Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2009, 22:45:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Adica sa dai un sfat bun cuiva care se indoieste. Sau sa te rogi pentru cineva. Sau sa mangai pe cineva intristat. Sau sa inveti ceva bun si folositor pe cineva care nu stie.

Astea sunt faptele milei sufletesti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2009, 23:58:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation Pomelnice pentru adormiti

Recomand tuturor sa dea pomelnice pentru morti cat mai des la Biserica. Unde se poate, sa se plateasca 40 de Liturghii pentru cei adormiti. De mai multe ori. Si nu numai pe cei din familie sa-i pomeniti, ci si pe vecini, cunoscuti, pe oricine aflati chiar si intamplator. Eu mi-am facut o lista lunga cu prenumele multora trecuti dincolo, pe majoritatea nu i-am cunoscut, dar numele lor se pomenesc des la Liturghie. Sa nu-i lasam uitarii, ci poate Dumnezeu le va alina chinurile daca sunt despartiti de El sau chiar ii va mantui de intunericul cel vesnic, pentru rugaciunile Bisericii. Iar de vor fi sus cu El, atunci se vor ruga ei pentru sufletele noastre. Faceti-o acum, nu amanati!

Si inca ceva foarte important: sa scrieti in josul paginii, dupa lista numelor adormitilor, "cu tot neamul lor cel adormit", ca si multi altii sa se pomeneasca impreuna cu ei in mod indirect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2009, 07:12:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Adica sa dai un sfat bun cuiva care se indoieste. Sau sa te rogi pentru cineva. Sau sa mangai pe cineva intristat. Sau sa inveti ceva bun si folositor pe cineva care nu stie.

Astea sunt faptele milei sufletesti.
da, multumesc ptr raspuns, era de asteptat. eu una fac asta oricand, in orice imprejurare, cand am ocazia... de asta nu prea vad legatura cu sambata mortilor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2009, 07:20:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cumpărăm din timp câteva castroane de lut
am vazut undeva aici niste boluri de lut, cam scumpe ce-i drept, poate tocmai ptr ca sunt considerate "autentice"... ramane sa ma gandesc cu ce le umplu. ma gandeam sa fac un fel de meatloaf... am un vecin brutar care tocmai mi-a adus niste franzele frantuzesti, cred ca ne-ar trebui 1 saptamana sa le cosumam noi in casa, si ma gandesc sa le impart pe acelea in loc de colaci, pe care oricum nu mai am timp sa-i comand.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2009, 07:38:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si inca ceva foarte important: sa scrieti in josul paginii, dupa lista numelor adormitilor, "cu tot neamul lor cel adormit", ca si multi altii sa se pomeneasca impreuna cu ei in mod indirect.
la noi parintele spune asta si fara sa scriem noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2009, 09:06:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, multumesc ptr raspuns, era de asteptat. eu una fac asta oricand, in orice imprejurare, cand am ocazia... de asta nu prea vad legatura cu sambata mortilor.
Pai are legatura. Daca nu poti face din faptele milei trupesti cum trebuie, in special fiindca nu sunt oameni cu adevarat saraci din punct de vedere material, si care sa nu aiba ce sa manance, atunci incerci sa inlocuiesti pomana de mancare cu pomana de sfaturi bune, fiindca tot timpul se gasesc oameni care sa aiba nevoie de o mangaiere sau de o rugaciune, chiar si printre cei mai instariti. Si o faci in numele celor morti, la fel ca atunci cand dai o farfurie de mancare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2009, 22:55:25
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti cei adormiti!

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Sambata 21 Feb 2009 sunt Mosii de Iarna... am inteles ca e pomenirea generala a mortilor... voi ce faceti cu ocazia asta?
[SIZE=2][SIZE=2]Este o perioada unica din timpul anului liturgic, in care se savarsesc aceste slujbe pentru cei adormiti. Si este sigur o dovada, pe de-o parte a recunostintei, dar pe de alta parte si a cunostintei ca la randul nostru, mai devreme sau mai tarziu, vom si noi intre cei adormiti. Si abia atunci ne vom da seama cat de mult bine ne fac cei care ramasi dupa noi nu ne vor uita, ci se vor duce cu un pomelnic in mana la Biserica si vor zice: Parinte, roaga-te in perioada asta si pentru noi.[/SIZE][/SIZE]
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2009, 22:09:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Femeile ofera oale cu mancare

Femeile ofera oale cu mancare

In ziua pomenirii mosilor, credincioasele obisnuiesc sa ofere pomana pentru sufletul celor plecati din lumea aceasta. Spre deosebire de alte zile de pomenire, de Mosi se ofera oale cu mancare. In unele zone ale tarii, de sufletul celui adormit se da lapte cu orez in strachini de lut, iar in altele, traditionala coliva, sarmale, placinte si piftie. Se pastreaza insa regula de a oferi, impreuna cu produsele, si vasele in care sunt puse acestea. "Se face pomenire si la mormant. Se face intotdeauna coliva care ne aduce aminte de o minune a Sfantului Teodor, cu graul care i-a scapat pe locuitorii unei cetati de la pacatul greu al mancarii din jertfa adusa idolilor. De atunci, in mod traditional, la noi se face coliva. La bisericile din Moldova, de exemplu, se adauga si colaci. La mine in sat era traditia ca, inainte de Postul Mare, sa se faca racituri (piftie). Si la Mosii de iarna trebuia sa dai macar cateva farfurii cu racituri. Se cumparau din vreme farfurii noi sau castronase in care se punea racitura si le dadeai, cu totul, "de sufletul…", si se numeau cateva persoane. La fel, se mai dadea cate o sticla de vin bun si cate o sticla de tuica. Si tot la Mosii de iarna, in casele gospodarilor se facea cate o masa de pomenire. Si fiecare isi chema vecinul, cumatra, rubedeniile. Unul mergea la pranz, altul seara, astfel incat, in aceasta zi, sa fie intotdeauna cineva la masa". Narcisa Balaban
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2009, 22:34:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Folosesc acest topic, pentru a mă alătura suferinței prin care trece sora noastră draga, Marina, care si-a pierdut tatăl ce a plecat la Domnul. Marina dragă , primește un gând bun, liniștitor din partea mea și să te intărească Bunul Dumnezeu, in aste clipe grele pentru tine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2009, 01:03:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, si eu ii sunt alaturi Marinei, macar cu gandul daca altfel nu se poate... abia acum am inteles ceea ce a spus despre MP, ca nu merge tocmai atunci cand ai nevoie de sprijin... si cand ma gandesc ca eu, in naivitatea mea, o intrebasem (tot pe MP!) de ce si-a schimbat poza de la avatar
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata Mortilor - Mosii de iarna glykys Diverse Sarbatori 1 14.02.2015 05:47:33
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 22:07:28
Mosii de vara, pomenirea generala a mortilor mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.05.2010 18:05:50
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 22:45:53
Sambata, ziua mortilor bogdanm.marin Intrebari utilizatori 1 05.02.2010 20:18:06