Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2009, 20:56:26
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit Slujirea preotesei: chipuri de preotese

Nu stiu daca postez corect aici despre acest subiect...

S-a vorbit foarte mult pe forum despre sotiile preotilor, despre cum ar trebui sa fie, sa se imbrace, crucea pe care o duce, etc

Redau cateva marturii:

"Am avut noroc de o preoteasa buna. Acasa, pe deal, in genunchi, ma rugam la Dumnezeu sa-mi dea o sotie buna. Si am cautat-o! Intamplarea a facut ca eram la Biblioteca Universitara, peste drum de Palatul Regal. Eram sus, in sala, si atunci a venit la mine un muscelean de-al meu si mi-a zis: - Ce faci, taica Parinte? Ziceai ca te faci preot si prapadesti lumea! Acum ce faci? Umbli asa, hoinar? - Stai domnule, ca nu m-am casatorit ! - Geme pamantul de fete si nu esti in stare sa-ti gasesti una? - Nu sunt toate pentru mine. Si nici eu pentru toate. Uite, imi place fata aceea de acolo!. Sotia mea era la doi pasi. - Ei, asta-i cea mai distinsa de la noi de la litere, Eugenia Castaian! Am indraznit sa-i vorbesc si, dupa aproape o luna, timp in care am intalnit-o de cateva ori, am invitat-o la o plimbare la Sosea. Mi-am pus in minte, oarecum copilareste, sa o cer in casatorie daca voi vedea o trasura cu doi cai albi. In mod neobisnuit, a aparut trasura cu caii albi, si atunci i-am propus sa devina sotia mea. Ea mi-a raspuns: - Daca esti cu adevarat tu cel care vorbesti, daca nu se ascunde nimic in spatele vorbelor frumoase, atunci accept. "

sau :

"Nu cred ca poate fi un preot de mir bun, fara o preoteasa buna. Dupa preotie, o socotesc pe sotia mea cel mai de pret dar pe care mi l-a dat Dumnezeu. Peste tot si totdeauna m-a insotit indeaproape, sprijinindu-ma. Si cand am fost departe de casa m-am simtit inconjurat de dragostea ei, desi se zbatea in mari greutati. Ea m-a incurajat cand a fost nevoie, cu ea m-am sfatuit in primul rand la necazuri. O preoteasa exceptionala, care si-a inteles menirea si a consimtit sa faca sacrificiile necesare, deloc mici."


M-au impresionat pana la lacrimi curatia acestor oameni binecuvantati..povestea lor, viata lor plina de greutati dar si de dragoste pe masura..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2009, 03:48:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, foarte frumos. oare cati preoti in ziua de azi se mai roaga sa le dea Dumnezeu o preoteasa buna. cred ca mai degraba cauta una cu "situatie".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2009, 09:58:10
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Mirelat, nu intotdeauna se intampla asa. Preotii de mir se hirotonesc numai dupa casatorie, asa ca viitorul candidat mai intai se insoara si apoi se preoteste.
Doamna mea a avut un rol f.mare in misiunea mea. Noi ne-am intilnit acum vreo 20 de ani la Catedrala din Timisoara, ea era studenta la Medicina ,eu la Mecanica Agricola, amandoi cantam in Corul Catedral (pe vremea lui Ceau' era un cor numeros cu coristi de la Opera si de la Filarmonica) si ea a insistat sa ma inscriu la Facultatea de Teologie nou infiintata in 1993 din Timisoara. Eu cam faceam nazuri, ca nu sunt vrednic , ea nu si nu:"Te duci si te inscrii, ce iti lipseste daca faci si Teologia, pune mana si invata pentru Admitere!"Asa ca am fost coleg cu Par.Constantin Jinga ,cu Par.Gherga etc. Abia dupa 7 ani de la casatorie am reusit sa ma preotesc si nu am cautat deci o preoteasa cu stare ci un suflet cald care sa-mi fie alaturi si la bine si la greu (mai ales la greu,caci ispitele nu au lipsit!)
Astazi doamna mea este medic primar respectat si apreciat in tot judetul si ei ii datorez ca sunt preot si ca avem 2 baieti mari de 16 si 14 ani!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2009, 12:07:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Mirelat, nu intotdeauna se intampla asa. Preotii de mir se hirotonesc numai dupa casatorie, asa ca viitorul candidat mai intai se insoara si apoi se preoteste.
Doamna mea a avut un rol f.mare in misiunea mea. Noi ne-am intilnit acum vreo 20 de ani la Catedrala din Timisoara, ea era studenta la Medicina ,eu la Mecanica Agricola, amandoi cantam in Corul Catedral (pe vremea lui Ceau' era un cor numeros cu coristi de la Opera si de la Filarmonica) si ea a insistat sa ma inscriu la Facultatea de Teologie nou infiintata in 1993 din Timisoara. Eu cam faceam nazuri, ca nu sunt vrednic , ea nu si nu:"Te duci si te inscrii, ce iti lipseste daca faci si Teologia, pune mana si invata pentru Admitere!"Asa ca am fost coleg cu Par.Constantin Jinga ,cu Par.Gherga etc. Abia dupa 7 ani de la casatorie am reusit sa ma preotesc si nu am cautat deci o preoteasa cu stare ci un suflet cald care sa-mi fie alaturi si la bine si la greu (mai ales la greu,caci ispitele nu au lipsit!)
Astazi doamna mea este medic primar respectat si apreciat in tot judetul si ei ii datorez ca sunt preot si ca avem 2 baieti mari de 16 si 14 ani!
Ce simplu si frumos si ce randuiala minunata! Sa traiti in armonie si sa ii ajutati si pe altii sa isi gaseasca drumul in viata!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2009, 12:10:38
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Smile

Va multumim, glykys!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2009, 13:18:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In fond ce inseamna preotia? Slujire. Iar spre slujire suntem chemati toti. Asa ca nu doar preotii au nevoie de sotii devotate, ci si noi. Dar si noi suntem datori sa fim in continua daruire fata de ele. Sa ne bucuram ca avem astfel de cazuri si sa facem din noi modele pentru cei ce vor urma. Sa le aratam acestora din urma, ca oricand, indiferent de timp, oamenii se pot iubi curat, nepatimas.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2009, 15:54:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu cunosc o singura preoteasa. In rest nu am vazut sotiile de preoti la biserica, sau erau...pierdute in multime (la figurat), de nerecunoscut. Si m-as fi asteptat sa le vad in biserica, cu copii, active social. Poate ca sunt mai retrase in general?
Si eu consider ca preoteasa are un rol important si ca poate influenta mult preotul, slujirea sa si parohia.

@GeorgeS - pe de o parte felicitari, pe de alta parte povestirea ta ma suparat si uimit. N-am inteles insistenta sotiei tale de a te face preot. Adica tu ca inginer de mecanica agricola erai mai prejos (decat ea)? Sa fii gandit asa? Sau nu puteati fi buni credinciosi si fara a fi tu preot?
De ce adica sa-ti ceara sa-ti schimbi profesia?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2009, 16:08:41
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu cunosc o singura preoteasa. In rest nu am vazut sotiile de preoti la biserica, sau erau...pierdute in multime (la figurat), de nerecunoscut. Si m-as fi asteptat sa le vad in biserica, cu copii, active social. Poate ca sunt mai retrase in general?
Si eu consider ca preoteasa are un rol important si ca poate influenta mult preotul, slujirea sa si parohia.

