Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2010, 10:57:00
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Pai har mare plansul in timpul slujbei ! Eu sunt nesimtitor rau de tot ! Nu zic de altii..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.09.2010, 14:43:24
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pocainta Vezi mesajul
Mai mult decat atat, plansul daca vine din sinceritate si inima zdrobita, este izvorul pocaintei.
De-ar fi plans Adam si Eva de prima data, pentru neascultarea si caderea lor, Dumnezeu i-ar fi iertat si primit in Rai.

Citeam mai demult in cartile Sfintilor Parinti, ca preotii savarseau Sfanta Liturghie cu lacrimi. Asa de mare era emotia si trairea, primilor crestini.

Doamne ajuta! Mantuire sufletelor voastre!
ARSENIE BOCA slujea Sfanta Liturghie si Impartasirea credinciosilor cu lacrimi,in acele momente cu totii plangeau in Sf.Biserica.Unde mai intalnim azi asa ceva?Si nu avea parintele dreptate cand spunea,,va plangeti ca nu aveti preoti,nasteti-i''
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.09.2010, 21:01:02
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow plInsul

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cel mai usor ajungi in inima prin lacrimi. Nu plangi pentru ca deznadajduiesti, ci pentru ca ai fost despartit de Viata. Pentru patimi, lacrimile nu sunt roua. Prin ele patimile nu capata mai multa putere in radacina, dimpotriva, se ofilesc.


Bine ai spus ca pentru patimi plInsul nu e roua ,Ele nu capata mai multa putere ce se ofileste .
Bunul Dumnezeu sa ne dea tuturor sa plIngem cu lacrimile caintei si a pocaintei aici pe acest pamInt amin amin amin
+++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.09.2010, 17:27:38
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

plang cand canta corul "Miluieste-ma Dumnezeule...." si azi am mai vazut 2 persoane plangand dar in momente diferite ale Liturghiei.Fiecare om are problemele lui.
Am plans in hohote la Prohod.CAnd am vazut parintele ca scoate crucea pe umar din altar ,mi-am inchipuit pe Mantuitor cum a carat crucea si mi s-a rupt inima,am izbucnit in plans si am fugit in spatele bisericii ca sa nu se sperie oamenii sau sa creada ca plang ca sa ma vada ei.Cred ca nu m-a vazut nimeni,m-a facut Dumnezeu invizibila .

Last edited by anamaria.lupu; 26.09.2010 at 17:29:47.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.09.2010, 18:30:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul

Am plans in hohote la Prohod.
Off-topic: Care prohod ?? Iertați-mi ignoranța, dar în BOR astăzi este Prohodul și se scoate Sf Cruce și Sf Aer ??? Sau este vorba de un grup care funcționează după alt calendar ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.09.2010, 19:39:48
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Acest plâns este de natură demonică, rod al închipuirii de sine. Nu lacrimile sunt de dorit ci căința, durerea inimii pentru păcate și nevrednicie și asta de cele mai multe ori se manifestă pe uscat, fără lacrimi, dacă se manifestă. Dar a avea noi căință pentru păcate e ceva deja prea departe.

Lacrimile ne fac să credem că ne asemănăm cu Sfinții Părinți și de aceea le și provoacă vrăjmașul. Așa că dacă pocăinț nu avem, măcar să nu cădem în plasa lui de a ne crede și sfinți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.09.2010, 20:06:42
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Acest plâns este de natură demonică, rod al închipuirii de sine. Nu lacrimile sunt de dorit ci căința, durerea inimii pentru păcate și nevrednicie și asta de cele mai multe ori se manifestă pe uscat, fără lacrimi, dacă se manifestă. Dar a avea noi căință pentru păcate e ceva deja prea departe.

Lacrimile ne fac să credem că ne asemănăm cu Sfinții Părinți și de aceea le și provoacă vrăjmașul. Așa că dacă pocăinț nu avem, măcar să nu cădem în plasa lui de a ne crede și sfinți.
Ce conceptie gresita...Cand plangem la liturghie ne deschidem sufletele si ele simt ca trebuie sa planga,ca au nevoie sa planga.Eu plang ca "ploaia" cand sunt in genunchi si ma rog pentru lumea aceasta si sunt situatii cand simt ca nu mai am aer.Incerc sa nu vada lumea pentru ca intr-o zi a venit o vecina si mi-a spus "Vai tu cumnata-mea m-a intrebat ce probleme mari ai ca a vazut cum iti picura lacrimile pe covor la biserica..."Am zambit si am raspuns ca am plans ca sa ma fereasca Dumnezeu de "probleme".Cine nu stie sa planga,nu stie sa iubeasca...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.09.2010, 20:25:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Ce conceptie gresita...Cand plangem la liturghie ne deschidem sufletele si ele simt ca trebuie sa planga,ca au nevoie sa planga.Eu plang ca "ploaia" cand sunt in genunchi si ma rog pentru lumea aceasta si sunt situatii cand simt ca nu mai am aer.Incerc sa nu vada lumea pentru ca intr-o zi a venit o vecina si mi-a spus "Vai tu cumnata-mea m-a intrebat ce probleme mari ai ca a vazut cum iti picura lacrimile pe covor la biserica..."Am zambit si am raspuns ca am plans ca sa ma fereasca Dumnezeu de "probleme". Cine nu stie sa planga,nu stie sa iubeasca...
Închipuirea de sine ia toate aspectele posibile, maimuțărește toate virtuțile. Singura virtute care nu este batjocorită de închipuirea de sine e smerenia.

Prin închipuirea de sine omul se îndulcește cu gândurile că este bun, smerit, sfânt etc. Lacrimile sunt una din mijloacele clasice prin care diavolul împinge oamenii la închipuirea de sine, le sugerează că au ajuns asemenea sfinților.

Închipuirea de sine e principala cauză a mândriei, rădăcina tuturor relelor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.09.2010, 20:31:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Închipuirea de sine ia toate aspectele posibile, maimuțărește toate virtuțile. Singura virtute care nu este batjocorită de închipuirea de sine e smerenia.

Prin închipuirea de sine omul se îndulcește cu gândurile că este bun, smerit, sfânt etc. Lacrimile sunt una din mijloacele clasice prin care diavolul împinge oamenii la închipuirea de sine, le sugerează că au ajuns asemenea sfinților.

Închipuirea de sine e principala cauză a mândriei, rădăcina tuturor relelor.
Intr un cuvant , este vorba de Slava Desarta , ce a atins si pe Sfintii Parinti , si asta o spun din cele citite , nu din auzite ! Dar , frate draga , plansul e curatitor , linistitor , inaltator , are toate calitatile intru curatirea noastra ! Acum , frate draga , sa nu exageram si sa spunem ca totul e rau si rasul . si plansul , si zambetul , si privirea . . . Echilibru si discernamant ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.09.2010, 20:36:59
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post E bine sa plingi in timpul slujbelor

Citat:
În prealabil postat de albinuta Vezi mesajul
EU MERG IN TARA ODATA PE AN PRIMUL LUCRUL CARE IL FAC MERG LA SLUJBA SF LITURGHI NU AM PUTUT SA MA ABTIN SI AM PLANS APROAPE TOATA LITURGHIA TIN SA VA SPUN CA MI-AM SMINTIT PRIETENII MAI ALES PE PREOTEASA:thumbsup:ACUM CE SA FAC SA NU MAI MERG LA SLUJBA? DAR NU POT SA FAC ASTA.mai bine schimb biserica decat sa ma despart de slujbe.Ce ma sfatuiti sa fac? DOAMNE AJUTA
Da lacrimile in timpul slujbei iti aduce pace in suflet ,atunci cind plingi simti ca rugaciunea iti este ascultata ,esti mai aproape de Dumnezeu .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 08:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 15:59:44
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02