Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 27.10.2016, 21:10:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

"Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte." (Pilde, 11-22)

Auzim, Igor. Invata-ne! Nu pleca fara sa ne luminezi! Rusineaza-ne! Lucreaza in slabiciunile noastre, bre!...

P.S. Vezi ca, dupa unii autori, versetul asta se refera si la noi, poate chiar si la tine...
Reply With Quote
  #222  
Vechi 27.10.2016, 21:15:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și sigur că lucrarea nu este despărțită de persoană, însă este, totuși, altceva.
Foarte bine ca ai reamintit!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 27.10.2016, 21:19:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Apropos, ca vad ca te pricepi la chestiunile porcine, sa nu pleci la manastire si sa ne lasi vaduvi de intelepciunea ta: cum se talcuieste, bre, aia cu femeia proasta si frumoasa? Stiti dvs., treaba cu margaritarul si ritul porcului... (Solomon, parca).

Uite, daca nu stii s-o talcuiesti p'asta, ai un motiv de la mine sa te calugaresti! Chiar o invitatie ferma!
Du-te, linisteste-te bre, cunoaste bine Scriptura si abia apoi vino sa ne talcuiesti, da?

P.S. Cum poti Remus draga sa te autodenumesti ca fiind calificat si supra-calificat in Teologie?!?... Hai ca te-ai facut de rasul... porcilor!
Aici ai fost foarte zeflemitor, iar eu cu tine zeflemitor, niciodată.
Dar... cu mila Domnului, te iau în serios, că așa fac creștinii, "dragostea toate le crede".

Da, mă pricep în unele chestiuni porcine, că am citit despre ele.
Nu o să vă lipsiți de învățătura mea, cât am scris este pe forum, dar în principal, aveți Sfânta Scriptură, aveți Sfinții Părinți, Sfintele Canoane, dogmatica, istoria, duhovnicul, etc.
Nu știu niciun verset cu femeia proastă și frumoasă.
Iar despre tâlcuirea versetelor, sunt foarte multe, care nu au nevoie de tâlcuire. Iar cele care au nevoie de tâlcuire, mergem la Sfinții Părinți.
Apoi putem vorbi despre acele versete și despre tâlcuiri, spre a ne întări credința, sau a ne îndoi. Și Doamne ferește de căderi și erezii.
Iar cu calificarea, mă refeream la diplome: seminar, facultăți și master. Asta înseamnă că știu ce vorbesc și sunt calificat în teologie. Dar care diplome, pentru a fi un creștin mai pe placul Domnului, nu ajută cu nimic, decât pentru hirotonie sau pentru a ajuta pe aproapele unde are nevoie de sprijin în credință.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cu cine te lupti ? Dar nu inteleg.Cum adica lupti aici pe forum , daca te vei face calugar sau nu ? .
Lupt în luptele care le are orice creștin: cu sinele, cu demonii și cu lumea. Fiecare din acestea 3 are mai multe ramificații, care nu le mai deschidem, că nu le terminăm în câteva zile.
E suficient că știi lupta.
Nădăjduiesc să fiu un creștin mai bun, pentru asta merg în monahism. Curând. Nu știu când. Dacă nu mor la noapte. :)

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
"Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte." (Pilde, 11-22)

Auzim, Igor. Invata-ne! Nu pleca fara sa ne luminezi! Rusineaza-ne! Lucreaza in slabiciunile noastre, bre!...

P.S. Vezi ca, dupa unii autori, versetul asta se refera si la noi, poate chiar si la tine...
La acel verset, avem tâlcuirea de la Salvianus, "Despre guvernarea lui Dumnezeu", capitolul 4, 1-2: "Adică ne spune că numele de creștin este ca cea mai frumoasă podoabă de aur, să nu-l purtăm deci nedrept, ca să nu părem ca niște porci cu belciug de aur".

Iar felul cum ai spus-o, frate Ioan, îmi lasă un gust amar...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.10.2016 at 21:24:40.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 27.10.2016, 21:24:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
"Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte." (Pilde, 11-22)

Auzim, Igor. Invata-ne! Nu pleca fara sa ne luminezi! Rusineaza-ne! Lucreaza in slabiciunile noastre, bre!...

