Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 08.12.2009, 21:55:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Bine, aia a fost la Lanciano [si ramne de vazut ce s-a intamplat acolo] , nu in fiecare biserica.
Minunea de acolo s-a intamplat pt ca un calugar nu credea si s-a rugat.El nu credea ca transformarea se intampla la Sfanta Liturghie.Deci a fost un semn ca se intampla mereu.Si au fost multi care au avut viziuni cand n-au crezut,au vazut cum coboara un inger cu un Prunc si ii pune Sangele in Potir.

Citat:
Cand Hristos a facut o minune a facut-o vizibila. Nu a zis "imagineaza-ti ca esti vindecat" sau "imagineaza-ti ca ti-a inviat copilul". Mana era vizibila si palpabila. Dar Domnul nu a dat mana pretinzand ca este carne.
Da,dar se intampla multe minuni in lume ,chiar si unde nu a ajuns Biblia si oamenii aceia cred ca Dumnezeu i-a ajutat,fara sa-L fi vazut vreodata.
Noi credem in El fara sa-L fi vazut,fizic.Deci de ce nu ai crede ca si Trupul din Sfanta Impartasanie actioneaza la fel?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #532  
Vechi 08.12.2009, 22:03:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Da,dar se intampla multe minuni in lume ,chiar si unde nu a ajuns Biblia si oamenii aceia cred ca Dumnezeu i-a ajutat,fara sa-L fi vazut vreodata.
Noi credem in El fara sa-L fi vazut,fizic.Deci de ce nu ai crede ca si Trupul din Sfanta Impartasanie actioneaza la fel?
Dumnezeu este invizibil, asa e El. Insa Il simti, Il auzi si poti vorbi cu El. Daca ar fi vizibil nu ti-ar cere sa crezi si cand nu Il vezi.

Pe de alta parte, ajutorul dat de El este foarte vizibil. Daca te vindeca, asta se vede, iese si la analize. Daca iti da sa mananci cand nu ai ce, mancarea se vede, intra in stomac si te satura. Daca transforma apa in vin , nuntasii spun :"ce vin bun!" , nu isi imagineaza ca a fost vin.

Daca s-a intamplat transsubstantierea la Lanciano nu inseamna ca e o regula peste tot. Altfel le dam dreptate celor ce ne acuza de canibalism.
  #533  
Vechi 08.12.2009, 22:32:26
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Daca niciodata nu te-ai impartasit la noi,de unde stii efectele?Multi oameni s-au schimbat dupa ce s-au impartasit.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #534  
Vechi 08.12.2009, 22:49:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

M-am impartasit destul in BO. Am mai spus ca faceam multe dar nu stiam nimic Si la noi se vindeca oamenii la impartasanie.
  #535  
Vechi 08.12.2009, 23:06:03
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
da,a muscat,dar asta nu intelegi,a muscat din paine,care e chiar Trupul Lui.Caci daca painea ar fi fost vazuta de toti ca Trup,nu ar fi mancat,de aceea se transforma,invizibil.
Problema ta, este că Hristos nu le-a oferit pâine cu acea ocazie, ci doar "trupul" Lui. Însă tot El lămurește mai jos:

"Duhul este cel ce dă viață; trupul nu folosește la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh și sunt viață." (Ioan 6,63)

Nu-ți sugerează nimic aceste cuvinte privitor la înțelegerea duhovnicească a pasajului?
  #536  
Vechi 08.12.2009, 23:19:41
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Sigur e un semn.Dupa ce Doriana a zis ca nu L-a "muscat" nimeni,ama flat ca in originalul grecesc ,dupa cuvantul "a manca" apare si "ma musca".Video-ul e in spaniola.
Omul cam tipa,m-am si speriat.
http://www.youtube.com/watch?v=KuAMSAYGfmo
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #537  
Vechi 08.12.2009, 23:23:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Despre cine am zis eu ca a fost muscat?
  #538  
Vechi 08.12.2009, 23:36:20
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

scuze,nu,tu,Trice.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #539  
Vechi 08.12.2009, 23:49:43
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Sigur e un semn.Dupa ce Doriana a zis ca nu L-a "muscat" nimeni,ama flat ca in originalul grecesc ,dupa cuvantul "a manca" apare si "ma musca".
Dă-mi te rog și mie versetul să-l verific.
  #540  
Vechi 08.12.2009, 23:56:41
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Multumesc. Dar cum poti tu crede ca Adevarul [care este Hristos] poate fi ingradit de limitarile unui cult? Spui ca invatatura te mantuieste. Vezi tu, asta nu e biblic. Biblia spune ca jertfa lui Hristos ne mantuieste si credinta in El. In ce priveste invatatura, Biblia spune ca noi cunoastem in parte, niciodata desavarsit [cat suntem pe pamant]. In cazul asta nimeni nu poate pretinde ca are adevarul absolut. Dumnezeu insa este drept si ne va judeca dupa cat ni s-a dat sa cunoastem.
De unde ai inteles tu din tot ce s-a discutat pe forum ca la noi ortodocsii,sau prin cultul religios IL ingradim pe Hristos,IL limitam pe Hristos?Ba din contra,traim plinatatea Adevarului prin EL,prin insusi Iisus Hristos.Prin Impartasirea cu Preacuratul Trup si Scump Sangele Sau si prin respectarea poruncilor,mai bine zis prin practicarea poruncilor.Nu este nevoie de fapte bune?Cauta in biblie si vezi ce spune."Nu oricine I-mi zice Doamne,Doamne va intra in Imparatia Cerurilor,ci cel care face VOIA TATALUI MEU.Sau citeste; "Veniti la mine binecuvantatii Tatalui Meu,Ca flamand am fost si mi-ati dat sa mananc,Insetat am fost si mi-ati dat sa beau,Bolnav am fost si m-ati cautat,In temnita am fost si m-ati aflat"....apoi mai zice; "Plecati de la mine blestematilor.....aici te invit pe tine sa scoti biblia din raft,sa o stergi de praf,si sa citesti.Nu este nevoie de fapte bune?Biblia mai spune ca prin pocainta si schimbarea vietii ne mantuim nu doar credinta in Iisus Hristos.De adevarata invatatura din biblie vorbesc si eu,de felul cum este ea interpretata,de felul cum este pus in practica invatatura din biblie.Desigur,este mai greu in biserica ortodoxa pentru ca trebuie practicata jertfa si pocainta,ori multi dintre voi ati ajuns pe la alte secte tocmai din prea multa comoditate care este acolo.Nu se cere prea mult,cantam cateva cantece la chitara,mai spunem o rugaciune si e totul Ok.Ne mantuim.Voi ati uitat de un lucru pe care vreau sa vi-l reamintesc.Ati uitat de diavol(nici macar in postarile voastre de aici nu pomeniti de el),ati uitat ca el are puterea de a prezenta intunericul drept lumina.Asta este cea mai mare inselaciune a diavolului de a se prezenta lumii ca inexistent,ca sa-si poata face lucrarea lui satanica,si anume de a desparti pe om de Dumnezeu.Nu te gandi ca rugaciunea ta ajunge la Dumnezeu,prin vorbitul in limbi,este oprita de diavol.Este in zadar ceea ce faci,nu te zidesti pe tine nici pe altul nu zidesti.Ti-am aratat diferenta dintre duhul apostolilor la darul vorbirii in limbi,si ceea ce faceti voi acolo.Nu este acelasi duh.Dumnmezeu sa te ajute sa redescoperi calea cea dreapta.Raspusurile mele sunt mai intarziate pentru ca intru mai rar pe internet,chiar mi-am propus sa nu intru mai mult de 2 ori pe saptamana,sant si alte lucruri de facut Doriana,cauta Adevarul,inca nu l-ai descoperit.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"

Last edited by ghemis; 08.12.2009 at 23:58:52.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50