Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 30.11.2010, 12:36:45
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Isus a spus: "Acesta este trupul meu" Matei 26.26
"acesta este singele meu" Matei 26.28
"Cine mănâncă trupul Meu, și bea sângele Meu, are viața veșnică; și Eu îl
voi învia în ziua de apoi." Ioan 6.54
"Căci trupul Meu este cu adevărat o hrană, și sângele Meu este cu adevărat o băutură.Ioan 6.55
"cine Mă mănâncă pe Mine, va trăi și el prin Mine." Ioan 6.57
"Adevărat îți spun că astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23.43
"Sufletul Meu este cuprins de o întristare de moarte; "Matei 26.38
"Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face și el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele și mai mari decât acestea;" Ioan 14.12


Toate citatele de mai sus sint cuvintele spuse de Isus. Toate au fost contrazise de sectanti pe acest forum. Cine sint ei? Cine se ascunde in spatele lor? Cine este seful lor? De ce nu iese la lumina zilei sa fie cunoscut de toti? Oare cine ne spune Biblia ca lucreaza in intuneric? Pentru unii toate aceste intrebari pot fi subiecte de meditatie, pentru altii sint intrebari retorice...
Reply With Quote
  #412  
Vechi 30.11.2010, 13:07:41
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ... dar duci o luptă infernală cu prostul care are școală !!!

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și uite așa ați mai introdus două elemente de diversiune în explicarea inexplicabilului. Avem de-a face deci cu Taina a 8-a (nașterea fără dureri) și Taina a 9-a (păzitoarea fecioriei) la maica Domnului. Oare ce va mai urma?

Deci gândirii mele omenești și neduhovnicești îi opuneți explicația dvs. ce ține de fizica moleculară. Aferim!
Apropozito, în Hristos locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii, nu în
pâine și vin. Dacă ar fi așa cum sugerați, anume că prin împărtășanie ne facem părtași de toată plinătatea Dumnezeirii, la ora aceasta ar trebui să fiți demiurg, creind Galaxii și nu pierzându-vă vremea pe un forum insignifiant!
Este clar că a intrat Satana în el. Se zvârcolesc diavolii pentru că așa cum diavolii nu Îl suportau pe Hristos când Îl vedeau în viața de pe pământ, tot așa și acum diavolii nu Îl suportă pe Hristos euharistic, pentru că satana vrea cu orice cjhip să îi îndepărteze pe creștini de împărtășirea de Iisus Hristos prin Sfânta Euharistie. Ceea ce se întâmplă cu acest individ este un caz tipic care a mai fost întâlnit în istorie de profeți mincinoși care nu grăiesc de la Dumnezeu pentru că amestecă anumite învățături cuviincioase cu învățături diavolești tocmai ca să îi păcălească pe cei mai puțin învățați și să îi atragă la pierzanie.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 30.11.2010, 13:11:46
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit Catehismul Catolic

Nu cred ca dumneavoastra aveti dreptul sa interpretati pasajele de mai sus.
Nu stiti ca doar protestantii si magisteriul viu al Bisericii au voie sa interpreteze Scriptura?
Faceti cumva parte din magisteriul viu al Bisericii?

Catehismul Catolic
16. Cui īi revine să interpreteze īn mod autentic depozitul credinței?
Interpretarea autentică a acestui depozit revine numai magisteriului viu al Bisericii, adică succesorului lui Petru, episcopul de Roma, și episcopilor īn comuniune cu el.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 30.11.2010, 13:16:01
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Nu cred ca dumneavoastra aveti dreptul sa interpretati pasajele de mai sus.
Nu stiti ca doar protestantii si magisteriul viu al Bisericii au voie sa interpreteze Scriptura?
Faceti cumva parte din magisteriul viu al Bisericii?

Catehismul Catolic
16. Cui īi revine să interpreteze īn mod autentic depozitul credinței?
Interpretarea autentică a acestui depozit revine numai magisteriului viu al Bisericii, adică succesorului lui Petru, episcopul de Roma, și episcopilor īn comuniune cu el.
Episcopul Romei, chiar dacă nu mai face parte din Biserica Ortodoxă pentru că s-a lepădat prin schismă și erezie, și-a exercitat magisteriul în nenumărate enciclice papale referitoare la Euharistie. Vezi spre exemplu enciclice ale lui Ioan Paul II, precum și ale lui Benedict XVI; fiecare dintre ei are enciclice speciale dedicate Euharistiei. Așa că în temeiul magisteriului episcopilor Romei și-a permis respectiva să facă anumite afirmații, afirmații care sunt acoperite de enciclice papale.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 30.11.2010, 13:23:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Nu cred ca dumneavoastra aveti dreptul sa interpretati pasajele de mai sus.
Nu stiti ca doar protestantii si magisteriul viu al Bisericii au voie sa interpreteze Scriptura?
Faceti cumva parte din magisteriul viu al Bisericii?

Catehismul Catolic
16. Cui īi revine să interpreteze īn mod autentic depozitul credinței?
Interpretarea autentică a acestui depozit revine numai magisteriului viu al Bisericii, adică succesorului lui Petru, episcopul de Roma, și episcopilor īn comuniune cu el.
Pe de altă parte, interpretarea autentică a Scripturii revine Sfintei Tradiții a Bisericii, Sfântă Tradiție care de-a lungul timpului și spațiului a afirmat și confirmat adevărata învățătură de credință cu privire la Sfânta Euharistie, învățătură afirmată și în ziua de azi de Biserica lui Hristos Ortodoxă.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 30.11.2010, 13:23:48
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
a intrat Satana în el.
Se zvârcolesc diavolii
așa cum diavolii nu
tot așa și acum diavolii nu
pentru că satana vrea cu orice chip
Doctore Faust, stii si sa vorbesti frumos si ai promis ca nu te mai intorci din nou in noroiul mocirlei...
Tu esti binevenit dar iti este interzis sa-l aduci pe prietenul tau pe forum.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 30.11.2010, 13:24:50
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Doctore Faust, stii si sa vorbesti frumos si ai promis ca nu te mai intorci din nou in noroiul mocirlei...
Tu esti binevenit dar iti este interzis sa-l aduci pe prietenul tau pe forum.
Știu că te roade și te doare adevărul dar asta este.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 30.11.2010, 14:08:43
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat din penticostalul mintuibil: "Nu stiti ca doar protestantii si magisteriul viu al Bisericii au voie sa interpreteze Scriptura?"

Cu asta mi-ai demonstat ca il nesocotiti si pe sf apostol Petru:"Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia;" 2Petru1.20

Last edited by nutucutu; 30.11.2010 at 14:20:59.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 30.11.2010, 14:33:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și uite așa ați mai introdus două elemente de diversiune în explicarea inexplicabilului. Avem de-a face deci cu Taina a 8-a (nașterea fără dureri) ...
Nasterea fara dureri este profetita de Dumnezeu in Sfanta Scriptura. Sfantul prooroc Isaia spune clar si direct (fara nici un simbol, fara nici o alegorie...). Bineiteles ca dumneavoastra nu veti fi de acord cu invatatura Sfintei Scripturi si a Sfintei Biserici Ortodoxe... si vei nascoci alte rastalmaciri.

"Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște fiu și vor chema numele lui Emanuel." Isaia 7,14

"Înainte de a se zvârcoli în dureri de naștere, ea a născut; înainte de a simți chinul, ea a născut un fiu." Isaia 66,7



Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Deci gândirii mele omenești și neduhovnicești îi opuneți explicația dvs. ce ține de fizica moleculară. Aferim!
Apropozito, în Hristos locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii, nu în
pâine și vin. Dacă ar fi așa cum sugerați, anume că prin împărtășanie ne facem părtași de toată plinătatea Dumnezeirii, la ora aceasta ar trebui să fiți demiurg, creind Galaxii și nu pierzându-vă vremea pe un forum insignifiant!
pai daca scriptura spune clar ca "in Hristos locuieste TRUPESTE toata plinatatea Dumnezeirii"(Col 2,9) este clar ca se refera la intreaga fiinta umana a lui Hristos, cu TRUP (si suflet).

va reamintesc ca in invatatura ortodoxa crestina omul este chemat nu doar la mantuire si desavarsire ci mai ales la indumnezeire.

Poate pentru dumneavostra este o pierdere de vreme acest forum, insa postarile mele sunt de folos fratilor ortodocsi si nu numai lor.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 30.11.2010, 14:47:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În cazul meu, eu m-am despărțit de ortodocși, nu de protestanți.
Pai la ortodocsi nici nu ati fi rezistat ,cum sa faceti ascultare sau sa nu aveti d-voastra ultimul cuvant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14