Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.11.2006, 00:17:50
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Totusi exista doua carti cu acest titlu:"Urmarea lui Hristos". Una este cea catolica a lui Toma de Kemp, si care, spre mahnirea mea, am vazut-o si in librariile ortodoxe; si cealalta carte "Urmarea lui Hristos",a aparut la editura "Bunavestire", tiparita cu binecuvantarea Prea-Sfintitului Eftimie, Episcopul Romanului. Este o carte extraordinara, plina de cuvinte de folos!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2006, 00:42:45
irina_elena irina_elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Doamne-ajuta!
Asa cum numai bunul Dumnezeu le oranduieste, am avut astazi de lucru cu cartea mai sus pomenita. Si dupa mult timp in care nu am mai intrat pe forum, intru astazi si pe deasupra, la o sectie pe care nu imi amintesc sa o mai vizitat mai inainte. Lasand la o partea conexiunile, poate, prea subiective, am citit si m-am mirat, fiind o admiratoare a scriiturii. Eu am o editie al carei "Cuvant inainte" este scris de Antonie Plamadeala.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2007, 04:11:22
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Si eu am citit acesta carte,e super,insa printre lucrurile bune se strecoara si lucruri nu prea ortodoxe.E buna de citit insa trebuie sa alegem din ea numai lucrurile bune.
Aceasta carte a fost si este cartea de capatai a ordinului monahal catolic a iezuitilor.Ordin misionar supus papei ,datorita carui s-a infaptuit schisma din transilvania in care o parte din ortodocsi au fost constransi sa se uneasca cu catolicii ,si tot lor falsificarea actului unirii.
Ei isi propuneau sa treaiasca avand aceasta carte drept model de vietuire insa nu au prea reusit,incat insusi papa l-a desfiintat la un moment dat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2007, 23:11:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Exista doua variante ale acestei carti. E vorba despre o editie a lui Toma de Kempis si mai exista o editie numita si anonima scoasa de Editura Bunavestire Bacau, in cazul in care nu gresesc, cu coperta avand icoana ortodoxa a rastignirii. Cartea este un tezaur duhovnicesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.06.2007, 18:49:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cartea URMAREA LUI HRISTOSse presupune a fi scrisa de Toma de Kempfi,dar nu se stie sigur daca el a scris-o ,asa am citit prin ceva carte ,dar nu mai stiu in care. Eu am citit ambelwe carti si aceasta si Despre inselare a lui Briancininov;astfel fiind nelamurita la o spovedanie fiind sub patrafirul protului duhovnicam intrebat daca e o carte care nu tre sa o mai citesc ,tinind cont de ce scrie Briacianinov.MI-A RASPUNS CA POT SA O CITESC, CA NU E INSELAREDaca tinem cont ca sub patrafir la spovedanie prin preot vorbeste DUMNEZEU,este clar.Mentionez ca pe vremea aceea aveam un duhovnic renumit si foarte bun ,de al carui cuvint nu ma indoiesc niciodata nici acuma cind nu mai imi este duhovnic,fiind departe de zona unde locuiesc eu
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2007, 15:56:09
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim pentru sfat. Asa cum frumos spunea Iosif, un tezaur duhovnicesc:) Cartea Sf Siluan si Urmarea Lui Hristos sunt cele mai dragi inimii mele:rolleyes:
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2007, 04:45:07
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)iti recomand Arhipelagul Gulag,Pelerinul Rus,Despre mantuire(Teofan Zavoratul):)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2007, 14:38:59
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc frumos:)
Pelerinul rus, l-am citit prima data acum 9 ani. Se nascuse in mine o dorinta si o ravna extraordinara pentru rugaciunea inimii. Imi amintesc (zambind ce-i drept acum)ca imi cumparasem o traistuta in care imi pusesem Psaltirea si Pelerinul rus si asa cu trasita in spinare si cu copilasii dupa mine urcam pe un deal si citeam cu nesat. Sotul meu era mai mult plecat in aceea perioada, eu eram casnica si aveam tot timpul la dispozitie. Dar din pacate asta e doar "o etapa" a vietii mele..timpul, viata mi-a pus in spinare multe "incercari".. ravna aceea a disparut.. Acum ma regasesc mult mai mult in cartea Pr Siluan, cand inima mi-e plina de manie, de durere, de neputinta, citesc cuvintele pline de bunatate si de iubire ale sfantului..ma rusinez si plang..
Foarte mult imi place si Pr Porfirie, pr Paisie, Pr.Cleopa, Pr Arsenie, Danion Vasile. Prefer cartile "simple" fara termeni grei, am citit candva si Pr Staniloaie imi place mult dar are un mod de a se exprima cam "greu" ptr mintea mea prea putin pregatita:D. Carti sunt, Urzicuta si exemple avem ne ramane doar sa vrem sa ne schimbam viata si sa urmam Lui Hristos:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.10.2010, 22:00:54
radu_vescu radu_vescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 2
Smile

Grigorie ! sant total deacord cu tine
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.10.2010, 22:03:48
radu_vescu radu_vescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 2
Exclamation

cartea lui Toma de Kemp este o dulceata inselatoare si omoratoare de suflete
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 21:57:29
lucrarea lui Toma de Kempis: Urmarea lui Hristos NiCcoleta Despre Biserica Ortodoxa in general 10 23.06.2010 02:05:14
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 23:51:43
Urmarea lui Hristos Florin-Ionut Generalitati 29 12.11.2008 18:19:09