Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.12.2014, 08:25:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
OK, înțeleg. Nu ar fi fost însă nimic dacă rămânea ironia. În definitiv am acceptat-o și am găsit prilejul să mai scriu ceva despre vise, dincolo de superstiție și/sau negarea lor. După cum am atras atenția și asupra modului în care Fallen se comportă de câteva luni pe forum, agitînd și batjocorind pe sub o perdea transparentă, deschizînd topice de-a valma, iscînd "dileme" care de care mai sucite. Și motivînd apoi că se plictisește. Poate sesizează, totuși, vreun admin care se ocupă cu atmosfera de pe forum că manifestarea liberă a unui inițiator de jocuri psihologice morbide nu aduce nimic constructiv pentru comunitate.
Am vazut ca ati scris si apreciez,ca si pt faptul ca ati trecut peste ironie :)

Despre Fallen,nu am crezut nicodata ca s-ar juca ci doar ca intradevar are problemele si angoasele pe care le descrie.
Nu mi-am pus nicioadata problema ca isi bate joc deschizand subiecte personale care nu ar exista...
Deci nu pot sa ma pronunt intr-o atare chestiune.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.12.2014, 09:10:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Oare ce spune preotul cand ii aduci la cunostiinta ca ai vise rele in mod repetat?
Preotul duhovnic spune sa ne spovedim cat mai des ,cel putin asa a spus parintele meu duhovnic unei persoane care avea niste cosmaruri asemanatoare care se repetau nu prea des.
Cosmaruri cu ceva urat care incerca sa il blocheze ,sa ii taie respiratia.
Ar mai fi si taina sfantului maslu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.12.2014, 09:16:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
OK, înțeleg. Nu ar fi fost însă nimic dacă rămânea ironia. În definitiv am acceptat-o și am găsit prilejul să mai scriu ceva despre vise, dincolo de superstiție și/sau negarea lor. După cum am atras atenția și asupra modului în care Fallen se comportă de câteva luni pe forum, agitînd și batjocorind pe sub o perdea transparentă, deschizînd topice de-a valma, iscînd "dileme" care de care mai sucite. Și motivînd apoi că se plictisește. Poate sesizează, totuși, vreun admin care se ocupă cu atmosfera de pe forum că manifestarea liberă a unui inițiator de jocuri psihologice morbide nu aduce nimic constructiv pentru comunitate.
Nici eu nu cred ce spuneti.Mai degraba Fallen asteapta sa se intample ceva bun in viata ei.
Ceea ce nu e simplu de vreme ce nu renunta la viata pe care o duce acum.
Ca isi schimbe viata trebuie sa se casatoreasca la biserica.
Deocamdata ea se agata de semne ,vise ,intamplari cu sau fara semnificatie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.12.2014, 09:55:04
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Sau sa renunte la a mai lupta pentru o relatie care nu o vad ca avand un viitor prea stralucit, mai ales in conditiile in care el nu vrea casatorie...
Daca ea nu face/nu vrea sa fc nimic pentru binle ei insasi, atunci degeaba se asteapta sa faca altcineva sau chiar Dumnzeu. Poate Dumnezeu i-a dat zeci de samnala de alarma si ea pur si simplu nu le-a vazut sau le-a ignorat. Cu totii facem asa ceva ce putin o data in viata.
Fallen de pedepseste pe ea insasi ignorand probabil ca, la urma, o va judeca si Dumnezeu pentru pacate...de ce sa sufere si acum si intru vesnicie, cand ar putea face ceva sa isi imbunatateasca starea, atat cea de acum, cat si cea de dupa moarte nu imi explic...


Revenind la vise, de cel putin de 4-5 ori pe an visez despre marea mea teama: visez ca vomit (da, suna haios, dar pentru mine nu e) si ma trezesc aproape de un atac de panica. Am inceput sa ma obisnuiesc si sa nu mai mai trezesc cu starile acelea de panica totala; se pare ca, incet - incet scap de aceasta teama irationala pe care o am.
De asemenea am vut la viata mea tot felul de vise; din unele m-am inspirat pentru a scrie povesti scute, din altele am invatat cate ceva; am vise care au legatura cu filmul/serialul cu care am adormit. Sincer, mie imi place sa visez, indiferent ce, esi dupa unle vise ma trezesc transpirata si speriata (de exemplu cand am visat ca m-a traznit - vis care s-a repetat de vreo 2 sau 3 ori in decursul ietii pana acum). Imi place sa visez dar nu imi place sa fiu trezita din vis de alarma :)) si nu imi place sa uit ce visez (asta se intampla deobicei cand ma trezes fortat - alarma suna, sa telefonul sau ma trezese cineva. Ah, si visul meu repetitiv (probabil si a multor alte persoane), care il am la inceputul somnului - sa zicem cam in primele 5-10 minute dupa ce adorm - cad in gol si ma trezesc brusc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.12.2014, 11:17:45
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Barbateste...

