Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.05.2014, 08:26:56
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Multumesc Mirela ca mi-ai dat de veste. Aplec si eu cu nevrednici genunchiul la ruga pentru Mihai, un om pentru care am o mare admiratie. Doamne Iisuse Hristoase ajuta-l pe robul tau Mihai sa treaca peste aceasta incercare si da-i sanatate trupului si sufletului. Alunga de la el toata intristarea si toata durerea pentru rugaciunile Maicii Tale si-ale noastre, nevrednicii robii tai. Amin
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.05.2014, 17:11:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Hristos a înviat!
Dumnezeu să vă dăruiască sănătate, domnule MihailC! Toți vă suntem alături și ne rugăm pentru dvs! Sunt sigură că vă veți face bine repede și vă veți întoarce acasă! Sunteți o persoană atât de puternică, i-ați întărit pe mulți în credință și dragoste pentru Hristos (inclusiv pe mine), iar acum toți cei îmbogățiți duhovnicește prin postările dvs vă pomenim în rugăciuni și așteptăm mult să vă vindecați complet și să ne dați vestea cea bună!
Nu știu ce să mai spun, sunt emoționată și tulburată de ceea ce am citit... Am și eu un prieten drag care a avut infarct la 37 de ani, iar acum e bine sănătos, slavă Domnului! Sunt sigură că așa va fi și în cazul d-lui MihailC.
Delia31, vă rog din suflet să-i transmiteți d-lui Mihail toate aceste gânduri pe care noi i le adresăm pe acest topic!
Doamne, dăruiește-i sănătate și scapă-l grabnic de întristare!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.05.2014, 20:02:02
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Maica Domnului sa te ocroteasca frate Mihail. Sa iti daruiasca putere si insanatosire grabnica. Domnul Iisus nu lasa rugaciunile maicii Sale neascultate.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.05.2014, 20:47:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si eu sunt socata sa aud asta, mai ales ca e atat de grav (sper sa exagerati, totusi). Stiu ca nu trebuie sa gandim negativ si nici sa ne ingrijoram peste masura, pt ca Dumnezeu le rezolva pe toate, pana la urma. Atata doar ca unii au o lupta mai grea de dus, incercarile par sa nu se mai termine...sa speram insa ca Dumnezeu vede suferintele prin care trec si lupta pe care o duc le e spre mantuire. Doamne ajuta, si nu deznadajduiti, se spune ca nu ne da mai mult decat putem sa ducem!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.05.2014, 21:15:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Vă mulțumesc din suflet pentru rugăciuni, gânduri bune și ajutorul primit de la voi, pe acest topic, mesaje private, telefon și email-uri. Pentru un om discret și neînsemnat ca mine, orice sprijin a însemnat și înseamnă foarte mult.

Deocamdată inima mea rezistă, dar nu-mi pot da seama acum ce-mi va aduce viitorul. Am aflat, printre altele, că moartea mi-a luat urma și depinde numai de mine dacă mă va prinde în lasoul ei sau nu. Eu aș fi adăugat că în primul rând depinde de voia lui Dumnezeu, dar ipoteza aceasta nu prea intră în calculele medicilor.

Poate o să zâmbiți când vă spun că cel mai important leac pentru problemele mele, în opinia medicului care m-a luat în grijă, este nesimțirea. Desigur, nu e vorba de lipsa a bunului simț, ci de indiferență, răceală, insensibilitate la tot ce mi se întâmplă mie sau altora. În ce măsură se împacă recomandarea asta cu viața duhovnicească poate îmi spuneți voi, că eu nu-mi dau seama în acest moment.

Vă sunt mai mult decât recunoscător tuturor! Fie ca Domnul să vă răsplătească așa cum vă este de folos fiecăruia în parte, acum și în veșnicie, amin!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.05.2014, 21:26:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mare bucurie, ne faci, Mihai, cu mesajul ăsta. Să îți întărească Dumnezeu inima și să ți-o vindece, pentru că mai ai treabă multă în viața asta.
Cât despre nesimțire, poate ar fi bine să nu mai pui toate necazurile sau supărările drept la inimă. Mai dă-i și ei un răgaz, măcar. Fii doar puțin mai „nesimțit”. Doar pentru o vreme. :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.05.2014, 21:32:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai,prieten bun, slavit fie Numele Lui pentru dragostea si grija care ti-a aratat-o! Ia totul pas cu pas,incet,ajuta cat poti si pe cine poti in aceasta stare si restul lasa in grija Domnului.Lasa putin timpul sa curga si traieste frumos si calm pe cat iti este cu putiinta.Nu cred ca Dumnezeu si-ar dori sa fii precum un elastic care s-ar rupe prea repede,prea intins fiind.Poate ca acest moment dramatic din viata ta este un semn ca Domnul mai are treaba cu tine si vrea ca si tu sa-ti acorzi timp si intelegere.Cum spunea Iisus, nu te ingrijora de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingriji de ale sale.,,Ajunge zilei rautatea ei".Totul are un rost si un timp al sau prietene,acum este timpul sa ai grija de tine.Dumnezeu sa fie mereu in mintea ta si in inima ta
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.05.2014, 21:45:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up ne bucurăm din suflet că ți-ai revenit și ai trecut cu bine peste acest impas

Apărătoare Doamnă, pentru biruință, mulțumiri, izbăvindu-ne din nevoi, aducem ție, Născătoare de Dumnezeu, noi, robii tăi.
Ci, ca ceea ce ai stăpânire nebiruită, slobozește-ne din toate nevoile, ca să strigăm tie: Bucură-te, Mireasă, pururea Fecioară!

Are englezul o vorbă : take it easy, my friend !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.05.2014, 21:58:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul

Deocamdată inima mea rezistă, dar nu-mi pot da seama acum ce-mi va aduce viitorul.
Nici noi nu stim mai mult despre viitorul nostru, frate Mihail. Fiecare clipa ce trece, este o binecuvantare de la Dumnezeu, fiindca El ne trimite si lectii si mila! Ma bucur mult ca ai reaparut personal cu acest mesaj, desi sfatul meu ar fi sa ne lasi pe noi de pe forum, pentru un timp si sa te ingrijesti mai mult de tot ce-ti poate aduce liniste si pace sufleteasca! Aici ti-ai putea pricinui, fara sa vrei, mult rau, cel putin acum! Si nu trebuie! Ai grija de tine si... lasa-te ingrijit de cine trebuie!...
Inima buna sa-ti dea Dumnezeu!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.05.2014, 22:45:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vă mulțumesc din suflet pentru rugăciuni, gânduri bune și ajutorul primit de la voi, pe acest topic, mesaje private, telefon și email-uri. Pentru un om discret și neînsemnat ca mine, orice sprijin a însemnat și înseamnă foarte mult.

Deocamdată inima mea rezistă, dar nu-mi pot da seama acum ce-mi va aduce viitorul. Am aflat, printre altele, că moartea mi-a luat urma și depinde numai de mine dacă mă va prinde în lasoul ei sau nu. Eu aș fi adăugat că în primul rând depinde de voia lui Dumnezeu, dar ipoteza aceasta nu prea intră în calculele medicilor.

Poate o să zâmbiți când vă spun că cel mai important leac pentru problemele mele, în opinia medicului care m-a luat în grijă, este nesimțirea. Desigur, nu e vorba de lipsa a bunului simț, ci de indiferență, răceală, insensibilitate la tot ce mi se întâmplă mie sau altora. În ce măsură se împacă recomandarea asta cu viața duhovnicească poate îmi spuneți voi, că eu nu-mi dau seama în acest moment.

Vă sunt mai mult decât recunoscător tuturor! Fie ca Domnul să vă răsplătească așa cum vă este de folos fiecăruia în parte, acum și în veșnicie, amin!
Iata o veste buna , minunata , ca-ti aud glasul , fie el si in scris , dar ti-l aud si-l simt aici undeva in sufletul meu , ca un om care cunoaste suferinta , durerea si boala !
Frate draga , un sfarsit va fi pentru fiecare , indiferent de cat am vrea noi sa-l amanam , si spun cu toata convingerea , mai ales ca am trecut si trec prin multe cumpane si incercari . Nu de moarte sa ne fie frica , ci de felul in care ne va gasi ea , caci moartea in sine e doar o trecere spre viata vesnica , spre Adevarata Viata .
Te rog sa fi tare si mai ales optimist , caci fiecaruia in parte Dumnezeu i-a pregatit un Dar numai de El stiut , un Dar ce ni se va descoperi la timpul potrivit .
Esti un om minunat , cel putin din cele pe care le-am citit din postarile tale !
Personal am lasat in mare parte sa vorbeasca doar scrierile Sfintilor Parinti , spre disperarea "unora " . . . ! Daca "confruntarile de aici iti dauneaza , renunta pentru o perioada la acest forum , sau aplica metoda mea ca un mic "protest " folositor pana la urma !
Esti cu adevarat un OM BUN si meriti tot respectul si dragostea noastra , si macar doar pentru aceasta te rog sa rezisi , sa lupti si sa te protejezi cat poti .
Cu Dumnezeu inainte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare