Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2008, 14:10:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Discutiile pe tema ecumenismului abunda de materiale, citate si arumente anti-ecumeniste. E posibil, ca focusand pe acestea sa ne scape amanunte importate pro-ecumenice.
Ii invit deci pe toti cei, care sunt convinsi de importanta ecumenismului, sa vina cu versete, materiale si pareri personale, pentru a intregi imaginea. In felul acesta vor fi scoase ein evidenta elemente, care poate ca ne-au scapat din vedere pana acum.
Intr-adevar se cere un echilibru. Va rugam ajutati-ne sa il restabilim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2008, 16:44:38
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

1.In primul rand ecumenismul este o necesitate atata vreme cat nu existata unitate crestina asa cum doreste Mantuitorul.

2.In al doilea rand ecumenismul sincer si nu "politic" nu poate decat sa ii apropie pe crestini, chiar daca mai raman puncte teologice neclarificate.

3.Intr-o lume tot mai putin religioasa si dominata de un Islam si budism puternic crestinii trebuie sa aiba o singura voce.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2008, 17:48:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sunt relatiile dintre ortodocsi si greco-catolici la nivel de mirean? Se resimte vreo raceala intre ei, doar datorita apartenentei la una dintre biserici?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2008, 18:16:32
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 3
3. Fiindcă sunteti tot trupesti. [color=red]Cată vreme este intre voi pizmă si ceartă si dezbinări, nu sunteti, oare, trupesti si nu după firea omenească umblati?[/color]
4. Căci, cand zice unul: Eu sunt al lui Pavel, iar altul: Eu sunt al lui Apollo, au nu sunteti oameni trupesti?
5. Dar ce este Apollo? si ce este Pavel? Slujitori prin care ati crezut voi si după cum i-a dat Domnul fiecăruia.
6. Eu am sădit, Apollo a udat, dar Dumnezeu a făcut să crească.
7. Astfel nici cel ce sădeste nu e ceva, nici cel ce udă, ci numai Dumnezeu care face să crească.
8. Cel care sădeste si cel care udă sunt una si fiecare isi va lua plata după osteneala sa.
9. Căci noi impreună-lucrători cu Dumnezeu suntem; voi sunteti ogorul lui Dumnezeu, zidirea lui Dumnezeu.
10. După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un intelept mester, am pus temelia; iar altul zideste. [color=red]Dar fiecare să ia seama cum zideste;[/color]
11. Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decat cea pusă, care este Iisus Hristos.


Deci sa ne ferim de certuri si sa luptam pentru unitate, dar sa nu cadem in cealalta extrema incat sa ne imprietenim cu dispretuitorii de preoti si de cele sfinte pentru ca mai este un verset care ne spune:

Matei 7:6 [color=red]Nu dati cele sfinte cainilor[/color], nici nu aruncati mărgăritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva să le calce in picioare si, intorcandu-se, să vă sfasie pe voi.

Cheia este [color=red]RESPECTUL[/color]. Eu personal, cred ca trebuie dialogat doar cu cei care au:
1. respect pentru preoti
2. respect pentru cele sfinte
3. adera la Sfanta Scriptura
4. adera la cele 7 soboare
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2008, 18:28:58
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Deci cu Biserica Catolica cred ca trebuie dialogat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2008, 19:43:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Deci cu Biserica Catolica cred ca trebuie dialogat.
Consideri ca BC adera la cele 7 soboare, avand in vedere "Filioque"?
E acceptabila modificarea Sfintei Scripturi, pentru a fi acceptata de mai multi oameni?


Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2008, 13:21:41
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Cred ca in legatura cu Filioque ar trebui intrunit un sobor si sa se stabileasca adevarul.

Oricum tinand cont de vorbele lui Iisus catre Filip, ca El si Tatal una sunt, si ca cel care a vazut pe Fiul a vazut si pe Tatal... unii pot spune ca la fel ca intr-o familie daca cineva primeste ceva de la sotia lui X, este ca si cum ar primi de la X (daca acea familie e unita).

Tocmai de aceea ar trebui un sinod care sa lamureasca lucrurile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2008, 14:06:25
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

"Oricum tinand cont de vorbele lui Iisus catre Filip, ca El si Tatal una sunt, si ca cel care a vazut pe Fiul a vazut si pe Tatal... unii pot spune ca la fel ca intr-o familie daca cineva primeste ceva de la sotia lui X, este ca si cum ar primi de la X (daca acea familie e unita)."

Ba, sa ma ierti, dar nu e chiar asa de simplu.
Daca admiti ca Duhul purcede din Tatal si din Fiul atunci atingi un punct critic in privinta relatiilor inter-personale din Treime. Hristos este una cu Tatal in sensul in care este una si cu Duhul, Unul fiind Dumnezeu, cu trei ipostasuri.

Despre relatiile interpersonale din Sfanta Treime poti citi inclusiv pe aceasta pagina. Cauta numai si vei gasi. :)

Fiul este numit in Evanghelie in mai multe feluri, dar nicaieri nu este revelat ca ar fi originea Duhului. Este, desigur, aducator de Duhul, caci prin El si prin lucrarea Lui a fost pogorat Duhul la Cincizecime. Cea mai teologica Evanghelie este cred cea a lui Ioan, unde frumos zice Apostolul despre Hristos ca e Cuvantul lui Dumnezeu, Logos. Hristos este "a face" in Treime.

Pentru a avea un punct de vedere cat de cat articulat ar fi bine sa cititi despre istoria acestui "Filioque", cum a ajuns el sa fie inclus in Crezul Romei si cand. Este edificator.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2008, 14:18:32
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Daca imi este ingaduit as zice ca de la Sfintii Parinti am citit si mi-am format o parere, desigur omeneasca si modesta, despre acestea: Tatal este principiul etern, este "a fi", Fiul este principiul activ, este Cuvantul si Adevarul insusi, iar Duhul este principiul datator si al aducerii vietii.
Cum ne este revelat Dumnezeu in Scripturi? Tatal - "Cel ce Este", Fiul - "Cuvantul", Duhul - "Mangaietorul", "Duhul Domnului"...

Principiul acesta al celor trei ipostasuri indivizibile presupune si unicitatea fiecaruia, astfel ca nimic nu este de prisos in niciunul din ele. Asadar ce este in Firea Fiului este doar la Fiul, iar ce este in Duhul, doar la Duhul, desigur acestea fiind ale aceluiasi Dumnezeu Viu si Vesnic.
De aceea nu se poate spune nici ca Fiul ar fi mai prejos decat Tatal sau ca Duhul ar fi mai prejos.
Asdar a zice ca Duhul purcede din Tatal si din Fiul este a zice ca unul sau doua ipostasuri se intersecteaza, ceea ce nu este in esenta perfectiunii dumnezeiesti.

Acestea ar fi cugetarile mele pe baza invataturii celei frumoase de la Sfintii Parinti.
Va rog sa ma mustrati daca e vreo gresala din punctul de vedere al dreptei credinte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2008, 15:09:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

7th_Brigade_TzHL: " Cred ca in legatura cu Filioque ar trebui intrunit un sobor si sa se stabileasca adevarul. "

Cu exact aceste lucruri s-au ocupat cele 7 Sfinte Sinoade. Nu vad ce ar mai fi de discutat pe aceasta tema, adevarul fiind stabilit.

Singurul lucru de discutat ar fi inlaturarea lui "Filioque", care e o adaugire latina, care si-a avut poate rostul la vremea respectiva, dar care acum sta in calea unirii bisericilor, fiind una dintre diferentele care despart.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL Pravoslavia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1320 01.11.2017 23:47:00
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17