P.S. Vezi ca, dupa unii autori, versetul asta se refera si la noi, poate chiar si la tine...
Nu se referă la el... el este exclus de la mustrări, de la luarea aminte... doar ereticii, păgînii, demonii sunt datori să se simtă cu musca pe căciulă, el, fiind mare teolog și foarte mare cunoscător al scripturilor și al vieților sfinților e complet exclus de la orice fel de problemă... e mai mîntuit ca sectarii care nu mai au nevoie de pocăință ci dau tuturor lecții, lecții... adică frecții la piciorul de lemn... cu spirt... sperînd să se vindece... prin beție... nu ei ci piciorul ăla de lemn.

Eu îl rog să se liniștească, să fie bun, să fie blînd... dar dacă s-a luat în gură cu AlinB... sau cu alții... e normal să se lase cu mulți colți înfipți direct în cap... și cu deraieri pînă la încurcareAlinBilor așa ca la Vadim, Doamne iartă-l, care cerea întruna: Medicamente... medicamente... da' halatu', halatu' cît costă halatu'... da' ăla, ăla negru, cît costă halatu' ăla negru??

Iar AlinB văzînd că nu cere medicamente, că nu se lasă păcălit cu medicamente, cu boli, cu nebunie, îl trimite el la medic ca să-i dea... că cică știe el mai bine ca oricine, mai bine ca medicii și ca Dumnezeu, cine este bolnav... mintal și atunci iată că susține că cică și Emilian ar fi bolnav, nu numai eu.

Păi nu e, nu e bolnav ci e tocilar premiant... e bun și vrednic. Eu îl apreciez și îl cred și îl iubesc pentru asta.

Eu îi iubesc pe studenții și teologii silitori, iubesc șoarecii de bibliotecă. :))

Nu mă deranjează că mă trimit mereu la plimbare și să-mi văd de topicul meu... eu mă bucur de eminențele cenușii și dacă au primit mult atunci aștept mult de la ei, de la ele, căci acolo unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

Doar un singur lucru i-am cerut. Înainte de a crede sau a nu crede ceva despre NIP să meargă la Duhovnic ca să-i dea binecuvîntare să citească tot ce este scris pe site. E greu oare să pui o întrebare mai înainte de a declara sus și tare că știi tu mai bine ca oricine ce e acolo?... mai înainte de a dezinforma și a osîndi?

Deci mai înainte să meargă la călugărie îi cer să-și întrebe Duhovnicul și să călătorească cu întrebarea și nu cu acuzarea! Atît!

Nu e greu. Dacă a reușit să-și întrebe Duhovnicul despre călugărie atunci o poate face și despre ce i-am cerut.

Last edited by vsovi; 27.10.2016 at 21:37:07.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 27.10.2016, 21:40:20
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
La acel verset, avem tâlcuirea de la Salvianus, "Despre guvernarea lui Dumnezeu", capitolul 4, 1-2: "Adică ne spune că numele de creștin este ca cea mai frumoasă podoabă de aur, să nu-l purtăm deci nedrept, ca să nu părem ca niște porci cu belciug de aur".

Iar felul cum ai spus-o, frate Ioan, îmi lasă un gust amar...
Invata-te cu amaraciunea, iti va fi de folos in pustie! Oho.....
*
Multumesc pentru talcuire, fratior. N-o cunosteam.

Dar crezi ca se mai poate talcui si altfel? Cu referire la sine, desigur, intrucat pildele astea ni s-au dat nu ca sa ne hlizim noi la ele, detasati si cu gandire exterioara impersonala. Nici ca sa ii cercetam pe altii cu ajutorul lor. Ci numai si numai ca sa ne cercetam mintea si inima, purtarile si viata toata, ca printr-un microscop, cu ajutorul lor.

Am experiat de multe ori asta, fratior: meditind la sine prin prisma cuvantului biblic am descoperit perdele care ma separau de mine insumi. Am descoperit dupa perdele insusiri nu tocmai magulitoare. Mi-am dat seama cu ce am de luptat. Nu am invins (inca) dar macar imi stiu o parte din sabotorii interiori. Nenumarate buruieni neroditoare, pline de toti spinii...
Fiecare verset ne este dat ca o poarta deschisa pentru o calatorie interioara. Libertatea la care ravnim este, iata, oferita prin cuvintele Scripturii. Intrind prin ele in universul launtric descoperim lumea nesfarsita a omului, a duhurilor, a Dumnezeirii. Deci sa nu le mai privim asa detasat holbindu-ne la haina lor exterioara cu sclipiciuri multe, ci sa le folosim pentru scopul cu care ne-au fost daruite. Prin ele Tatal nostru ne ajuta sa ne reintoarcem acasa. Spor la drum, asadar!

Pe cand fratia voastra zice lui Copacel ca nu pleaca la manastire pentru ca, iata, lupta!
Hei, Remus, dusmanul e in alta parte! Este unul interior, launtric, mai intai! Muta-ti trupele in alta directie, luptatorule si sa vezi ce calugar te faci!...

Last edited by ioan67; 27.10.2016 at 21:46:51.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 27.10.2016, 21:44:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
"Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte." (Pilde, 11-22)

Auzim, Igor. Invata-ne! Nu pleca fara sa ne luminezi! Rusineaza-ne! Lucreaza in slabiciunile noastre, bre!...

P.S. Vezi ca, dupa unii autori, versetul asta se refera si la noi, poate chiar si la tine...
Lasă că s-a supărat. Hai să vă învăț eu... păcătosul și nebunul, beșică plină de puroi, ghimpe și scai, praf și cenușe... hai să vă spun.

Păi inelul de aur reprezintă taina sfintei căsătorii, darul fecioriei și al credincioșiei.

Porcul rîmă și nu greșește și omul îi pune belciug în rît ca să nu rîme, să nu-i strice lui frumusețile curții pe care a aranjat-o la modă.

Deci ce face omul cu fiica lui cea frumoasă? O pune să fie credincioasă gLumii ca să ia de bărbat un porc care rîmă în pămînt după păcate... și așa ajunge inelul cel de aur, ca un belciug pus în rît... așa cum e moda vremii... ca să se vadă că porcul e slugă și rob păcatului.

Corect?

Așa și Emilian, el și învățătura lui sunt ca un inel de aur. Dar în loc să-l pună el în deget, așa ca fiul risipitor întors acasă, se joacă cu colegii de forum dar trișează la joc, se joacă cu focul și pune inelul în rîtul meu... un porc semeț care se vrea mare înălțîndu-se pe sine pînă la cer.

Deci iertare dragilor și iubiților. V-am pupat. Mai discutăm mîine dacă chiar vă calmați.

Medicamente, medicamente, are cineva niște levomepromazin? Sau măcar un midoclam sau un antinvracic ceva... aveți măcar din întîmplare să vă faceți milă cu un sărman nebun, un cuc peste care zboară cineva ca-n film. Și totuși este Cineva aici mai mare ca Templul.

Last edited by vsovi; 27.10.2016 at 21:52:55.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 27.10.2016, 21:49:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Uite că iar zici bine. Deci faci distincția între persoana Duhului Sfânt și lucrarea Sa. Tot ceea ce susținem noi, cei care ți-am dat de furcă pe tema asta, este că în măgărița lui Balaam a fost lucrarea Duhului Sfânt, iar nu persoana Sa. Și sigur că lucrarea nu este despărțită de persoană, însă este, totuși, altceva.

Dacă ești de acord cu afirmațiile astea, am putea considera încheiat subiectul cu pricina.

Însă cred că am mai făcut distincțiile astea și în trecut.
Fi atent:

1. Lucrarea Duhului Sfânt este harul?
2. Lucrarea Duhului Sfânt este Duhul Sfânt? Sau Duhul Sfânt prin har? Sau fără har?
3. Lucrarea Duhului Sfânt este separată de Duhul Sfânt? Și este separată de har? Sau împreună?

Of, Cristiane, unde-i mintea ta? Unde-i mintea voastră? Ai citit Tratatul despre Duhul Sfânt al Sfântului Vasile cel Mare? E înaintea Epistolelor sale, scrisorile. În PSB 12. O splendoare !

Îți scriu esență concentrată din Tratatul despre Duhului Sfânt al Sfântului Vasile cel Mare:

Harul este lucrarea Duhului Sfânt, care nu acționează separat de Duhul Sfânt, ci unde este harul este și Duhul Sfânt, căci harul este energia Duhului Sfânt, cu care El lucrează, adică Duhul Sfânt se manifestă asupra creației prin har, fiindcă creația nu poate cuprinde Creatorul, creatura nu poate intra în ființa lui Dumnezeu, dar Dumnezeu se manifestă în creatură, lucrând prin har asupra creației Sale, de aceea harul nu poate fi gândit înafara lui Dumnezeu, că altfel Dumnezeu ajunge demiurg, semizeu, deschidem păgânismul politeist, iar Dumnezeu devine limitat și împărțit între har, harisme, daruri, energii, lucrări, și Sfânta Treime Domnul, nu va mai putea fi Unul Dumnezeu în trei Ipostasuri, sau Persoane.

Deci de ce atunci spun teologii din romano-catolicism, că harul și energiile sunt create?

Fiindcă ei spun și că Duhul Sfânt îl are doar episcopul Romei și nu Duhul Sfânt nu lucrează decât asupra episcopului Romei, care doar el, poate trimite harul creat de Duhul Sfânt, asupra credincioșilor, doar el, episcopul Romei, poate trimite indulgențele și "beatitudinile" (faptele bune) ale sfinților (lor) asupra credincioșilor, că sfinții le au din preaplinul belșug duhovnicesc și nu mai au nevoie de ele și Duhul Sfânt, le dăruiește episcopului Romei să le dea credincioșilor.

Înțelegi?

Au nevoie să spună că harul și energiile sunt create, ca să susțină infailibilitatea papală !!!

Dar Sfânta Scriptură spune cu totul altceva, împotriva ereziilor acestora ale romano-catolicismului. Biserica spune altceva.

Observi repercursiunile?

Prin harul creat au distrus Sfânta Treime, l-au pus pe episcopul Romei, ca Dumnezeu și singura sursă a harului, au făcut harul separat de Duhul Sfânt, harul ca lucrare înafara Duhului Sfânt, deci harul este creatură, precum îngerii, harismele și darurile la fel, sunt creaturi, Sfânta Treime e incapabilă să izvorască harul, e limitat, nu mai e Dumnezeu.

Apoi prin erezia "Maria imaculata" ei spun că Preasfânta Născătoare e născută prin Duhul Sfânt, ca și Hristos.

Deci nu mai există Sfânta Treime, ci și episcopul Romei e Dumnezeu și Preasfânta Născătoare e Dumnezeu. Sfânta Cincime? Sfântul Infinit?
Doamne iartă-mă că am scris asta.
Ai observat, deci repercursiunile...

Bucurii.

P.S.: Da, frate ioan67, dar nu amărăciuni la tot pasul, de la oricine, chiar de la prieteni, de la amici, cunoscuți. Cum nu te aștepți să ai amărăciuni de la familie, soție, copii, mamă, tată, nu? Ei sunt mângăiere, întărire, sprijin. La fel cum nu te aștepți să ai amărăciuni de la frații și părinții din Mănăstire, nu? Ei sunt odihnă, sprijin, mângâiere, bucurie, unii față de alții, toți de acolo și înmulțesc așa mult că dăruiesc din belșugul lor duhovnicesc, oricui vine la Mănăstire, nu? Și cei din familie, dăruiesc ospitalitate și bucurie, oricui vine la cei din familie, în casă, în vizită. Și noi aici, ar trebui să fim ca în familie, să vorbim cu bucurie, să ne simțim bine, să fim naturali, să ne descoperim, să ne îmbunătățim unii prin alții.

Ce bucurie era între Sfinții Apostoli? Și între frați și ucenici? Ce ospăț duhovnicesc? Ce bucurie era între cei credincioși când primeau o scrisoare, o epistolă, sau însăși vizita unuia a lui Hristos? Le venea fratele, ce bucurie în foișoare, când vorbea Pavel sau oricare Apostol, vedem din Faptele Apostolilor. Noi dacă nu ne bucurăm unii de alții, dacă nu învățăm unii de la alții, ci ne încordăm mereu mintea împotriva celuilalt, nu numai că nu suntem creștin, lucru cel mai grav, dar nici măcar oameni nu suntem, nu putem dialoga, comunica, devenim animale, devenim agresivi, dobândim experiență, credem că-i bine, aplicăm și în viața reală și dezumanizăm omenirea, fiind uneltele demonilor. Să nu fie!
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.10.2016 at 21:59:34.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 27.10.2016, 21:51:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Lasă că s-a supărat. Hai să vă învăț eu... păcătosul și nebunul, beșică plină de puroi, ghimpe și scai, praf și cenușe... hai să vă spun.

Păi inelul de aur reprezintă taina sfintei căsătorii, darul fecioriei și al credincioșiei.

Porcul rîmă și nu greșește și omul îi pune belciug în rît ca să nu rîme, să nu-i strice lui frumusețile curții pe care a aranjat-o la modă.

Deci ce face omul cu fiica lui cea frumoasă? O pune să fie credincioasă gLumii ca să ia de bărbat un porc care rîmă în pămînt după păcate... și așa ajunge inelul cel de aur, ca un belciug pus în rît... așa cum e moda vremii... ca să se vadă că porcul e slugă și rob păcatului.

Corect?

Așa și Emilian, el și învățătura lui sunt ca un inel de aur. Dar în loc să-l pune el în deget, așa ca fiul risipitor întors acasă, se joacă cu colegii de forum, se joacă cu focul și pune inelul în rîtul meu... un porc semeț care se vrea mare înălțîndu-se pe sine pînă la cer.

Deci iertare dragilor și iubiților. V-am pupat. Mai discutăm mîine dacă chiar vă calmați.

Medicamente, medicamente, are cineva niște levomepromazin? Sau măcar un midoclam sau un antinvracic ceva... aveți măcar din întîmplare să vă faceți milă cu un sărman nebun, un cuc peste care zboară cineva ca-n film. Și totuși este cineva aici mai mare ca Templul.
............:))))
Sarumana...
Reply With Quote
  #229  
Vechi 27.10.2016, 21:53:23
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

5 - Mai mult de 32.000 de oameni mor de foame (de foame!) în fiecare zi !

6 - Aproximativ 8 milioane și 400.000 de oameni mor de cancer în fiecare an,

7 - Datorită HIV (SIDA), moare o persoană la fiecare 20 de secunde, 180 pe oră, deci peste 1 milion și 576.000 de oameni pe an...

8 - Mai mult de 1 milion și 220.000 de oameni mor anual de pneumonie,
9 - Peste 1 milion și 190.000 de oameni mor anual, de diarie/dezinterie... 3260 pe zi.

10 - Mai mult de 998.000 mor anual, de tuberculoză

11 - Peste 857.000 mor anual de malarie...

12 - Mai mult de 480.000 mor anual mai ales în Asia și Africa de la numitele "bolile copilăriei": varicelă, pojar, rujeolă, tetanus, tuse convulsivă, etc.,

.......
ai uitat sa zici ca in fiecare zi 115000 de copii mor din cauza avortului, 5000 copii/ora ...
Reply With Quote
  #230  
Vechi 27.10.2016, 22:00:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ai observat, deci repercursiunile...
Imi place sa cred ca bunul nostru coleg Cristian nu observa repere prin fund...
Dar asa cum scrii "fi" in loc de "fii", scrii si "reperencur" in loc de "repercusiuni".

Stramosii nostri latini ziceau "repercussio" (fara nici un cur), iar fratii francezi zic "repercussion" pentru a denumi urmarea, consecinta.
Topicul despre repere si cur e altul....

Se poate? Un retor de asa calibru muntenesc sa nu stapaneasca un mic "r"? Ce-o sa te faci cu legiunile de drrrraci cand vor da navala in toiul noptii sau al amiezii, daca nici pe bietul "r" nu-l stapanesti?...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare