Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2009, 20:19:22
iarta-ma iarta-ma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 1
Implicit Pacate

Doamne ajuta!
Imi doresc sa ma spovedesc si ma tem ca nu imi voi aminti toate pacatele.
Atatia ani in care milioane de ganduri urate m-au napadit /torturat -cum mi le voi aminti pe toate?
Deci ce se intampla daca regret toate pacatele le marturisesc dar nu mi le amintesc pe toate(ma refer in general la ganduri).Cum imi pot fi iertate acestea?
Multumesc pentru ajutor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2009, 21:26:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu stiu ca la spovedanie preotul spune o rugaciune in care te dezleaga de toate pacatele (cu fapta, cu gandul si ce mai sunt), de pana atunci, asa ca nu se numara.
In plus Dumnezeu vede si stie, iar dezlegarea preotului este de fapt trimisa de Dumnezeu.
Eu asa imi imaginez.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2009, 13:45:18
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iarta-ma Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Deci ce se intampla daca regret toate pacatele le marturisesc dar nu mi le amintesc pe toate(ma refer in general la ganduri).Cum imi pot fi iertate acestea?
Multumesc pentru ajutor.
In momentul in care iti recunosti faptele si le regreti sincer, restul vine de la sine. Preotul nu cere nimanui sa dea detalii. Dimpotriva, chiar! Detaliile apar drept justificari. Cand ai iubirea de Dumnezeu in suflet, esti constient de ce trebuie si ce nu trebuie sa faci!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2009, 20:21:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parintele meu mi-a spus sa trec pe hartie pacatele, pentru a nu le uita in timpul spovedaniei. Stii cum e, verba volant, scripta manent!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2009, 21:43:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iarta-ma Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Imi doresc sa ma spovedesc si ma tem ca nu imi voi aminti toate pacatele.
Atatia ani in care milioane de ganduri urate m-au napadit /torturat -cum mi le voi aminti pe toate?
Deci ce se intampla daca regret toate pacatele le marturisesc dar nu mi le amintesc pe toate(ma refer in general la ganduri).Cum imi pot fi iertate acestea?
Multumesc pentru ajutor.

Sora/frate draga, intentia ta este laudabila si se aseamana f. bine cu dorinta de a lua medicamente atunci cind esti bolnav pt. a te vindeca. Trebuie insa sa fi atenta si mai ales grijulie in a cauta rezolvarea unei probleme serioase pe un topic. Spoveditul, taina sfintei spovedanii, este un lucru extrem de serios iar cautarea unui raspuns aici pe topic te poate incurca deoarece de multe ori ,,sfatuitorii"(din care si eu fac parte)pot intra ei isisi in polemica pe diverse considerente(din multa dragoste pt. tine...desigur !)ajungindu-se in final la a nu mai intelege nimic !
In situatia in care mai doresti o alta parere- a mea,desigur- pot sa-ti spun :
_ la spovedit se merge pregatit (dupa unele pareri poti merge oricum pt. ca nu scrie nicaieri sa te pregatesti... da, poti merge oricum doresti, dar si folosul sa sti ca este diferit !)in sensul ca inainte este potrivit sa lecturezi un indreptar de spovedanie sa vezi cum se pune problema, sa afli ce fapte sunt sanctionate ca pacate,sa te rogi mai mult timp ca sa-ti aminteasca D.zeu pacatele uitate,sa ti le notezi (cum s-a mai recomandat)pt. ca fiind multe este posibil sa le uiti iarasi.
- cind se marturisesc pacatele trebuie sa fi atent la cantitatea(numarul lor) si la calitatea lor. Calitatea se refera la faptul ca se descriu amanuntit (exct cum le-ai savirsit)pt. ca un pacat poate fi sursa a altor citeva altele ori prin prezentarea prescurtata exista posibilitatea de a le omite pe altele. Duhovnicul te va opri el insusi atunci cind considera ca fiind prea amanuntita prezentarea . Nu se nominalizeaza persoanele cu care ai pacatuit, care au legatura cu tine. Cu timpul vei invata cit de amanuntit sa prezinti un pacat.
Spovedania are citeva trasaturi esentiale si cunoscute de toata lumea (este f. important ca cel ce se marturiseste sa se caiasca de pacatele facute si sa se opreasca de la ele)dar mai are si citeva care de regula sunt ignorate : spovedania se face cit mai amanuntit posibil (de aceea trebuie o pregatire anterioara pt. a ne aduce aminte de toate pacatele)marturisind fapte dar si ginduri !
Nu trebuie uitata ritmicitatea spovedaniei (in mod normal de 6-8 ori/an),implinirea canonului primit ca exercitiu de indreptare, evitarea repetarii pacatelor marturisite si a altora noi,trairea din ce in ce mai real a ortodoxiei !
Cu aceste cunostiinte si dorinte minime se merge la taina spovedaniei !

Dupa cum au spus si fratii in postarile anterioare ...de acum mai ai doar de implinit ! Dumnezeu sa te intareasca si sa te binecuvinteze !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2009, 13:38:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Domnule Zaharia, vorbiti intotdeauna atat de frumos si cu atat de multa dragoste. Ma bucur ca exista asemenea oameni! Nu va lasati de acest obicei frumos si incercati sa ii sfatuiti prin cuvintele Dvs. ziditoare pe toti cei care au nevoie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2009, 14:59:43
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iarta-ma Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Imi doresc sa ma spovedesc si ma tem ca nu imi voi aminti toate pacatele.
Atatia ani in care milioane de ganduri urate m-au napadit /torturat -cum mi le voi aminti pe toate?
Deci ce se intampla daca regret toate pacatele le marturisesc dar nu mi le amintesc pe toate(ma refer in general la ganduri).Cum imi pot fi iertate acestea?
Multumesc pentru ajutor.
Sper sa-ti ajute Dumnezeu sa faci pasul acesta.

1.Cauta un indrumar de spovedanie , gasesti detaliate pacatele si ti-e mai usor asa. Sunt multe pe care nici nu le-ai considera pacate, dar cu timpul ai sa le intelegi.

2. Dupa primele spovedanii , ai za vezi ca iti mai apar pacate vechi de care ai uitat.

3. Gandurile nu sunt pacate, decat cele pe care le accepti. Adica nu esti vinovat daca un criminal te saluta, ci doar daca stai de vorba cu el, dupa care il ascuzi.

Vezi ca pe site gasesti mai multe despre pacate, cum se impart ele, cat de grave sunt si cum poti sa te feresti de ele. Daca nu gasesti , da-mi un semn si-ti caut cateva articole.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2009, 17:05:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iarta-ma Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Imi doresc sa ma spovedesc si ma tem ca nu imi voi aminti toate pacatele.
Atatia ani in care milioane de ganduri urate m-au napadit /torturat -cum mi le voi aminti pe toate?
Deci ce se intampla daca regret toate pacatele le marturisesc dar nu mi le amintesc pe toate(ma refer in general la ganduri).Cum imi pot fi iertate acestea?
Multumesc pentru ajutor.
Mergi si marturiseste ce crezi ca aduce durere in tine. Asa primesti mai multa putere sa vezi ce este necurat in tine si treptat vei face curatenie in intreaga fiinta. Cand omul se impartaseste, preotul spune: "Se impartaseste robul lui Dumnezeu X spre iertarea pacatelor si spre viata de veci". Parintele Staniloae spune ca aceste cuvinte "spre iertarea pacatelor" se refera la pacatele pe care omul nu le-a marturisit din nestiinta sau uitare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2009, 21:03:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Să ne reamintim de leprosul ce venea cu o rugăminte pentru sine și probabil se gândea ca nu cumva să deranjeze pe Hristos cu dorința sa. Mântuitorul întinde mâna Sa și se atinge de lepros. Gestul Domnului Hristos este unul de apropiere și încurajare. Hristos Domnul se apropie de lepros, și-l încurajează. DUMNEZEU PRIVIND CU DRAGOSTE SPRE OM, NU VREA ȘI NU-I DOREȘTE BOALA SAU SUFERINȚA. EL VREA ÎNTOARCEREA CELUI PACATOS, MANGAIE PE CEL BOLNAV, DA SANATATE CELUI SUFERIND. Așa că dragă frate ( soră ) "iartă-mă" , ESTE NEVOIE SI DE EFORT PERSONAL. ASTFEL VINDECAREA ESTE O CONLUCLARE : NOI ADUCEM RUGACIUNEA ȘI FAPTELE BUNE , DUMNEZEU OFERA PACEA ȘI BINECUVANTAREA.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2009, 22:37:27
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parintele meu mi-a spus sa trec pe hartie pacatele, pentru a nu le uita in timpul spovedaniei. Stii cum e, verba volant, scripta manent!
Si eu am facut la fel, mi-am trecut pacatele pe hartie si le-am citit acolo. E bine sa intrii in amanunte ca altfel iti invingi rusinea prin rusine (stiu ca suna paradoxal). Mai bine ne rusinam acum in fata unor oameni decat la judecata, in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pacate in vis? ralluka Pocainta 55 01.01.2013 22:43:38
prea multe pacate?! rainbow Pocainta 11 08.01.2010 17:37:15
pacate walmarc04 Generalitati 22 08.09.2008 01:12:42
Sapte noi pacate? Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 6 12.03.2008 08:42:28
Patimi si pacate ancah Generalitati 2 23.01.2007 13:29:11