Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.09.2010, 23:45:48
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Adam si eva

Mai aud de la alti oameni ca ne tragem din maimuta
ma fac s arad cum pot s acreada as aceva
apoi inseamna ca dumneeu a facut maimutele si apoi noi
asta insemna ca barbatul treb sa se impreuneze cu maimuta femela
iti dai sema
de asta a dat dumnezeu femeia pt barbat pt a se inmulti si a face copii
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.09.2010, 17:41:46
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Credinta mea nu are o denumire. Ea contine elemente creationiste si nuante evolutioniste.
Creatia raselor nu poate fi exclusiv creationista ca nu are logica temporala lineara, asa cum nici prin evolutie nu se poate explica din cauza verigilor lipsa.

Deci ADEVARUL este distribuit SI IN ACEST CAZ in toate sistemele de credinta El neapartinind nici creationismului divin si nici evolutionismului............la fel cum ADEVARUL DIVIN nu apartine sub nici o forma numai Ortodocsilor ci este facut particele si dat intregului neam omenesc prin diversitatea religioasa, rasiala si culturala.

De aceea trebuie sa respectam orice forma de manifestare religioasa deoarece SI EI AU PARTICELE DE ADEVAR, infestate de neadevaruri asa cum si ortodoxia are particele de adevar infestate de inchipuiri si imaginatie omeneasca.

ADEVARUL trebuie CULES si pus cap la cap ca un puzzle, ....DIN TOATA LUMEA!

Nu, noi suntem cei mai cu mot si restul lumi sunt niste retardati asa cum ne tot imaginam.
andrei,eu respect persoana dar nu sunt obligat sa-i urmez credinta.
am inteles opinia ta,iar daca sufera modificari atunci numai tu esti cel ce le face atunci cand sufletul tau v-a fi convins.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.09.2010, 23:02:53
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu exista rase umane.Sunt doar adaptari la mediu si incrucisari ale populatiilor cu aceleasi trasaturi.Genetic semanam in proportie de 99,99%, toti de la caucazieni la pigmei.Mai nou stiinta a dovedit ca ne tragem intr-adevar din Adam si Eva...cum de au stiut cei care au scris biblia?Un lucru aflat tocmai in anii 2000?Genetic ne tragem dintr-un singur barbat si o singura femeie..toti..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.09.2010, 23:31:27
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
andrei,eu respect persoana dar nu sunt obligat sa-i urmez credinta.
am inteles opinia ta,iar daca sufera modificari atunci numai tu esti cel ce le face atunci cand sufletul tau v-a fi convins.
Foarte bine ai spus!

Andrei este liber sa creada ce doreste. Noi suntem datori sa-i spunem cum vedem noi lucrurile astfel incat sa ne impartasim credinta asa cum se cuvine.

Legat de "aterizare", eu cred ca Raiul in care a fost Adam, pana la caderea in pacat, a fost pe Pamant si nu a fost necesara nici o "aterizare" cu cei doi pacatosi atunci cand au fost izgoniti din Rai. (Facerea -Cap 2,3).
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.09.2010, 02:21:51
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Problema în clasificarea raselor este faptul ca variabilitatea în cadrul grupului este mai mare decât cea din grupuri.Asta deoarece variația individuala s-a acumulat în perioade foarte lungi,pentru ca majoritatea polimorfismelor observate de noi sunt înaintea separării oamenilor pe continente.
Dintotdeauna a contat individul și nu grupul și întotdeauna contează diferențele dintre indivizi.
Lumea nu se împarte în găini și pisici asa cum nu toate lucrurile nu sunt negre,nici toate albe.
Teste s-au făcut și pe insecte și gândiți-va bine ca dacă unele caractere structurale variază pana la 1 200% variația la oameni în caracterul morfologic și fiziologic fundamental valorează 12 000%.
Cum ii putem cataloga pe negri drept nelegiuiți și pe albi drept inteligenți dacă alb-negru tine de spectru continuu și nici de cum de o compartimentare?
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva calatorul Generalitati 13 02.01.2013 00:18:39
Adam si Eva... Thor01 Generalitati 286 03.08.2011 09:47:12
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
Adam Mihai-g Din Vechiul Testament 78 08.07.2008 14:21:06