Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2022, 23:36:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit De ce nu exista carti ortodoxe despre postul Mare si postire ?

Am căutat cărți/ghiduri în limba română despre cum se ține postul Mare în Biserica Ortodoxă Universală și din păcate nu am găsit mare lucru.

Mă interesează fiecare zi din cele 49 după următoarele criterii,

Postul pe săptămâni din săptămâna 1 până-n săptămâna 7, în prima și ultima e cel mai dur post dar concret ce se face la mănăstiri în perioada asta.

Pe zile în funcție de sărbătorile care apar din ziua 1 până-n ziua 49

Pe slujbe cu specificul fiecărei zile dacă e duminică, dacă e zi obișnuită, ce slujbe sunt dimineața și ce seara, cât durează o slujbă ex O pavecerniță mare durează 1 oră, o Liturghie a darurilor mai înainte sfințite 2 ore, o Vecernie cu Litie înaintea Floriilor 1 oră 30 minute dacă o slujește ierarhul.

Cât durează o slujbă când e ierarhul acolo și slujește el, cât durează când sunt doar preoții, am văzut că la ierarh durează mai mult.

Ce rugăciunea particulară se face pentru întărire întru post.

Ce metanii se fac, câte, închinăciuni scurte sau metanii mari până la pământ ?
Când se bea apă și când nu, la câte zile, când se ia anafură la asfințit după a câta zi, când se poate bea agheasmă.
Când e strict interzis să se mănânce cu ulei și când e dezlegare e clar că sâmbătă/duminică e mai blând postul și se dezleagă la ulei în afară de Sâmbăta mare dinaintea Învierii.

Am găsit doar o carte care evident nu e completă Alexander Schmemann Postul cel Mare

Mă interesează cum se ținea postul autentic fără dezlegări ale postului, adică mâncat de dulce, băut apă, mâncat cu ulei sau prăjeli, mă interesează postul brut cum se ține la mănăstire cu duh autentic, acolo unde sunt alpiniștii duhului care ajung în ascensiune pe culmi unde aerul e rarefiat.

E foarte importantă o carte în care se arată clar săptămâna 1 cum se ține + rugăciunile care se fac, din ce văd practic Postul e un sport al minții în proporție de 60%, 40% contează trupul să nu aibă slăbiciuni incompatibile cu postul.

Completați vă rog dacă știți cărți, articole, conferințe ortodoxe care descriu Postul în detaliu, după o schemă tactică de parcurs, am văzut că sunt multe cărți cu predici la Postul Mare, pe mine mă interesează practica Bisericii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.04.2022 at 23:46:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2022, 02:27:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am căutat cărți/ghiduri în limba română despre cum se ține postul Mare în Biserica Ortodoxă Universală și din păcate nu am găsit mare lucru.


Completați vă rog dacă știți cărți, articole, conferințe ortodoxe care descriu Postul în detaliu, după o schemă tactică de parcurs, am văzut că sunt multe cărți cu predici la Postul Mare, pe mine mă interesează practica Bisericii.
Practica de care vorbesti ar insemna o oarecare lauda de sine, pentru ca practica o desfasoara cu autoritate, de obicei, monahul, iar el este observat foarte de aproape de fratii lui, care il pot lauda, sau il pot astepta sa vada ce spune el despre sine insusi si despre sfaturile pe care acesta le da altora referitor la practica postului experimentata de el; ca sa fie o pilda demna de crezare si urmare, monahul are nevoie de o mare experienta si multa obiectivitate si, pentru ca cei mai buni monahi sunt si smeriti, ei nu se scot pe sine in evidenta si se feresc de a deveni subiect de propaganda sau etalon de referinta.

Obligatia de a scrie carti referitoare la tema propusa de tine o au preotii profesori din seminarii pentru uzul seminaristilor, dar cea mai autoritara experienta o au monahii si ei o impartasesc cu mult drag vizitatorilor particulari,sau ofera solutii bazate pe experienta lor tinand cont si de slabiciunile acestor clienti ocazionali.

Foarte multa subiectivitate cred ca este admisa oarecum in privinta postului pentru ca este o jertfa voluntara. De aceea ced ca nu se poate face o "reteta standard" despre post. Si limbajul de pe calendarele anuale este cam codificat pe intelesul monahilor; daca "de dulce"nu inseamna dulce(zahar), atunci probabil nici ulei nu inseamna ulei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2022, 22:37:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Practica de care vorbesti ar insemna o oarecare lauda de sine, pentru ca practica o desfasoara cu autoritate, de obicei, monahul, iar el este observat foarte de aproape de fratii lui,
Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 6
14. Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!

Eu nu o consider neapărat o laudă, ci un schimb benefic de informații pentru sporirea Bisericii, nu există nevoințe doar pentru monahi și mirenii au cam aceași putere de muncă ca monahii și pot fi în diferite etape ale vieții când au timp și sănătate pentru unele nevoințe.

Pe mine personal m-a inspirat și ambiționat istorisirea lui Igor Paslusnik despre post, că a reușit o săptămână fără apă și mâncare, inclusiv fără aghiasmă/anafură, m-am gândit că aș putea și eu să încerc.

De aceea spun că mă interesează de pildă cât poate rezista un om care nu se știe cu afecțiuni de sănătate, fără să bea strop de apă, m-aș risca să țin până Duminică la ora 4-5 când se termină Liturghia Învierii nemâncat-nebăut, dacă aș știi că nu pățesc nimic.
Sau măcar să iau o zi punte de miercuri în care să mă alimentez și hidratez și după iarăși nevoință.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2022, 00:17:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Obligatia de a scrie carti referitoare la tema propusa de tine o au preotii profesori din seminarii pentru uzul seminaristilor, dar cea mai autoritara experienta o au monahii si ei o impartasesc cu mult drag vizitatorilor particulari,sau ofera solutii bazate pe experienta lor tinand cont si de slabiciunile acestor clienti ocazionali.
Cel mai bine așa ar fi ca preoții profesori universitari să ia la pas toate mănăstirile cu tradiție și să documenteze într-o carte despre postul mare cum se practică la mănăstirile din România, Sihăstria, Putna, Cozia, Agapia, Cămârzani etc le-am dat exemplu pe cele mai mari.
Apoi să meargă pe Athos, sau în Israel la mănăstirea Sfântului Sava să vadă tipicul de acolo.
Apoi să ia exemple din parohiile de mir, începători și avansați cu exemple de pogorăminte și cu titlu de recomandare, să se specifice expres că cine postește cu ulei se poate împărtăși dar nu e postul de intensitate maximală acesta.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Foarte multa subiectivitate cred ca este admisa oarecum in privinta postului pentru ca este o jertfa voluntara. De aceea ced ca nu se poate face o "reteta standard" despre post. Si limbajul de pe calendarele anuale este cam codificat pe intelesul monahilor; daca "de dulce"nu inseamna dulce(zahar), atunci probabil nici ulei nu inseamna ulei.
Nu am găsit nicăieri expresiile „de frupt”, sau „de dulce” scrise într-un calendar ortodox, cred că sunt expresii intrate în mentalul colectiv scrie doar Harți când se mânâncă și carne sau Post - dezlegare vin și ulei, sau post doar apă și pâine seara de pildă :

https://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/#luna4

18 L Sf. și Marea Luni; Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul (Denia Sf. și Marii Marți) (Numai seara, pâine și apă. Nu se fac nunți)

19 M Sf. și Marea Marți; Sf. Cuv. Ioan de la Lavra Veche; Sf. Sfințit Mc. Pafnutie (Denia Sf. și Marii Miercuri) (Numai seara, pâine și apă. Nu se fac nunți)

20 M Sf. și Marea Miercuri; † Sf. Ier. Teotim, ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina (Denia Sf. și Marii Joi) (Numai seara, pâine și apă. Nu se fac nunți)

21 J Sf. și Marea Joi; Sf. Sfințit Mc. Ianuarie, ep. de Benevent; Sf. Mc. Teodor din Perga; Sf. Mc. Alexandra, împ. (Pomenirea morților - Denia celor 12 Evanghelii, a Sf. și Marii Vineri) (Dezlegare la ulei și vin. Nu se fac nunți)
Abia joi Ulei și Vin !

22 Sf. și Marea Vineri - Scoaterea Sf. Aer; Sf. Ier. Teodor Sicheotul, ep. Anastasiopolei (Denia Prohodului Domnului, a Sf. și Marii Sâmbete) (Zi aliturgică) (Post negru. Nu se fac nunți)

23 S Sf. și Marea Sâmbătă; Sf. Mc. Valerie (Dezlegare la ulei și vin. Nu se fac nunți)
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2022, 08:48:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cel mai bine așa ar fi ca preoții profesori universitari să ia la pas toate mănăstirile cu tradiție și să documenteze într-o carte despre postul mare cum se practică la mănăstirile din România, Sihăstria, Putna, Cozia, Agapia, Cămârzani etc le-am dat exemplu pe cele mai mari.
Apoi să meargă pe Athos, sau în Israel la mănăstirea Sfântului Sava să vadă tipicul de acolo.
Apoi să ia exemple din parohiile de mir, începători și avansați cu exemple de pogorăminte și cu titlu de recomandare, să se specifice expres că cine postește cu ulei se poate împărtăși dar nu e postul de intensitate maximală acesta.
Este o idee foarte buna.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2022, 02:03:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Referințe biblice despre post :

Regele David postea fără untdelemn, poate de aici e mențiune în calendar fără untdelemn:

Psalmul 108

23. Genunchii mei au slăbit de post și trupul meu s-a istovit de lipsa untdelemnului.

Regele Solomon despre pâinea uscată:

Pildele lui Solomon
Capitolul 17

1. Mai bună este o bucată de pâine uscată în pace, decât o casă plină cu carne de jertfe, dar cu vrajbă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare