Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2010, 01:13:05
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Exact asta-ti spuneam si eu, ce se vede concret. Numai ca vezi tu, fiecare vede din perspectiva lui. Doamne ajuta!
OK. Daca tie ti se pare ca o sa deschida cartea , nici nu vreau sa te fac sa crezi altceva. Tu ai raspunsul. Insa perspectiva din care privesc eu exista un raspuns diferit pe care inca il astept.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.02.2010, 01:22:33
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
OK. Daca tie ti se pare ca o sa deschida cartea , nici nu vreau sa te fac sa crezi altceva. Tu ai raspunsul. Insa perspectiva din care privesc eu exista un raspuns diferit pe care inca il astept.
Hai sa-ti dau altul: tocmai a inchis-o. Multumit?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.02.2010, 01:25:43
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Hai sa-ti dau altul: tocmai a inchis-o. Multumit?
E acelasi lucru. Si de ce toti sfintii ar fi reprezentati in fix in ipostaza asta in care tocmai inchid biblia? Pentru mine nu are consistenta raspunsul asta.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.02.2010, 01:31:04
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
E acelasi lucru. Si de ce toti sfintii ar fi reprezentati in fix in ipostaza asta in care tocmai inchid biblia? Pentru mine nu are consistenta raspunsul asta.
Pt ca de aceea o aveau in mana ca sa propovaduiasca din ea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2010, 01:37:40
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Pt ca de aceea o aveau in mana ca sa propovaduiasca din ea.
Cu astfel de raspunsuri nu o sa ma convingi niciodata. Dupa cum am mai spus nu-ti impartasesc punctul de vedere. De asta exista libertate in gandire.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.02.2010, 01:48:31
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Cu astfel de raspunsuri nu o sa ma convingi niciodata. Dupa cum am mai spus nu-ti impartasesc punctul de vedere. De asta exista libertate in gandire.
Eu nu privesc dintr-un punct, ci dintr-o perspectiva si nici nu vorbim aceeasi limba, eu fiind ortodoxa tu liber cugetator.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2010, 02:00:07
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Eu nu privesc dintr-un punct, ci dintr-o perspectiva si nici nu vorbim aceeasi limba, eu fiind ortodoxa tu liber cugetator.
Ca nu vorbim in aceasi limba este perfect adevarat. Daca a avea o gandire ortodoxa inseamna a avea o viziune limitata asupra diferitelor chestii (scuze de termen dar e destul de tarziu si se rotesc mai incet roticelele in capul meu:), atunci ce spui este adevarat si nu sunt ortodox in gandire.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 23.02.2010 at 02:03:55.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2010, 20:32:08
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Nu e nimeni familiarizat cu problema asta?

Inseamna ca timpul dedicat informarii o sa-l dedic numai acestui subiect pentru a gasi raspunsurile mult cautate.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.02.2010, 06:40:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu cred ca este nimeni "familiarizat", Don Juan.
Masonii NU au preluat ochiul din crestinism, ci probabil este "ochiul lui Horus". Dar exista si in alte religii pagane.. este simbol mai vechi decat crestinismul.
Triunghiul masonic este uneori o piramida, alteori un triunghi (mai rar, chiar litera Y, cu aceeasi semnificatie).. din cat am inteles reprezinta atat creatorul, dar si locul in care sta creatorul (cerul).
Daca incepi sa cauti simboluri masonice, nu cred ca o scoti la capat... sunt atat de multe incat m-as mira sa le cunoasca si ei.. De la inceputurile istoriei, de la Noe incoace (da, pana si curcubeul este azi simbol masonic) isi aroga originile spirituale cam prin toate miturile pagane si au pescuit din toate multe simboluri.
S-a mai discutat pe forum:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=2365
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...chiul+triunghi
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...iunghi&page=45
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=7397
or mai fi si altele..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.02.2010, 22:24:58
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca incepi sa cauti simboluri masonice, nu cred ca o scoti la capat... sunt atat de multe incat m-as mira sa le cunoasca si ei.. De la inceputurile istoriei, de la Noe incoace (da, pana si curcubeul este azi simbol masonic) isi aroga originile spirituale cam prin toate miturile pagane si au pescuit din toate multe simboluri...
Daca crestinismul nu a preluat nici un simbol, atunci biblia inversa este simbol crestin? Daca da, ce semnificatie are. Asta vreau sa stiu.

Discutii in care nu prea s-au gasit raspunuri pentru problemele astea.
Din discutiile astea am descoperit ca mai sunt prezente in biserica si zodiacul (foto) si ochiul intern (glanda pineala).
Banuiala mea este ca aceste simboluri au fost introduse in biserica la putin timp dupa renasterea masoneriei (secolele 17-18) si rostul lor nu e unul benefic. Nu cred ca se pomeneste prin scrierile crestine de astfel de simboluri.
Attached Images
File Type: jpg zodiacortodox.jpg (27,0 KB, 20 views)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masoneria in BOR? Rotary Club alta fata a masoneriei-repostat antiecumenism Generalitati 249 29.11.2013 21:36:34
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 00:19:38
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22