Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2007, 15:27:18
DayDream DayDream is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2007
Mesaje: 76
Implicit

buna...Am o mare problema care ma macina de 4 luni...am sa incerc sa fac un rezumat...De cand ma stiu cred ca am fost de vreo 20 de ori la biserica...am 19 ani...deci nu am prea am treaba cu religia shi obiceiurile ei...acum patru luni m_am indragostit de o fata extrem de credincioasa...nu am stiut de la inceput...eu am obiceiul sa pun suflet intr_o relatie inca de la inceput...si de aici problemele...cand a aflat ca eu nu sunt atat de credincios pe cat spera ea...a inceput sa ma "oblige sa merg la biserica"...iar dupa un timp am inteles ca ,daca nu vin la biserica va renunta la mine..."pentru ca funia impletita in 3 nu se rupe"-cuvintele ei...ea a fost crescuta in spiritul bisericii de mica...dar eu...nu...iar acum cateva zile parintzii ei mi_au dat de inteles ca daca nu merg si eu pe drumul lor pot sa imi i_au gandul de la ea...asha s-a shi intamplat...m_a parasit pentru ca nu am vrut sa fiu ca ei...iar povestea continua...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2007, 15:48:40
DayDream DayDream is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2007
Mesaje: 76
Implicit

Ash dorii sa fiu contactat de un preot...vreau sa aflu nishte raspunsuri...multzumesc...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2007, 16:36:27
DayDream DayDream is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2007
Mesaje: 76
Implicit

Nu imi doresc decat sa ma accepte asha cum sunt...sa nu ma oblige sa fac ceea nu vreau acum...nu vreau sa traiesc o dragoste conditionata...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2007, 16:49:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Daydream! La multi ani pentru cei 19 ani ai tai. Cu siguranta, nedumerirea si nemultumirea ta este justificata în parte. Da, tu nu iti doresti sa mananci ceva ce nu ai mai mancat pana acum si mai ales in cantitate asa de mare. Pe de alta parte insa, tu spui ca iubesti si iubirea aceasta probabil ca iti va da forta sa mergi inainte si sa ii fii alaturi. Iubirea te va invata incet incet rabdarea si intelepciunea pentru ca iubirea este mai mare decat toate si cu atat mai mult cu cat iubirea aceasta pare sa fie sansa ta de a veni mai aproape de Dumnezeu si de tine insuti si prin aceasta si de cei pe care ii iubesti.

Dragostea aceasta pare sa fie conditionata intr-adevar, insa conditia aceasta este cea mai fericita dintre toate conditiile pe care le-ar putea pune cineva iubirii. E vorba de conditia de a o iubi in adevar si in curatenie sufleteasca. Ce isi poate dori un om mia mult de atat? Crezi ca poate fi condamnata pentru faptul ca ti-a spus ca aceasta este calea pe care vrea sa o parcugeti impreuna prin iubirea voastra, tocmai pentru ca vrea sa iubeasca si sa fie iubita in lumina adevarului lui Dumnezeu?

Ma tem ca tu nu ai inteles dorinta ei si poate un pic ai facut-o pe "rebelul". E de inteles atata vreme cat Biserica nu a reprezentat pentru tine un interes deosebit.

Intrebarea mea este: in iubirea aceasta a ta pentru ea, oare s-a nascut si dorinta de a afla calea aceasta pe care ea vrea sa mergeti impreuna? Te-ai gandit la a merge cu ea macar o parte a drumului pentru a vedea ce anume se afla pe aceasta carare? Ce anume aduce cu sine acest mod de viata?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2007, 16:58:20
DayDream DayDream is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2007
Mesaje: 76
Implicit

Dar pur si simplu nu pot sa accept obiceiurile care imi sunt impuse shi care imi vor fii impuse de biserica...am crescut cu cheia de gat de la 8 ani...nu prea a avut cine sa ma invetze ce e bine shi ce e rau...aproape tot ce shtiu shi tot ce fac le fac din propria mea experienta...ca asha cred eu ca e bine...ea shi parintzii ei vor sa ma schimbe prea repede...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2007, 17:27:17
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Eu te-as sfatui sa porti o discutie cu ea.......sa ii explici ca nu iti place sa te santajeze ptr a merge la biserica.Vezi cum reactioneaza:daca in continuare nu te accepta asa cum esti,si incearca sa te schimbe,inseamna ca nu ai pierdut nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2007, 17:28:30
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Care parte nu-ti convine?
Sa mergi la biserica? Sa te spovedesti? Sa aveti o relatie curata, in asteptarea cununiei?
Gandeste-te, pentru ea e si garantia ca tu vrei relatie serioasa. La varsta asta, putini baieti se gandesc la insuratoare.
Si gandeste-te cum ar fi viata alaturi de asemenea sotie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2007, 17:40:31
DayDream DayDream is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2007
Mesaje: 76
Implicit

De 3 luni port discutia asta cu ea...ca nu vreau sa fiu obligat sa fac nimic...daca voi simtii ca vreau s merg la biserica,sa ma spovedesc o voi face...dar sa nu imi de_a un ultimatum...imi spunea ca nu ma vede ca incerc sa ma schimb...dar lupta asta nu se duce neaparat inafara...de cand sunt cu ea in fiecare duminica se supara ca nu mergeam cu ea...shi toata saptamana eram trishti...imi dadea starea ei de nelinishte shi mie...Iar partea cu "sa ramanem virgini pana la casatorie "m_a terminat definitiv...bine inteleg...sa ramanem virgini...dar daca aflam atunci ca nu suntem compatibili in privintza sexului?...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2007, 17:42:33
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu ai pierdut nimic.Nu sunteti compatibili.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2007, 17:44:36
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

DayDream! Tu vrei sa aflii ce este de fapt credinta ortodoxa??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de Hristos ! iustin10 Rugaciuni 1 18.03.2010 14:21:52
dragostea lore86 Nunta 166 09.11.2009 13:59:12
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00
dragostea Saurian Generalitati 16 24.10.2006 16:34:48