Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2008, 15:52:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Mantuirea - numai la ortodocsi?!

Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2008, 19:26:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
Ca Ortodox convins, putem clasifica Preotii ( Parintii) , in seriosi si neseriosi ? Pun aceasta intrebare, draga Ionut, pentru ca ai facut aceasta afirmatie in cele de mai sus.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2008, 20:36:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Putem:

1. Exista preoti care, prin munca lor de-o viata, se remarca pe plan teologic si ajung sa contribuie mult la cultura crestin-ortodoxa universala. Preoti care primesc titlul de Doctor Honoris Causa de la mai multe universitati. Care sufera pentru credinta ani de temnita si-L marturisesc pe Hristos toata viata lor. Aparatori ai credintei, cunoscatori ai multor limbi straine noua. Acestia sunt cei seriosi.

2. Exista si ceilalti, preotii "normali", care nu se remarca prin cele de mai sus. Buni si ei, dar nu de talia Parintelui Staniloaie sau Galeriu. Acestia nu sunt "neseriosi", n-am afirmat eu asa ceva...

Daca Parintele Staniloaie face o afirmatie dupa o viata de cercetari teologice, atunci eu tind s-o cred. Ceilalti, creada cine ce-o vrea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2008, 21:19:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Putem:

1. Exista preoti care, prin munca lor de-o viata, se remarca pe plan teologic si ajung sa contribuie mult la cultura crestin-ortodoxa universala. Preoti care primesc titlul de Doctor Honoris Causa de la mai multe universitati. Care sufera pentru credinta ani de temnita si-L marturisesc pe Hristos toata viata lor. Aparatori ai credintei, cunoscatori ai multor limbi straine noua. Acestia sunt cei seriosi.

2. Exista si ceilalti, preotii "normali", care nu se remarca prin cele de mai sus. Buni si ei, dar nu de talia Parintelui Staniloaie sau Galeriu. Acestia nu sunt "neseriosi", n-am afirmat eu asa ceva...

Daca Parintele Staniloaie face o afirmatie dupa o viata de cercetari teologice, atunci eu tind s-o cred. Ceilalti, creada cine ce-o vrea.
Foarte corect ce spui. Dar, vezi, avem destui "adversari" ai Preotilor nostri si nu trebuie lasat, loc pentru interpretari. Nu o lua in nume de rau, dar asa este !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2008, 19:57:56
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Mantuirea o da Dumnezeu dupa criteriil Sale nu dupa cum credem noi si cui credem noi ca o da sau n-o da, sa nu ne facem judecatori in locul Judecatorului
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2008, 20:43:45
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
Nu cred ca Parintele Dumitru Staniloaie a afirmat si de protestanti ca se vor mantui caci L-ar contrazice chiar pe Iisus Hristos care a spus ca cei care nu vor manca trupul Lui si nu vor bea sangele Lui (Sfanta Impartasanie) nu vor avea viata in ei si nu vor intra in Imparatia lui Dumnezeu. Ori, protestantii spun ca aceste sunt doar simboluri. Plus ca ei nu se spovedesc preotilor conf Ioan 20,21 ci direct lui Dumnezeu, asa ca ei cum primesc iertare de pacate? Inseamna ca nu e nici o problema sa ne unim si cu catolicii si cu protestantii. Asa sa fie???
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2008, 00:02:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Hristos ni se da prin chipul painii si vinului in starea Lui de jertfa si de inviere, ca sa ne ridice si pe noi in aceasta stare. Sa nu uitam ca la Cina cea de Taina, Mantuitorul a spus: "Aceasta sa o faceti spre pomenirea Mea". Trebuie sa retinem ca pomenirea Lui nu este fara prezenta Lui si prezenta Lui nu are loc fara pomenirea Lui. Euharistia nu este o simpla pomenire a lui Hristos fara prezenta Lui.

Eu un lucru stiu - Hristos in ortodoxie si ieri si astazi si maine e Acelasi, in alta parte ma tem ca ieri nu a fost Acelasi cu Cel de astazi si cu atat mai mult cu Cel de maine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2008, 02:22:40
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
E adevarat ca nu stim noi oamenii judecatile Dlui XC, dar catolicii detin o erezie destul de grava: FILIOQUE! Si pt mine ei sunt eretici! Aceeasi idee au Athonitii! A poi tot catolicii sunt cai care ne-au prigonit pe noi ortodocsii si ne-au facut o seama de Mucenici... Mila Domnului peste noi!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2008, 17:52:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
Iubite frate intru Hristos Florin-Ionut,

Daca parintele Staniloaie a declarat ceea ce afirmi tu ca a declarat, atunci vine in contradictie cu afirmatiile Sfintilor Parinti ce sustin ca numai drept-credinciosii care au facut si fapte bune [a se observa ca singura, credinta, fara fapte nu este mantuitoare -citat f. aproximativ dintr-una din Epistolele Sfantului Apostol Pavel] vor mosteni Imparatia Cerurilor. Despre eretici, fie marea mila a Domnului peste ei, insa crezand stramb in Dumnezeu, cu totii vor ajunge in gheena ce le-a fost rezervata celor lipsiti de pocainta de-a lungul vietii lor pamantesti. Inseamna ca daca parintele Dumitru nu si-a revizuit intre timp pozitia fata de ereticii catolici si protestanti [dar numai in acest caz] ca si-a facut partasie cu ereticii ecumenisti. Cum erezia ecumenista a fost aspru condamnata de mai multe Biserici Ortodoxe [a Ciprului, a Greciei, ROCOR - Biserica Rusa din Afara Granitelor], inseamna ca este posibil ca parintele Dumitru [prin posibilul ecumenism de care a dat dovada] sa fie in afara Bisericii celei Uneia Sfinte, Apostolesti si Sobornicesti - Biserica Ortodoxa.

Doamne ajuta!
Razvan
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.10.2008, 23:26:33
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Sfintii Parinti au stabilit in mai multe canoane ca ereziile sunt pacate impotriva Sfantului Duh si sunt anatemizate, deci cum se pot mantui cei care au sfasiat Biserica cea una a lui Hristos. E adevarat, e posibil ca si catolicii sa se mantuiasca pentru ca au spovedanie si impartasanie, fiind Biserica harica, dar protestantii au ceva Sfant?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15