Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2012, 09:12:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit Spuneti NU vaccinurilor-VACCINAREA: EROAREA MEDICALA A SECOLULUI

M-am gandit sa deschid un topic nou pt ca am citit un articol :http://www.evz.ro/detalii/stiri/copi...ta-988130.html
REVOLTA PĂRINȚILOR: „Mi se refuză înscrierea copilului la grădiniță pentru că nu e vaccinat”

Dacă vă gândiți să renunțați total sau parțial la imunizările obligatorii pentru copil, riscați să nu fiți acceptați în grădinițe și școli.



"În această săptămână a trebuit să duc actele medicale pentru înscrierea fetiței mele la o grădiniță din București. Pe carnetul de imunizări îi lipsea un vaccin, motiv pentu care au refuzat să o primească. Mi-au cerut să merg la Direcția de Sănătate București (DSPB), ca să cer o dispensă specială, cu șanse mici să o obțin", ne-a povestit Maria, a cărei fetiță merge pentru prima dată în
colectivitate.

"Copiii neimunizați pot cauza focare epidemice"


Reprezentații Ministerului Sănătații spun că decizia refuzării copiilor neimunizați în grădinițe depinde de fiecare unitate în parte.

"O hotărâre de guvern mai veche stabilește că intrarea în colectivitate poate fi condiționată de vaccinurile pe care le-a făcut copilul. Măsura se aplică atât în școli, cât și în grădinițe, unde copilul ar putea răspândi rujeola, rubeola, etc. Părinții care refuză vaccinarea își asumă responsabilitatea pentru o eventuală îmbolnăvire a copilului, în schimb, în colectivitate nu îi putem expune la risc pe cei vaccinați", comentează epidemiologul Geza Molnar, consilier în Ministerul Sănătații (MS).

De altfel, statistici recente făcute la nivel european arată că în țara noastră se înregistrează cel mai mare număr de cazuri de rujeolă din UE (din peste 1500 de cazuri depistate în acest an, jumătate sunt în România).


"Riscăm focare epidemice în colectivitate cărora le cad victime copii fără vină. E bine dacă atât cadrele didactice, cât și insitituțiile școlare să țină cont de asta, mai ales că vaccinarea e gratuită", adaugă reprezentanul MS.

Oficialii DSPB sunt și mai duri și spun că legea impune ca în grădinițe și școli, de stat sau private, "să se primească numai cei care prezintă documente care atestă efectuarea imunizărilor obligatorii.
"Se încalcă Constituția"

Părinții reclamă însă faptul că decizia de a nu primi copiii nevaccinați în sistemul de învățământ încalcă Constituția.

"Eu, tată a trei copiii nu îi vaccinez și sunt printre cei mai sănătoși, se îmbolnăvesc cel mai rar, forme ușoare și nu au alergii, astm, și altele mai grave, gen autism de care sunt suspecte vaccinurile", spune Ciprian Buzner, care se ocupă și de o grădiniță din Timișoara.

"La grădinița pe care o păstorim în Timișoara probabil că sunt cel puțin 30% din cazuri nevaccinați. Noi i-am primit cu drag. Problema corect pusă este dacă să îi primim pe ceilalți fiindcă aceia sunt purtători de viruși suplimentari (alterați, nepatogeni, cum or ai). Conform Constitituției României, acest lucru este interzis. Este la dispoziția părintelui să decidă ce crede că este mai bine pentru copilul lor", adaugă părintele.
Conform calendarului de vaccinare, următoarele imunizări sunt obligatorii:


Primele 24 de ore: Hep B
2-7 zile :BCG

2 luni: DTPa-VPI-Hib, Hep B,

4 luni:DTPa-VPI-Hib

6 luni:DTPa-VPI-Hib, Hep B,

12 luni:DTPa-VPI-Hib, RRO

4 ani :DTPa

7 ani (în cls I-a):RRO

9 ani (în cls III-a):VPI,

14 ani (în cls VIII-a):dT

Abrevieri:
DTPa = vaccin diftero-tetano-pertussis acelular
VPI = vaccin polio inactivat
Hep B = vaccin hepatitic B
DTPa-VPI-Hib = vaccin diftero-tetano-pertussis acelular-poliomielitic-Haemophilus B
RRO = vaccin rujeolic-rubeolic-oreion
BCG = vaccin de tip Calmette Guerrin
dT = vaccin diftero-tetanic pentru adulți


Last edited by antiecumenism; 23.06.2012 at 09:18:34.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38