Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 15.12.2009, 15:44:15
anthonygeorge
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine spune ca Vt e depasit inaseamna ca acela foloseste doar o jumate de Biblie...
si nu are Cuvantul lui Dumnezeu ci doar o jumate din Cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 15.12.2009, 15:54:03
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anthonygeorge Vezi mesajul
Cine spune ca Vt e depasit inaseamna ca acela foloseste doar o jumate de Biblie...
si nu are Cuvantul lui Dumnezeu ci doar o jumate din Cuvantul lui Dumnezeu.
Sa inteleg ca am gresit cand te-am numit ca esti ortodox? Esti
evanghelist? Nu-i nimic, da raspunsul la ultima intrebare atunci?
Nu ma intereseaza denominatiunea. Ma intereseaza raspunsul.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 16.12.2009, 14:25:34
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu una tot nu pot sa pricep de ce trebuie sa existe aceste conflicte? Ceva, undeva este denaturat... Daca toti credem in nasterea, moartea si invierea lui Cristos, in Trinitate ... de ce trebuie sa ne umplem de invective unii pe altii?

Eu cred ca se intampla multe erori, iar una dintre ele este ca-L ingradim pe Dumnezeu intre perceptiile noastre limitate. Ne-am impartit mintea in sertarase, si orice lucru care nu are sertarasul lui devine dusmanul nostru. Tristetea este ca L-am bagat si pe Dumnezeu acolo ... Nu putem accepta ca El este cel care lucreaza si creeaza nu omul si nu dogmele. A spune ca doar o cale sau alta este cea a mantuirii inseamna de fapt a-i spune Lui cum anume sa faca lucrurile. Dumnezeu are multa imaginatie si alte perspective si poate folosi orice si pe oricine pentru a-si arata gloria si slava...

Sunt convinsa de lucrul acesta pentru ca nimeni nu poate tagadui lucruri pe care le-a trait. Dumnezeul meu mi-a vindecat sotul de alcoolism si pe mine de atacuri de panica. SATANA NU VINDECA ... asta ca sa nu incepeti cu concluziile ... el nu da sanatate, el fura sanatatea ... poate face minuni si semne... si exista chiar si vorbirea in limbi demonice ... dar nu vindeca ...

Isus mi-a reparat familia ... inseamna ca El este si pentru mine ...
Marea problema pe care am observat-o si care mi s-a si spus este ca dau citate doar din biblie si vorbesc doar despre Isus si nu despre Maria.

Citez din biblie pentru ea este manualul meu de functionare ... TOT ce am nevoie ca sa traiesc ... este acolo... De ce as avea nevoie de altceva in plus ... Dumnezeu imi vorbeste prin biblie, prin versete ... Nu vi s-a intamplat niciodata sa cautati un raspuns, sa nu-l gasiti nici unde si deschizand biblia, un anume verset sa-ti atinga inima si sa stii ca acela este raspunsul? Daca vi s-a intamplat, stiti despre ce vorbesc. Daca nu ... incercati ... veti avea mari surprize ...

Iar Maria ... ii recunosc rolul deosebit pe care l-a avut la un anumit moment ... poate ca si acum, acolo sus are o insemnatate speciala ... nu stiu ... Dar mie Isus mi-a spus :veniti la Mine ... iar eu acolo ma duc.

Convingerea mea, si-mi cer iertare daca supar pe cineva, este ca orice se afla in jurul Trinitatii, in jurul jertfei lui Isus sunt detalii ... adaugate acolo de oameni ... lucru care n-ar fi atat de rau daca acei oameni nu ar incerca sa-si impuna legile in mod abuziv. Asta este politica.

Concluzia plimbarii mele pe acest forum este ca locul in care ma aflu acum, acea biserica carismatica unde oamenii se roaga prin punerea mainilor, si Dumnezeu lucreaza si asa ... este locul in care trebuie sa raman ... Exista in ea un alt fel de patima: a iubirii fata de Cristos, nu fata de biserica carismatica in sine ... Am cunoscut oameni indragostiti de Isus ... oameni in care Duhul Sfant este atat de mult incat da pe dinafara... Inchinarea si lauda sunt pline de bucurie si admiratie , si Dumnezeu primeste aceste laude. El este viu in biserica mea, nu am nici un motiv sa merg in alta parte.

Va las in grija Domnului Dumnezeului nostru, si Il rog pe El, in numele lui Isus Cristos, sa va imblanzeasca inimile, sa va dea pacea si linistea lui. Amin!

Last edited by macsim; 16.12.2009 at 14:27:36.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 16.12.2009, 15:01:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Iisus este Calea si in Biserica se afla deplinatatea Adevarului.Oricine crede in Hristos si pastreaza poruncile Lui, si Il urmeaza nu va pieri.Iisus Hristos este Calea,Adevarul si Viata, iar Biserica Ortodoxa este Biserica cea adevarata.Oricine urmeaza pe Hristos si calea Bisericii - adica isi ia crucea - se poate mantui.In masura in care omul traieste cele dumnezeiesti se si mantuieste , si in aceiasi masura in care face cele ale ortodoxiei,adica ale credintei adevarate care este Biserica Ortodoxa.

Luca 9:23 Și zicea către toți: Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie;
Reply With Quote
  #535  
Vechi 16.12.2009, 20:30:45
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu se poate face abstracție de VT când interpretezi NT. NT este de fapt o continuare a VT. Unii creștini fac greșeala să considere VT ca depășit, ca și când nu ar fi fost scris tot sub inspirația Duhului Sfânt. Unii chiar consideră că VT ne prezintă un Dumnezeu "rău". Cum ar putea fi un alt Dumnezeu, când Hristos pentru aceasta a venit să ni-L descopere pe Tatăl? A venit să ni-L descopere pe acest "Dumnezeu rău"?
Raul consta in faptul ca noi nu respectam in totalitate poruncile lui Dumnezeu.Nu Dumnezeu este rau.Se vorbeste pe forum despre atata iubire incat unii chiar cred ca Dumnezeu poate fi doar bun ,nu si drept."DE MA IUBITI,PAZITI PORUNCILE MELE".Auziti?Sa pazim poruncile.Iar poruncile sunt in toata Sf.Scriptura,(si nu asa pe capitole si bucati cum faceti voi,desi pe undeva se recunoaste ca NT este o continuare a VT,cu deosebirea ca in NT a adus respectarea si practicarea poruncilor din VT),in Sf.Traditie si in scrierilor sf.parinti care au pus in practica aceste porunci si au ajuns apropiati lui Dumnezeu doar in felul acesta.Doamne ajuta!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #536  
Vechi 16.12.2009, 20:33:57
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sa inteleg ca am gresit cand te-am numit ca esti ortodox? Esti
evanghelist? Nu-i nimic, da raspunsul la ultima intrebare atunci?
Nu ma intereseaza denominatiunea. Ma intereseaza raspunsul.
Iertare.
Frate MariS, si eu am observat ca tu stai mult la discutii cu ei despre capitole din.Sf.Scriptura,intelesuri si interpretari.Este periculos.Marturiseste dreapta credinta asa cum o stii si cat o stii fara a te baga in interpretari personale.Doamne ajuta!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #537  
Vechi 16.12.2009, 21:17:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Frate MariS, si eu am observat ca tu stai mult la discutii cu ei despre capitole din.Sf.Scriptura,intelesuri si interpretari.Este periculos.Marturiseste dreapta credinta asa cum o stii si cat o stii fara a te baga in interpretari personale.Doamne ajuta!
Periculos? Vai ce cuvânt ne-frumos! Să promovăm mai bine vrajba interconfesională și exclusivismul dogmatic? Mi se pare ceva nelalocul lui pentru niște creștini ce-L mărturisesc pe Hristos!
Frate ghemis, tocmai am ajuns acasă de la un concert de colinde la care am cântat împreună spre lauda lui Dumnezeu fără să socotim acest lucru "periculos" deopotrivă: ortodocși, greco-catolici, catolici, calvini, lutherani, unitarieni, baptiști, penticostali și adventiști. Și crede-mă, a fosr chiar înălțător!
Reply With Quote
  #538  
Vechi 16.12.2009, 21:36:39
bianca_maftei bianca_maftei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Mesaje: 1
Implicit

sincer nu prea inteleg rostul dezbaterii acestui subiect...Credeam ca dintre toate religiile, ortodoxia este singura care promoveaza toleranta fata de alte religii.Dar spre surprinderea mea nu e asa...Nu am studii in teologie dar cred ca ceea ce promoveaza aceasta religie este in primul rand iubirea pentru apropele, nu criticarea lui.Chiar conteaza cum se spovedeste, cum se impartaseste, daca poarta sau nu batic pe cap? Va veti simti mai impacati sufleteste, veti dormi mai bine noaptea daca veti critica aceste lucruri?
Credinta adevarata, dupa parerea mea inseamna iubire...
Reply With Quote
  #539  
Vechi 16.12.2009, 22:29:01
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Periculos? Vai ce cuvânt ne-frumos! Să promovăm mai bine vrajba interconfesională și exclusivismul dogmatic? Mi se pare ceva nelalocul lui pentru niște creștini ce-L mărturisesc pe Hristos!
Frate ghemis, tocmai am ajuns acasă de la un concert de colinde la care am cântat împreună spre lauda lui Dumnezeu fără să socotim acest lucru "periculos" deopotrivă: ortodocși, greco-catolici, catolici, calvini, lutherani, unitarieni, baptiști, penticostali și adventiști. Și crede-mă, a fosr chiar înălțător!
Da, domnule, este periculos, groaznic de periculos, pt ca atatia oameni au plecat de la ortodoxie si s-au dus la alte secte, si au murit asa, si si-au dat sufletul la iad pt vesnicie. De aia e groaznic de periculos. Nu mai incercati sa pledati in victime si in sfinti, ca nu sunteti. Sunteti cu buna stiinta, sau din nestiinta, lupi imbracati in piei de oaie.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #540  
Vechi 16.12.2009, 22:30:48
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de bianca_maftei Vezi mesajul
sincer nu prea inteleg rostul dezbaterii acestui subiect...Credeam ca dintre toate religiile, ortodoxia este singura care promoveaza toleranta fata de alte religii.Dar spre surprinderea mea nu e asa...Nu am studii in teologie dar cred ca ceea ce promoveaza aceasta religie este in primul rand iubirea pentru apropele, nu criticarea lui.Chiar conteaza cum se spovedeste, cum se impartaseste, daca poarta sau nu batic pe cap? Va veti simti mai impacati sufleteste, veti dormi mai bine noaptea daca veti critica aceste lucruri?
Credinta adevarata, dupa parerea mea inseamna iubire...
Bianca, ortodoxia promoveaza dragostea de aproapele, dar in niciun caz nu promoveaza toleranta fata de alte religii, nici macar toleranta de ortodocsii care sunt ortodocsi doar cu numele. E o mare diferenta intre cele doua.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50