Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.08.2012, 14:23:21
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cred ca te referi la coreeanca de la scrima. Se defectase cronometrul si ea a iesit in pierdere, desi avea sanse la bronz. Si a stat muulte minute pe plansa, plangand. Acum si adversara ei, daca era de la inceput fair play, putea sa ramana si ea pe plansa, alaturi de cealalta. I-au dat o medalie speciala de consolare...
Parca era altceva, nu scrima , in fine nu mai conteaza, m-am gandit asa? cati dintre noi ar face asa ceva? ffff putini
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.08.2012, 14:28:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Parca era altceva, nu scrima , in fine nu mai conteaza, m-am gandit asa? cati dintre noi ar face asa ceva? ffff putini
Da, da, sincer, eu m-am regasit in atitudinea rusoaicelor, care merg la biserica si se roaga, iar apoi, cand e sa ia medalie de argint, plang si sunt mahnite ca de ce nu au luat ele aurul...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.08.2012, 14:35:32
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
da, da, sincer, eu m-am regasit in atitudinea rusoaicelor, care merg la biserica si se roaga, iar apoi, cand e sa ia medalie de argint, plang si sunt mahnite ca de ce nu au luat ele aurul...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.08.2012, 16:50:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si eu am oarece probleme cu sportul de performanta.
Legat de olimpiada am avut ocazia sa aflu (de pe net si de la TV) unele lucruri
frumoase, altele mai putin frumoase.

Spiritul olimpic este ceva frumos, deosebit. Dar mi se pare ca ramane la vorbe.
"Nu e totul sa castigi, totul este sa participi". Si atunci de ce atata incrancenare pentru o medalie? Si de ce nu primesc ceva (moral) si cei care pierd?
La gimnastica mi se par concursurile tot mai lipsite de omenie si mai egoiste.
Am vazut fete cu lacrimi in ochi, plangand de mi se rupea sufletul (nu stiu,
o asiatica si o rusoaica mi se pare).
S-a vazut ca a fost o presiune imensa pe fete, ca niciodata. Atatea cazaturi si rateuri! Pana si la sol! Nu este normal.
Nu mai erau zambetele acelea, bucuria pe podium. Erau toate mult prea incrancenate.
Dar mai ales ce n-am mai vazut: inainte vreme fetele erau mai unite, isi pregateau aparatul una alteia, se imbratisau, antrenorii erau cu ele, traiau,
se bucurau. Acum era totul trist, o lupta trista, singuratica.
N-am mai recunoscut spiritul de alta data.
Antrenorii (cel putin ai nostri) nu existau sufleteste.

Sportul se rezuma la medalii, la glorie, la munca aia care omoara in ultima
vreme tot mai mult si mai devreme.

Mi-a placut o situatie f.mult: o poloneza care a dorit (si reusit) sa castige medalii ca sa le vanda la licitatie in folosul unei copile bolnave din vecini ( o
fetita a unei vecine care suferea de mucoviscidioza).

Mi-a placut si faptul ca 2-3 femei musulmane au putut sa participe la curse, cu simbolul religiei lor (basma, imbracate complet), si au fost
aplaudate de intreg stadionul. Cerintele mi s-au parut exagerate, dar asa
cum au participat, ele au fost aplaudate, intelese.
Pentru ele a fost mai greu decat pentru cele care aveau iconita, sau isi faceau cruce (multi se inchinau inaintea concursului si spuneau rugaciuni).

Nu mi-a placut show-ul de la atletism si de la natatie (prea multa infumurare).

Si comentatorii: medalii, la ce mai luam medalii.

Dintr-o activitate de timp liber si pentru sanatate/voie buna, sportul a ajuns sa fie o lupta pentru perfectiune si glorie, pana la moarte.
Si nu este normal.

Iar ceea ce se intampla in alte sporturi, mai bine le-ar desfiinta, incepand cu fotbalul.

@glykys - nu este chiar asa. Este adevarat ca au toti loc sub soare, dar
sportul ca atare nu are o utilitate practica. Matematica, fizica, chimia, stiinta, literatura, aduc beneficii omenirii, fie prin descoperiri stiintifice utile, fie pentru suflet. Si le poti face o viata intreaga, profesional te poti chiar intretine cu ele.
Sportivii ce fac dupa ce se retrag? Nu toti pot deveni profesori sau antrenori. Iar unii, fara glorie si lumina rampei...chiar cad.

Arfi frumos sa vedem la TV si pe olimpicii la mate sau chimie, sa vedem emisiuni cu ei, cu concursurile lor, emisiuni de stiinta si tehnica.

Cu recompensa materiala - eu nu stiu cat castiga sportivii, in afara de anumite cateva sporturi unde sunt f.bine platiti.

Sophia,si eu gandesc la fel,numai ca ieri nu am avut chef de dezvoltat idei.
Insa ma regasesc in frazele tale.
Sa nu fim naivi si sa credem ce se spune ca este important sa participi,daca ar fi fost asa ar fi existat premii si medalii de lemn pt participare!

Iar cei care iau argint sau bronz sunt vesnic nemultumiti deci ar fi ideal sa existe doar un castigator care sa ia aur!

Nici eu nu gasesc alta utilitate reala a sporturilor,alta decat diverstismentul maselor ...iar eu am dreptul sa-mi aleg forma de divertisment care ma reprezinta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.08.2012 at 17:00:17.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.08.2012, 17:36:43
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sincer... nu v-ati simtit niciun pic mandre ca Romania a luat vreo medalie de aur??? (indiferent de cat)

Eu da.... sunt mandra ca sunt romanca
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.08.2012, 17:55:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Sincer... nu v-ati simtit niciun pic mandre ca Romania a luat vreo medalie de aur??? (indiferent de cat)

Eu da.... sunt mandra ca sunt romanca
Eu nu am o problema legata de origini,nu ma simt nici mandra nici complexata ca sunt romanca.Sunt un om ca toti altii.Nici altii nu sunt mai buni sau mai rai,pt ca s-au nascut prin alte parti;daca veti calatori mai mult veti vedea mai complex lucrurile.

Dvs de ce sunteti mandra :) ??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.08.2012, 18:04:24
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu am o problema legata de origini,nu ma simt nici mandra nici complexata ca sunt romanca.Sunt un om ca toti altii.Nici altii nu sunt mai buni sau mai rai,pt ca s-au nascut prin alte parti;daca veti calatori mai mult veti vedea mai complex lucrurile.

Dvs de ce sunteti mandra :) ??
Uite....si acum este pomenita Nadia, cine n-a auzit de ea, cand am fost in Turcia , cei de acolo cand auzeau sa suntem din ro ne spuneau, Filipescu, Popescu. Nadia etc.

Este adevarat ca avem si exemple pozitive si negative, dar de ce sa nu ne bucuram (pt pozitive ca de cele negative......nu vreau sa ma gandesc)

De ce sunt ”mandra”? ...pai cand vad un exemplu bun de un sportiv de ceva, au vazut si altii de ce suntem in stare, si suntem in stare de mai multe dar......”ie grele” ...macar..pe undeva---pe undeva suntem si noi vazuti bine, m-am saturat cand ma duc in afara si cum am deschis gura ca sunt din RO sa si fiu aratata cu degetul ca sunt tiganca, si credeti-ma sunt mai alba ca laptele, dar asta e!

Last edited by Simply_me; 13.08.2012 at 18:09:00.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.08.2012, 19:01:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Uite....si acum este pomenita Nadia, cine n-a auzit de ea, cand am fost in Turcia , cei de acolo cand auzeau sa suntem din ro ne spuneau, Filipescu, Popescu. Nadia etc.

Este adevarat ca avem si exemple pozitive si negative, dar de ce sa nu ne bucuram (pt pozitive ca de cele negative......nu vreau sa ma gandesc)

De ce sunt ”mandra”? ...pai cand vad un exemplu bun de un sportiv de ceva, au vazut si altii de ce suntem in stare, si suntem in stare de mai multe dar......”ie grele” ...macar..pe undeva---pe undeva suntem si noi vazuti bine, m-am saturat cand ma duc in afara si cum am deschis gura ca sunt din RO sa si fiu aratata cu degetul ca sunt tiganca, si credeti-ma sunt mai alba ca laptele, dar asta e!
Am inteles...resortul mandriei dvs consta in complexul ca sunteti romanca,asa ca doriti sa fiti asociata cu simboluri romanesti pozitive ca sa demonstrati contrariul celor rautacioase spuse despre dvs.
Nu iese fum fara foc,se spune...Este sanatos sa ne asumam atat aspectele negative cat si cele pozitive.Iar daca romanii au un renume prost,inseamna ca totusi unele lucruri s-au intamplat incat sa creeze un portret robot in imaginarul strainilor.

Cunosc foarte multe cazuri de romani(oameni albi)care au recurs la talharii,furturi,inselaciuni si trafic in afara granitelor tarii,deci nu putem incrimina doar tiganii pt acte ilegale.


Strainii care fac confuzii intre tigani si romani,o fac din nestiinta;eu am rabdare sa le explic ca tiganii sunt un popor nomad,care coexista in mai multe state din Europa de Est(cu diferenta ca desi si alte state se confrunta cu acest fenomen,numai Romania pare sa fie sursa majoritara de criminalitate in jur).Pana si tiganii din Ungaria,par mai cizelati,mai linistiti,invata meserii din tata in fiu.

Atat despre...suntem off topic oricum!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.08.2012, 00:00:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Arfi frumos sa vedem la TV si pe olimpicii la mate sau chimie, sa vedem emisiuni cu ei, cu concursurile lor, emisiuni de stiinta si tehnica.

Cu recompensa materiala - eu nu stiu cat castiga sportivii, in afara de anumite cateva sporturi unde sunt f.bine platiti.
Nu cred ca ar fii cea mai interesanta emisiune olimpiada internationala de mate, nici nu ai putea face chestii gen aducerea tortei. Ar fii o prostie la care nu s-ar uita nimeni. Obiectiv, pana si la snooker si la turnee de eSports e mai multa actiune(am vazut odata olimpiada de geografie.
Interesant- oarecum
as vrea sa ma uit la asta cu interes-nu)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23