Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2009, 20:59:21
bluice bluice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Mesaje: 1
Implicit Intrebare

Buna ziua , probabil prima si ultima aparitie aici ( altfel ar insemna dispute la nesfarsit in legatura cu intrebarea si nedumerirea ce o voi lansa aici), nu sunt un fan crestin desi sunt nascut si crescut in religia crestin ortodoxa. Am frecventat biserica, am avut trairi deosebite legate de Isus Hristos, respect cultura si traditia crestina ca si pe cea a altor popoare necrestine. Iata despre ce e vorba : De ce sarbatorile fundamentale ale crestinilor Pastele si Craciunul pe care tocmai il sarbatorim, sunt intinate de sacrificii rituale, mielul si respectiv purcelusul? De ce aceste bai de sange oameni buni, de ce in cadrul acestor sarbatori de maxima importanta ? Crestinismul este religia iubirii, iubirea crestinului trebuie sa cuprinda totul, oameni, animale, plante. Ori nu este asa. Miliarde de crestini asista complice la chinul nevinovatelor animale care evident nu-si dau viata din placere pentru a fi consumate la masa. Trec prin chinuri inimaginabile de la nastere si pana la sacrificare. Personal cred ca este un mare pacat ceea ce se petrece cu ele si mai mult ca se asociaza cu aceste sarbatori ale noastre de referinta. Stiu ca majoritatea dintre crestini cred ca asa a lasat Dumnezeu lucrurile si unii preoti cu care am discutat spun acest lucru. Da, e mai comod sa crezi asta, e mai gustos, e mai profitabil, e mai etc….. Inchei spunandu-va ca sper ca pentru macar o persoana daca am lansat o tema de meditatie serioasa, e totusi bine, indemnand in acest fel cat de putin la reinstaurarea armoniei din natura si pe planeta de ce nu, respectand si bietele animalele la fel de mult daca nu mai mult decat plantele, fiind saracele atat de neajutorate si lipsite de aparare. Uitati-va in ochii unui mielut sau observati angoasa unui purcelus inainte de sacrificare. Imposibil sa nu fiti miscati. Veti vedea viata care cere viata si nu moarte. Pacea omenirii va ramane mereu un ideal de neatins atata timp cat noi oamenii nu vom face pace cu animalele. Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2009, 21:11:12
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluice Vezi mesajul
Buna ziua , probabil prima si ultima aparitie aici ( altfel ar insemna dispute la nesfarsit in legatura cu intrebarea si nedumerirea ce o voi lansa aici), nu sunt un fan crestin desi sunt nascut si crescut in religia crestin ortodoxa. Am frecventat biserica, am avut trairi deosebite legate de Isus Hristos, respect cultura si traditia crestina ca si pe cea a altor popoare necrestine. Iata despre ce e vorba : De ce sarbatorile fundamentale ale crestinilor Pastele si Craciunul pe care tocmai il sarbatorim, sunt intinate de sacrificii rituale, mielul si respectiv purcelusul? De ce aceste bai de sange oameni buni, de ce in cadrul acestor sarbatori de maxima importanta ? Crestinismul este religia iubirii, iubirea crestinului trebuie sa cuprinda totul, oameni, animale, plante. Ori nu este asa. Miliarde de crestini asista complice la chinul nevinovatelor animale care evident nu-si dau viata din placere pentru a fi consumate la masa. Trec prin chinuri inimaginabile de la nastere si pana la sacrificare. Personal cred ca este un mare pacat ceea ce se petrece cu ele si mai mult ca se asociaza cu aceste sarbatori ale noastre de referinta. Stiu ca majoritatea dintre crestini cred ca asa a lasat Dumnezeu lucrurile si unii preoti cu care am discutat spun acest lucru. Da, e mai comod sa crezi asta, e mai gustos, e mai profitabil, e mai etc….. Inchei spunandu-va ca sper ca pentru macar o persoana daca am lansat o tema de meditatie serioasa, e totusi bine, indemnand in acest fel cat de putin la reinstaurarea armoniei din natura si pe planeta de ce nu, respectand si bietele animalele la fel de mult daca nu mai mult decat plantele, fiind saracele atat de neajutorate si lipsite de aparare. Uitati-va in ochii unui mielut sau observati angoasa unui purcelus inainte de sacrificare. Imposibil sa nu fiti miscati. Veti vedea viata care cere viata si nu moarte. Pacea omenirii va ramane mereu un ideal de neatins atata timp cat noi oamenii nu vom face pace cu animalele. Va multumesc!
nu doar cu animalele, ci cu totul in jurul nostru.Si brazii care sunt taiati...Bine ca sunt brazi artificiali, si tot mai multa lume prefera pe acestia acum, dar tot se mai taie, ca este o afacere buna pt unii. Cand eram mica, in fiecare an de Paste, bunicul meu taia un miel. Imi era atat de greu sa vad asta, mai ales ca mi-l facusem prieten si ma jucam cu el prin casa ...si apoi il vedem atarnat intr-un carlig, cu ochii scosi... Si erau atat de draguti... Plangem o zi intreaga si nici nu vroiam sa aud de carne atunci. Pofta de carne... Ce mult m-a ros si pe mine aceasta intrebare... De unde vine?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2009, 21:15:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluice Vezi mesajul
De ce sarbatorile fundamentale ale crestinilor Pastele si Craciunul pe care tocmai il sarbatorim, sunt intinate de sacrificii rituale, mielul si respectiv purcelusul? De ce aceste bai de sange oameni buni, de ce in cadrul acestor sarbatori de maxima importanta ? Crestinismul este religia iubirii, !
Banuiesc ca esti vegetarian
Cum de ce sunt "intinate cu sacrificii"?...este foarte simplu... DE FOAME!

Dupa ce postesti la greu, ce se face? se maninca pentru putere de munca si de viata!

Care sacrificiu? :)

in Ro se consuma cel mai gustos animal ..purcelusul, in America se "sacrifica" curcanul(care-i cam uscat dupa parerea mea:)), in Thailanda de consumna gindaci prajiti..deci totul depinde de cultura, insa cu totii suntem o apa si-un pamint
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2009, 21:25:11
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am aflat ca traditia taierii porcului este veche de sute de ani si ca aceasta isi are o semnificatie aparte: in trecut, crestinii se aflau in diverse dispute cu alte secte religioase. Una dintre acestea (ma scuzati pentru informatiile nu tocmai concrete, doar atat stiu) avea interdictie prin legea religiei lor sa manance carne de porc. In vremurile acelea, a fi crestin insemna a nu apartine sectei respective si, implicit, a manca carne de porc. Deci crestinii isi recunosteau religia si si-o aparau totodata prin gestul de a manca carne de porc.
Despre Mos Craciun am auzit ca se interconecteaza cu traditia crestina prin faptul ca este un simbol al dragostei nemarginite pe care Dumnezeu ne-o poarta. Darul mantuirii prin Hristos se extinde sub forma darurilor si in lumea copiilor - cu totii trebuie sa fim fericiti de Craciun.
Doamne ajuta!

Last edited by cred_cu_adevarat; 27.12.2009 at 21:27:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2009, 22:02:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluice Vezi mesajul
Buna ziua , probabil prima si ultima aparitie aici ( altfel ar insemna dispute la nesfarsit in legatura cu intrebarea si nedumerirea ce o voi lansa aici), nu sunt un fan crestin desi sunt nascut si crescut in religia crestin ortodoxa. Am frecventat biserica, am avut trairi deosebite legate de Isus Hristos, respect cultura si traditia crestina ca si pe cea a altor popoare necrestine. Iata despre ce e vorba : De ce sarbatorile fundamentale ale crestinilor Pastele si Craciunul pe care tocmai il sarbatorim, sunt intinate de sacrificii rituale, mielul si respectiv purcelusul? De ce aceste bai de sange oameni buni, de ce in cadrul acestor sarbatori de maxima importanta ? Crestinismul este religia iubirii, iubirea crestinului trebuie sa cuprinda totul, oameni, animale, plante. Ori nu este asa. Miliarde de crestini asista complice la chinul nevinovatelor animale care evident nu-si dau viata din placere pentru a fi consumate la masa. Trec prin chinuri inimaginabile de la nastere si pana la sacrificare. Personal cred ca este un mare pacat ceea ce se petrece cu ele si mai mult ca se asociaza cu aceste sarbatori ale noastre de referinta. Stiu ca majoritatea dintre crestini cred ca asa a lasat Dumnezeu lucrurile si unii preoti cu care am discutat spun acest lucru. Da, e mai comod sa crezi asta, e mai gustos, e mai profitabil, e mai etc….. Inchei spunandu-va ca sper ca pentru macar o persoana daca am lansat o tema de meditatie serioasa, e totusi bine, indemnand in acest fel cat de putin la reinstaurarea armoniei din natura si pe planeta de ce nu, respectand si bietele animalele la fel de mult daca nu mai mult decat plantele, fiind saracele atat de neajutorate si lipsite de aparare. Uitati-va in ochii unui mielut sau observati angoasa unui purcelus inainte de sacrificare. Imposibil sa nu fiti miscati. Veti vedea viata care cere viata si nu moarte. Pacea omenirii va ramane mereu un ideal de neatins atata timp cat noi oamenii nu vom face pace cu animalele. Va multumesc!
Mancatul porcului tine de traditia populara, nu de cea a bisericii ortodoxe!
NU SUNT SACRIFICII RITUALE!

