Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2014, 23:58:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Doamne fereste de asa ceva eu nu am auzit sa-si fi aprins cineva parul chiar in halul asta, tocmai in biserica, tu ai avut ocazia sa vezi asa ceva?
Nu.Dar asa cum am spus, mai sus eu am inceput cu titlul "imagineaza-ti"
adica am prezentat o intamplare ipotetica insa care are ca poate avea
drept cauza o actiune cu probabilitate de 90 %.I se mai spune gandire
preventiva.

Formarea gandirii (rationamentului) preventiv se face la disciplina
numita Managementul Riscului(unde se creaza harti de risc, etc).Se preda la
facultatile de inginerie dar si la Academia Militara.
Rolul disciplinei este de ati forma gandirea preventiva, pentru orice situatie
si de evalua impactul actiunilor tale asupra altora dar si impactul actiunilor
altora asupra ta.Disciplina se bazeaza pe caracterul anticipativ iar ca
aparat matematic se foloseste teoria probilitatilor si logica Fuzzy.

Un exemplu popular de gandire preventiva:
"Harnicul isi face sanie vara si caruta iarna".
Insa nu este obligatoriu ca sa studiezi aceasta disciplina pentru ati forma gandirea preventiva.
Paradoxal, omul se naste cu un mod de gandire preventiva care actioneaza ca mecanism de aparare.
Nimeni nu a denumit cumva acest mod nativ de gandire preventiva insa efectele sale se vad peste tot:

prezenta gandirii preventive are ca efect:
prezenta bunului simt
grija si respectului aproapelui
responsabilitatea propriilor actiuni
intotdeauna omul este pregatit si capabil sa previna accidente din cauze banele
altruismul
anticiparea(detectia) efectelor de hazard
prezenta ordinii si disciplinei
preventia haosului
dezvoltare economica, prosperitate
coruptie mica


lipsa gandirii preventive:
prezenta nesimtirii
indiferenta catre aproapele tau(de fapt dispare notiunea de aproape)
lipsa de responsabilitate (rebeliune)
omul este suprins de catre accidente care au cauze banale
egoismul
supus hazardului
lipsa ordinii si disciplinei
aparitia haosului
lipsa dezvoltarii ecomomice, saracie
coruptie mare , la nivel maximal (la nivel de socitate)


Tari care au politica de stat axat pe gandirea preventiva:
Germania, Suedia, Filnanda, Groenlanda, Norvegia, Austria

Last edited by oaie_cugetatoare; 30.07.2014 at 00:37:10.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2014, 00:26:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Da..."poate!..." Poate am citit multe povesti cu ursi prietenosi, dar cine se incumeta sa doarma in acelasi barlog?... Presupunerea ta e lipsita oarecum de sens. Cel ce a ajuns la acel nivel de rugaciune, nu-si mai ingaduie sa intre in biserica decat intr-o anumita tinuta, fiindca Dumnezeu l-a inteleptit de multa vreme in acest sens. Nu avansa comparatia cu fariseul, fiindca se pare ca inca nu deslusesti anumite lucruri elementare. Fariseul CREDE!!! El e acolo in biserica permanent, da zeciuiala, tine post... El ESTE in oile de-a dreapta, dar e tulburat de trufie, si de aceea se intoarce acasa mai putin folosit decat cel ce se smereste cu adevarat. Bineinteles, binecuvantarea de la preot, o primeste si unul si celalalt, atat timp cat s-au ostenit sa paticipe la slujba!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.07.2014, 04:13:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu.Dar asa cum am spus, mai sus eu am inceput cu titlul "imagineaza-ti"
adica am prezentat o intamplare ipotetica insa care are ca poate avea
drept cauza o actiune cu probabilitate de 90 %.I se mai spune gandire
preventiva.

Formarea gandirii (rationamentului) preventiv se face la disciplina
numita Managementul Riscului(unde se creaza harti de risc, etc).Se preda la
facultatile de inginerie dar si la Academia Militara.
Rolul disciplinei este de ati forma gandirea preventiva, pentru orice situatie
si de evalua impactul actiunilor tale asupra altora dar si impactul actiunilor
altora asupra ta.Disciplina se bazeaza pe caracterul anticipativ iar ca
aparat matematic se foloseste teoria probilitatilor si logica Fuzzy.

Un exemplu popular de gandire preventiva:
"Harnicul isi face sanie vara si caruta iarna".
Insa nu este obligatoriu ca sa studiezi aceasta disciplina pentru ati forma gandirea preventiva.
Paradoxal, omul se naste cu un mod de gandire preventiva care actioneaza ca mecanism de aparare.
Nimeni nu a denumit cumva acest mod nativ de gandire preventiva insa efectele sale se vad peste tot:

prezenta gandirii preventive are ca efect:
prezenta bunului simt
grija si respectului aproapelui
responsabilitatea propriilor actiuni
intotdeauna omul este pregatit si capabil sa previna accidente din cauze banele
altruismul
anticiparea(detectia) efectelor de hazard
prezenta ordinii si disciplinei
preventia haosului
dezvoltare economica, prosperitate
coruptie mica

lipsa gandirii preventive:
prezenta nesimtirii
indiferenta catre aproapele tau(de fapt dispare notiunea de aproape)
lipsa de responsabilitate (rebeliune)
omul este suprins de catre accidente care au cauze banale
egoismul
supus hazardului
lipsa ordinii si disciplinei
aparitia haosului
lipsa dezvoltarii ecomomice, saracie
coruptie mare , la nivel maximal (la nivel de socitate)

Tari care au politica de stat axat pe gandirea preventiva:
Germania, Suedia, Filnanda, Groenlanda, Norvegia, Austria
Da ai dreptate e bine sa preventezi sigur zicea maicamea "paza buna trece primejida rea" dar nici sa devenim prea prea si sa gindim tot ca se va intampla ceva rau deci sa fim pozitivi cel putin asa gindesc eu.
Ps: imi plac postarile tale sa stii si le citesc cu interes
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2014, 10:50:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Wink

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
Pai bine, dar asta ar insemna sa ne imbracam ca maicile si calugarii la biserica pt ca sa putem fi siguri ca nu o sa ispitim pe nimeni...omul poate fi ispitit si de o privire si de capul acoperit si de acea fusta lunga; imaginatia este nemarginita si adesea din cauza ei se ajunge la pacat...e un lucru psihologic aici...banuiesc acum ca e bine sa facem asta din respect pentru cele sfinte si ca sa nu ii indepartam pe ceilalti de rugaciune si credinta, dar altfel nu stiu...adica spre exemplu unii barbati pot fi mai atrasi de o fata in fusta, de fapt cred ca asa si e:))...
Da,exact ar fi de dorit sa ne imbracam si purtam incat sa nici nu atragem si distragem privirea si gandurile cuiva care a venit in biserica cu scopuri spirituale.

Tu te auzi ce spui?
Cum adica sa smintesti cu o privire chiar si in haine acoperite? Da,daca privesti barbatii cu subinteles si-i fixezi cu privirea poate ca reusesti sa-i smintesti repede, dar de ce ar face o femeie crestina asta tocmai in biserica?
Daca ai o privire curata,smerita las' ca toti or intrerpreta-o ca pe o invitatie nuptials!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.07.2014 at 10:59:59.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2014, 18:11:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
De ce este atat de important ca tinuta femeii sa fie cu fusta si capul acoperit?
Daca corpul ei este acoperit incat sa nu incite sau sa atraga privirile...
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Sa nu ma intelegeti gresit, mie personal imi plac mai mult fustele, nu am mai purtat blugi de saptamani intregi, dar vreau sa inteleg aceste lucruri...
Si spre exemplu, eu daca imi pun batic simt ca lumea se uita la mine si se sminteste intr-un fel...ma simt de parca as transmite lumii mesajul "ia uite ce crestina sunt eu", asta in contextul in care femeile nu prea isi mai acopera capul in biserici. Parca mai mult ies in evidenta decat sa ma smeresc...
Baticul este un semn al smereniei si un mod de a imita tinuta Maicii Domnului. Femeia poarta capul acoperit in semn de smerenie fata de ingerii care-i duc rugaciunile spre cer. In legatura cu pantalonii, de asemenea exista interdictii. Femeia care poarta pantaloni mulati si i se vad coapsele e evaluata din ochi de catre barbatii care vor sa se roage in biserica, asadar sminteste.

Bine este ca femeia sa imite tinuta Maicii Domnului si sa nu caute sa fie mai presus decat ea. Acum e adevarat ca nu barba il face pe filozof. Atunci cand femeia cauta sa impresioneze ca sa para evlavioasa doar prin vesminte e vai de capul ei,caci se aseamana cu fariseii fatarnici.

Totusi,e bine sa tindem sa facem voia lui Dumnezeu si cu vorba si cu fapta. Poate ca la inceput, purtatul baticului si al fustei e perceput ca o nevointa care ar putea starni ravna pentru o viata cat mai apropiata de Hristos. E bine sa avem curajul de afi crestini autentici. Daca nu putem fi, macar sa ne para rau, nu sa cautam indreptatiri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2014, 14:56:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
De ce este atat de important ca tinuta femeii sa fie cu fusta si capul acoperit?
Daca corpul ei este acoperit incat sa nu incite sau sa atraga privirile...
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Sa nu ma intelegeti gresit, mie personal imi plac mai mult fustele, nu am mai purtat blugi de saptamani intregi, dar vreau sa inteleg aceste lucruri...
Si spre exemplu, eu daca imi pun batic simt ca lumea se uita la mine si se sminteste intr-un fel...ma simt de parca as transmite lumii mesajul "ia uite ce crestina sunt eu", asta in contextul in care femeile nu prea isi mai acopera capul in biserici. Parca mai mult ies in evidenta decat sa ma smeresc...
Cu siguranta ca sunt multe argumente in spatele deciziei de a avea o anumita tinuta in Biserica.

In primul rand este vorba despre tinuta crestinului care trebuie sa fie cuviincioasa in permanenta dar mai ales in comunitate. Iar apoi este vorba si de o argumentul momentului - este Liturghie, in care lumea trebuie sa fie atenta la slujba si nu la femeia frumoasa de langa el.

Mintea oamenilor trebuie sa fie la slujba si nu la frumusetea lumii, oricare ar fi ea.

Sunt foarte multe femei DEOSEBIT DE FRUMOASE. Care au si o fata foarte frumoasa dar si un corp deosebit de frumos. Daca o astfel de femeie intra in Biserica, ii va tulbura cu siguranta pe toti.

De la preot, care este si el om, si care daca vede o femeie frumoasa (rapitor de frumoasa) va fi si el uimit de frumusetea ei, pana la ultimul mirean, care cu siguranta ca toata slujba se va uita la ... femeia frumoasa.

Cum ar trebui sa gandesti tu?
Bunacuviinta, sa nu smintesti si sa nu tulburi pe altii.
Ai o constiinta care iti va zice daca gresesti sau nu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.08.2014, 18:40:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Zilele acestea am privit mai multe fotografii cu cosmonauti. Am remarcat costumele lor foarte grele si care trebuie sa fie si foarte incomode. Un fel de combinezoane ermetice. Par mai complicate decat costumele din neopren ale scafandrilor. Fara indoiala, trebuie mult antrenament ca sa te poti misca cu lejeritate invesmantat in costum de cosmonaut. Eu, de exemplu, daca m-as imbraca astfel, m-as pravali indata. M-as impiedica singur, inainte chiar de a urca in aeronava. Pe de alta parte, ma gandesc ca aceste costume trebuie sa aiba un rost. Pesemne ca ele servesc ca sa-i protejeze pe cosmonauti in calatoria lor. Banuiesc ca ele sunt facute ca sa-i protejeze atat de eventuale lovituri in timpul calatoriei lor, cat mai ales de tot felul de campuri invizibile, despre care am auzit vorbindu-se. Nepricepandu-ma bine, eu nu cunosc cu certitudine ce rol au exact, dar sunt sigur ca au unul si nici nu mi-ar trece prin cap, daca as fi cosmonaut, sa nu mi le pun. Cel putin daca cei care m-ar antrena pentru activitatea de cosmonaut mi-ar spune ca e important sa mi le pun, ca fara ele as fi expus si as putea sa-mi ratez misiunea, atunci mi le-as pune. De fapt, nici unui cosmonaut nu i-ar trece prin cap sa se urce in astronava fara costumul de cosmonaut. Nu-mi imaginez un Gagarin sau un Aldrin in sort si in slapi. La randul lor, si cosmonautele (avem cazuri) si-ar pune costumul si nu s-ar gandi sa mearga in misiune in minijup.

