Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2009, 01:20:39
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Aha, acuma le-am vazut........scuze..........am notat..........
.......si mama ta? (pentru pomenirea celor adormiti)
Georgeta o chema
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2009, 01:23:30
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Georgeta o chema
Am notat...
Uite ce-ti propun, daca esti si tu de-acord:
Maine si poimaine o sa fim plecati din localitate, dar luni, marti si miercuri o sa tin post strict ca sa-ti gasesti un duhovnic bun. Dar te rog sa tii si tu post si sa te rogi, pentru acelasi scop. Poti sa faci asta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2009, 01:26:56
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am notat...
Uite ce-ti propun, daca esti si tu de-acord:
Maine si poimaine o sa fim plecati din localitate, dar luni, marti si miercuri o sa tin post strict ca sa-ti gasesti un duhovnic bun. Dar te rog sa tii si tu post si sa te rogi, pentru acelasi scop. Poti sa faci asta?
Da...pot face asta...multumesc din suflet...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2009, 01:30:03
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Da...pot face asta...multumesc din suflet...
Sa nu-mi multumesti mie, ci doar lui Dumnezeu, eu chiar nu contez deloc.
Bine, asa facem.
Pentru ca postul inseamna si abstinenta, o sa vorbim din nou dumineca seara, apoi trei zile n-o sa mai deschid calculatorul pentru forum. O sa reapar joi; sa nu te sperii, nu inseamna ca te parasesc, ci doar ca asa cred eu ca trebuie...
Bine? Vorbim dumineca seara, daca poti.
Tu roaga-te sa mergem si sa venim cu bine...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2009, 01:32:59
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Sa nu-mi multumesti mie, ci doar lui Dumnezeu, eu chiar nu contez deloc.
Bine, asa facem.
Pentru ca postul inseamna si abstinenta, o sa vorbim din nou dumineca seara, apoi trei zile n-o sa mai deschid calculatorul pentru forum. O sa reapar joi; sa nu te sperii, nu inseamna ca te parasesc, ci doar ca asa cred eu ca trebuie...
Bine? Vorbim dumineca seara, daca poti.
Tu roaga-te sa mergem si sa venim cu bine...
asa o sa fac
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2009, 01:34:50
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
asa o sa fac
Sunt sigura, dar ai grija, ma bazez pe tine...
Acum trebuie sa plec, altfel nu o sa pot sa ma trezesc dimineata. Noapte buna si...nu uita, nu esti singur!!!...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2009, 10:56:17
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
de baut si de fumat m-am lasat...de asemenea merg constant la biserica si ma rog atat dimineata cat si seara...si daca ar fi sa platesc pentru pacatele mele nu pot sa imi explic de ce am inceput sa platesc de dinainte de a le savarsi...
daca esti in Iasi si esti student iti recomand sa mergi la ASCOR Iasi ,din acest punct al vietii tale e foarte important anturajul tau astfel incat sa ramai pe drumul acesta
tot in Iasi e maica Siluana la centru Sfintii Arhangheli MIhail si Gavriil
http://www.sfintiiarhangheli.ro/node
raspunde si on-line ,dar mai bine e sa mergi la maica ,
Doamne ajuta!

Last edited by o_tzaranca; 05.12.2009 at 11:02:29.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2009, 11:50:08
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

...Deasemenea nu detin nimic...Cu toate astea, nu m-am suparat niciodata pe Cel de sus, principalul meu exemplu in viata fiind o pilda(a carei nume l-am uitat) despre un om care a ramas si fara avere si fara familie si bolnav dar nu vroia nici in ruptul capului sa renunte la credinta...Deasemenea si ceilalti membri ai familiei mele au probleme similare...Sa fie vreun blestem ori sa platim pentru pacatele predecesorilor nostri?




Se poate sa fie omule...ai avut viata grea! O sti el Dumnezeu ce are a face cu tine...pe omul acela de care zici este mentionat in Biblie si se numeste Iov...O sa ma rog si eu cum pot sa te ajute!...Dreptul Iov...l-a incercat Dumnezeu cu toate si nu si-a lepadat credinta...din om cu mare avutii,cu sute de argati,multi copii,o sotie credincioasa l-a incercat Dumnezeu luandu-i tot sa vada daca nu ar avea toate bunatatile ar mai avea credinta...si in final ramana Iov fara nimic:copii morti,slugi,vite,avere si cu raie....Dar Iov tot nu si-a pierdut credinta,s-a ridicat din genunchi si a strigat la cer: Domnul a dat,Domnul a luat,fie numele Domnului binecuvantat!

Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2009, 12:07:21
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Am discutat cu un amic despre Iov acum cateva seri. Amicul meu era preocupat de ideea ca pierderea sotiei si copiilor nu putea fi compensata cu fericirile viitoare, ce au urmat dupa ispitire. Ca isi iubise sotia dintai si alta nu putea umple golul.
M-am hazardat sa ii spun ca, din punctul meu de vedere, sotia lui nu fusese mai putin importanta pentru Dumnezeu decat fusese Iov, si ca asa cum este cartea lui Iov, ar fi putut exista si cartea sotiei sale, cu destinul si incercarile sale proprii; dar ca ne-ar fi folosit mai putin sa o cunoastem. Ca nimic nu este intamplator, fara stirea si acordul lui Dumnezeu, si ca sotia lui Iov, fiind si ea un suflet, nu putea fi doar un pion fara importantza pentru El, si ca El a stiut mai bine cand i-a luat viata (tinand cont lui Satan i-a interzis sa se atinga de viata lui Iov, putem crede ca toate vietile noastre sunt in mana Sa si ca Singur stie cand ni s-a terminat timpul).
Cred ca prin asta incercam sa-mi explic si mie cateva lucruri, si sa ma linistesc. Ca uneori noi spunem ca mi-a facut si mi-a dres Dumnezeu, mi-a luat bunica, purcelul si catzelul, dar asta e un mod egocentrist de a privi lucrurile. Avem sufletele si vietile intrepatrunse insa nu ar trebui sa credem ca daca Dumnezeu ne lipseste de o persoana draga, asta e o pedeapsa, un blestem sau un tribut. Persoana aceea avea menirea sa, legatura sa cu Dumnezeu, si daca El a chemat-o din viata aceasta, stie El mai bine de ce.
Poate gresesc spunand asta, dar mi se pare ca a privi toate evenimentele din jur doar prin prisma efectului pe care ele il au asupra noastra, e foarte egoist. Ele au intr-adevar impact asupra sufletului nostru, dar orbiti de propria noastra suferinta si pierdere, sa nu uitam ca si omul de langa noi era o lume in sine, era zidire si avea o relatie cu Dumnezeu, despre care noi nu stim nimic.

Last edited by lareine; 05.12.2009 at 12:10:19.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2009, 12:54:15
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Am discutat cu un amic despre Iov acum cateva seri. Amicul meu era preocupat de ideea ca pierderea sotiei si copiilor nu putea fi compensata cu fericirile viitoare, ce au urmat dupa ispitire. Ca isi iubise sotia dintai si alta nu putea umple golul.
M-am hazardat sa ii spun ca, din punctul meu de vedere, sotia lui nu fusese mai putin importanta pentru Dumnezeu decat fusese Iov, si ca asa cum este cartea lui Iov, ar fi putut exista si cartea sotiei sale, cu destinul si incercarile sale proprii; dar ca ne-ar fi folosit mai putin sa o cunoastem. Ca nimic nu este intamplator, fara stirea si acordul lui Dumnezeu, si ca sotia lui Iov, fiind si ea un suflet, nu putea fi doar un pion fara importantza pentru El, si ca El a stiut mai bine cand i-a luat viata (tinand cont lui Satan i-a interzis sa se atinga de viata lui Iov, putem crede ca toate vietile noastre sunt in mana Sa si ca Singur stie cand ni s-a terminat timpul).
Cred ca prin asta incercam sa-mi explic si mie cateva lucruri, si sa ma linistesc. Ca uneori noi spunem ca mi-a facut si mi-a dres Dumnezeu, mi-a luat bunica, purcelul si catzelul, dar asta e un mod egocentrist de a privi lucrurile. Avem sufletele si vietile intrepatrunse insa nu ar trebui sa credem ca daca Dumnezeu ne lipseste de o persoana draga, asta e o pedeapsa, un blestem sau un tribut. Persoana aceea avea menirea sa, legatura sa cu Dumnezeu, si daca El a chemat-o din viata aceasta, stie El mai bine de ce.
Poate gresesc spunand asta, dar mi se pare ca a privi toate evenimentele din jur doar prin prisma efectului pe care ele il au asupra noastra, e foarte egoist. Ele au intr-adevar impact asupra sufletului nostru, dar orbiti de propria noastra suferinta si pierdere, sa nu uitam ca si omul de langa noi era o lume in sine, era zidire si avea o relatie cu Dumnezeu, despre care noi nu stim nimic.
Stiu si eu ca toate sunt menite si ca nimic nu e intamplator...si daca sufar din cauza unor persoane care nu mai sunt printre cei vii sufar din pricina ca eu cunosteam acea lume a lor...in privinta egoismului, nimeni nu este lipsit de el...ne nastem egoisti si murim egoisti...eu sunt necajit in ansamblu de lumea de care am parte,dar sunt constient ca viata trupeasca e doar o perioada de tranzitie spre adevarata viata...de asemenea am mentionat ca nu numai eu am avut parte de necazuri ci toti cei din familia mea ...

Last edited by Ioan-Victor; 05.12.2009 at 12:59:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 32 28.04.2014 13:30:37
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 15:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 10:57:46
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 09:43:09
Blestem sau ghinion ?? electrogpm Generalitati 10 07.10.2009 18:14:48