha parca vrea sa ne spuna Dumnezeu de foarte multe ori. Shi nu ai cum sa ieshi din acest pacat decat urand acest pacat desavarshit, ca pacat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2007, 20:50:39
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

vsovi, m-ai cucerit cu mesajul asta...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe Parintele Arsenie Papacioc ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 45 18.09.2013 22:08:53
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 17:40:38
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 22:36:05
Sa-l pomenim in rugaciuni pe Paul cristiboss56 Umanitare 5 28.04.2010 22:45:03
Eu cu cine votez? ClaudiuT Stiri, actualitati, anunturi 81 03.08.2009 00:22:27