Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 16.09.2011, 11:47:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Asta e. Eu nu am avut iluminare de la Duhul Sfant, pentru a intelege taina umilintei lui Hristos (coborarea din slava cereasca, in mizeria pamanteasca, pentru a suferi de o moarte de cruce) pentru salvarea noastra. Doar cred, ma minunez, dar nu pricep.
Atunci rugati-va pentru iluminare si nu mai judecati pe altii (Sf. Parinti) care au fost iluminati, negandu-le invatatura, invatatura ce nu e in contradictie cu Sfanta Scriptura, doar o dezvolta si expliciteaza.
Reply With Quote
  #542  
Vechi 16.09.2011, 11:53:30
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Atunci rugati-va pentru iluminare
Oricat m-as ruga pentru a intelege taina umilintei lui Dumnezeu, tot nu voi putea pricepe. Sunt prea limitat pentru a intelege Dumnezeirea si sa pot cuprinde toata dragostea lui Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
si nu mai judecati pe altii (Sf. Parinti) care au fost iluminati, negandu-le invatatura.
Am, fata de Sfintii Parinti, aceeasi atitudine pe care o are ortodoxia. Adica, unele invataturi ale lor sunt acceptate altele nu. Daca ortodoxia neaga unle invataturi ale Sfintilor Parinti, eu nu pot face acelasi lucru?
Reply With Quote
  #543  
Vechi 16.09.2011, 12:12:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Am, fata de Sfintii Parinti, aceeasi atitudine pe care o are ortodoxia. Adica, unele invataturi ale lor sunt acceptate altele nu. Daca ortodoxia neaga unle invataturi ale Sfintilor Parinti, eu nu pot face acelasi lucru?
oare? rugati-va pentru iluminare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #544  
Vechi 16.09.2011, 12:31:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Oricat m-as ruga pentru a intelege taina umilintei lui Dumnezeu, tot nu voi putea pricepe. Sunt prea limitat pentru a intelege Dumnezeirea si sa pot cuprinde toata dragostea lui Dumnezeu.
Oricum ati fi ,nu inteleg de ce scrieti la un subiect care nu are nici o legatura cu confesiunea d-voastra.
Se vede din ton o nuantata bataie de joc ,bascalie.
Daca nu vreti sa stiti mai multe despre aceasta sfanta Taina ,va rugam sa va retrageti de la acest subiect .Aveti sectiunea Secte si culte


Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Am, fata de Sfintii Parinti, aceeasi atitudine pe care o are ortodoxia. Adica, unele invataturi ale lor sunt acceptate altele nu. Daca ortodoxia neaga unle invataturi ale Sfintilor Parinti, eu nu pot face acelasi lucru?
Ortdoxia nu neaga invataturile sfintilor parinti .Pentru ca au fost sfinti ei nu au gresit in afirmatiile lor ,Sfantul Duh a vorbit prin ei.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 16.09.2011, 12:32:24
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
oare?
In ce consta, mai exact, indoiala dvs.?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
rugati-va pentru iluminare.
Doamne ajuta!
Voi continua sa ma rog pentru intelepciune.

"si de este cineva din voi lipsit de întelepciune, sã o cearã de la Dumnezeu, Cel ce dã tuturor fãrã deosebire si fãrã înfruntare; si i se va da. Sã cearã însã cu credintã, fãrã sã aibã nici o îndoialã," (Iacov 1:5-6).

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #546  
Vechi 16.09.2011, 12:42:05
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Oricum ati fi ,nu inteleg de ce scrieti la un subiect care nu are nici o legatura cu confesiunea d-voastra.
Subiectul Sfintei Impartasanii are legatura cu confesiunea mea. Doar ca ii spunem altfel.

P.S. Tin sa apreciez faptul ca ati folosit expresia "confesiunea dvs.". Mai rar asa ceva, pe acest forum.


Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca nu vreti sa stiti mai multe despre aceasta sfanta Taina ,va rugam sa va retrageti de la acest subiect .
Nu stiu la ce taina va referiti. Ca este in discutie si taina umilintei Domnului Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Aveti sectiunea Secte si culte
Chiar pe acesta sectiune postez. Nu ma gasiti la sectiuni gen "Tainele ortodoxiei", sau "Slujbele Bisericii Ortodoxe", sau etc. Nu este vina mea ca cineva a deschis subiectul "Despre Taina Sfintei Impartasanii", la sectiunea "Secte si culte".


Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ortdoxia nu neaga invataturile sfintilor parinti .Pentru ca au fost sfinti ei nu au gresit in afirmatiile lor ,Sfantul Duh a vorbit prin ei.
Dar nici nu accepta toate invataturile Sfintilor Parinti. Studiati putin problema.
Reply With Quote
  #547  
Vechi 16.09.2011, 13:06:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dar nici nu accepta toate invataturile Sfintilor Parinti. Studiati putin problema.
Adventistii nici nu se spovedesc ,nici nu se impartasesc.
Ortodoxia neaga unele din scrierile lui Origen ,in rest nu stiu sa fi negat ceva din scrierile sfintilor parinti care sunt cuprinse in Filocalie.
Aceste discutii cu persoane ratacite de la credinta ortodoxa mi se par inutile si plictisitoare.
Dumneavoastra vad ca puneti multa ravna sa aratati ca aveti dreptate.
Eu cred ca ati avea mult mai multe lucruri interesante de discutat cu cei de o credinta cu d-voastra.
Ar disparea si contrazicerile care nu sunt agreate nici la adventisti.
Noi dorim pacea propovaduita de Hristos.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 16.09.2011, 19:56:25
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Euharistia este o actualizare a acelei singure jertfe de pe cruce a lui Iisus Hristos. Doar că Hristos, deși S-a jertfit o dată pe cruce, El, în altarul ceresc, este în continuare în stare de jertfă, deși este în același timp în stare de înviere. La Sfânta Euharistie nu are loc nici o a doua răstignire, ci este exact aceeași jertfă de pe Golgota. Euharistia este tocmai sfânta taină prin care se împărtășește starea de jertfă nesângeroasă și de înviere (însă în care este cuprinsă jertfa sângeroasă de pe Golgota) a lui Hristos din ceruri. Hristos S-a jertfit, dar este încă în stare de jertfă înaintea lui Dumnezeu, deși este în același timp în starea de înviere și de spiritualizare, de pneumatizare și îndumnezeire deplină a umanității Sale, și implicit a Trupului și a Sângelui Său. În Sfânta Euharistie, Hristos Se jertfește, El este Cel Care Se aduce jertfă pe Sine, aceeași jertfă de pe Golgota, dar acum nesângeroasă, pentru că timpul acela istoric concret a trecut, a avut loc o singură dată. Hristos este deci Cel care singur Se jertfește, Se aduce pe Sine jertfă sfântă înaintea Tatălui; El este Arhiereul, El este și jertfa. El a rânduit pe apostoli și le-a dat har, și pe succesorii acestora în preoție, pentru ca Sfânta Biserică săvârșind Euharistia să se împărtășească de Jertfa și de Învierea Lui, de Jertfa pe care El Însuși o săvârșește fiind în starea de jertfă. Lucrurile pot părea paradoxale, dar nu sunt, iar acest lucru nu este o noutate, având în vedere că vorbim despre lucruri dumnezeiești. Și Sfânta Treime este paradoxală dar așa sunt lucrurile la Dumnezeu.

Am rescris acest mesaj pentru frații ortodocși în principal. Nu am nevoie de nici un comentariu din partea adventiștilor. Suntem pe un forum ortodox și se afirmă credința ortodoxă. Cât despre adventiști, să ia bine seama că nu am nici o nevoie de comentariile membrilor acestei secte bastarde.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 18.09.2011, 00:47:13
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

"Pentru cei ce nu s-au ridicat mai presus de cele simtite, Painea Euharistiei le apare ca o paine simpla, cu toate ca in chip tainic ea este o lumina inaccesibila si de neincaput. Tot astfel si vinul Impartasaniei in chip tainic este lumina, foc, apa vie. Pentru cei ce sunt straini de o sincera pocainta, este inaccesibila simtirea luminii si puterii de foc primite in sine. Lumina divina lumineaza si pe cei ce nu simt, dar ei fiind orbi, nu se lumineaza. Focul Dumnezeirii sloboade asupra lor o caldura, dar ei raman reci."

Sfantul Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #550  
Vechi 18.09.2011, 13:27:39
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cat despre Faptul ca Legea cea Noua este scrisa cu sangele Domnului, nici eu nu am zis altfel, ci dimpotriva, am zis ca tocmai cu Sangele Sau a spalat pacatul tuturor oamenilor din iubire pentru ei si de aceea Legea Lui, iubirea, a fost scrisa in inimile si cugetele tuturor ca sa nu mai aiba nevoie sa ii invete nimeni. A fost scrisa cu Sangele Sau, ca atare cine lucreaza iubirea in mod desavarsit (si pentru dusman) se Impartaseste cu acest sange al Domnului varsat pentru acesti dusmani. Suportand cu dragoste umilinta dusmanului, murim impreuna cu Hristos, ne impartasim de aceeasi moarte ca si El, ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui, de aceea trebuie sa-i multumim ca mai trimite si pe cate unul ca tine care sa ne mortifice
Am sesizat de mai multe ori că ai învățături greșite, dar trebuie să recunosc că părerile tale cele mai eronate sunt cu privire la Euharistie. Și aici ca și în alte părți manifești exact aceeași confuzie și lipsă de călăuzire din partea Bisericii lui Hristos. Cu astfel de idei neortodoxe nu doar că te duci pe tine în eroare, dar riști să îi duci și pe alții în eroare, și în eroare gravă.

Deși doctrina despre Euharistie și despre împărtășirea cu Trupul și Sângele lui Hristos este mai complicată, mai profundă și mai elaborată decât ceea ce de multe ori este prezentat ca fiind doctrina despre Euharistie, totuși atunci când vorbim despre împărtășirea de Hristos prin trupul și sângele Său, ne referim în primul rând efectiv la Sfânta Taină a Euharistiei.

Propriu-zis, în Sfintele Taine Se dăruiește Hristos spre împărtășire creștinilor, evident în Bisericile care au preoția și tainele valide. Există, la sfinții părinți și o doctrină mai profundă, care merge un pic mai la adâncul lucrurilor, și care vorbește și despre o împărtășire spirituală, care este rezervată unor mari sfinți trăitori, dar care nu pune în nici un fel în discuție Sfântul Mister Euharistic. Ba dimpotrivă aceia care au avut parte de iluminările spirituale au fost mari apărători ai Sfintelor Taine, dar cu condiția ca participarea la acestea să se facă în raport cu adevărul.

Greșala pe care însă o faci, și este o eroare mare, este aceea că tu confunzi asemănarea cu Dumnezeu cu împărtășirea de Dumnezeu, care nu sunt unul și același lucru. Ceea ce tu ai spus este eronat tocmai pentru că acea suportare cu dragoste a umilinței din partea dușmanului este de natură doar să te facă să te asemeni cu Dumnezeu, dar asta nu înseamnă că te împărtășești cu trupul și sângele lui Hristos.

Ca să înțelegi mai bine eroare în care te găsești poți să faci comparația între Botez și Euharistie. Atât la Botez cât și la Euharistie Hristos lucrează atât cu puterea jertfei Sale răscumpărătoare, cât și cu puterea învierii Sale biruitoare a morții. Însă după cum vezi, vorbim totuși de două Mistere diferite, și nu despre unul și același Mister. Prin Botez te naști la o nouă viață, dar împărtășirea de Viață nu o ai fără Euharistie. Prin Botez intri în viață, dar Hristos spune clar că fără Trupul și Sângele Lui nu ai viața în tine. Deci observă că lucrurile sunt distincte, ele nu se confundă.

Exact același lucru este valabil și în cazul celor spuse de tine. Acea suferință pe care o poți îndura, cu dragoste, din partea dușmanilor, a vrăjmașilor, nu te împărtășește de trupul și sângele lui Hristos. Eventual, Hristos trimite puteri sau haruri, pe care să le și simți, și care te întăresc, te fac să simți solidaritatea cu Hristos și a Lui cu tine, solidaritatea dintre suferința Lui și suferința ta, dar asta nu este împărtășirea din Sfintele Taine. Sunt și rămân două lucruri distincte. Exact așa cum și Botezul și Euharistia sunt și rămân două lucruri distincte. Însă și în Botez mori și înviezi tainic cu Hristos, dar asta nu înseamnă că te-ai împărtășit de moartea și învierea Trupului și Sângelui Său. Lucrurile sunt și rămân distincte, deși sunt foarte legate între ele.

Confuzia pe care o faci însă este foarte gravă, și de aceea am ținut încă o dată să te sesizez referitor la abaterile tale clare de la învățătura Bisericii Ortodoxe. Și ca să nu se creadă că astfel de lucruri pe care le spui ar fi ortodoxe. De altfel, din felul în care ai scris lucrurile este clar, cel puțin pentru mine, care sunt sursele tale de inspirație.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14