@GeorgeS - pe de o parte felicitari, pe de alta parte povestirea ta ma suparat si uimit. N-am inteles insistenta sotiei tale de a te face preot. Adica tu ca inginer de mecanica agricola erai mai prejos (decat ea)? Sa fii gandit asa? Sau nu puteati fi buni credinciosi si fara a fi tu preot?
De ce adica sa-ti ceara sa-ti schimbi profesia?
Nu mi-a cerut sa mi-o schimb, dovada ca am mai activat ca inginer vreo trei ani de la absolvire(in timp ce eram si student la Teologie) dar sotia a fost aceea care m-a sprijinit sa termin cu bine si Teologia si a vazut in mine vocatia de preot pe care poate ca eu nu indrazneam sa mi-o manifest. Putea foarte bine sa zica:Gata ai o meserie , ce atata cheltuiala cu Teologia?
Pe de-alata parte noi intotdeauna am fost impreuna ,chiar si in ziua de azi vine mereu cu mine la biserica (bineinteles cand ii permit si obligatiile profesionale), baietii ma ajuta la altar, iar credinciosii din parohie sunt f. bucurosi cand ne vad pe toti la slujba.
Uitai sa spui ca doamna si canta frumos ,de aceea il ajuta si pe dascal la strana.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2009, 19:26:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Mirelat, nu intotdeauna se intampla asa. Preotii de mir se hirotonesc numai dupa casatorie, asa ca viitorul candidat mai intai se insoara si apoi se preoteste.
Doamna mea a avut un rol f.mare in misiunea mea. Noi ne-am intilnit acum vreo 20 de ani la Catedrala din Timisoara, ea era studenta la Medicina ,eu la Mecanica Agricola, amandoi cantam in Corul Catedral (pe vremea lui Ceau' era un cor numeros cu coristi de la Opera si de la Filarmonica) si ea a insistat sa ma inscriu la Facultatea de Teologie nou infiintata in 1993 din Timisoara. Eu cam faceam nazuri, ca nu sunt vrednic , ea nu si nu:"Te duci si te inscrii, ce iti lipseste daca faci si Teologia, pune mana si invata pentru Admitere!"Asa ca am fost coleg cu Par.Constantin Jinga ,cu Par.Gherga etc. Abia dupa 7 ani de la casatorie am reusit sa ma preotesc si nu am cautat deci o preoteasa cu stare ci un suflet cald care sa-mi fie alaturi si la bine si la greu (mai ales la greu,caci ispitele nu au lipsit!)
Astazi doamna mea este medic primar respectat si apreciat in tot judetul si ei ii datorez ca sunt preot si ca avem 2 baieti mari de 16 si 14 ani!
Sarut mina parinte
Sa va dea Domnul viata lunga linga Dna preoteasa, sanatate si bucurii de la copii si nepoti cind v-or veni.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2009, 00:49:18
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Nu mi-a cerut sa mi-o schimb, dovada ca am mai activat ca inginer vreo trei ani de la absolvire(in timp ce eram si student la Teologie) dar sotia a fost aceea care m-a sprijinit sa termin cu bine si Teologia si a vazut in mine vocatia de preot pe care poate ca eu nu indrazneam sa mi-o manifest. Putea foarte bine sa zica:Gata ai o meserie , ce atata cheltuiala cu Teologia?
Pe de-alata parte noi intotdeauna am fost impreuna ,chiar si in ziua de azi vine mereu cu mine la biserica (bineinteles cand ii permit si obligatiile profesionale), baietii ma ajuta la altar, iar credinciosii din parohie sunt f. bucurosi cand ne vad pe toti la slujba.
Uitai sa spui ca doamna si canta frumos ,de aceea il ajuta si pe dascal la strana.
V-ati intalnit jumatatea aici Parinte sunteti norocos! ,altii abia in ceruri si-o gasesc!
Cu toata sinceritatea ,va doresc armonie ! in drumul spre mantuire pe care vi l-ati ales .Un drum greu cu mari raspunderi ,asta din cate am citit si eu ..recunosc mai putin in ultima vreme .
Doamne ajuta!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 13:55:18
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 16:18:33
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 17:07:41