Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.11.2011, 01:24:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"Cu adevarat, nu doresc moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu"zice Domnul.
Nu putine sunt cazurile in jurul meu de oameni care vin din medii foarte tulburi(rock, desfranare, betii etc) si care, prin Har, s-au transformat in niste oamenii minunati.
Dar durerea cea mare e ca pacatele tineretii ne urmaresc. Ele vin cu scopul de a ne dobori, dar daca il luam pe Domnul ca sprijin ele reusesc doar sa ne smereasca, sa ne mai taie din mandira trufasa.
Ptr orice pacat trebuie platit. Bine ar fi sa terminam de platit aici.Si una din platile dureroase e intalnirea cu oamenii din mediile viciate in care traiam si noi si care odinioara ne erau "camarazi", care apar in viata noastra ca sa ne reaminteasca din ce ne-a scos Domnul.
Da, asa cred si eu, asa e, amar adevar. Slava lui Dumnezeu pentru mila si intelepciunea Lui indreptate spre noi!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.12.2011, 14:17:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Din pacate nu se mai tine cont de el. De asemenea e canon care nu permite hirotonirea tanarului daca preoteasa nu era fecioara, de aceea inainte se facea si spovedania preotesei(viitoarei preotese)
E de ajuns spovedania, nu se cere examen medico-legal? Daca totul ramane intre tine si sot, duhovnic si Dumnezeu, atunci e mult mai bine. Mi se parea mult mai neplacut amestecul altor persoane in viata oamenilor. Din cate banuiesc eu, duhovnicul nu poate sa divulge nimic din ce-i incredintezi, si nici sa ia masuri in consecinta, poate doar sa-ti influenteze constiinta ta.

Last edited by fallen; 13.12.2011 at 14:35:13.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.12.2011, 14:44:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
E de ajuns spovedania, nu se cere examen medico-legal? Daca totul ramane intre tine si sot, duhovnic si Dumnezeu, atunci e mult mai bine. Mi se parea mult mai neplacut amestecul altor persoane in viata oamenilor. Din cate banuiesc eu, duhovnicul nu poate sa divulge nimic din ce-i incredintezi, si nici sa ia masuri in consecinta, poate doar sa-ti influenteze constiinta ta.
Acum nu se mai practica nici spovedania preotesei.Se hirotonesc preotii foarte usor.

Mi s-a parut foarte amuzanta ideea cu examen medico-legal.
personal, nu cred ca s-a practicat vreodata. isi dadeau seama de acest lucru atunci cand se spovedea tanara.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.12.2011, 15:05:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Acum nu se mai practica nici spovedania preotesei.Se hirotonesc preotii foarte usor.

Mi s-a parut foarte amuzanta ideea cu examen medico-legal.
personal, nu cred ca s-a practicat vreodata. isi dadeau seama de acest lucru atunci cand se spovedea tanara.
Referitor la acest aspect, tocmai am pus niste intrebari la sectiunea morala crestina. Poate ma putei ajuta. Multumesc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.12.2011, 15:30:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Acum nu se mai practica nici spovedania preotesei.Se hirotonesc preotii foarte usor.

Mi s-a parut foarte amuzanta ideea cu examen medico-legal.
personal, nu cred ca s-a practicat vreodata. isi dadeau seama de acest lucru atunci cand se spovedea tanara.
Bun, dar ce treaba are spovedania miresei? Sf. Spovedanie are ca scop iertarea pacatelor, nu de certificat de feciorie? Adica daca te-ai spovedit esti fecior, daca nu, nu esti? Fiindca daca, dupa spovedania celor doi, tanarul nu este hirotonit, atunci toata lumea stie de ce, ceea ce inseamna ca secretul spovedaniei e nul, ceea ce inseamna ca multi vor minti, ceea ce inseamna sacrilegiu...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.12.2011, 15:49:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Bun, dar ce treaba are spovedania miresei? Sf. Spovedanie are ca scop iertarea pacatelor, nu de certificat de feciorie? Adica daca te-ai spovedit esti fecior, daca nu, nu esti? Fiindca daca, dupa spovedania celor doi, tanarul nu este hirotonit, atunci toata lumea stie de ce, ceea ce inseamna ca secretul spovedaniei e nul, ceea ce inseamna ca multi vor minti, ceea ce inseamna sacrilegiu...
erau vremurile cand oamenii se apropiau mai cu teama de cele sfinte. Cred ca cineva care calcase instrachini nici nu indraznea sa ceara preotia. Ca la cercetarea canonica se vedea lucrul acesta. Iar atunci, pe buna dreptate i se refuza.
Aceeasi cercetare canonica ar trebui facuta si tinerilor inainte de casatorie. Ca sa se vada daca se pun pirostiriile si se canta"care bine v-ati nevoit".
Dar ca sa nu-o ranim pe fata lu tata. azi se neglizeaza aceste aspecte.
Zic fata lu tata, ca la o parohie de la noi a venit tata, un om cu stare buna si a zis preotului"Parinte sa n-o faci pe fiica mea roaba!" si uite asa formula s-a transformat in...Se cununa mireasa cu mirele...ei ce sa faci, nu mai vrem sa fim robii Domnului!
Sa stiti ca mai sunt preoti care tin la randuiala, si nu pun cununile pe cap mirilor nefeciorelnici.(ce sa mai vorbim de cununi la casatoria a doua )

Nu e vorba ca secretul spovedaniei e nul. E o concluzie pripita.
Ca sa ma intelegi: daca tanara studenta/eleva etc traieste in curvie preotul nu o impartaseste. Simplu. Acum, daca punem problema asa cum ai pus-o tu, inseamna ca preotul divulga secretul spovedaniei? Ptr ca daca fata nu se impartaseste mama va dibui cam ce pacate are fata. Ce ar presupune asta? sa ii dea Impartasanie fetei, trecand peste invatatura Bisericii? Doar ca sa nu dibuiasca nimeni nimic?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.12.2011, 16:30:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul

Nu e vorba ca secretul spovedaniei e nul. E o concluzie pripita.
Ca sa ma intelegi: daca tanara studenta/eleva etc traieste in curvie preotul nu o impartaseste. Simplu. Acum, daca punem problema asa cum ai pus-o tu, inseamna ca preotul divulga secretul spovedaniei? Ptr ca daca fata nu se impartaseste mama va dibui cam ce pacate are fata. Ce ar presupune asta? sa ii dea Impartasanie fetei, trecand peste invatatura Bisericii? Doar ca sa nu dibuiasca nimeni nimic?
Nu e chiar asa. Cand unui tanar teolog, la care toata lumea se asteapta sa devina preot, deci e un lucru public, nu mai devine preot fiindca preotul care asculta spovedania nu le da voie....toata lumea isi inchipuie sa isi creaza tot felul de ipoteze de ce. Cat despre ipotetica studenta--ma indoiesc ca merge cu mama de mana la spovedanie daca e mai mare de 15 ani, si nu cred ca urmareste cineva sa vada daca dupa ce s-a spovedit s-a si impartasit a doua zi, in afara probabil de cateva babute care nu au ce face altceva.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.12.2011, 16:36:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
am cunoscut o fata,...
Superb! Mare este Dumnezeu, care prin Hristos Iisus transforma vasele de ocara in vase de cinste...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.12.2011, 16:56:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu e chiar asa. Cand unui tanar teolog, la care toata lumea se asteapta sa devina preot, deci e un lucru public, nu mai devine preot fiindca preotul care asculta spovedania nu le da voie....toata lumea isi inchipuie sa isi creaza tot felul de ipoteze de ce. Cat despre ipotetica studenta--ma indoiesc ca merge cu mama de mana la spovedanie daca e mai mare de 15 ani, si nu cred ca urmareste cineva sa vada daca dupa ce s-a spovedit s-a si impartasit a doua zi, in afara probabil de cateva babute care nu au ce face altceva.
Argumentul mi se pare nepotrivit.
ptr a nu da prilej de discutii babelor, preotul trebuie sa treaca peste randuiala Bisericii?
Tanarul cand a cazut in pacat nu s-a gandit la urmari, stiind bine care vor fi acestea?
Preotul nu divulga nimic, refuzarea unei taine se poate face daca exista impedimente canonice.Ca babele vorbesc, treaba lor. Preotia e sfanta si daca se da unui desfranat se pagubeste o comunitate. Asta da, lucru grav!Mult mai grav decat barfa babelor....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.12.2011, 16:58:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cel mai bine ar fi ca ce se intampla "in casa" sa ramana in casa, iar ce se intampla "in biserica" sa ramana in biserica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 13:55:18
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 16:18:33
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 17:07:41