Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.07.2016, 17:41:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

La București lucrurile merg bine, sunt organizate cum trebuie. Totuși, cred că durează vreo două ore (n-am stat până la capăt, fiind eliminat pe parcurs). Dar se mișcă repede și organizat. Dacă te duci pe la 11-12 se pare că e mai degajat.

Donatori de toate felurile: unii vin pentru apropiații/cunoscuții lor, alții probabil pentru beneficii (7 bonuri de masă, zi liberă la muncă, 1/2 la transportul în comun, din ce am citit), iar alții pentru că au auzit că este nevoie. Sunt și persoane care au nevoie de sânge pentru apropiații lor și te roagă să donezi pentru ei, dacă ai grupa corespunzătoare.

Atmosfera e civilizată.

P.S. Cea mai bună perioadă pentru a dona este cea a posturilor sau măcar după o zi de post (vegetal): trebuie măcar 48 de ore fără alcool și 24 de ore fără grăsimi înainte de donare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 07.07.2016 at 17:46:32.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.07.2016, 17:57:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din cate am inteles trebuie sa vii la prima ora pentru inscriere, si pe urma revii/astepti pana cand iti vine randul..

Da, atmosfera este civilizata, din cate am inteles un beneficiu suplimentar este si ca ti se fac niste analize gratuite cu ocazia asta desi la ce intrebari era in formularul ala se pare ca e mai mult o chestie "pe propria raspundere"...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.07.2016, 18:14:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu e nevoie să vii la prima oră. Mi s-a spus că pot veni pe la prânz pe viitor. Formularul e pe proprie răspundere, bineînțeles, dar analizele ți se fac pe bune și sunt eliminatorii. Pe mine m-a eliminat pentru niște extrasistole.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.07.2016, 18:39:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Apropo de beneficii, practic nu ele ar trebui să fie stimulentul pentru a dona.

Donarea de sânge trebuie să fie un act gratuit, generos. Altfel, dacă ai în vedere foloasele obținute, minți la completarea formularului dacă nu îndeplinești condițiile și nu dai un sânge de calitate.

Sângele nu este de vânzare, iar în momentul în care s-ar ajunge să fie suficienți donatori dezinteresați, ar putea să retragă și o parte din beneficii (cum ar fi tichetele de masă).
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.07.2016, 21:55:17
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Ideal ar fi sa doneze in special cei cu grupe de sange care nu se intalnesc asa de des in populatie (O, B, AB), cei cu Rh negativ. Majoritatea populatiei si in consecinta si a celor care doneaza au A+, stocurile de sange din spitale sunt aproape pline cu acest tip.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.07.2016, 22:05:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

E bine de știut asta. Totuși, astăzi o femeie avea nevoie tocmai de donatori de AII pozitiv pentru soțul ei aflat în spital la Fundeni, unde nu aveau sânge pentru el.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.07.2016, 23:27:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Apropo de beneficii, practic nu ele ar trebui să fie stimulentul pentru a dona.

Donarea de sânge trebuie să fie un act gratuit, generos. Altfel, dacă ai în vedere foloasele obținute, minți la completarea formularului dacă nu îndeplinești condițiile și nu dai un sânge de calitate.
Daca mergi acolo, ai sa vezi repede care sunt majoritatea celor care doneaza si pentru ce doneaza.
Si crede-ma, ca nu le-ar fi dificil sa minta si pentru mult mai putin decat alea 7 tichete de masa.

Citat:
Sângele nu este de vânzare, iar în momentul în care s-ar ajunge să fie suficienți donatori dezinteresați, ar putea să retragă și o parte din beneficii (cum ar fi tichetele de masă).
Adica niciodata.

Spune-mi si mie, cate lucruri marete ai vazut ca s-au facut doar cu "hei rup"?

Oricum, cred ca mai fac o incercare sa donez :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.07.2016 at 23:29:48.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 08.07.2016, 09:04:10
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Ieri n-am avut impresia că „cei dispuși să mintă” ar fi fost majoritari. În urmă cu mai mulți ani, da. Oricum, formularul e cu scop eliminatoriu, ca să scutească pierderea de timp, de muncă și de reactivi, pentru că sângele e testat și dacă nu e corespunzător, nici nu se recoltează, analizele făcându-se înainte de recoltarea propriu-zisă.

Ca donatorii cu adevărat benevoli să vină în număr suficient, eu cred că e nevoie de mai multă informare. Inclusiv – sau mai ales – în biserici. Doritorii de a face o faptă bună sunt mulți, dacă au încredințarea că fapta lor are o finalitate.

Oricum, se pare că primul semn că ești pe drumul bun sunt obstacolele care apar, și nu doar cele obiective, ci, mai ales, cele subiective – gândurile: nu e nevoie de mine (sunt destui donatori), nu sunt tratat cum trebuie (eu, care vin să dau, nu să iau), e coadă, îmi pierd vremea, îmi displace compania ș.a.m.d.

Constat că așa mi se întâmplă și atunci când mă pregătesc să merg la spovedanie sau la liturghie: potrivnicul e nelipsit. El e primul care trebuie biruit, și prin asta orice faptă bună poate fi o victorie duhovnicească.

P.S. Să ne spui și nouă cum a mers, dacă te duci. Sper să-mi rezolv problemele de sănătate și să mă duc și eu din nou.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Voi unde donati hainele pe care nu le mai purtati? casiana Umanitare 40 05.01.2016 12:42:56
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Donati un suspin si o rugaciune pentru sinistrati jenica Rugaciuni 5 11.09.2007 20:42:11