Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2009, 19:22:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
In privinta impartasaniei,cu siguranta Iisus nu s-a referit la un trup fizic,ci la o hrana spirituala pentru sufletul nostru.
Se pare ca si tu esti printre putinii care au realizat asta, si nu inteleg cum este cu putinta sa se inteleaga literal acest lucru, mai ales pentru cei care au trecut printr-o scoala, sa crezi ca tu bei singe si maninci carne. Da, piinea si vinul se preschimba in Lumina lui Hristos, dar nu in singe si carne...in fine...fiecare poate crede si imagina ce vrea, este treaba lor...

insa Hristos clar a facut referire la Lumina Sa, cu care sa ne hranim si care este in esenta de neinteles, insa in nici un caz nu a sugerat Apostolilor sa consume partea carnala, lumeasca, care este lut, fara folos duhovnicesc, altfel ce rost ar fi avut sa faca referinte dese la Imparatia lui Dumnezeu, daca el ar fi vorbit de carne

@Windorin
Unde vezi tu ca glumesc?. Eu deseori vorbesc din alta perspectiva ,mai SOBRA, pentru a scoate in evidenta niste aspecte, da, si mai glumesc, insa nu in acest caz.
Sfintii Parinti vorbesc de Trupul si Singele lui Hristos dar se refera tot la Lumina corpului Dumnezeiesc al Mintuitorului nu la carne.

Ginditi-va ca in acest caz de intelegere literala, credinciosii ar incepe sa consume Sfintele Moaste pentru a se mintui, la fel cum se face prin triburile de aborigeni

Last edited by andreicozia; 28.12.2009 at 19:24:40.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2009, 21:24:06
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

andreicozia, si altora care ganditi la fel, va scriu nu pt. ca am chef de contraziceri. Va implor, pt. sufletele voastre, sa va dati seama ca aceasta( cum ca Sfanta Impartasanie doar inchipuie si nu este cu adevarat Trupul si Sangele lui Hristos) este o gandire protestanta.
Te miri cum pot gandi asa ( ca un crestin mananca Trupul si Sangele lui Hristoa) oameni invatati care au trecut printr-o scoala. Pai asa am invatat la Facultatea de Teologie Ortodoxa si asa cred cu tarie. Asa scrie in Dogmatica Ortodoxa, asa scrie in Catehismul Ortodox, asa scrie in Biblie. Asta spune invatatura crestina Ortodoxa. De aia ii si zice Taina. Pt. ca noi vedem in continuare paine si vin , desi este cu adevarat Trup si Sange. Din cauza slabiciunii omenesti, Dumnezeu ne lasa sa vedem in continuare paine si vin , pt. ca altfel nu ne-am putea impartasi.
E o diferenta mare intre canibalism si Impartasanie. Iisus Hristos nu este un simplu Om ci este Dumnezeu-Om. Daca era numai Om , atunci puteam vorbi despre canibalism.
Te rog, chiar sa nu ma crezi pe mine pe cuvant , ci cerceteaza, informeaza-te, citesete Biblia, Dogmatica Ortodoxa, Catehismul Ortodox si o sa vezi scris totul mult mai lamurit si mai frumos decat am scris eu aici.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2009, 07:57:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit zilele din urma?

"Și aceasta să știi că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginți, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără cucernicie,
Lipsiți de dragoste, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, cruzi, neiubitori de bine,
Trădători, necuviincioși, îngâmfați, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te și de aceștia. " (Timotei cap.3)

Dragi frati crestini, ce se intampla? Ne este teama ca ne este "inteligenta" insultata marturisind ca Sf. Euharistie este cu adevarat Trupul si Sangele lui Hristos?
Ne este jena? Trebuie sa ne fie confirmat acest fapt de stiinta lumeasca?
Citat:
În prealabil postat de andreicozia
nu inteleg cum este cu putinta sa se inteleaga literal acest lucru, mai ales pentru cei care au trecut printr-o scoala, sa crezi ca tu bei singe si maninci carne.
Tagaduim puterea lui Dumnezeu sau intelepciunea Lui?
Ne rusinam de invatatura Sf. Parinti si o "adaptam" la invatatura (draceasca) a corpului astral!
Hristos s-a intrupat si s-a jertfit pentru noi.. iar noua ne este rusine de invatatura Lui?! Sfanta Liturghie nu este destul de "rafinata" pentru mofturile noastre? Trebuia sa ne intrebe Dumnezeu cum vrem sa fim mantuiti?
Mantuirea nu este obligatorie.
Nici a fi crestin ortodox nu este obligatoriu.. fiecare este ce vrea.
Dar daca ai ales sa fii crestin, ei bine, ar trebui sa-ti asumi complet alegerea facuta! Un crestin nu-si pretuieste mai mult inteligenta decat Invatatura Bisericii! Ca nu prin ratiune ajungi la Adevar! Ci doar prin invatatura bisericii ortodoxe!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.12.2009, 13:39:05
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Și aceasta să știi că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginți, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără cucernicie,
Lipsiți de dragoste, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, cruzi, neiubitori de bine,
Trădători, necuviincioși, îngâmfați, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te și de aceștia. " (Timotei cap.3)

Dragi frati crestini, ce se intampla? Ne este teama ca ne este "inteligenta" insultata marturisind ca Sf. Euharistie este cu adevarat Trupul si Sangele lui Hristos?
Ne este jena? Trebuie sa ne fie confirmat acest fapt de stiinta lumeasca?

Tagaduim puterea lui Dumnezeu sau intelepciunea Lui?
Ne rusinam de invatatura Sf. Parinti si o "adaptam" la invatatura (draceasca) a corpului astral!
Hristos s-a intrupat si s-a jertfit pentru noi.. iar noua ne este rusine de invatatura Lui?! Sfanta Liturghie nu este destul de "rafinata" pentru mofturile noastre? Trebuia sa ne intrebe Dumnezeu cum vrem sa fim mantuiti?
Mantuirea nu este obligatorie.
Nici a fi crestin ortodox nu este obligatoriu.. fiecare este ce vrea.
Dar daca ai ales sa fii crestin, ei bine, ar trebui sa-ti asumi complet alegerea facuta! Un crestin nu-si pretuieste mai mult inteligenta decat Invatatura Bisericii! Ca nu prin ratiune ajungi la Adevar! Ci doar prin invatatura bisericii ortodoxe!
Nu contrazic ce spui aici, am doar o intrebare: Ce intelegi prin mantuire?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2009, 14:57:34
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu contrazic ce spui aici, am doar o intrebare: Ce intelegi prin mantuire?
Mantuire=absolvire de pacate. Adica iertarea pacatelor. Adica o curatire.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2009, 15:23:19
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Mantuire=absolvire de pacate. Adica iertarea pacatelor. Adica o curatire.
Atunci aceasta urare o am pentru toti. Sa-l gasim pe Dumnezeu inauntrul nostru si sa cunoastem Pacea si Imparatia lui Dumnezeu, precum in cer, asa si pe pamant, precum inauntrul nostru, asa si in afara noastra. Orice lupta cu altii, este o lupta cu noi insine. Dumnezeu este Unitate, nu separare, Dragoste, nu ura, Adevarul care se afla in tot, nu parti si toate ne sunt date sa le vedem precum e scris in Corinteni 13:
" 1.De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
2. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2009, 15:27:14
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Apropo de aceasta transformare din paine si vin in carne si sange, care e problema?
Ce vi se pare voua asa ciudat? Cand mananci mancare aceasta nu se transforma in sange si carne in interiorul corpului uman? Cum se face acea transformare? Procesele chimice nu au fost si ele programate de Dumnezeu? Ce determina aspectul unei substante? Proprietatile chimice, dar acestea de cine au fost puse acolo?? Adica Dumnezeu are puterea sa puna temelia unei intregi Creatii dar nu are puterea sa modifice niste proprietati? Exista mai multe dimensiuni in care exista lumea fizica. Noi vedem doar cateva din ele. Transformarea se face in acele dimenisiuni pe care noi nu le vedem cu ochiul liber. Dar transformarea se intampla realmente. Nu inteleg de ce trebuie sa fie neaparat asa de greu de perceput un lucru destul de simplu.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2009, 16:41:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Apropo de aceasta transformare din paine si vin in carne si sange, care e problema?
Ce vi se pare voua asa ciudat? Cand mananci mancare aceasta nu se transforma in sange si carne in interiorul corpului uman? Cum se face acea transformare? Procesele chimice nu au fost si ele programate de Dumnezeu? Ce determina aspectul unei substante? Proprietatile chimice, dar acestea de cine au fost puse acolo?? Adica Dumnezeu are puterea sa puna temelia unei intregi Creatii dar nu are puterea sa modifice niste proprietati? Exista mai multe dimensiuni in care exista lumea fizica. Noi vedem doar cateva din ele. Transformarea se face in acele dimenisiuni pe care noi nu le vedem cu ochiul liber. Dar transformarea se intampla realmente. Nu inteleg de ce trebuie sa fie neaparat asa de greu de perceput un lucru destul de simplu.

Credinta! iata ceva ce niciodata nu se va putea face cu forta, oricati convertiti ar fi pe lumea asta... Decat sa intrebi de ce nu crede unul sau altul acest lucru sau alt lucru, mai bine ai spune in ce fel te ajuta pe tine, personal, sa stii si sa crezi ca mananci Trupul si Sangele fizic al Mantuitorului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.12.2009, 18:26:54
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Credinta! iata ceva ce niciodata nu se va putea face cu forta, oricati convertiti ar fi pe lumea asta... Decat sa intrebi de ce nu crede unul sau altul acest lucru sau alt lucru, mai bine ai spune in ce fel te ajuta pe tine, personal, sa stii si sa crezi ca mananci Trupul si Sangele fizic al Mantuitorului.
Iti voi spune eu ce cred: tot ceea ce este lasat pe acest pamant de la Dumnezeu pentru hrana noastra fizica si spirituala, este trup al Domnului.( Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El! "). Painea pe care a rupt-o si a impartit-o spunand mancati acesta este trupul Meu si vinul pe care l-a impatit spunand: beti acesta este sangele Meu, pentru mine inseamna tot ceea ce vine de la Dumnezeu, atat in cele vazute cat si in cele nevazute, toate cele bune care sunt pentru hrana noastra spirituala si fizica. Cuvantul intrupat este ceea ce primim atunci cand spunem ca mancam trupul Sau si bem Sangele Sau, pentru ca in acest fel Cuvantul Sau face trup in noi, iar noi devenim trupul Cuvantului. Asta inseamna pentru mine a manca Trupul Domnului si a bea Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.12.2009, 18:43:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Iti voi spune eu ce cred: tot ceea ce este lasat pe acest pamant de la Dumnezeu pentru hrana noastra fizica si spirituala, este trup al Domnului.( Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El! "). Painea pe care a rupt-o si a impartit-o spunand mancati acesta este trupul Meu si vinul pe care l-a impatit spunand: beti acesta este sangele Meu, pentru mine inseamna tot ceea ce vine de la Dumnezeu, atat in cele vazute cat si in cele nevazute, toate cele bune care sunt pentru hrana noastra spirituala si fizica. Cuvantul intrupat este ceea ce primim atunci cand spunem ca mancam trupul Sau si bem Sangele Sau, pentru ca in acest fel Cuvantul Sau face trup in noi, iar noi devenim trupul Cuvantului. Asta inseamna pentru mine a manca Trupul Domnului si a bea Sangele Domnului.
Corect, Maria-Luisa, si tot despre asta vorbeau si Sf Parinti nu de globule rosii si tendoane, caci daca la astea se refereau, fii sigura ca ar fi precizat acest lucru.

La fel de bine ai precizat ca nu te ajuta cu nimic sa te certi cu lumea si sa te mindresti ca tu esti mai destept si intelegi literal ca maninci carne si bei singe de om asa cum se zbate Anna 21 sa demonstreze pe toate canalele

Last edited by andreicozia; 29.12.2009 at 18:45:34.
Reply With Quote
Răspunde