Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.11.2007, 13:32:28
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crysstina
buna.sunt cristina si as avea o rugaminte la cei care ma pot ajuta.daca aveti as vrea sa imi trimiteti si mie niste modele de icoane ca sa pot sa le pictez pe sticla ca stau toata ziua acasa din cauza bolii pe care o am (hodkin-o forma mai usoara de cancer)si as vrea sa imi umplu si eu timpul si m-am gandit ca ar fi ceva frumos daca as picta.astept mesajele dumneavoastra.va multumesc:)
Bine ai venit cristina:) Maica Domnului sa te aibe in paza. Imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar sunt sigura ca te vor ajuta alti useri mai priceputi decat mine. Il strigam tare, tare pe cozia amandoua:p:p si el(sau altcineva, nu ii stiu pe toti cei ce picteaza) te va indruma.
cu drag jenica
daca simti nevoia ne poti vorbi despre suferinta ta, noi suntem bucurosi sa te ascultam macar..daca mai mult (poate) nu putem face.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.11.2007, 10:09:26
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Sunt foarte multe biserici ortodoxe care au pictura renascentista (in Bucuresti - Domnita Balasa, Boteanu etc...). Este drept ca pictura bizantina ne reprezinta, insa in nici un caz nu putem fi (zic eu)atat de `fixisti` sa nu vedem dincolo de stilul folosit.

Insa, trebuie sa recunosc ca acele poze pe care le mai intalnim pe ici pe colo cu ingerasi grasuni pe nori de puf sau sfinte care au forme nu tocmai `proportionate` ma fac oarecum sa stau de doua ori pe ganduri.

Insa nu trebuie nici sa facem din pictura mai mult decat ceea ce este - reprezentari sensibile ale unor diferite persoane sfinte si care au un rol aparte in cult si in educatia religioasa. Ele impartasesc harul divin prin sfintirea de catre preot, insa nu fiindca sunt in stil bizantin sau in stil renascentist, ci fiindca reprezinta persoana sfantului. Efectul lor este acelasi... Aaaa, ca vorbim de o reprezentare cat mai potrivita este cu totul altceva... Atentie insa la fond...
eu cred ca important la o icoana nu este in ce stil este facuta ,ci este f important ca icoana aceea sa te faca sa te rogi,pe mine de exemplu ma fac sa ma rog icoanele bizantine,acum cred ca depinde si de firea fiecarui om si de ce anume il sensibilizeaza pe el
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2007, 10:12:55
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Apropo de icoane cu Maica Domnului... Eu de felul meu sunt un baiat cu multe probleme ( mai ales cu Dumnezeu si chestiile astea duhovnicesti ). Deseori m-am smintit cand priveam icoanele cu mai mare atentie. Chestia asta ma ranea mult pana intr-o zi...

La biserica in care merg la iconostas stiti ca e acea icoana mare cu Maica Domnului si cu Pruncul Iisus. La un moment dat uitandu-ma la acea icoana parca ma priveste Maica Domnului cu dragoste. Si mi s-a intamplat asta de mai multe ori. Nu se intampla tot timpul chestia asta ( sa zic ca asa ar fi icoana pictata ). De obicei ma priveste in nici un fel, dar uneori cum am spus. O chestie frumoasa e cand ma impartasesc ( ma impartasesc des de felul meu iar preotii impartasesc si copiii pana la 7 ani ), o priveliste dumnezeiasca. Cand ma impartasesc si cand vin si copiii e pe de o parte acea priveliste a copiilor care se impartasesc si pe de alta cu Maica Domnului ca priveste cu dragoste acea turma care se impartaseste. E f frumos. Tot ce sper e sa nu fie de la diavol. Am de gand sa vorbesc cu duhovnicul despre asta.

Maica Domnului cu voi cu toti!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2007, 12:01:20
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

si mie mi se pare cand ma uit la anumite icoane ca imi sugereaza ceva.atunci cand pacatuiesc parca vad o fata care ma mustra,o fata suparata,si imi da acel sentiment in suflet de mustrare.cand in suflet ma simt curata parca simt ca ma priveste cu dragoste.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2008, 22:32:43
carmen_mik carmen_mik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crysstina
buna.sunt cristina si as avea o rugaminte la cei care ma pot ajuta.daca aveti as vrea sa imi trimiteti si mie niste modele de icoane ca sa pot sa le pictez pe sticla ca stau toata ziua acasa din cauza bolii pe care o am (hodkin-o forma mai usoara de cancer)si as vrea sa imi umplu si eu timpul si m-am gandit ca ar fi ceva frumos daca as picta.astept mesajele dumneavoastra.va multumesc:)
Buna ! Eu acum citesc mesajul daca mai pot sa te ajut cu placere o voi face.Pentru a te documenta sunt carti cum ar fi Erminia ,daca vrei sa afli mai pe scurt tehnica de pictat pe sticla poti sa ma contactezi pe mess carmen_mik82.Maica Domnului sa te vegheze!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2008, 23:10:33
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Icoanele se picteaza potrivit unor canoane. Exista si Erminiile - care exprima modul in care trebuie sa se realizeze icoana. Eu stiu ca pe bratul stang, Fecioara poarta Pruncul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.08.2008, 17:06:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stie cineva, cum se picteaza acele icoane care par ca se uita la tine din orice pozitie le-ai privi?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2008, 05:16:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu stie nimeni, n-ati vazut asemenea icoane? eu am avut doua (din acelea tri-dimensionale) aduse de bunicul meu din Crimeea, cand a fost acolo in razboi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.08.2008, 02:44:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare referitoare la o icoana pictata pe o farfurie, pe care am primit-o in dar de curand: Il reprezinta pe Mantuitorul, tinand o biblie cu cruce in mana. Am fost foarte impresionata de aceasta icoana; a doua zi insa am constatat ca crucea de pe biblie este gresit facuta, adica intoarsa. Pictorul a pictat partea superioara a crucii mai lunga decat cea inferioara.
Este pictata superb, dar parca nu as tine in casa o icoana cu crucea intoarsa. Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.08.2008, 05:49:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anca, pune si tu o poza cu icoana-farfurie s-o vedem si noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre post PaulPop Postul 71 22.11.2011 00:02:33
Despre icoane alinutzica Generalitati 22 08.08.2011 16:51:52
intrebari despre miezonoptica cred_cu_adevarat Generalitati 0 29.07.2011 21:21:48
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 21:35:16
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 10:58:01