Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.01.2008, 00:32:42
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Nu imi sustine ideea??? Te inseli. Daca citeai atent ce am scris ai fi vazut ca pot fi de acord si cu ideea propusa de tine din evrei 4,9.

Repet ideea pe care o vizam este traducerea folosita din versetul 9. "o alta " nu exita in original. Poate fi dedusa, dar nu exista.

Am insistat sa iti arat cum versetul este folosit spre a dovedi schimbarea zilei de odihna din sambata in duminica.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.01.2008, 00:37:57
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Pe scurt, am aratat ca:
1)Crestinii se intalneau intre ei duminica si frangeau painea - poate nu o faceau numai duminica, dar stim sigur din Scriptura ca cel putin atunci o faceau.
2)Crestinii se intalneau cu evreii si neamurile sambata in sinagogi, unde predicau dar NU FRANGEAU PAINEA. Deci era doar o predica dar nu se savarsea nici o taina. Daca crestinii fi fost serbat sabatul cum se spune, mi se pare de neconceput sa nu fi frant painea, mai ales daca o faceau pana si in zilele obisnuite.
3) Era firesc sa predice sambata atat evreilor, care se intruneau sambata la sinagoga, cat si neamurilor, care ii percepeau pe crestini ca fiind evrei. In plus, nu existau biserici si nu aveau spatii publice de intalnire decat sinagogile.
Cu asta discutia s-a incheiat din punctul meu de vedere. Noapte buna!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.01.2008, 00:50:05
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

La o simpla privire orice ateu(sau unu care nu a citit niciodata Biblia si vrea sa verifice ce zici)ti-ar putea spune ca afirmatiile tale sunt plin de speculatii:

1.Faptul ca pavel se intalneste cu ei intr-o prima zi a saptamanii nu dovedeste nicidecum ca crestinii se adunau regulat duminica , ca intr-o zi de inchinare.

Iti amintesc o parte din context. Pavel trebuia sa plece a 2-a zi. Si se intalnesc si isi lungesc vorbirea asa cum se intampla si astazi intre prieteni sau la discutii teologice, intre diferite grupuri.

2.A doua speculatie. Pentru ca in cazurile in care se intalneau sambata nu se specifica ca "frangeau si painea" , rezulta ca tainele se savarseau doar duminica.

Trebuie sa recunosc ca conceptia tributara respectarii duminicii , te-a coplesit in asa fel incat spui , orice nu spune textul.

3.Nu era normal sa predice sambata pentru evrei si pentru neamuri. In momentul in care Pavel este considerat ca unul care considera sabatul desfintat , trebuia sa o spuna clar, mai ales in atatea orase straine.

Era momentul cel mai oportun. Nu o face. Stia el bine de ce.

In acelasi timp presupui ca nu aveau spatii publice de inchinare decat sinagogile.
Asta numai poate fi numita speculatie. Este lipsa de informare, sau de atentie.

In versetele prezentate de mine , poti observa ca in Listra s-au intalnit la inchinare IN SABAT , pe malul unei ape. Deci nu depindeau de "spatiile publice" asa cum incerci sa insinuezi.

Cand interpretezi un text , fa un efort si rezuma-te la ceea ce spune versetul , nu la ce vrei tu sa spuna , sau la ceea ce nu spune.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.01.2008, 00:52:10
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Deasemenea o noapte buna iti doresc!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.01.2008, 01:06:27
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Cand se sustine o idee trebuie neaparat sa aiba dovezi. Am gasit un verset cu referire la prima zi a saptamanii , care arata clar ca duminica nu era zi de inchinare , si ca se lucra. gabriel , tu ai sustinut de cateva ori ca in aceasta zi nu se lucra.

1 Corinteni 16 2 În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.
3 Iar când voi veni, pe cei pe care îi veți socoti, pe aceia îi voi trimite cu scrisori să ducă darul vostru la Ierusalim.
4 Și de se va cuveni să merg și eu, vor merge împreună cu mine.

Se strangeau ajutoare, si Pavel ii sfatuieste sa faca strangerea inainte ca el sa soseasca el. Cand el soseste, doar trimite pe unii cu scrisori randuiti, si in anumite cazuri pleaca si el (despre aceeasi zi fiind vorba).

Era in cazul lor o zi stabilita de comun acord pentru strangerea daruruilor iar cand Pavel venea , doar sa le ia , si sa plece mai departe , sa sa trimita pe altii.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.01.2008, 02:55:34
jean jean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jean
dar...de ce duminica?
am inteles ce vrea sa zica router.....
dar strajerule....de ce duminica?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.01.2008, 09:44:31
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Cand se sustine o idee trebuie neaparat sa aiba dovezi. Am gasit un verset cu referire la prima zi a saptamanii , care arata clar ca duminica nu era zi de inchinare , si ca se lucra. gabriel , tu ai sustinut de cateva ori ca in aceasta zi nu se lucra.

1 Corinteni 16 2 În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.
3 Iar când voi veni, pe cei pe care îi veți socoti, pe aceia îi voi trimite cu scrisori să ducă darul vostru la Ierusalim.
4 Și de se va cuveni să merg și eu, vor merge împreună cu mine.

Se strangeau ajutoare, si Pavel ii sfatuieste sa faca strangerea inainte ca el sa soseasca el. Cand el soseste, doar trimite pe unii cu scrisori randuiti, si in anumite cazuri pleaca si el (despre aceeasi zi fiind vorba).

Era in cazul lor o zi stabilita de comun acord pentru strangerea daruruilor iar cand Pavel venea , doar sa le ia , si sa plece mai departe , sa sa trimita pe altii.
Ai gasit un verset care-ti spune altceva decat spune, pentru ca nu vrei sa cunosti din Scriptura, decat ceea ce pare (rupt din context) ca ti-ar da dreptate. La fel cum ai procedat cu versetul privind sambata (sabatul), care, citit in contextul intregului capitol, spune cu totul altceva decat ce sustineai tu ca spune.

Am mai dat acest citat pe acest topic, nu l-ai bagat in seama, il repet:
"9. Acum însă, după ce ați cunoscut pe Dumnezeu, sau mai degrabă după ce ați fost cunoscuți de Dumnezeu, cum vă întoarceți iarăși la înțelesurile cele slabe și sărace, cărora iarăși voiți să le slujiți ca înainte?
10. Țineți zile și luni și timpuri și ani?"

Mai dau si altul, de data asta din evanghelii:
"9. Atunci Iisus a zis către ei: Vă întreb pe voi, ce se cade sâmbăta: a face bine sau a face rău? A scăpa un suflet sau a-l pierde?"

Ai trecut repede peste ce anume lucrau crestinii duminica, in citatul ala cu care imi tot scoti ochii:
"1. Cât despre strângerea de ajutoare pentru sfinți, precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, așa să faceți și voi.
2. În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni."

Deci era vorba de strangerea de ajutoare, adica o fapta buna. Hristos ne-a invatat, dupa cum am aratat, ca de in ziua sabatului trebuie sa facem fapte bune.

Acum poate jean se intreaba din nou, cu integritatea morala pe care o astept de la protestanti sau neoprotestanti: de ce duminica?
De ce strangeau ajutoarele pentru sfinti duminica si nu in alta zi a saptamanii?
Poate tocmai pentru ca era zi de sarbatoare si se cadea a face fapte bune, asa cum ne invata Mantuitorul? Poate pentru ca era zi nelucratoare si aveau timp sa se ocupe de asta?
Daca se puteau lucra fapte bune sambata, desigur ca se puteau lucra si in noul sabat, duminica.

Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.01.2008, 12:06:52
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

"Poate", "probabil",...etc. Nu merge. Scoti din context ceea ce nu exista. Una e sa vizitezi bolnavi, si sa "scoti oaia din groapa" ca a cazut SAMBATA(sabat), si alta e sa aplici NEPERMIS aceste lucruri explicate cu privire la sabat pentru o zi lucratoare, care nu are nici o legatura/fundament biblic cu inchinarea.

Ceea ce nu este speculatie este exact ceea ce am spus eu. Pavel voia ca ajutoarele sa fie stranse pana ajungea el(tot intr-o zi de duminica). Cand el ajungea trimitea pe altii , sau pleca mai departe cu ei si el.(calatorind in aceeasi zi)

Ceea ce se observa din avion, este ca aceste actiuni prezentate intr-o prima zi a saptamanii nu tintesc nici pe departe spre sfintenia unei zi de inchinare asa cum era Sabatul , Binecuvantat si Sfintit de Dumnezeu.

Jean , intrebarea ta este buna , dar nu are raspuns. De e crezi tu ca , catolicii o spun negru pe alb??? Credeti ca ei nu cunosc versetele la care face referire gabriel , sau altii???
“Puteti citi Biblia de la Geneza la Apocalipsa si nu veti gasi nici macar un singur rand care sa autorizeze sfintirea Duminicii. Sfanta Scriptura porunceste ca o obligatie religioasa pazirea zilei de Sambata, o zi pe care noi nici odata nu o sfintim” – Cardinal Gibbons, Faith of Our Fathers, p.111, 112

Biserica Romano-Catolica mentioneaza Conciliul de la Laodiceea ca fiind vocea oficiala care a transferat “solemnitatea de la Sambata la Duminica.” Observati limbajul folosit de unul dintre catehisme:
Intrebare: “Care zi este Ziua de Sabat?”
Raspuns: “Sambata este Ziua de Sabat.”
Intrebare: “De ce sarbatorim noi Duminica in locul Sambetei?”
Raspuns: “Noi sarbatorim Duminica in locul Sambetei deoarece Biserica Catolica, in Conciliul de la Laodiceea (A.D. 336) a transferat solemnitatea de la Sambata la Duminica” – Rev. Peter Geiermann, C.SS.R., The Convert’s Catechism of Catholic Doctrine, p. 50, 2 nd edition, 1910

Partea cea mai interesanta , si in acelasi timp putin amuzanta este urmatoarea. De curand , mi-a picat in maini o carte de vreo 30 de pagini scrisa de catolici in anul 1893.
In acea carte catolicii demonstreaza(cred ca cu argumente mai bune decat a multor sambatari) ca, cine se ghideaza in credinta lor NUMAI SI NUMAI DUPA BIBIE, ar trebui sa respecte sambata ca zi de odihna. Altfel , nu au nici o baza pentru sustinerea duminicii ca zi de inchinare , in momentul in care nu accepta suveranitatea conciliilor care au schimbat aceasta porunca. Cartea e adresata in special cultelor protestante, dar merge tare bine si pentru altii.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.01.2008, 12:32:58
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
"Poate", "probabil",...etc. Nu merge. Scoti din context ceea ce nu exista. Una e sa vizitezi bolnavi, si sa "scoti oaia din groapa" ca a cazut SAMBATA(sabat), si alta e sa aplici NEPERMIS aceste lucruri explicate cu privire la sabat pentru o zi lucratoare, care nu are nici o legatura/fundament biblic cu inchinarea.
Tu vad ca esti din numarul celor ce-l prigoneau pe Iisus pentru ca facea vindecari de sabat. Pentru ca nici vindecarile alea nu erau urgente. Niste ologi care au fost asa de o viata, puteau sa mai ramana ologi pana a doua zi. Hristos nu a facut vindecarile sambata din intamplare, ci tocmai pentru a ne invata ca fapte bune se pot face de sabat, ca sabatul intr-adevar a fost facut pentru om si nu invers (iar sensul acestor cuvinte nu e ala pe care-l rastalmaciti voi, citind doar prima jumatate de fraza, ci acela ca inima omului e mai importanta decat o regula rigida - din cele incepatoare).
Asta i-a suparat cu adevarat pe evrei - ca Hristos le strica regulile sacrosancte, de care se cramponau.
Hristos facea minuni de sabat. Crestinul obisnuit nu facea vindecari, dar facea faptele bune care-i stateau in putere - ajutorul, milostenia, asa cum se fac si azi duminica si nu numai.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.01.2008, 12:36:58
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Ceea ce se observa din avion, este ca aceste actiuni prezentate intr-o prima zi a saptamanii nu tintesc nici pe departe spre sfintenia unei zi de inchinare asa cum era Sabatul , Binecuvantat si Sfintit de Dumnezeu.
Si tot n-ai raspuns la intrebarea: de ce se strangeau ajutoare taman duminica? :D
Raspunsul este mai mult decat evident, dar din pacate iti lipseste ceea ce scriam: integritatea, sa recunosti motivul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 08:46:27
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 02:11:17