Dar, daca astronava noastra ar merge nu doar in jurul Pamantului, ci mult mai sus, mai sus chiar de stele ? Daca ar merge mai sus chiar de ingeri, mai sus si de Sfanta Fecioara, daca am fi intr-o misiune care ar merge pana la Dumnezeu ? Fiindca, in fond, ce altceva este Sfanta Liturghie, decat o ascensiune pana la Dumnezeu ?

Atunci, cu atat mai mult nu ar trebui sa ne lasam costumele acasa. Sa nu uitam ca ne pot proteja in misiunea noastra de niste lovituri foarte vizibile, dar si, poate, de niste forte pe care nici nu le putem vedea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2014, 12:39:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu, ca de obicei, sunt impotriva extremelor.
Vad dreptate si colo si colo.
Ceea ce vreau sa spun:
Nu numai in haine si basma se afla credinta.
Ea se afla (sau asa ar trebui) in suflet si in gand.
Exista oameni frumosi la suflet si la chip care pot atrage oricum,
chiar daca se infasoara.
Pot sa te atraga si trasaturi de preoti, sau de maica. Si ei sunt Slava Domnului imbracati cum se cuvine.
Si da, oamenii (daca nu se in franeaza) pot sa-si imagineze si ce este pe sub haine. E pacatul lor nu al celor care se imbraca.
In biserica trebuie sa te concentrezi pe rugaciunea ta si "convorbirea" cu Iisus si nu sa te uiti cum e imbracat unul si altul si cum arata.
Si fiecare trebuie sa fie smerit si in coltul sau.
Poti sa fii imbracat cuviincios si sa faci alte lucruri nepotrivite in biserica.
Hainele nu sunt o garantie!!!


Dar sigur ca trebuie sa fim imbracati cuviincios si smerit si nu provocator.
Si mai ales nu trebuie sa judecam. Nu stim ce este in fiecare din noi.
Sa ne vedem de treaba noastra.

Din pacate exista tot mai multe dezbinari in biserica (printre oameni) si stie Dumnezeu, nu de la haine.

Repet, trebuie sa ne imbracam cuviincios, dar sa nu cadem in extreme si sa punem etichete (si judecati) aiurea.

Si "oaie cugetatoare" tu ai fost in alte tari sa vezi cum e, sau ai citat de undeva listele alea? Iti spun eu, ca nu e chiar asa. Exista goana dupa bani peste tot, exista egoism, exista discriminare pana la loc comanda.
Omul nu mai inseamna nimic...Banul conteaza.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2014, 13:29:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si "oaie cugetatoare" tu ai fost in alte tari sa vezi cum e, sau ai citat de undeva listele alea? Iti spun eu, ca nu e chiar asa. Exista goana dupa bani peste tot, exista egoism, exista discriminare pana la loc comanda.
Omul nu mai inseamna nimic...Banul conteaza.
Tu te referi la romanii din strainatate sau la riverani ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.08.2014, 21:59:20
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Red face

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
De ce este atat de important ca tinuta femeii sa fie cu fusta si capul acoperit?
Daca corpul ei este acoperit incat sa nu incite sau sa atraga privirile...
Poate ca o femeie in pantaloni se roaga cu mai multa iubire catre Dumnezeu decat o femeie in fusta care se aseamana fariseilor, de ce nu i-ar primi Dumnezeu si ei rugaciunea?
Sa nu ma intelegeti gresit, mie personal imi plac mai mult fustele, nu am mai purtat blugi de saptamani intregi, dar vreau sa inteleg aceste lucruri...
Si spre exemplu, eu daca imi pun batic simt ca lumea se uita la mine si se sminteste intr-un fel...ma simt de parca as transmite lumii mesajul "ia uite ce crestina sunt eu", asta in contextul in care femeile nu prea isi mai acopera capul in biserici. Parca mai mult ies in evidenta decat sa ma smeresc...
Raspunsul e foarte simplu. In biserica ortodoxa femeia are drept model pe Maica Domnului (si pe femeile sfinte) care poarta imbracaminte larga nedecoltata, lunga capul e complet acoperit, si nu i se vade decat fata care nu este vopsita si mainile cu unghii nedate cu oja
Si totusi e nespus de frumoasa!
Reply With Quote
Răspunde