Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 25.10.2016, 13:56:06
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ba da, ideal ar fii sa imitam pe Hristos si pe sfinti, insa fara sa te dai in barci pe forumuri, asa cum faci tu.
Insa nici tatuandu-te nu o sa te intalnesti cu Hristos.
E funny cum dai lectii altora de viata duhovniceasca.
"vai draga vezi ca nu faci bine ca te dai in barci pe forumuri, ideal ar fi sa imitam pe Hristos si sfintii lui.Draga acum ma scuzi, ma duc sa-mi bat joc de
trupul pe care mi l-a dat Hristos , cu un tatuaj.Ei draga ce sa faci draga, asa e viata. Din gura zicem ce ar fi ideal in fapte facem contrariul draga.Si nu este ipocrizie draga, pur si simplu noi femeile suntem mai complicate in a fi intelese".

Aiurea este ipocrizie de mare clasa.

Last edited by Copacel; 25.10.2016 at 13:58:36.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.10.2016, 22:49:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ba da, ideal ar fii sa imitam pe Hristos si pe sfinti, insa fara sa te dai in barci pe forumuri, asa cum faci tu.

De depasit, nu se poate. Nu pe Hristos, el putin.

Tu esti exact gnul care se simte nedreptatit ca lumea nu vede cat de bun esti. Cum zicea cineva mai sus, narcisist, insa intr-un stadiu foarte avansat.

Nu, tu nu vrei sa fii doar crestin. Asta o poti face si fara asa zisle motive ce le-ai insirat aici, o poti face fara sa stie lumea, insa tu VREI RECUNOASTERE. Ca nu vrei sa recunosti, asta e partea a doua.
Si daca pana si un necredincios vede chesti asta, e grav, cred eu.
Măi soră, ce exprimare ai... nu mă "dau în bărci" pe forum. Am scris de ce spun că vreau să mă călugăresc, ca să fiu de folos, să ajut și pe alții care mai vor să se călugărească, să se hotărască mai ușor, eu optez și îi îndrum pe călugărie, adică vindecare, venirea în sine.

Iar faptul că-mi pui apelative, nu mă ajută la mântuire și nici pe tine, ba din contră pe tine te osândesc faptele și vorbele tale. Singură îți faci rău, prin gândirea lipsită de Hristos, de Iubire.

Dacă și Hristos a vrut recunoaștere, consideră că da, și eu vreau recunoaștere. Sunt a lui Hristos. Creștin, nu eretic. Fără erezie.
Și vreau ca "toată viața mea, lui Hristos Dumnezeu să o dau". Hristos, Apostolii, Părinții, au ieșit printre popoare, prin cetăți și au răspândit Evanghelia.
Da?
Făceau asta, fără să știe lumea, cum tu spui? Nu. Ci era pentru lume. Orice preot, orice monah, orice episcop, orice pustnic, și ar trebui orice creștin, fiind a lui Hristos, să trăiască numai pentru Hristos și pentru oameni. Iar asta cuprinde și înseamnă multe.
La fel și cel ce se călugărește, o face pentru Domnul și pentru lume. Și eu, păcătosul ticălos la fel. Dacă nu înțelegi, ce, de ce, când, cum este călugăria, nu sunt eu de vină, și nu îmi pare că ai vrea să știi.

Și spun și mai mult: toți să căutați recunoaștere. Nu de la oameni, ci de la Hristos. Să-L aduceți pe Hristos, oamenilor, la o cât mai mare măsură a voastră. Îmbunătățindu-vă mereu în Domnul, "din slavă-n slavă."
Domnul lucrează prin oameni. De aceea și-a ales Apostoli, 12, și plus 72. Lucrează prin cei credincioși. Care caută recunoașterea credinței. Prin credincioși. Prin libertate. Dragostea cea care întrece orice închipuire, dăruită oamenilor și măsurii lor.

Călugăria poate exista și în familie, ca cei doi să trăiască în Hristos, desăvârșit, cu conștiință, minte și inimă de monah și monahie. Și vor birui minunat și patimile carnale, vor avea uniri initime, doar pentru facerea de copii, că defapt ăsta-i iscopul unirii intime.

Iar Iuliu nu e necredincios, ai mințit. (poate fără să vrei)

Iartă-mă și pomenește-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.10.2016 at 22:57:58.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 25.10.2016, 23:29:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce atata vorbarie, doar fa-o :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.10.2016, 00:59:35
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Intentia de a te calugari e una iar a pleca de capul tau, fara a intra cu binecuvantare de la duhovnic in ascultare intr-o manastire, este inselare diavoleasca.

Incet, incet cercul se face din ce in ce mai mic. Preotie nu. Casatorie nu se stie. De calugarie nici n-a fost vorba.
Vrei sa fii doar asa, ca un fum?! Ca diavolul asta vrea, sa te scoata din biserica, de langa duhovnic si sa-ti faci voia dupa cum iti dicteaza el.
Ce ramane deci?

... impaca viata noastra; Doamne miluieste-ne pe noi si lumea Ta si mantuieste sufletele noastre, ca un bun si de oameni iubitor.

Daca nu asculti de duhovnic, te asteapta vremuri grele.
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.10.2016, 01:51:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai Igor tu esti ca martorul ala al lui Iehova pe care in sfarsit cand l-a primit cineva in casa, a spus ca habar nu are ce sa spuna, ca nu a ajuns niciodata asa de departe, el era invatat sa fie tinut la usa. :)

Inteleg ca l-ai citit pe Sf. Ioan Gura de Aur si te-a insufletit dar asta pentru ca el avea har si "era de meserie" ca sa zic asa. Asta era darul lui, predica extraordinar. Si eu cred la fel. Dar asta nu inseamna ca toti avem darul ala si nu inseamna ca trebuie sa facem practica pe ceilalti. Scrie si in Biblie : " Nu vă faceți voi mulți învățători, frații mei, știind că noi mai mare osândă vom lua." Pentru cei ca tine a spus apostolul acele cuvinte. Pentru ca multi citesc tot felul de chestii si pe urma isi inchipuie si ei ca-s mari predicatori si ca au ce sa-i invete pe altii. Asa au aparut si sectele si de aia exista si la noi in ortodoxie o brambureala in care fiecare decide el cine-i sfant si cine-i eretic si asa mai departe. :)

Eu zic ca ar fi bine sa incerci sa te domolesti si sa devii si tu ca mine un bun ascultator. Cred ca poti fi bun crestin si daca esti bun ascultator, nu e obligatoriu sa fii tu cel care vorbesti si restul sa asculte.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 26.10.2016, 05:06:21
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu zic ca ar fi bine sa incerci ....... sa devii si tu ca mine ..
Da, da, perfect spus.
Asa domle, ce sa mai...

Last edited by ioan67; 26.10.2016 at 05:44:23.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 26.10.2016, 09:17:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
să se milostivească de mine să reușesc să-I urmez Lui și să reușesc, măcar în clipa morții să fiu creștin...
Doamne ajută!

- de ce te-ai apucat să însiri motivele astea ptr călugărie? fix 80
- ce s-a întâmplat cu prietena ta, se călugăreste si ea?

Cred că e bine să fii călugăr.. dar e tare greu!! mai ales, trebuie să taci mult. :)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 26.10.2016, 12:00:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ar trebui si lista cu motivele pentru care nu poti sa te calugaresti:

1. Esti dependent de Internet
2. Iti place vorbaria multa si fara rost
3. Te crezi destept/intelept/induhovnicit dar nu esti nici pe de parte
4. Iti place sa dai lectii la altii dar nu inveti nimic de la ei
5. Iti sunt nesuferite mustrarile, iti pierzi cumpatul de la ele
6. Orgoliul face casa buna cu tine
7. Crezi ca a minti uneori e un lucru bun
8. Nu-ti place sa faci ascultare
etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 26.10.2016, 14:19:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar trebui si lista cu motivele pentru care nu poti sa te calugaresti:

1. Esti dependent de Internet
2. Iti place vorbaria multa si fara rost
3. Te crezi destept/intelept/induhovnicit dar nu esti nici pe de parte
4. Iti place sa dai lectii la altii dar nu inveti nimic de la ei
5. Iti sunt nesuferite mustrarile, iti pierzi cumpatul de la ele
6. Orgoliul face casa buna cu tine
7. Crezi ca a minti uneori e un lucru bun
8. Nu-ti place sa faci ascultare
etc.
Draga Igor, subscriu la ce zice AlinB si mai adaug.

In primul rand se vede de la o posta ca esti NEMULTUMIT SI TULBURAT COMPLET de intreaga lume si imprastiat rau de tot in toate ale lumii.
Esti intr-o stare de debusolare generala. Le stii pe toate ale lumii pana in cele mai mici amanunte.

Ai facut o lista enorma cu toate rautatile lumii, cu toate nedreptatile, ticalosiile lumii si motivezi plecarea ta in manastire cu ticalosia lumii si pui nedreptatea lumii ca baza pentru plecarea ta in manastire.
Ai luat totul in mana ta uitand ca esti un fir de praf si ca este Dumnezeu care are grija de toate, si care tie ti-a dat sa ai grija de sufletul tau si nu de grijile lumii. Te-a pus pe tine Dumnezeu seful si stapanull si ingrijitorul lumii astea? Atunci vezi-ti de sufletul tau. Doctore, vindeca-te pe tine insuti. Lupta cu 1 patima de a ta valoreaza cat intreaga lume in fata lui Dumnezeu. Si are Dumnezeu oamenii lui mari ridicati in lume pentru a lupta cu nedreptatile lumii, tu vezi-ti de ale tale.
Chiar daca tu pui pe acolo ca pleci pentru Dumnezeu, restul cuvintelor tale te arata ca de fapt esti un nemultumit si nu Dumnezeu si mantuirea proprie sunt ratiunea ta.

Plecarea in manastire se face pentru cateva motive de baza:
1. Mantuire proprie si desavarsire
2. Manastirea sa fie o scapare corecta dintr-o lume in care poate nu te mantuiesti.

Ai sa pleci in manastire si stii ce o sa se intample?
O sa faci o lista si aici care o sa arate cam asa:
1. Ierarhii sunt rai, preotii sunt rai, fratii de manastire sunt rai
2. Sunt multe nedreptati in manastire
3. Sunt multe ticalosii si esti nedreptatit
4. Manastirea e prea mica pentru a cuprinde un geniu ca tine.
5. Nu poti sa-ti faci voia proprie in manastire



Trebuie sa te echilibrezi sufleteste in primul rand printr-o ascultare corecta pentru acum mie mi se pare ca esti putin imatur sa iei o astfel de decizie.

A zis bine cineva, manastirea nu e pentru toti dezechilibratii si nemultumitii, pentru ratatii din viata care gasesc in manastire refugiu pentru problemele lor personale.

Last edited by gpalama; 26.10.2016 at 14:46:28.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 26.10.2016, 15:20:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Intentia de a te calugari e una iar a pleca de capul tau, fara a intra cu binecuvantare de la duhovnic in ascultare intr-o manastire, este inselare diavoleasca.

Incet, incet cercul se face din ce in ce mai mic. Preotie nu. Casatorie nu se stie. De calugarie nici n-a fost vorba.
Vrei sa fii doar asa, ca un fum?! Ca diavolul asta vrea, sa te scoata din biserica, de langa duhovnic si sa-ti faci voia dupa cum iti dicteaza el.
Ce ramane deci?

... impaca viata noastra; Doamne miluieste-ne pe noi si lumea Ta si mantuieste sufletele noastre, ca un bun si de oameni iubitor.

Daca nu asculti de duhovnic, te asteapta vremuri grele.
Soră, de ce nu mă iubești?
Sau consideri că dacă-mi dai în cap bobârnace, mă iubești? Așa crezi că a făcut și Hristos cu Apostolii?
Sau așa se manifestă iubirea ta, ca femeie?
Trebuie să vorbești ca o soție iubitoare, ca o mamă jertfitoare. Așa e mântuitor unei femei să se poarte cu toți oamenii.

Dacă ești din Biserică, mă dojenești pedagogic și ești dispusă să-mi dai cuvânt, ca să mă lămurești de greșeala mea, nu impui cu posesivitate. Aia nu-i nici dojană, nici pedagogică, nici Biserica.

Îi faci să creadă pe cei care citesc că nu am binecuvântare. Deci smintești. Și minți. (poate fără să vrei, din cauza neiubirii)
Cine ți-a spus ție că nu am binecuvântare?
Arată-mi-l ca să-l întreb de unde știe sau de ce minte.
De ce gândești în locul meu?
Frumos și cu bun simț, cu dragoste adică, era să mă întrebi: Frățior, ai binecuvântare? Nu cumva pleci de capul tău?
Dar tu vi și împrăștii pe aici certitudini, convingeri, că tu ești sigură că eu n-am binecuvântare. Și mă iei și în șuturi, că de ce nu am binecuvântare?
Am spus deja că am binecuvântare de la duhovnic.

Dar fiindcă te iubesc și pe tine și pe duhurile mândriei cu care te lupți, vă mărturisesc, fără să am nimic de ascuns, că am binecuvântare din 4 locuri: părintele duhovnic, doi episcopi din țară, foarte dragi mie și părintele Iustin Pârvu, decând era în viața pământească, binecuvântare expres cerută pentru a merge în Sfântul Munte Athos, de la toți și primită. Și mulți alți preoți cu care am vorbit, care s-au bucurat, m-au încurajat și mi-au cerut rugăciunile mele pentru ei, ale mele ticălosului, care nu fac nici cât o ceapă degerată.

Dialogul între oricine, oriunde, oricând, are ca scop construirea și mântuirea reciprocă, sau măcar ajutorul reciproc, ca descoperire reciprocă, deci să învățăm unii de la alții, fie noi păgâni, atei, eretici, gnostici, creștini, mireni, preoți, diaconi, episcopi.
Dacă nu, cel puțin creștinii ar trebui să facă așa, cu ceilalți oameni.
Un episcop are foarte multe de învățat de la un mirean de exemplu și de la oricine, dacă amândoi își pun filtru pe Hristos.

Deci tu dacă nu vrei să ne construim reciproc, de ce-mi vorbești? Care-i scopul?
Ca să-mi dăruiești ce? Acuzații nefondate, sau fondate pe ură? Nu-i bine ce faci surioară. Fi mai atentă. Fi plină de iubire, de rugăciune, de îngăduință, poartă neputințele care le vezi în celălalt, că poate defapt, îți dă Domnul să vezi neputințele tale.
Ai făcut rugăciune înainte să scrii postarea ta? Sau consideri că dacă scrii o rugăciune în postare, ai rostito înainte de-a scrie postarea?
N-ai rostit nicio rugăciune înainte de postarea ta.

Și îți spun că am primit binecuvântare de la episcop și pentru preoție (nu spun cine, că nu l-am întrebat pentru ai spune numele, și poate nu va dori să-l fac public) deci pentru preoție și implicit o parohie cu mulți oameni spre păstorit și îngrijit: "Căsătorește-te mai repede, că vreau să-ți dau parohia X". Dar căsătoria, ca și călugăria, nu le putem face de duzină, din emoție sau sentiment, că vrăjmașul atunci abea aștepată să te doboare.
Trebuie să dobândești expriență în lupta cu el, apoi să poți alege limpede.
Deci de unde știi că n-am binecuvântare pentru preoție? Iar dacă vorbesc aici, nefiind preot, greșesc? Ar trebui să vorbească numai preoții? S-ar desființa forumul. Sau ar fi doar o sursă de informare, fără replică, o agenție de știri.
Deci gândește, soră, cât de bine poți gândește înainte să scrii ceva. Iar limpezimea gândirii, o dă rugăciunea în smerenie. Singura care aduce harul. Și prin care dacă vorbești, poți fi de folos mântuitor altora, care vor vrea să primească ceva, nu cei mândrii, care nu primesc.

Te-am rugat să-mi spui ce-i cu postările alea prin care smintești pe cei care citesc aici, cu "falsul misticism" și "patologii" din căpșorul tău.
Nu numai că nu mi-ai răspuns, dar acum vi cu această postare... Cuvintele unei noi sminteli.

Te rog măcar, străduiește-te, în ce măsură poți, să ai grijă în viitor la ce spui. Că nu faci altora rău, ci ție îți faci rău. Nu față de postarea asta, ci de orice cuvânt al tău, până la sfârșitul vieții tale pământești, urmărește mântuirea celuilalt, caută-L pe Hristos în celălalt, sau silește-te să îmbunătățești măsura lui, că vei primi pârgă și va crește și măsura ta.

Te îmbrățișez cu sărutare sfântă.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai Igor tu esti ca martorul ala al lui Iehova pe care in sfarsit cand l-a primit cineva in casa, a spus ca habar nu are ce sa spuna, ca nu a ajuns niciodata asa de departe, el era invatat sa fie tinut la usa. :)
Îîhmm, mulțumesc că mă compari cu un eretic. Cârcotaș mai ești, iuliu. Nu-i tocmai bine... :)

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Inteleg ca l-ai citit pe Sf. Ioan Gura de Aur si te-a insufletit dar asta pentru ca el avea har si "era de meserie"
M-a însuflețit nespus de mult. E sfântul meu de suflet, preferat.

Dar apoi ai greșit cumplit. Nu "era" de meserie. Ci este.
Când Domnul crează un suflet, nu încetează să mai existe acel suflet, nu va trece niciodată în neființă. Mai ales dacă acel suflet se sfințește, în Hristos, în Biserică, sau dacă se blesteamă, luptând împotriva Bisericii cu vrăjmașii din-afara ei, acel suflet devine apoi, râuri de însuflețire pentru Biserică sau pentru cei împotriva Bisericii.

Așadar, Sfântul Ioan Gură de Aur, nu a fost, ci este, azi, acum. Și rămâne în veșnicie. Mai ales că a intrat înafara timpului și spațiului, în Hristos, în Biserica Sa, biruitorii care sunt în Ceruri și vin pe pământ să ajute pe cei care caută și doresc ajutorul lor.

Ia o carte de-a Sfântului Ioan Gură de Aur, deschide și citește. El, Sfântul, va fi adus de Duhul Sfânt, în duh, în mintea ta. Te va umple de bucuria și dragostea lui, te va sprijini, întări, construi, ridica și lumina.

Primește cât mai mulți Sfinți, în mintea ta, în inima, în ființa ta, că făcând astfel, vei lucra mai ușor pentru mântuirea ta.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare