Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2011, 22:29:58
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit eu mai credincios ca vecinu

Eu sunt mai credincioasa decat vecina mea si in concluzie ea e mai putin credincioasa decat mine. Cine are dreptul sau poate sa imparta oamenii in functie de credinta lor? Foarte des intalnim sintagme de genul.."e o persoana credincioasa..", "nu prea e credincioasa"...cine poate vedea credinta din sufletul nostru pt a pune grade de comparatie intre oameni in functie de credinta? Cu siguranta doar Dumnezeu si uneori duhovnicul.

Cred ca gresim cand catalogam oamenii in functie de credinta si ca dc tot vrem sa facem o diferentiere ar trebui sa folosim termenul de religios: cutare e o persoana religioasa, adica respecta regulile bisericesti si are viata adevarata de crestin.

Foarte des facem confuzie intre o persoana religioasa si o persoana credincioasa.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2011, 22:55:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Ai tot dat-o din condei sora pina ai ajuns sa te contrazici .
Deci nu accepti formularea : cutare este mai credincios decit cutare ?
Doresti sa se foloseasca : cutare este mai religios decit cutare , adica respecta regulile bisericesti si are viata adevarata de crestin !

Pai ce inseamna sa ai viata adevarata de crestin si sa respecti regulile bisericesti ? nu sa fi credincios ? Ia cauta mata sora la DEX inainte sa mai scri ceva !
Te impiedici in lucrui pe care nu le intelegi tu , nu altii . Ca urmare , lamureste-te mai intii tu si apoi ai sa vezi ca nu trebuie sa iti mai pui intrebari filosofice de genul : de ce este apa calda, calda ?
Nu are rost sa ne facem ca nu putem vedea padurea de copaci

Si ar mai fi de comentat la postarea ta , dar deocamdata atit !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2011, 23:17:30
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mantuitorul ne-a prevenit: ,,Nu judecati, ca sa nu fiti judecati. Caci cu ce judecata judecati veti fi judecati"(Matei 7:1-2).Prin urmare mi-se pare extrem de discutabil a da verdicte cu privire la credinta cuiva.Ne asumam o mare reponsabilitate si vom da socoteala pentru ea,sa nu aiba nimeni indoieli cu privire la acest lucru.Este o tentatie greu de infrant.

Daca,de exemplu,Apostolul Petru ar fi fost judecat intr-un anumit moment cu greu ar fi putut spune cineva ca ar fi avut un dram de credinta-n el.Cand Dumnezeu i-a spus lui Anania sa-l caute pe Pavel,acesta a protestat judecandu-l pe Pavel dupa trecutul sau dar Domnul i-a spus: ,,Du-te, caci el este un vas pe care l-am ales, ca sa duca Numele Meu inaintea Neamurilor, inaintea imparatilor si inaintea fiilor lui Israel si ii voi arata tot ce trebuie sa sufere pentru Numele Meu."(FA 9:15-16).

In scena cu cei 10 leprosi (Luca 17:11-19) toti au fost curatati dar doar unul dintre ei s-a intors ,,slavind pe Dumnezeu cu glas tare."Si Mantuitorul a intrebat: ,,Oare n-au fost curatati toti cei zece? Nu s-a gasit decat strainul acesta sa se intoarca si sa dea slava lui Dumnezeu?" Si apoi i-a spus acestuia: "Scoala-te si pleaca; credinta ta te-a mantuit."(Luca 17:19).Ceilalti au fost vindecati de boala fizica dar acesta a fost mantuit prin credinta lui.Unul din zece.Cand au plecat toti 10 vindecati ar fi putut spune cineva care dintre ei era mai credincios?Toti s-au rugat sa fe vindecati dar doar unul s-a intors sa multumeasca Mantuitorului.Si mai era si samaritean.

Cred ca cel care face aprecieri cu privire la taria credintei cuiva ori este un duhovnic ori risca sa devin un fariseu, precum in scena cu vamesul si fariseul (Luca 18:10-14). Iar Apostolul Iacov a spus "Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har"(Iacov 4:6).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2011, 23:38:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu mă raliez mai degrabă confratelui Zaharia. Credința cuiva poate fi văzută prin destule semne exterioare ei. La fel, și necredința. Când văd pe cineva postind, dăruind aproapelui și mai ales celui în nevoie, când îl văd schimbat și pe Cristos Îl văd strălucind în el, eu nu pot să trag altă concluzie decât că, pesemne, am în față un om credincios. Și dimpotrivă, când văd că cineva, uitând de cele ce l-a învățat Cristos și Biserica Sa, se bucură de răul altuia, adesea dorindu-l, când îl văd învârtoșat în ură, bătându-și joc de Sfintele Taine, afirmând răspicat că Biblia e fabulație, Biserica impostură, Domnul Însuși vreun marțian adus cu astronava, când îl văd urând Sfintele Icoane, preoții și mai ales episcopii și pe Papa, când îl văd zicând că bețivăneala e viața cea adevărată, curvia un imperativ biologic, uciderea de prunci un drept al mamelor, atunci eu nu pot să trag altă concluzie decât că am în față un om necredincios.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2011, 23:44:28
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu mă raliez mai degrabă confratelui Zaharia. Credința cuiva poate fi văzută prin destule semne exterioare ei. La fel, și necredința. Când văd pe cineva postind, dăruind aproapelui și mai ales celui în nevoie, când îl văd schimbat și pe Cristos Îl văd strălucind în el, eu nu pot să trag altă concluzie decât că, pesemne, am în față un om credincios. Și dimpotrivă, când văd că cineva, uitând de cele ce l-a învățat Cristos și Biserica Sa, se bucură de răul altuia, adesea dorindu-l, când îl văd învârtoșat în ură, bătându-și joc de Sfintele Taine, afirmând răspicat că Biblia e fabulație, Biserica impostură, Domnul Însuși vreun marțian adus cu astronava, când îl văd urând Sfintele Icoane, preoții și mai ales episcopii și pe Papa, când îl văd zicând că bețivăneala e viața cea adevărată, curvia un imperativ biologic, uciderea de prunci un drept al mamelor, atunci eu nu pot să trag altă concluzie decât că am în față un om necredincios.
si ce insemnatate are pentru tine impartirea in credinciosi si necredinciosi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2011, 23:55:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
si ce insemnatate are pentru tine impartirea in credinciosi si necredinciosi?
Exact aceeași înseamnătate pe care o au și alte împărțiri, precum: în cinstiți și în hoți, în sinceri și mincinoși etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2011, 23:55:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Dar cel care face aprecieri la cunostintele cuiva de matematica sau de chimie sau in general despre nivelul de pregatire intelectuala a cuiva, cum se numeste ?
Dar cel care face aprecieri la modul in care te comporti in societate , la nivelul moralei pe care o practicam , la modul cum ne imbracam , cum se numeste ?
Dar cel care ne judeca sau ne apreciaza constinciozitatea si devotamentul, bunul simt cu care ne indeplinim sarcinile de serviciu stipulate in contractul de angajare , cum se cheama ?
Cum se cheama cel care ne apreciaza comportamentul fata de legile scrise si ne scrise ale societatii , cum se cheama ?
Dar cei care apreciaza profesionismul si devotamentul profesorilor , medicilor, preotilorl, conducatorilor politici in functii de stat si a tuturor celor care desfasoara o munca in folosul public , cum se cheama ?
Cum se numeste cel care mergind in magazine sa cumpere orice judeca sau apreciaza caliateta mincarii , imbracamintei, electrocasnicelor si a altor bunuri de consum ?
Dar cel care judeca , apreciaza , nivelul de calitare si oportunitate a programelor de televiziune , a programelor scolare, a programelor de asistenta sociala a guvernului , a calitatii si a nivelului de asistenta medicala a populatiei , s.a.m.d. ...... , cum se numeste ?????????

Si mergind cu ideatia tot asa, trecind in revista toate, toate aspectele vietii omului pot spune ca personal cred ca va grabiti si va indeletniciti cu ideatii care nu va sunt folositoare . Nu va prindeti mintea cu Scriptura si nu cautati deloc sa o intelegeti in talmacire proprie ! Au fost deja altii care au facut asta pt. noi . Pe acestia sa ii urmati .
Exista nenumarate carti ale sfintilor parinti de la Optina , ale Sf. Teofan Zavoritul , ale parintelui Justin Popovici, Nicolae Velimirovici, Paisie Aghioritul , Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, Cleopa, Catehismul ortodox ... si multi altii , scrise sub forma de intrebari si raspunsuri prin care va puteti lamuri ce inseamna a judeca, a discrimina, a cerceta , a osebi si a deosebi, in contex hristic, lucrurile si calitatile altuia sau a lumii in general.
Nu va grabiti ca sub false trairi (impresii si trairi neinspirate de Dumnezeu intotdeauna) sa emiteti idei absolut false ! Nu va folosesc !

Si pt. ca vad ca va coditi , sub falsa smerenie, sa observati , sa masurati , sa judecati , cit de crestina este o persoana am sa va fac eu prototipul acesteia poate va va fi de folos pe viitor : deci un credincios adevarat este acela care nu maninca carne ca sa nu depaseasca greutatea ideala , care fumeaza numai tigari filtrate (pt. a preveni bronsita cronica si cancerul pulmonar) , care nu bea decit un pahar de palinca la masa pt. a-si face digestia , care nu injura de Dumneze, care nu merge in restaurante si discoteci decit pina la ora 22.00, care se roaga ori de cite ori familia sau el este la nevoie si care atunci merge si la biserica , care se spovedeste ori de cite ori ,din prea multa iubire ,se intimpla sa cada in pacat cu colega de serviciu , care isi primeste fetita in casa cu prietenul de pe o zi pe alta ca sa nu mearga ca saracii pe strada sau prin baruri si hoteluri, care atunci cind face o afacere verosa sau un ciubuc mai consistent sau are angajati platiti la negru de la care mai cistiga cite ceva mai da si la biserica milostenie impartind astfel cu Dumnezeu, care chiar daca are impreuna cu sotia 13 avorturi facute o trimite cu mare grija pe aceasta in fiecare paste si nastere a Domnului cu pomelnic la biserica , care imparte pt. neamul sau raposat tot ce-i prisoseste prein casa ...... s.a.m.d.

Deci daca voi nu puteti judeca si aprecia cit de cit corect un crestin ortodox v-am dat eu un prototip ca de acum in colo sa il puteti recunoaste fara frica de a mai judeca vreun crestin !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 15.07.2011 at 00:00:59.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2011, 00:02:59
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Exact aceeași înseamnătate pe care o au și alte împărțiri, precum: în cinstiți și în hoți, în sinceri și mincinoși etc.
interesant... si exista cumva si o corelare intre cele doua clasificari si cea facuta pe baza credintei, sau erau doar aleatorii exemplele asta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2011, 00:05:54
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marc Ascetul, in ,,Despre Legea Duhovniceasca" spunea ca: ,,Fiecare primeste ceea ce merita potrivit starii sale launtrice.Dar numai Dumnezeu intelege feluritele chipuri cum acesta se intimpla." iar Apostolul Pavel sublinia anumite lucruri,extrem de actuale as spune: ,,Asadar, omule, oricine ai fi tu, care judeci pe altul, nu te poti dezvinovati; caci prin faptul ca judeci pe altul, te osandesti singur; fiindca tu, care judeci pe altul, faci aceleasi lucruri."(Romani 2:1)

Last edited by Scotland The Brave; 15.07.2011 at 00:13:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2011, 00:40:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
interesant... si exista cumva si o corelare intre cele doua clasificari si cea facuta pe baza credintei, sau erau doar aleatorii exemplele asta?
Nu acesta este subiectul topicului, ci: dacă există sau nu elemente vizibile ale credinței și, în caz afirmativ, care ar fi acelea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 11:27:10
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 20:04:42
Sa definim ce inseamna a fi credincios (practic) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 20.07.2009 10:54:45
Credincios inseamna credul ? mq Generalitati 65 26.12.2007 03:47:15