Nu te indeamna nimeni sa mananci porc, daca esti crestin. Asta tine de felul in care esti crescut, nu de religie. (Eu nu gatesc/nu mananc porc de Craciun.)

In crestinism sacrificiile sunt de alt fel, nu ale animalelor.
Sacrificiul crestin este urmatorul:
"Că de ai fi voit jertfă, ți-aș fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.
Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi."

Acesta este sacrificiul cerut crestinilor: inima infranta si smerita.
Nu animale, nimic altceva.

De asemenea, singura mancare "rituala" (ca sa zic asa, scuze pt exprimare, dar incerc sa ma adaptez celui ce intreaba) este Trupul si Sangele lui Hristos, in cadrul Liturghiei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2009, 02:18:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

De asemenea, singura mancare "rituala" (ca sa zic asa, scuze pt exprimare, dar incerc sa ma adaptez celui ce intreaba) este Trupul si Sangele lui Hristos, in cadrul Liturghiei.
Atentie ca aceste rinduri pot fi citite de catre copii, care ingretosati de ce aud te vor intreba:

- Mama, cum este posibil ca voi ortodocsii sa mincati carnea si sa beti singele Salvatorului vostru?...si asta la modul ritualistic de care vorbesti si care este prezentat aproape zilnic pe TV in filmele de groaza cu Zombi

Eu nu cred ca Hristos asta a vrut sa spuna : Mincati-ma!...lucru care suna oribil, a canibalism

Principalul accent a fost pus pe MANIFESTAREA COMUNITARA DE IMPARTIT AL PIINII SI VINULUI celor cu care stai LA MASA, spunindu-le ca aceste daruri vin DE LA MINE, nu faptul ca acum voi IMI beti singele si IMI mincati carnea

M-ai mai intrebat tu odata ce primesc eu la Impartasanie: Fii sigura ca primesc VIN si PIINE de la Hristos, ma rog, alegoric vorbind, El se imparte pentru mine, adica da TOTUL din el, dar nu o bucata din PULPA LUI si nu un pahar plin de SINGE DIN JUGULARA LUI...si imi este de ajuns pentru a ma Impartasi.
Tu, insa desigur ca esti libera sa-ti imaginezi CE VREI, ..este alegerea ta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2009, 02:44:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Atentie ca aceste rinduri pot fi citite de catre copii, care ingretosati de ce aud te vor intreba:

- Mama, cum este posibil ca voi ortodocsii sa mincati carnea si sa beti singele Salvatorului vostru?...si asta la modul ritualistic de care vorbesti si care este prezentat aproape zilnic pe TV in filmele de groaza cu Zombi

Eu nu cred ca Hristos asta a vrut sa spuna : Mincati-ma!...lucru care suna oribil, a canibalism

Principalul accent a fost pus pe MANIFESTAREA COMUNITARA DE IMPARTIT AL PIINII SI VINULUI celor cu care stai LA MASA, spunindu-le ca aceste daruri vin DE LA MINE, nu faptul ca acum voi IMI beti singele si IMI mincati carnea

M-ai mai intrebat tu odata ce primesc eu la Impartasanie: Fii sigura ca primesc VIN si PIINE de la Hristos, ma rog, alegoric vorbind, El se imparte pentru mine, adica da TOTUL din el, dar nu o bucata din PULPA LUI si nu un pahar plin de SINGE DIN JUGULARA LUI...si imi este de ajuns pentru a ma Impartasi.
Tu, insa desigur ca esti libera sa-ti imaginezi CE VREI, ..este alegerea ta!
In mod normal as fi dat citate din NT cu "luati, mancati, acesta este TRUPUL MEU' (prezent in TOATE evangheliile).
Dar deoarece tu esti cel in indoiala, voi spune doar: whatever.. In cazul tau orice dovada este de prisos, din pacate.
Dar nu stiu cum faci de atingi doar elementele cheie ale invataturii ortodoxe, este un lucru uimitor! Eu chiar sa ma straduiesc, nu cred ca as putea huli atat de eficient!
Dumnezeu sa te lumineze.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2009, 02:55:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
In mod normal as fi dat citate din NT cu "luati, mancati, acesta este TRUPUL MEU' (prezent in TOATE evangheliile).
Dar deoarece tu esti cel in indoiala, voi spune doar: whatever.. In cazul tau orice dovada este de prisos, din pacate.
Dar nu stiu cum faci de atingi doar elementele cheie ale invataturii ortodoxe, este un lucru uimitor! Eu chiar sa ma straduiesc, nu cred ca as putea huli atat de eficient!
Dumnezeu sa te lumineze.
Mai bine invata mai intii ce inseamna hula! si continua sa crezi ca Hristos te invita sa-i maninci ciotoiul

Tu oare prin peregrinarile tale... ai auzit de corpul astral, energetic, ceresc samd. Da, de acord, de acolo as lua o gura, dar din singe din ala cu globule rosii, nu merci!...insa , DIN PACATE, nu ai cu cine sa te intelegi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2009, 10:26:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mama, cum este posibil ca voi ortodocsii sa mincati carnea si sa beti singele Salvatorului vostru?...si asta la modul ritualistic de care vorbesti si care este prezentat aproape zilnic pe TV in filmele de groaza cu Zombi.

Eu nu cred ca Hristos asta a vrut sa spuna : Mincati-ma!...lucru care suna oribil, a canibalism. Principalul accent a fost pus pe MANIFESTAREA COMUNITARA DE IMPARTIT AL PIINII SI VINULUI celor cu care stai LA MASA, spunindu-le ca aceste daruri vin DE LA MINE, nu faptul ca acum voi IMI beti singele si IMI mincati carnea.

M-ai mai intrebat tu odata ce primesc eu la Impartasanie: Fii sigura ca primesc VIN si PIINE de la Hristos, ma rog, alegoric vorbind, El se imparte pentru mine, adica da TOTUL din el, dar nu o bucata din PULPA LUI si nu un pahar plin de SINGE DIN JUGULARA LUI...si imi este de ajuns pentru a ma Impartasi. Tu, insa desigur ca esti libera sa-ti imaginezi CE VREI, ..este alegerea ta!
Te rog, vorbeste mai cu teama de Sfintele Taine.
Nu se cade a mahni pe cei care prefera un limbaj mai tacut asupra acestora.

Sfintii Parinti vorbesc foarte deschis si direct despre impartasania cu Trupul si Sangele lui Hristos.
Insa aceasta este nebunie pentru cei ce nu cred.

Te rog mult, vorbeste mai cuviincios despre Hristos. (Nici macar gluma nu se cade a o folosi.)
Iarta'ma.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2009, 10:34:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluice Vezi mesajul
Miliarde de crestini asista complice la chinul nevinovatelor animale care evident nu-si dau viata din placere pentru a fi consumate la masa. Trec prin chinuri inimaginabile de la nastere si pana la sacrificare. (...) Pacea omenirii va ramane mereu un ideal de neatins atata timp cat noi oamenii nu vom face pace cu animalele.
Nu crestinii fac acestea, ci si crestinii alaturi de toti ceilalti.
Observa ca majoritatea din cei ce taie porcii nu tin post, mancand tot timpul carne si de toate.
Aceia nu sunt crestini, ci oameni care imbina toate, cautand numai poftele de tot soiul.

Ia aminte la faptul ca mii de calugari si maici din manastiri nu taie animale, ba mai mult nu mananca nici carne.
Aceasta e masura la care trebuie sa ajunga tot crestinul din lume, insa Hristos nu ne'a cerut'o.
Aceasta este o cale pe care trebuie sa ne'o asumam de bunavoie, din dragoste fata de faptura lui Dumnezeu.

Un parinte ne vorbea despre faptul ca "intreaga faptura este impregnata de Cruce".
Astfel, mineralele se jertfesc pentru plante, plantele se jertfesc pentru animale, plantele si animalele se jertfesc pentru om, iar omul trebuie sa se jertfeasca pe sine pentru Dumnezeu, care la randul Sau s'a jertfit pentru om si pentru toata faptura.

Esentialul in viata crestina este despatimirea, iar nemancarea de animale este o urmare a unei vieti sfinte.
Se cade ca mai intai sa incepem cu cele simple si multe lucrari crestine.
Multi au renuntat la carne si au fost cuprinsi de o mandrie uriasa, vazandu'se mai buni decat ceilalti.
Si atunci au pierdut toata lucrarea lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde