Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2006, 13:48:57
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

da am obs la scur timip dupa ce am scris mesajul :D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.04.2006, 01:01:10
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doar nu credeti ca in ziua de azi cineva il poate picta pe Iisus asa cum a fost in realitate ? Mai mult el difera de la pictura la pictura si oricum nu avem o fotografie din vremea respectiva. Tot se bazeaza pe imaginatia artistului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2006, 15:48:16
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

marinaru,ai drepate;nimeni nu poate picta nu numai pe Iisus,dar nici pe un alt sfint asa cum era in realitate;eu,sunt artist plastic si fac si icoane;daca vreti sa vedeti,va rog sa intrati pe--htpp://www.getasart.lx.ro ;aici,ve-ti gasi si --APOCALIPSA-dupa Ioan;facuta cu indrumarea unui preot;astept cu nerabdare,critici la adresa lucrarilor si a mea;
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2006, 19:26:16
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai scris htpp in loc de http :) http://www.getasart.lx.ro este mai corect.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.04.2006, 20:16:36
raziel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exod 20:4 Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in apele mai de jos

decat pamantul.
5 Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos
, care pedepsesc

nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,

Levitic 26:1 Sa nu va faceti idoli, sa nu va ridicati nici chip cioplit, nici stalp de aducere aminte; sa nu puneti in tara

voastra nici o piatra impodobita cu chipuri, ca sa va inchinati inaintea ei; caci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.

Psalmi 115:4 Idolii lor sunt argint si aur, facuti de maini omenesti.
5 Au gura, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu vad,
6 au urechi, dar n-aud, au nas, dar nu miroase,
7 au mani, dar nu pipaie, picioare, dar nu merg; nu scot nici un sunet din gatlejul lor.
8 Ca ei sunt cei ce-i fac; toti cei ce se incred in ei.

Isaia 44:10 Cine este acela care sa fi facut un dumnezeu sau sa fi turnat un idol si sa nu fi tras nici un folos din

el?


Isaia 44:13 Lemnarul intinde sfoara, face o trasatura cu creionul, fatuieste lemnul cu o randea, si-i inseamna marimea cu

compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca sa locuiasca intr-o casa.
14 isi taie cedri, goruni si stejari pe care si-i alege dintre copacii din padure. Sadeste brazi si ploaia ii face sa creasca.
15 Copacii acestia slujesc omului pentru ars, el ii ia si se incalzeste cu ei. ii pune pe foc, ca sa coaca paine si tot din ei face si un

dumnezeu caruia i se inchina, isi face din ei un idol si ingenunche inaintea lui!
16 O parte din lemnul acesta o arde in foc, cu o parte fierbe carne, pregateste o friptura si se satura; se si incalzeste si zice: „Ha! ha!”

m-am incalzit, simt focul!”
17 Cu ce mai ramane insa, face un dumnezeu, idolul lui. ingenunche inaintea lui, i se inchina, il cheama si striga:

„Mantuieste-ma, caci tu esti dumnezeul meu
18 Ei nu pricep si nu inteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada si inima, ca sa nu inteleaga.
19 Nici unul nu intra in sine insusi si n-are nici minte, nici pricepere sa-si zica: „Am ars o parte din el in foc, am copt paine pe carbuni,

am fript carne si am mancat-o: si sa fac din cealalta parte o scarba? Sa ma inchin inaintea unei bucati din lemn?”

Ezechiel 7:20 Se faleau cu podoaba lor mareata si cu ea au facut icoanele uraciunilor lor, ale idolilor lor. De aceea le-o voi

preface in scarba pentru ei.

Fapte 17:29 Astfel, deci, fiindca suntem de neam din Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca Dumnezeirea este asemenea aurului sau

argintului sau pietrei cioplite cu mestesugirea si iscusinta omului.


2 Corinteni 6:16 Cum se impaca Templul lui Dumnezeu cu idolii? Caci noi suntem Templul Dumnezeului celui viu, cum a zis

Dumnezeu: „Eu voi locui si voi umbla in mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor si ei vor fi poporul Meu.”

2 Corinteni 5:7 pentru ca umblam prin credinta, nu prin vedere.

Apocalipsa 21:8 Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii,

partea lor este in iazul, care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua.”
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.05.2006, 07:13:50
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Iertati-ma! Pentru cei care cred ca cei care cinstesc icoanele se inchina la idol sa se informeze mai intii de ce cinstim noi icoanele si sa vada cum ca icoana NU ESTE idol. Sa vada si ceea ce a poruncit Dumnezeu lui Moise in Sfinta Scriptura ,Vechiul Testament .Sa vada si scrierile Sfintilor Parinti raferitoare la icoana si sa se informeze despre perioada Iconoclasta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.05.2006, 11:58:12
raziel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exod 20:4 Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in apele mai de jos

decat pamantul.
5 Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti
; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos
, care pedepsesc

nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,

Apocalipsa 9:20 Ceilalti oameni, care n-au fost ucisi de aceste urgii, nu s-au pocait de faptele mainilor lor, ca sa nu se inchine dracilor ai idolilor din aur, din argint, din arama, din piatra si din lemn, care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa umble.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.05.2006, 12:24:37
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raziel
Exod 20:4 Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in apele mai de jos

decat pamantul.
5 Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos
, care pedepsesc

nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,

Levitic 26:1 Sa nu va faceti idoli, sa nu va ridicati nici chip cioplit, nici stalp de aducere aminte; sa nu puneti in tara

voastra nici o piatra impodobita cu chipuri, ca sa va inchinati inaintea ei; caci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.

Psalmi 115:4 Idolii lor sunt argint si aur, facuti de maini omenesti.
5 Au gura, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu vad,
6 au urechi, dar n-aud, au nas, dar nu miroase,
7 au mani, dar nu pipaie, picioare, dar nu merg; nu scot nici un sunet din gatlejul lor.
8 Ca ei sunt cei ce-i fac; toti cei ce se incred in ei.

Isaia 44:10 Cine este acela care sa fi facut un dumnezeu sau sa fi turnat un idol si sa nu fi tras nici un folos din

el?


Isaia 44:13 Lemnarul intinde sfoara, face o trasatura cu creionul, fatuieste lemnul cu o randea, si-i inseamna marimea cu

compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca sa locuiasca intr-o casa.
14 isi taie cedri, goruni si stejari pe care si-i alege dintre copacii din padure. Sadeste brazi si ploaia ii face sa creasca.
15 Copacii acestia slujesc omului pentru ars, el ii ia si se incalzeste cu ei. ii pune pe foc, ca sa coaca paine si tot din ei face si un

dumnezeu caruia i se inchina, isi face din ei un idol si ingenunche inaintea lui!
16 O parte din lemnul acesta o arde in foc, cu o parte fierbe carne, pregateste o friptura si se satura; se si incalzeste si zice: „Ha! ha!”

m-am incalzit, simt focul!”
17 Cu ce mai ramane insa, face un dumnezeu, idolul lui. ingenunche inaintea lui, i se inchina, il cheama si striga:

„Mantuieste-ma, caci tu esti dumnezeul meu
18 Ei nu pricep si nu inteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada si inima, ca sa nu inteleaga.
19 Nici unul nu intra in sine insusi si n-are nici minte, nici pricepere sa-si zica: „Am ars o parte din el in foc, am copt paine pe carbuni,

am fript carne si am mancat-o: si sa fac din cealalta parte o scarba? Sa ma inchin inaintea unei bucati din lemn?”

Ezechiel 7:20 Se faleau cu podoaba lor mareata si cu ea au facut icoanele uraciunilor lor, ale idolilor lor. De aceea le-o voi

preface in scarba pentru ei.

Fapte 17:29 Astfel, deci, fiindca suntem de neam din Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca Dumnezeirea este asemenea aurului sau

argintului sau pietrei cioplite cu mestesugirea si iscusinta omului.


2 Corinteni 6:16 Cum se impaca Templul lui Dumnezeu cu idolii? Caci noi suntem Templul Dumnezeului celui viu, cum a zis

Dumnezeu: „Eu voi locui si voi umbla in mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor si ei vor fi poporul Meu.”

2 Corinteni 5:7 pentru ca umblam prin credinta, nu prin vedere.

Apocalipsa 21:8 Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii,

partea lor este in iazul, care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua.”
Baeite afla ca cu si cei ca tine care cred ca icoanele sunt idoli, ati ramas in urma cu 3000 de ani cand paganiiseinchinau la chipuri cioplite care erau rodul imaginatiei lor si acei idoli erau draci, acum in vremurile noastre nu mai e nimeni nebun sa se inchine la idoli. Icoana reprezinta chipul celui zugrvit pe ea, a Mantuitorului , a ingerilor , Sfintilor si noi ne inchinam celuicare este pe icoana nu lemnului sau tu crezi ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos nici nu a existat vreodata?

<<Pentru ca unii ne hulesc ca ne inchinam si cinstim icoana Mantuitorului si a Stapanei noastre si inca si a celorlalti sfinti si slujitori ai lui Hristos, sa auda ca dintru inceput Dumnezeu a facut pe om dupa chipul sau. Pentru care motiv, oare, ne inchinam unii altora, daca nu pentru motivul ca suntem facuti dupa chipul lui Dumnezeu? Dupa cum spune Sf. Vasile cel Mare: "cinstea adusa icoanei se indreapta spre originalul ei". Dar originalul ei este infatisat in icoana, cel dupa care se face icoana. Pentru care pricina poporul mozaic se inchina de jur imprejurul cortului, care purta in el icoana si tipul celor ceresti, dar mai degraba al intregii creatii? Dumnezeu spune lui Moise: "Vezi vei face pe toate dupa chipul care ti-a fost aratat in munte" (Ies. 25, 40; Evrei 8, 5).
Heruvimii, apoi, care umbreau ilastiriul (Ies. 25, 20; 36, 9; Evrei 9, 5), nu erau lucrurile mainilor omenesti? Ce era templul prea renumit din Ierusalim? Nu facut de maini si construit prin mestesugul oamenilor (3 Regi 6, 1-37; 2 Paralipomene 3, 1-6)?

Dumnezeiasca Scriptura, insa, acuza pe cei care se inchina celor cioplite, dar si pe cei care jertfesc demonilor. Jertfeau paganii, dar jertfeau si iudeii. Paganii jertfeau demonilor, iar iudeii lui Dumnezeu. Jertfa paganilor era de dispretuit si de condamnat; jertfa dreptilor, insa, bine primita de Dumnezeu.

Noe a jertfit si "Dumnezeu a mirosit mireasma cea cu bun miros"(Fac.8,21) a bunei lui vointe primind mireasma cea bine placuta a bunei vointei sale catre el. Astfel idolii paganilor sunt de dispretuit si opriti, caci erau inchipuirile demonilor.

Pe langa acestea cine poate sa faca chipul Dumnezeului nevazut, necorporal, necircumscris si fara de forma? Este culmea nebuniei si a lipsei de credinta sa infatisezi Dumnezeirea. Pentru acest motiv in Testamentul Vechi nu era obisnuita intrebuintarea icoanelor. Dar cand Dumnezeu, din pricina milostivirii milei lui, s-a facut om cu adevarat pentru mantuirea noastra si s-a facut om, nu cum s-a aratat lui Avraam in chip de om (Fac.18, 1; 19, 27) si nici cum s-a aratat profetilor, ci s-a facut om in chip substantial si real - a locuit pe pamant, a petrecut cu oamenii (Baruh 3, 38), a facut minuni, a suferit, a fost rastignit, a inviat, s-a inaltat si toate acestea s-au intamplat in chip real si a fost vazut de oameni; deci cand s-au facut acestea , s-a infatisat in icoana chipul lui spre a ne aduce aminte de el si spre a capata invatatura noi, care n-am fost de fata atunci, pentru ca fara sa fi vazut, dar auzind si crezand, sa avem parte de fericirea Domnului.
Dar pentru ca nu toti stiu carte, si nici nu se ocupa toti cu cititul,parintii au socotit ca sa fie pictate acestea in icoane ca niste fapte de vitejie spre a ne aduce aminte repede de ele. In adevar, de multe ori neavand in minte patima Domnului, dar vazand icoana rastignirii lui Hristos, ne aducem aminte de patima mantuitoare, si cazand in genunchi ne inchinam. Nu ne inchinam materiei, ci celui ce este infatisat in icoana, dupa cum nu ne inchinam materiei din care este facuta Evanghelia, nici materiei crucii, ci chipului crucii. Deci prin ce se deosebeste crucea care are chipul Domnului de una care nu-l are? Tot astfel si cu privire la Maica Domnului. Cinstea data ei se urca spre cel intrupat din ea. Tot astfel si cu ispravile sfintilor barbati, ispravi care ne indeamna spre barbatie, spre ravna, spre imitarea virtutii lor si spre slava lui Dumnezeu. Caci dupa cum am spus, cinstea data de cei impreuna robi catre cei buni este dovada dragostei fata de stapanul obstesc, si cinstea adusa icoanei se indreapta catre cel infatisat in icoana.
Traditia inchinarii la icoane este nescrisa, dupa cum nescrisa este si inchinarea spre rasarit, inchinarea la cruce , si altele.

Se povesteste si o istorie: Pe cand Avgar era imparat in orasul edesenilor, a trimis pe un pictor sa picteze chipul Domnului, dar din pricina ca pictorul n-a putut sa-l picteze din cauza luminii stralucitoare a fetii, Domnul, punand haina pe obrazul lui dumnezeiesc si de viata facator, s-a imprimat pe haina chipul lui si astfel a trimis-o lui Avgar, care o dorea. Dar si apostolii au predat foarte multe in chip nescris o scrie Pavel, apostolul neamurilor: "Deci da, fratilor, stati bine si tineti predaniile noastre pe care le-ati invatat, fie prin cuvant, fie prin epistola noastra" (2 Tesal. 2, 15; 1 Cor. 11,2).>>

sursa Dogmatica - Sf. Ioan Damaschin


Temeiuri biblice ale cinstirii si respectului pentru "chipurile Sfinte"



1. Sfanta Scriptura ne descopera icoana lui Dumnezeu care intre sfinti isi are tronul "sade pe heruvimi" (Ps. LXXX, 1) si este inconjurat de heruvimi si serafimi (Apoc. 1,4). Aceeasi imagine o porunceste si celor de pe pamant prin "facerea heruvimilor de aur... cu aripile intinse..."(Ies. XXV, 18, 20) si un chivot "cum s-a vazut pe munte"(XXVI, 30). De fapt, Dumnezeu in Treime se aratase in Eden (Fac. 1, 26; 3, 22), apoi, facuse legamant cu patriarhii, mai ales cu Avraam, langa Mamvri (Fac. XVIII, 4).

2. Insusi Domnul Savaot opreste "inchinarea" la idoli, la chipuri cioplite ca o ratacire, inselare si pt. ca oamenii sa nu se injoseasca, porunceste inchinarea numai lui Dumnezeu cel ce exista (Ies. 3, 14) si protejeaza pe cei credinciosi (XX, 4-6). De asemenea, natura inconjuratoare trebuie sa slujeasca omului, nu omul sa "i se inchine" (Deut. 4, 15-20).

3. Ingaduinta icoanelor (imaginilor reale) a dezvoltat la poporul biblic simtul artelor cinstind "heruvimii maririi"(Evr. 9, 5) prin aduceri de jertfe (3Regi 3, 15), prin imne si psalmi de lauda (Ps. CXXXVII, 1), prin tamaieri (Ies.30,1,6-8) si aprinderi de candele (Ies.27.20) si chiar cuplecaciuni(metanii) si caderi(ingenuncheri) la pamant (Iosua 7, 6). Regii David si Solomon alcatuiesc un adevarat ceremonial in privinta adorarii lui Dumnezeu prin cinstirea chipurilor ingaduite si ridicarea Templului din Ierusalim (I Cronici 22, 1-5; II Cronici 6, 12-42).

4. Profetii mari- in special cei exilici- si cei mici transfera imaginea icoanei spre viziunea mesianica. Daca primii oamenii vazusera pe Dumnezeu "fata catre fata"...(Fac. 3, 8-10), patriarhii prin legaminte (Fac. 9, 13), poporul intreg prin chipul "focului si stalpul de ceata" prin pustie...(Ies. 13,21) sau chipul crucii - semnul Fiului Omului" (Daniil 7, 13), in Sarpele de arama (Num.21, 8-9), de acum Izbavitorul apare in viziunea profetica in chipul "Mielului" (Isaia 53, 7), Pastorul cel bun (Ioan 10, 11)etc.
Ceea ce "in lege, in umbra si in Scriptura" este inchipuire, prin venirea in trup a Mantuitorului, icoana "isi ia fiinta", devine marturie, identitate a celui ce a fost, este - prin icoana si va fi permanent si pt. toti credinciosii - o dovada de cinstire personala si publica(cult).

5. Isusi Mantuitorul respecta templul cu toate podoabele lui (chipuri de ingeri, obiecte sfinte, odoare vechi etc.), inlatura pe cei ce nesocoteau sau pangareau locasul de cinstire, a reprezentarilor poruncite in vechime pt. adorarea lui Dumnezeu, socotind talhari pe cei ce nu respectau traditia si datinile si carora le spune:"Casa Tatalui Meu, casa de rugaciune este si voi ati facut-o pestera de tlhari"(Matei 21, 13) si i-a amenintat chiar cu franghia (Ioan 2, 13).
Orice chip, daca este real si nu plasmuire, trebuie cinstit. "Al cui chip este acesta... al Cezarului... bine, atunci, dai ceea ce i se cuvine" (Mt. 22, 20-21), porunceste Iisus.

6. Templul din Ierusalim era cinstit in vederea adorarii lui Dumnezeu si de catre ucenicii Mantuitorului, unii cu responsabilitati la templu: Matei-vamesul (Mt.9,9; Lc. 5,27), Zaheu-vamesul(Lc.19,9), iar Saul istoriseste "...m-am dus sa ma inchin la templu..."(Fapte 24, 11).

7. Icoanele, imaginile sau scenele biblice au fost totdeauna cinstite nu numai la mozaici si crestini, ci la toate popoarele cu o civilizatie inalta. Omul cazut in pacat a cautat permanent "chipul si asemanarea" reala (Fac. 1, 27).Aici se afla intaia imagine inspirata, artistica, de transparenta, de amintire a omului a ceea ce a fost sau a ceea ce a avut de suferit si a vazut (sarpele, animale, Pomul vietii etc, cum se observa in picturile rupestre din cele maivechi timpuri- Pestera Lascaux, Altamira, Tassili sa.).

8. Niciodata cinstitorii "nu s-au inchinat" materiei din care e facuta imaginea. In cel mai rau caz au laudat pe facator, pe artist, pe modelator si aceasta pt. intelegerea chipului sau dezvoltarea inteligentei privitorului.

Asadar, imaginea a insotit totdeauna credinta, evlavia si cultul. Iconomahii, falsificatorii sau contestatarii au luat drept "cinstire sau adorare" exagerarile cultului, mistica bolnavicioasa, fanatismul sau bigotismul pe care Biserica insasi le socoteste boli religioase. Asa se explica si provenienta asa-ziselor "spuse ale bibliei" sau obiectii impotriva cinstirii icoanelor.

sursa Invazia sectelor Vol. 3- P.I. David
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.05.2006, 01:31:06
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Iertati-ma.Eu cred ca cei care ne acuza ca noi ca ne incinam la icoana deci la idol(pt ei) au urechi dar nu vor sa auda,au minte dar nu vor sa priceapa ,au ochii dar nu vor sa vada...de fapt pe ei nu-i dor ca noi ne inchinam la idol(cica)...ci isi sustin greseala de invatatura cu ori ce chip...oare ei vor sa se indrepte ori ba?
De parca Biserica Ortodoxa nu are ca temei Biblia si Sfinta Traditie...de parca Biserica Ortodoxa habar n-ar avea de Biblie...de parca ceea ce a postat utilizatorul raziel pt noi nu e super clar si de parca noi nu am respecta acest lucru.
Eu una refuz sa argumentez cinstirea icoanei ...in primul rind pt ca ei de fapt nu cauta cu adevarat sa se indrepte ...in al doilea rind pt ca nu vor vrea sa accepte argumentele ori cit de clare ar fi si nu cred ca as cuprinde tot ce am de zis si chiar de as cuprinde as fi nevoita sa reiau de mii de ori ca ei nu vor si nu vor sa priceapa...
Cei ce vor cu adevara si CAUTA vor GASI!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.05.2006, 13:56:16
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Vechiul Testament admitea simbolurile sacre: toiagul lui Aaron, cortul sfant, mielul pascal, dar interzicea reprezentarea lui Dumnezeu. Ne intrebam care este deosebirea dintre simbolul admis si idolul interzis. Simbolul este un semn sensibil al prezentei lui Dumnezeu, un obiect prin care Dumnezeu si-a aratat puterea. Dumnezeu lucreaza prin toate, dar prin unele lucruri lucreaza in mod supranatural si nu simplu natural. Idolul era un obiect confectionat de om si privit ca fiind insusi Dumnezeu. Nu se mai pastra distinctia dintre Creator si creatie.(de aceea a fost interzis)Icoana nu este nici idol si nici simbol, ci este reprezentarea lui Dumnezeu devenit ipostasul personal al firii omenesti. In concluzie, icoana pastreaza distinctia dintre creatie si Creator , dar vede intr-o fata omeneasca pe ipostasul dumnezeiesc(firea omeneasca asumata de Fiului lui Dumnezeu a fost incadrata in ipostasul vesnic nascut din Tatal).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvântul întrupat (sau despre Sfintele icoane) DanielDG Dogmatica 0 18.12.2012 20:59:27
Despre icoane alinutzica Generalitati 22 08.08.2011 16:51:52
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 21:35:16
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
intrebari despre icoane o_copila Pictura si Sculptura Bisericeasca 21 07.08.2008 20:45:17