Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.07.2008, 21:02:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Draga veilur,matale ai fost prin iad,de ne dai noua lectii despre cum este acolo?
Nu frate, nu am fost, am spus eu asta? Dar tie iti trebuie cumva demonstratie pentru a crede ca acolo sunt chinuri si munci strasnice, dupa cum a marturisit si Hristos insusi?
Uite cum sta treaba, eu cred aceste afirmatii fara demonstratie, iar tu daca nu crezi, asta e doar treaba ta. Eu nu am nevoie de dovezi, ca daca Dumnezeu mi-ar demonstra, m-as arde, si nu stiu daca as suporta o arsura din focu ala :(
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.07.2008, 21:35:49
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de veilur
Eh, asa suntem toti viteji si plini de "jertfe" pentru ceilalti, asta pentru ca nu am gustat din iad, ca daca ne-am "frige" un pic cu ce e acolo, cred ca nu ne-a mai da noi atat de indrazneti.
Draga veilur,matale ai fost prin iad,de ne dai noua lectii despre cum este acolo?
Da frate! Pentru pacatele noastre este iadul calare pe noi! Dar noi stim ca asta e din mila lui Dumnezeu, ca altfel nu exista vindecare....Esti cumva amator de senzatii tari? Daca da, sa stii ca face bine la smerenie...:rolleyes:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.07.2008, 21:43:43
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Daca il iubesti pe Dumnezeu nu poti refuza mantuirea in locul altcuiva care toata viata lui nu a vrut sa auda de Dumnezeu,
JERTFA SUPREMA este atunci cand din toata inima iti dai chiar si locul din Rai pt ultimul pacatos.

Cand ajungi la o asa fire si traire...he-he! esti deja pe tron cu Iisus Hristos, fratele nostru mai mare si Preasfant!


Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.07.2008, 06:16:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Pai daca tu faci o fapta buna numai ca sa fii rasplatita, inseamna ca esti un fel de negutator. Nu ai pic de dragoste. Zici lui Dumnezeu, am facut asta si asta, deci merit asta si asta. Uiti ca Dumnezeu te-a facut din nimic, si ca nu-ti este cu nimic dator. Apoi faptele noastre bune, daca nu sunt fapte ale dragostei sunt inutile. Sf Apostol Pavel spune frumos, "si toata avutia mea de as da-o milostenie, si trupul sa fie ars, daca dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste". Pai noi credem ca Dumnezeu ne duce in rai, ca am facut noi cine stie ce fapte mari?
Foarte frumos si bine zis, Jane. Am mai sustinut si eu acest punct de vedere in alte dati, dar niciodata asa bine ca tine, aici. :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.07.2008, 07:03:06
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Draga veilur,matale ai fost prin iad,de ne dai noua lectii despre cum este acolo?
Nu frate, nu am fost, am spus eu asta? Dar tie iti trebuie cumva demonstratie pentru a crede ca acolo sunt chinuri si munci strasnice, dupa cum a marturisit si Hristos insusi?
Uite cum sta treaba, eu cred aceste afirmatii fara demonstratie, iar tu daca nu crezi, asta e doar treaba ta. Eu nu am nevoie de dovezi, ca daca Dumnezeu mi-ar demonstra, m-as arde, si nu stiu daca as suporta o arsura din focu ala :(
Eu te-am intrebat din simplul motiv ca pareai foarte sigur pe tine,in ccea ce priveste chinurile iadului,si ma gandeam ca poate ai avut vreo experienta de acest gen,cum de altfel au avut multi oameni,inca din viata aceasta.Cat despre natura chinurilor de dupa judecatat de Apoi,scrie in Apocalipsa,ca este iezerul cel de foc,in care vor aruncati "moartea,iadul,antihrist cu cei pecetluiti,Diavolul cu ingerii lui(acestia nu vor veni la judecata,ci vor merge direct in iezerul cel de foc),apoi cei de-a stanga,cara vor auzi blestemul lui Hristos-Dumnezeu,vor merge si ei tot aici.
Apoi,este parerea aproape unanima(cu mici exceptii) la Parintii Bisericii,ca acest iezer de foc,este dragostea lui Dumnezeu,pe care toti cei mentionati mai sus au refuzat-o pana la ultima lor suflare.Dupa Judecata,insa nu vor avea unde sa se mai ascunda,pnetru ca Dumnezeu va fii totul in toate,deci si ei vor trebuii sa stea in aceeasi dragoste pe care o urasc,de care au fugit toata existenta lor,pe care au defaimat-o.Apoi,in mai multe descoperiri despre Apocalipsa,se arata ca mai intai vor trece prin iezerul cel de foc cei drepti.Pentru ei insa,efectul iubirii dumnezeiesti va fii caela ca ii va face stralucitori ca Soarele,si vor merge la "Ospatul STapanului",ceilalti insa,vor ramane prinsi acest rau de foc.
Si nua au cum sa mearga in Rai,pentru ca nu iubesc pe nimeni de acolo,i-au urat pe totisi singurul loc in care vor putea sta este la inceputul dragistei dumnezeiesti.
Ca o comparatie simpla,toti cei care se intorca la dumnezeu si-si dedica viata LUi si semenilor,la inceput trec printr-un rau de foc,adica prin multa jerfta,osteneala,necazuri,lupta permanenta,care reprezinta participarea lor la jerfta Mantuitorului,apoi viata lor se intinde spre Rai.
Ceilalti,care nu doresc sa colaboreze cu Dumnezeu,fug de acest rau de foc,al jerftei inca din aceasta viata,cauta sa se ascunda dupa lucruri fara valoare,care vor arde odata cu ei,la testul jertfei,de dupa Inviere.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.07.2008, 10:31:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan

Eu te-am intrebat din simplul motiv ca pareai foarte sigur pe tine,in ccea ce priveste chinurile iadului,si ma gandeam ca poate ai avut vreo experienta de acest gen,cum de altfel au avut multi oameni,inca din viata aceasta.Cat despre natura chinurilor de dupa judecatat de Apoi,scrie in Apocalipsa,ca este iezerul cel de foc,in care vor aruncati "moartea,iadul,antihrist cu cei pecetluiti,Diavolul cu ingerii lui(acestia nu vor veni la judecata,ci vor merge direct in iezerul cel de foc),apoi cei de-a stanga,cara vor auzi blestemul lui Hristos-Dumnezeu,vor merge si ei tot aici.
Apoi,este parerea aproape unanima(cu mici exceptii) la Parintii Bisericii,ca acest iezer de foc,este dragostea lui Dumnezeu,pe care toti cei mentionati mai sus au refuzat-o pana la ultima lor suflare.Dupa Judecata,insa nu vor avea unde sa se mai ascunda,pnetru ca Dumnezeu va fii totul in toate,deci si ei vor trebuii sa stea in aceeasi dragoste pe care o urasc,de care au fugit toata existenta lor,pe care au defaimat-o.Apoi,in mai multe descoperiri despre Apocalipsa,se arata ca mai intai vor trece prin iezerul cel de foc cei drepti.Pentru ei insa,efectul iubirii dumnezeiesti va fii caela ca ii va face stralucitori ca Soarele,si vor merge la "Ospatul STapanului",ceilalti insa,vor ramane prinsi acest rau de foc.
Si nua au cum sa mearga in Rai,pentru ca nu iubesc pe nimeni de acolo,i-au urat pe totisi singurul loc in care vor putea sta este la inceputul dragistei dumnezeiesti.
Ca o comparatie simpla,toti cei care se intorca la dumnezeu si-si dedica viata LUi si semenilor,la inceput trec printr-un rau de foc,adica prin multa jerfta,osteneala,necazuri,lupta permanenta,care reprezinta participarea lor la jerfta Mantuitorului,apoi viata lor se intinde spre Rai.
Ceilalti,care nu doresc sa colaboreze cu Dumnezeu,fug de acest rau de foc,al jerftei inca din aceasta viata,cauta sa se ascunda dupa lucruri fara valoare,care vor arde odata cu ei,la testul jertfei,de dupa Inviere.
Sa fie oare iezerul de foc de fapt ddragostea lui Dumnezeu pentru oameni? E o explicatie noua pentru mine...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.07.2008, 18:25:17
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de achimovjan

Eu te-am intrebat din simplul motiv ca pareai foarte sigur pe tine,in ccea ce priveste chinurile iadului,si ma gandeam ca poate ai avut vreo experienta de acest gen,cum de altfel au avut multi oameni,inca din viata aceasta.Cat despre natura chinurilor de dupa judecatat de Apoi,scrie in Apocalipsa,ca este iezerul cel de foc,in care vor aruncati "moartea,iadul,antihrist cu cei pecetluiti,Diavolul cu ingerii lui(acestia nu vor veni la judecata,ci vor merge direct in iezerul cel de foc),apoi cei de-a stanga,cara vor auzi blestemul lui Hristos-Dumnezeu,vor merge si ei tot aici.
Apoi,este parerea aproape unanima(cu mici exceptii) la Parintii Bisericii,ca acest iezer de foc,este dragostea lui Dumnezeu,pe care toti cei mentionati mai sus au refuzat-o pana la ultima lor suflare.Dupa Judecata,insa nu vor avea unde sa se mai ascunda,pnetru ca Dumnezeu va fii totul in toate,deci si ei vor trebuii sa stea in aceeasi dragoste pe care o urasc,de care au fugit toata existenta lor,pe care au defaimat-o.Apoi,in mai multe descoperiri despre Apocalipsa,se arata ca mai intai vor trece prin iezerul cel de foc cei drepti.Pentru ei insa,efectul iubirii dumnezeiesti va fii caela ca ii va face stralucitori ca Soarele,si vor merge la "Ospatul STapanului",ceilalti insa,vor ramane prinsi acest rau de foc.
Si nua au cum sa mearga in Rai,pentru ca nu iubesc pe nimeni de acolo,i-au urat pe totisi singurul loc in care vor putea sta este la inceputul dragistei dumnezeiesti.
Ca o comparatie simpla,toti cei care se intorca la dumnezeu si-si dedica viata LUi si semenilor,la inceput trec printr-un rau de foc,adica prin multa jerfta,osteneala,necazuri,lupta permanenta,care reprezinta participarea lor la jerfta Mantuitorului,apoi viata lor se intinde spre Rai.
Ceilalti,care nu doresc sa colaboreze cu Dumnezeu,fug de acest rau de foc,al jerftei inca din aceasta viata,cauta sa se ascunda dupa lucruri fara valoare,care vor arde odata cu ei,la testul jertfei,de dupa Inviere.
Sa fie oare iezerul de foc de fapt ddragostea lui Dumnezeu pentru oameni? E o explicatie noua pentru mine...
Este inceputul dragostei,asa cum spune sf Apostol Pavel"Dumnezeu pe cine iubeste pedepseste,si biciuieste pe tot fiul pe care il primeste".Adica,la inceput,predomina jertfa,mai apoi insa lucrurile devin mai usoare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.07.2008, 12:41:27
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de draghia_aurelian
Daca ai putea sa alegi mantuirea altei persoane in locul mantuirii tale ...ce ai alege ???
Nu are sens intrebarea asta... Domnul ne-a dat fiecaruia acest minunat dar al vointei, adica avem in primul rand puterea de a alege si de a ne stradui pt mantuirea personala. Nu sta in puterea noastra sa facem ceva atat de concret pt mantuirea altei persoane, decat sa-i fim ajutor prin rugaciune sau indrumare si e destul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.07.2008, 16:35:02
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Sa fie oare iezerul de foc de fapt dragostea lui Dumnezeu pentru oameni? E o explicatie noua pentru mine...
Bine ar fi sa fie asa! Dar eu nu cred! Dupa mine, nici macar logica omeneasca nu are afirmatia asta. Unde ar mai fi libertatea de a alege, daca Dumnezeu te-ar tine cu sila in dragostea Sa?

Eu am inteles ca tocmai lipsa prezentei lui Dumnezeu este "iezerul cel de foc"
Ce sa contina acest loc decat toate gandurile rele legate la un loc. Adica ura, dusmanie, frica, desfranarea si mai stiu eu cate alte strambaciuni cu care ne luptam in viata asta sa le alungam din suflet, si acestea sunt acolo multiplicate de milioane de ori ca intr-un cazan sub presiune.Ca de la Facere si pana acum unde era sa mearga toata rautatea omului nepocaita, nespovedita, neiertata?
Ei bine, cei care traiesc bine merci in ele, merg cu ele aici unde s-au strans toate entitatile grosiere, toate energiile negative. Bha! Un sac de putoare... Ce sa caute Dumnezeu aici? Cred ca si ingerilor lui Dumnezeu trebuie sa le fie sila sa intre aici cand scot vre-un suflet pacatos mai la suprafata!

Dar mai stii ca Dumnezeu nu va ierta pana la urma cu forta!!! si greselile dracilor cu al mare al lor -satan desfiintand, spaland putoarea iadulului. Parca asa afirama Origene...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.07.2008, 19:50:11
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de veilur
Daca il iubesti pe Dumnezeu nu poti refuza mantuirea in locul altcuiva care toata viata lui nu a vrut sa auda de Dumnezeu,
JERTFA SUPREMA este atunci cand din toata inima iti dai chiar si locul din Rai pt ultimul pacatos.

Cand ajungi la o asa fire si traire...he-he! esti deja pe tron cu Iisus Hristos, fratele nostru mai mare si Preasfant!

cum ai putea sa mai fi sfant si pe acelasi loc cu Iisus,daca arzi pe veci in iad?Tot ce facem in viata asta trebuie sa aiba ecou in viata cealalta.daca nu ai parte de dragostea lui Dumnezeu in viata cealalta,viata ta pe pamant nu are chiar nici un sens.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati schimba,daca ati putea,la lumea in care traim? tigerAvalo9 Generalitati 41 26.05.2011 22:00:24
ce as putea sa fac... anonimaf Generalitati 113 02.03.2010 14:38:20
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 12:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 11:25:52