Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.03.2012, 23:42:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

N-a mai pus nimeni întrebări de muult timp... :)

Ce vă spune anul 1517? A avut loc, în acel an, vreun eveniment important pentru istoria creștinismului?
Haideți că-i simplu! :)

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.03.2012, 08:00:11
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
N-a mai pus nimeni întrebări de muult timp... :)

Ce vă spune anul 1517? A avut loc, în acel an, vreun eveniment important pentru istoria creștinismului?
Haideți că-i simplu! :)

O seară binecuvântată!
Daca nu ma insel in acel an Martin Luther isi publica cele 95 de teze pe usa biseriii din Wittenberg
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.03.2012, 18:21:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Daca nu ma insel in acel an Martin Luther isi publica cele 95 de teze pe usa biseriii din Wittenberg
Da, corect!
Puteți pune o întrebare. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.07.2012, 00:52:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa reluam acest joculet. Pun eu o intrebare:

Ce domnitor si in ce an a infiintat Mitropolia Ungrovlahiei, recunoscuta de Patriarhia din Constantinopol si de Imperiul Bizantin - fapt care a contribuit la consolidarea Principatului Tarii Romanesti?

Cel care raspunde corect are dreptul sa puna o noua intrebare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.07.2012, 01:41:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa reluam acest joculet. Pun eu o intrebare:

Ce domnitor si in ce an a infiintat Mitropolia Ungrovlahiei, recunoscuta de Patriarhia din Constantinopol si de Imperiul Bizantin - fapt care a contribuit la consolidarea Principatului Tarii Romanesti?

Cel care raspunde corect are dreptul sa puna o noua intrebare.
Cred ca e vorba despre fiul lui Basarab I, anume Nicolae Alexandru Basarab.
Iar mitropolitul a fost calugarul Iacint, fost mitropolit de Vicina (langa Isaccea).

(e frumos cursul de IBOR!...)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.07.2012, 14:17:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cred ca e vorba despre fiul lui Basarab I, anume Nicolae Alexandru Basarab.
Iar mitropolitul a fost calugarul Iacint, fost mitropolit de Vicina (langa Isaccea).

(e frumos cursul de IBOR!...)
Foarte bine, dar ai raspuns pe jumatate. Mai citeste o data intrebarea, pune si anul si lanseaza o noua intrebare - asa e regula! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.07.2012, 15:28:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Foarte bine, dar ai raspuns pe jumatate. Mai citeste o data intrebarea, pune si anul si lanseaza o noua intrebare - asa e regula! :)
1359. :)
Putem pune amândoi câte o întrebare? :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #88  
Vechi 19.07.2012, 17:05:34
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din Australia si Noua Zeelanda

http://www.roeanz.com.au/news/sf-ier...hint-de-vicina

1359, asadar...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 19.07.2012, 17:16:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un sfant loctiitor al domnitorului Valahiei

Sfantul Grigorie Dascalul - Mitropolit al Tarii Romanesti, traducator si talcuitor al dumnezeiestilor scripturi, autor al primelor culegeri in limba noastra care alcatuiesc Vietile Sfintilor, membru al obstilor monahicesti de la Neamt, Athos, Antim, Caldarusani,, inscaunat Mitropolit al Tarii Romanesti la insistentele deosebite ale luminatului domnitor Grigorie Ghica, in 1823 (pana in 1834).

In ce context Mitropolitul Grigorie devine loctiitor al domnitorului Tarii Romanesti si prin ce fapte remarcabile se distinge in aceasta perioada (1-2 exemple)?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.07.2012, 08:27:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb despre Sf. Grigorie Dascălul

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

In ce context Mitropolitul Grigorie devine loctiitor al domnitorului Tarii Romanesti si prin ce fapte remarcabile se distinge in aceasta perioada (1-2 exemple)?
Mitropolitul Grigorie Dascălul ajunge locțiitor al domnitorului Țării Românești în aprile 1828, când în urma izbucnirii războiului ruso-turc, domnitorul Grigore Ghica a fugit din țară, la Brașov. Țara Românească (și Moldova, dealtfel) ajunge sub ocupație / administrație militară rusească (gen. Pavel Kiseleff) până în 1834.

Deși în conflict cu administrația țaristă (trimis în exil la Chișinău în februarie 1829, și revenit în țară abia în 1832), mitropolitul Grigorie reușește totuși să înființeze o tipografie la Buzău, la care publică traduceri ale sale din Sfinții Părinți, între care două lucrări ale Sf. Ioan Gură de Aur. Tot în perioada de ocupație, a stabilit ca prisosul veniturilor mănăstirilor să se strângă în "casa facerilor de bine" și în folosul școlilor. De asemenea, a început restaurarea catedralei mitropolitane din București și tipărirea Vieților Sfinților (după ediția princeps de la Neamț).

O măsură drastică luată de mitropolit precede de fapt evenimentul care face obiectul întrebării.
Deoarece mănăstirile românești închinate Locurilor Sfinte ajunseseră în paragină și pline de datorii, în anul 1823, cu aprobarea domnului Țării, mitropolitul Grigorie a numit egumeni români, a făcut inventare cu averile mănăstirești, le-a rânduit case de venituri și a oprit în parte trimiterea de bani la locurile sfinte până ce se vor plăti datoriile acestor mănăstiri. Însă, se pare că imediat după ce au fost luate aceste măsuri, călugarii greci au început o lupta violentă pentru recuperarea situației pierdute. Cu sprijin diplomatic rusesc, egumenii greci au fost repuși în drepturi în anul 1827. Situația a fost escaladată și a culminat cu trimiterea în exil, cum am mai zis, a Mitropolitului Tarii Românești, Grigorie Dascălul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32