Citat:
În prealabil postat de cristinaro Vezi mesajul
Buna ziua, tocmai am descoperit site-ul dvs, am o problema de cativa ani la care nu gasesc rezolvare!Nu stiu ce trebuie sa fac...as vrea un sfat!
De cand eram mica, de pe la 10 ani, iar acum am 22, visam foarte urat,visam ca cineva alearga dupa mine, cineva ma tine de mana cand dorm si ma strange care totusi imi provoaca o frica imensa si care ma paralizeaza, nu este caldura Domnului, cred in Dumnezeu,il iubesc pe Dumnezeu.Mie frica sa dorm, mie frica de noapte...ma rog, cateodata mai merg la Biserica, stiu ca nu este suficient...La filme de groaza nu ma uit, nu pot, nu asta este cauza.
Uneori auzeam ca este la usa cineva, ma cheama afara, acum de curand am visat ca eram in pat, iar in camera a intrat o umbra, era intuneric, iar prietenul meu era langa mine, iar in vis la tras din pat, vroia sa il ia,o strigam de Fecioara Maria sa ma ajute, iar atunci mam trezit. Am fost la preotul orasului, m-am spovedit, mi-a citit, si o perioada nu mai aveam treaba, dupa care revenea.
Sunt niste chestii infricosatoare, sa simti pe cineva in pat langa tine, sa te stranga tare tare, constienta ca eram in camera, tv mergea, auzeam tot, iar EL in radea in ureche.
Doar eu stiu ce frica am, nu stiu ce sa mai fac...
Salut Cristina,
S-a mai discutat pe multe topicuri problema asta. Si eu am problema asta cu visele si am ajuns la anumite concluzii:
- odata ce iti indrepti sufletul spre Dumnezeu si incepi sa pasesti pe calea credintei, se deschid anumite "supape" in fiinta ta...incepi sa percepi lumea nevazuta si acolo demonii ne asteapta ranjind...
- eu vad acest lucru ca pe o boala, echivalent cu o boala trupeasca...asa a ales Dumnezeu sa ma intelepteasca...prin felul acesta de suferinta...trebuie sa ne ducem crucea barbateste...
- trebuie sa ramai cu picioarele pe pamant, sa nu devii "flamanda" dupa mistic..."Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut", "Nu ispiti pe Domnul Dumnezeul tau"...adica? sa nu ceri sa ti se arate lumea nevazuta, pentru a-ti confirma credinta...sa nu te fascineze aceste mici "invazii" din cealalta lume...
- mereu sa ai in minte ca diavolii nu se pot atinge de sufletul tau...rabda "spaima" si "arsura" cu incredere...nu pot decat sa urle si sa se maimutareasca...

Griji de tine,
Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.12.2014, 12:42:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Preotul duhovnic spune sa ne spovedim cat mai des ...
Ar mai fi si taina sfantului maslu.
Indiscutabil. Precum și toate celelalte - tot ce alcătuiește viața de credință, atât în planul personal al fiecăruia cât și împreună în comunitatea euharistică. Dincolo de orice îndoială că preotul spune tot ce ne este cu adevărat de folos. Dar aceasta nu exclude în nici un caz alte intervenții, specifice și necesare.
Visele urâte (coșmarurile) țin și de alte cauze care nu mai au de-a face cu viața de credință. Visele fac parte și din funcționarea biologică a omului, precum și din psihismul bazal, intim întrepătruns cu biologia noastră. Ca urmare, o tulburare a funcțiilor corpului (nu neapărat în caz de boală, ci și în perioade de creștere sau de regresie, cum e la bătrânețe) va fi corespunzător exprimată în vis, într-o formă sau alta, prilejuită de "munca visului", adică de transformările pe care psihicul nostru le realizează la întâlnirea dintre inconștient și conștiință.
De asemenea, în vis se exprimă și fenomene psihologice care iarăși nu au legătură cu viața de credință. Un copil bătut sau speriat de ceva/cineva e foarte probabil să viseze urât, iar abordarea viselor sale poate fi făcută și pe alte căi decât prin Spovedanie și Sfântul Maslu.
Trebuie așadar să facem unele distincții, impuse de natura fenomenelor și să nu luăm totul la grămadă, fără nici o deosebire.
Nici o Sfântă Taină nu poate înlocui sau rezolva, de pildă, educația precară pe care un copil o primește de la părinți sau groaza pe care un om o resimte când e terorizat de altul etc. Sunt niveluri diferite ale omenescului și cer o abordare diferențiată. Altminteri ar trebui să desființăm orice serviciu uman, orice profesie și să avem doar preoți și enoriași.
Așa cum problemele de alimentație, îmbrăcăminte, educație școlară, sănătate, construcții, conducere auto, divertisment etc., etc., etc. - nu le rezolvăm prin Sfintele Taine ci pe căile omenești cunoscute, așa și unele probleme ale vieții noastre psihice le abordăm în cadrul lor specific, pentru care există oameni pregătiți tocmai în acest sens. Nu este bine să reducem totul la un singur palier, deoarece omul funcționează la mai multe niveluri simultan, diferite ca natură, ca și calitate.
În concluzie, visele urâte pot fi împărtășite și medicului și psihologului și psihiatrului, nu numai duhovnicului. Ține de competența acestor oameni să recomande reciproc, atunci când cred de cuviință, pe unul sau altul dintre ceilalți. Așa cum se face mereu când suntem în echipă, iar nu solitari și (aparent) omnipotenți.
Din fericire de multe ori așa se și întâmplă de fapt: medicul recomandă pe psiholog, psihologul poate recomanda uneori pe psihiatru sau pe duhovnic, preotul îndrumă uneori și spre medic sau psiholog - în funcție de evaluarea pe care o face fiecare, în cadrul său de competențe specific.
Să crezi însă că tu le poți face pe toate și să ignori (desconsideri) complexitatea și diversitatea dinlăuntrul omului și din societatea umană, ce poate fi dacă nu semn de incompetență, de diletantism care, evident, nu pot aduce nici un folos omului care solicită ajutor. Între preoți și alți specialiști din diverse domenii consacrate slujirii omului e o falsă dispută/dezbinare care se cere înlocuită de duhul comunicării și al completării reciproce. Să nu neglijăm diversitatea lumii și a vieții doar pentru că există și o unitate a ei!
Eu așa cred, așa am cunoscut.

Last edited by Ioan_Cezar; 05.12.2014 at 12:55:09.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.12.2014, 13:08:44
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ah, si visul meu repetitiv (probabil si a multor alte persoane), care il am la inceputul somnului - sa zicem cam in primele 5-10 minute dupa ce adorm - cad in gol si ma trezesc brusc.
........:) De obicei acest vis exprimă încetinirea funcței cardio-vasculare, normale, la trecerea în starea de somn. Cred că Mihnea Dragomir, care e medic, poate oferi mai multe detalii.
Cât privește momentul apariției visului, permite-mi să-ți amintesc că visele apar fie la trecerea de la somn la veghe (sau invers), fie în timpul somnului paradoxal, adică între două cicluri succesive ale somnului lung, de 7-8 ore (un ciclu durează aprox. 1,5-2 ore). Visele nu apar în starea de somn profund, când omul "doarme buștean" ci atunci când somnul este superficial, adică scoarța cerebrală are un activism apropiat de cel al stării de veghe, în dinamica ei sinusoidală.
Acestea se știu din numeroasele studii efectuate în institutele care studiază somnul omenesc.
La noi în țară a funcționat unul din cele mai mari centre europene (și mondiale) de studiu al somnului și viselor - clinica de la Târgu Mureș, condusă de prof. dr. Popoviciu.

*
http://psihoshop.ro/carte.php?idb=1255
"Cartea prezinta experimente de neurofiziologie care au analizat baza fiziologica a visului, metodologia cercetarii somnului uman si diverse probleme de psihologia visului, precum continutul verbal al visului, visele si creatia artistica, visele si telepatia, visele si hipnoza, visele si memoria etc.
In plus, volumul contine un capitol dedicat patologiei visului, abordand teme precum reveria si visul hipnagogice, betia de somn, paralizia de somn, crizele de pavor nocturn, cosmarurile etc."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.12.2014, 13:14:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

De acord ,dar totusi acea persoana a scapat de cosmaruri prin spovedanie la 40 zile urmata de impartasanie.
Daca cosmarurile nu au o cauza din copilarie sau viata de zi cu zi ci sunt o stapanire demonica in timpul somnului se pot indeparta si asa.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.12.2014, 14:07:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu mă îndoiesc de astfel de situații. Am beneficiat eu însumi de ajutorul primit în Biserică și tocmai de aceea, mai ales că știu câte ceva din psihologie, nu pot să fiu de acord cu aceia care spun că de fapt, vezi Doamne, la voi totul ține de fapt de psihologie și nu e lucrarea directă a Harului etc.
Am convingerea că omul smerit care cere ajutor de la Domnul prin toate cele ale Bisericii, primește acest ajutor deîndată. Mai rămâne și de folosit acest ajutor și aici avem cu toții, cred, unele dificultăți. Dar Harul coboară și lucrează în omul din Biserică, asta o cred cu tărie.
Deci cred și eu ce spuneți, că oamenii pot beneficia de Sfintele Taine și de toate celelalte atunci când au diverse probleme, aici cazul viselor urâte.
M-aș bucura însă ca și dvs. să aveți în vedere că uneori visele urâte pot fi abordate eficient și pe alte căi, așa cum spuneam. Sunt atât de mulți oameni care au beneficiat de acest fel de sprijin, chiar printre credincioșii din Biserică, pentru a nu mai aminti pe cei din alte rânduieli...
În fine, cred că știți că Biserica noastră nu încurajează practicile de evitare a medicului sau a altor profesioniști, astfel de practici fiind specifice unor grupări religioase străine de Ortodoxie.
Probabil ați remarcat deja că Patriarhatul permite și chiar oferă, în centre arondate Bisericii, inclusiv servicii psihologice și psihiatrice. În plus, învățământul teologic de azi valorifică din plin domeniile psihologiei și ale disciplinelor conexe (Pedagogia, de pildă, ca să pomenesc doar disciplina fără de care nici un teolog nu poate preda Religia în școli; iar Pedagogia nu poate funcționa fără cunoștințe aplicative din psihologie, anume din psihologia învățării, psihologia copilului, psihologia dezvoltării, psihologia relațiilor interpersonale).
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.12.2014, 15:05:28
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
........:) De obicei acest vis exprimă încetinirea funcței cardio-vasculare, normale, la trecerea în starea de somn. Cred că Mihnea Dragomir, care e medic, poate oferi mai multe detalii.
Cât privește momentul apariției visului, permite-mi să-ți amintesc că visele apar fie la trecerea de la somn la veghe (sau invers), fie în timpul somnului paradoxal, adică între două cicluri succesive ale somnului lung, de 7-8 ore (un ciclu durează aprox. 1,5-2 ore). Visele nu apar în starea de somn profund, când omul "doarme buștean" ci atunci când somnul este superficial, adică scoarța cerebrală are un activism apropiat de cel al stării de veghe, în dinamica ei sinusoidală.
Acestea se știu din numeroasele studii efectuate în institutele care studiază somnul omenesc.
La noi în țară a funcționat unul din cele mai mari centre europene (și mondiale) de studiu al somnului și viselor - clinica de la Târgu Mureș, condusă de prof. dr. Popoviciu.

*
http://psihoshop.ro/carte.php?idb=1255
"Cartea prezinta experimente de neurofiziologie care au analizat baza fiziologica a visului, metodologia cercetarii somnului uman si diverse probleme de psihologia visului, precum continutul verbal al visului, visele si creatia artistica, visele si telepatia, visele si hipnoza, visele si memoria etc.
In plus, volumul contine un capitol dedicat patologiei visului, abordand teme precum reveria si visul hipnagogice, betia de somn, paralizia de somn, crizele de pavor nocturn, cosmarurile etc."

Stiu ca visul apare in trecerea de la veghe la somn si invers, dar spre rusinea mea, nu stiam de centrul de studiu al somnului si viselor, desi am sudiat psihologia (e drept, prea putin ceea ce tine de vise si somn) si sunt din oras (!!!)
Vesnicele vise de dimineata cand suna soneria si visez ca suna soneria si ma trezesc ca suna soneria :)) e clar ca buna ziua ca visul apare la trecerea de la somn la veghe :) la fel si vesnicele visuri in care simt ca trebuie sa merg la baie si sa trezesc sa FUG la baie :))

Call it stupid or a superstition, dar eu, cand eram ceva mai mica, cand a fost preotul cu botezul, acesta mi-a dat o crenguta de busuioc sfintit si mi-a zis sa-l tin sub perna ca o sa ma odihnesc mai bine; ei bine, pana nu am aruncat acel busuioc am avut intruna cosmaruri, noate de noapte. Pe moment nu am corelat busuiocul cu cosmarurile, dar dupa ce au trecut luni e zile in care cosmarurile nu au mai aparut (dupa e am scapat de busuioc) am inceput sa ma gandesc. Eu si in ziua de azi consider babism punerea busuiocului sub perna ca sa...si aici sunt mai multe variante. Dar mi-am pus intr-adevar intrebari dupa acea faza. Probabil subconstientul meu a lucrat anapoda in acea perioada din vreun motiv :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde