Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.04.2008, 16:50:27
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Eu cred ca ar trebui sa o aratam (credinta in Hristos) prin smerenie, rabdare, bucurie, pace, credinciosie etc... nu prin barba, pentru ca barba sperie pe unii din cei care vor sa se apropie de Biserica Ortodoxa. La preoti, da.. pot sa aiba daca vor barba (daca vor sa aplice regula din Levitic pentru fii lui Aaron), dar la ceilalti cred ca vor fi o pricina de poticnire daca poarta barba.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.04.2008, 19:54:12
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

7th,
binenteles ca elementele enumerate de tine sunt de baza, si de care Parintii si Marturisitorii vorbesc incontinuu , insa la acest topic am inclus felul in care ne prezentam
...normal ca fiecare alege sa faca ce vrea cu barba lui...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.04.2008, 22:14:42
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de erzbet
un sarut cu un barbat neras de cateva zile nu e tocmai placut
Firul de barba dupa ce a depasit ~1cm are un efect exact invers iritarii...:D.

Interesant este ca in trecut mai toti barbatii purtau cite o barba "gospodareasca" si faceau minim cite 10 copii ...cu toata "iritarea" femeii pe cind acum tunsi zero si rasi zilnic cu aparenta lor de "sexy studs"(Mirela) nu mai fac nici macar unul.
Deci unde este logica crestina ?
pai acum au descoperit oamenii anticonceptionalele si planing-ul familial, de asta nu mai sunt asa multi copii, inainte strazile erau pline de copii care se jucau, acum nu mai vezi nici unul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.04.2008, 09:35:24
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konstantinos
Ma bucur ca incurajati baietii sa poarte barba. Poate unii dintre ei isi rad barba numai pentru fete (daca nu toti).
Doamne ajuta!
De ce sa isi rada barba pentru fete?
Daca o fata in momentul in care cunoaste un barbat care e barbos si il place asa de ce el trebuie sa isi rada barba?
Precizez ca barba trebuie ingrijita pentru ca per a contrario barbatul barbos capata un aspect neingijit!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.04.2008, 10:33:32
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Multi nu isi lasa barba pt ca mai sunt care spun "ia uite-l si pe ala de la teologie"...in fine...vorba asta e fara sens,ce daca ar fi de la teologie...nu va mai zic de cate ori i s-a spus tatalui meu sarut mana parinte,iar tata nu e preot,doar are barba...:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.04.2008, 15:24:06
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Elena, putini barbati iti vor spune imediat pe loc, (cum se zice asa prinsi la colt de strada) motivul pentru care poarta barba. Pentru multi barbati crestini barba este o forma de marturisire a lui Hristos, insa asta se tine ascuns si evident raspunsul care-l vei primi va fi ceva de genul ..."ca e mai comod, sau mi-e lene sa ma rad"...pentru adevar trebuie sa cunosti omul mai bine...si asta nu ca ar minti ci din smerenie
Andrei
:) Andrei, cand ziceam ca merg sa discut cu ei, nu ma refeream ca ma duc sa-i intreb de ce poarta barba, ci ca din discutiile despre diferite aspecte imi dadeam seama daca barba e o reflectare a trairii lor launtrice sau nu.

Oricum, cu sau fara barba, ce e important e sa fie inima curata, sa iertam, sa iubim, sa ne punem sufletul pt aproapele nostru.

Elena
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.04.2008, 20:47:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Acest simbol de baza al barbatului a fost eliminat tot de influienta occidentului mai precis a Catolicilor, cu care de altfel nu am nimic, insa sa nu se bage cu regulile si cu obiceiurile lor in minastiri "straine"

Pina nu a venit Petru I din Occident cu apucaturi protestante, toti barbatii estici purtau barbi, sau aveau mustati(vedeti din tablouri, icoane, sculpturi) ...isi lasau ce putea fiecare sau genele lor(care erau de regula bune), insa rasul zilnic a venit de la anglo-saxoni si pedanteriile lor.
Am citit la Sfantul Grigorie de Nyssa despre semnificatia parului. Dupa acest parinte parul netaiat simbolizeaza mortificarea simtirii. Cred ca acesta simbolistica este valabila si pentru barba. Nu intamplator in Biserica Ortodoxa se cere slujitorilor sa aibe parul lung si barba.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.04.2008, 21:13:49
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

CAti dintre barbatii/baietii care posteaza la acest topic PRO intr-adevar au barba?...:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2008, 01:30:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, si daca marturisesc ca o au sa ne spuna si daca e una "gospodareasca" sau doar una asa, ca sa fie ceva. :D
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2008, 04:47:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
- imbracamintea asa cum au lasat bizantinii si cum era imbracat capul familiei
adica ce vrea sa zica asta? mai exact, cum sa ne imbracam? toti, sau numai capul familiei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28