Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.08.2010, 00:36:21
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit de ce cerem "faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant"?

Ita dai seama cum te dai de gol venind cu astfel de idei imprumutate? Pai este norma sa ne rugam ca toata lumea sa se mantuiasca nu spune si Pavel ca si-ar da sufletul sau ca poporul Israel sa fie mantuit? Crestinul ortodox se roaga pentru mai marii lui se roaga ca voia lui Dumnezeu sa gaseasca drum si printre oamenii lumesti! Apoi de ce lege vorbesti?Citezi un pasaj din vt dar eu iti citesc din Nt. Iar Vt a fost pana la venirea lui Iisus1 Sa vedem ce spune cel nou: caci Legea a fost data prin Moise, dar harul si adevarul au venit prin Isus Hristos. (Ioan.1:17)Caci femeia maritata este legata prin Lege de barbatul ei cata vreme traieste el; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de legea barbatului ei. (Rom.7:2)
Tot astfel, fratii mei, prin trupul lui Hristos, si voi ati murit in ce priveste Legea, ca sa fiti ai altuia, adica ai Celui ce a inviat din morti; si aceasta, ca sa aducem rod pentru Dumnezeu. (Rom.7:4)
  #112  
Vechi 26.08.2010, 00:38:37
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Sincer

daca vreti sa va invart in idei o sa va invartesc cred ca destul de usor! Mai bine spuneti-ne cine v-a acaparat ca sa va putem fi de folos!
  #113  
Vechi 26.08.2010, 16:44:33
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit puneti-va in locul meu cateva secunde

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ca v-am luat asa tare.
Incercati sa va puneti in locul meu si pastrati pentru dumneavoastra ceea ce simtiti fara sa destainuiti cuiva. Incercati va rog. Daca crestinii de aici au alte scrieri din Traditia japoneza crestina? ce-i de facut? intelegeti acum de ce insist pe Biblia ortodoxa romana? Pentru ca ea TREBUIE sa fie egala cu toate Bibliile din lume. Intelegeti de ce am intrat pe aces site? Stiti doar sa dati cu piatra. Daca as avea sotul musuluman care acum vine la crestinism si biserica crestina ii spune sa tina doar o nevasta,sa le lase pe celelate?! Daca vrea sa renunte la mine? Daca am avea si fii impreuna?
Sunt multe lucruri la care trebuie sa ne gandim inainte de a raspunde cu acuze cuiva. Poate ca din disperare o persoana intra aici sa caute raspunsuri! Si ce gaseste? liniste sau ocara??

Am nevoie disperata de raspunsuri din Biblie.
  #114  
Vechi 26.08.2010, 16:57:37
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi Domnul Iisus nu se intreaba ca atunci cand se va intoarce va mai gasi credinta? ........ Noi nu suntem adventi care spunem ca Iisus se va intoarce incurand
te rog mediteaza la ce ai scris. Intai Domnul Iisus spune ca se va intoarce pe pamant dar presupune ca nu va mai fi credinta in acele timpuri (pe pamant)
Apoi scrii ca noi nu suntem adventi si ca NU spunem ca Iisus se va intoarce in curand. Atunci tu, bise Ortodoxa romana crede ca Iisus se va intoarce sau nu?
Te rog sa intelegi ca a fi intre ciocan si nicovala te face sa-ti pui aceste intrebari.
  #115  
Vechi 26.08.2010, 17:01:38
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Va recomand cartea:ortodoxia viata noastra in hristos!
unde credeti ca as putea-o gasi pe internet? in nici un caz prin posta nu poate ajunge aici in Japonia. Nici macar sms urile nu ajung din Europa.
  #116  
Vechi 26.08.2010, 17:05:25
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit as vrea sa va cunosc

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dupa faptele lor ii veti cunoaste.
as vrea sa va cunosc dupa fapte dar din pacate nu e posibil, asa ca imi ramane sa va cunosc dupa cuvintele care mi le veti scrie.
  #117  
Vechi 26.08.2010, 17:08:32
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi sa spui ca preotii din vt erau rai si vicleni ar trebui sa recunosti ca datorita lor avem Vt!
trenuie sa ma conving, nu cred asta deocamdata.
  #118  
Vechi 26.08.2010, 17:11:18
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Erau rai ca erau lacomi dar dumnezeu avea grija de Israel!
sa inteleg ca nu impartiti in doua biserica lui Dumnezeu? mai inainte intelesesem ca pt dvs. una erau credinciosii si alta preotii.?! ati vrut sa spuneti asta?
  #119  
Vechi 26.08.2010, 17:19:05
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit ce aveti cu adventii aia?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Noi nu suntem adventi care .....Pai ce sa mai invete omul adventist si nu numai cand el stie ca iisus se va intoarce incurand? Am intrebat o adventista: ......Nu mai zic ca ascult uneori Viata sperantei si adventisti recunosc ca in randurile lor satana le-a luat unora mintile devenind violenti afemeiati etc etc .sa nu-i credeti pe acestia(protestanti) ca ei sunt crestini si nu au problemele lor cu pacatul! Cercetati! ....Cercetati si vedeti daca cea ce va spun este adevarat.
am bagat de seama ca foarte des ati nominat adventii chair si adventii "mei". Pe mine nu ma intereseaza vreo categorie anume de pocaiti dar ma faceti curioasa pt ca intai i-ati vorbit de rau si acum imi spuneti ca ascultati viata sperantei unde adventii spun ca...si de ei isi bata joc satana si nu mai stiu ce... Daca nu va sunt pe plac cum de ascultati programe sau ce-o fi de ale lor?

Pe mine ma intereseaza sa inteleg Biblia ortodoxa, planul lui Dumnezeu pentru mine. punct!
  #120  
Vechi 26.08.2010, 17:39:45
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit de ce cerem "faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant"?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ita dai seama cum te dai de gol venind cu astfel de idei imprumutate?
Aceasta nu este o idee imprumutata, ba as putea spune ca nu am auzit pe vreunul gandind asa sau zicand asa. Este ideea mea ce mi-a venit in minte acum vreo saptamana. Eu gandesc la ceea ce spun in rugaciune, eu vorbesc lui Dumnezeu, nu doar recit gandindu-ma la ale mele. Cred ca EL ma asculta cand ma rog. Ca si atunci cand ii spun " si ne iarta noua gresalele noastre precum si noi iertam gresitilor nostri", imi e rusine sa-i cer sa ma ierte daca eu nu vreau sa iert pe cineva. Te rog sa ma crezi. Daca eu as cere sa ma ierte asa cum si eu iert pe altii dar in realitate eu nu iert, asta este MINCIUNA, cum as putea sa mint pe Tatal Ceresc?? Stiu ca toata omenirea crestina se roaga cu Tatal Nostru dar aceasta rugaciune este personala asa cum este si iertarea de pacate. Dumnezeu ne iarta pe fiecare in parte daca am marturisit pacatele si ne-am cait ca le-am facut. Nu pot eu sa-L rog sa te ierte, trebuie sa o faci tu, sa te caiesti, sa-ti para rau, nu??

M-am alungat cam mult. Ma intorc la titlu. Lui Dumnezeu ii cerem doar ceea ce avem nevoie, nu cerem ceva asa doar pt a cere. adevarat? Cel putin asa e logic.
Inteleg ca acum pe pamant nu se face voia Sa asa cum se face in Cer. De asta ii cerem, fiindca VREM sa vina imparatia Sa si sa se faca voia Sa pe pamant ASA cum se face in Cer. Nu vrem asa? nu asta cerem toata omenirea crestina?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06