Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.12.2010, 20:37:33
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Iisus nu a invat in acei ani cum sa se roage, cum sa iubeasca aproapele; el STIA deja, pentru ca tatal lui e Dumnezeu. Iar daca pe noi nu ne-a invat sa facem minuni (asa: exercitiul 1- inmultirea painilor; repetati pana iese, la sfarsit lucrare de control: cine poate sa inmulteasca painile?") este, cel mai probabil, ca nu asta ne trebuie noua pentru mantuire, ci tocmai Golgota (litere- Golgota fiecaruia, in care ne slefuim cat putem, fiecare dupa vointa sa).
Dar pentru oamnii moderni, obisnuiti cu tot felul de lucruri spectaculoase, a face dulgherie 18 ani nu e compatibil cu Fiul Domnului! Adica- "nici macar in India nu fost? " Senzationalism de duzina.....Uitam omul simplu de la tara, care nu stia sa citeasca si pentru care s-au pictat bisericile - ca traia credinta cotidian, fara nimic extraordinar- ci pur si simplu il insotea in tot ce facea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.12.2010, 20:53:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iata ca Iisus nu a avut nevoie decat de 3 ani,pentru a arata slava lui Dumnezeu pe pamant.Nici mai multi nici mai putini.
"Ca adevar va graiesc: multi profeti si drepti au dorit sa vada ce vedeti voi si n'au vazut, si sa auda ceea ce auziti voi, si n'au auzit. "
Deci daca noua,celor pacatosi ,ni s-a dat a vedea slava lui Dumnezeu pe pamant,ceea ce celor drepti din VT nu li s-a dat,desi s-au rugat mult pt asta,sa multumim lui Dzeu ca asa a gasit cu cale sa ni se arate: Mult mai putin decat am fi vrut,mult mai mult decat am fi meritat,si exact cat a fost suficient
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.12.2010, 21:38:59
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexica Vezi mesajul
Poate cineva sa-mi spuna ce a facut de la 12 ani pana la 30 ani?
Dupa neinsemnata mea parere, Domnul Iisus a invatat "meseria" de OM,
pe care noi, din pacate, tot mai mult o uitam.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.12.2010, 22:20:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Dupa neinsemnata mea parere, Domnul Iisus a invatat "meseria" de OM,
pe care noi, din pacate, tot mai mult o uitam.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Cind ai timp poate explici ce inseamna pentru tine meseria de om ci cum vezi la Iisus ca s-a manifestat acest profesionalism omenesc.
Multumesc si scuze,
La Multi Ani!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.12.2010, 22:34:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cind ai timp poate explici ce inseamna pentru tine meseria de om ci cum vezi la Iisus ca s-a manifestat acest profesionalism omenesc.
Multumesc si scuze,
La Multi Ani!
Da, draga Andrei, pentru mine "meseria de om" inseamna sa slefuiesc
la chipul lui Dumnezeu din mine, nu sa scotocesc pana gasesc nereguli
la ceilaltii. Domnul Iisus a slefuit pana la perfectiune chipul Sau in Om,
dar i-a slefuit si pe cei ce-L urmau.
Multumesc si eu tare frumos de urare.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.12.2010, 23:17:26
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Una dintre teorii afirma ca Iisus Hristos,in perioada de care spui,ar fi facut parte din esenieni,o grupare foarte asemanatoare calugarilor din ziua de azi.
Putine amanunte gasesti pe Google.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.12.2010, 23:57:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, draga Andrei, pentru mine "meseria de om" inseamna sa slefuiesc
la chipul lui Dumnezeu din mine, nu sa scotocesc pana gasesc nereguli
la ceilaltii. Domnul Iisus a slefuit pana la perfectiune chipul Sau in Om,
dar i-a slefuit si pe cei ce-L urmau.
.
In afara de metafora cu slefuitul chipului care nu inteleg ce inseamna, nu ai exemplificat ce inseamna pentru tine sa fii om.
Daca poti lasa pentru o clipa poezia si enumera-mi si mie ce vrei sa spui, ca nu inteleg o iota.
Ce legatura are gasireaa neregulilor cu ce vorbim aici. Nu te grabi, in caz ca esti la un spritz cu prietenii:)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.12.2010, 00:06:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In afara de metafora cu slefuitul chipului care nu inteleg ce inseamna, nu ai exemplificat ce inseamna pentru tine sa fii om.
Daca poti lasa pentru o clipa poezia si enumera-mi si mie ce vrei sa spui, ca nu inteleg o iota.
Ce legatura are gasireaa neregulilor cu ce vorbim aici. Nu te grabi, in caz ca esti la un spritz cu prietenii:)
Nici mie nu mi-e foarte clar, draga Andrei, dar nu din cauza spritului, ci din
din cauza intunecimii din mintea mea. Mai caut, cand gasesc ceva bun, o sa
comunic. Deocamdata atat am reusit sa scot din ea.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.12.2010, 04:01:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Modestie

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum de pina la 30 de ani, timplar fiind si lucrind la cherestea si manufactura de mobila nu a realizat ca-i fiul lui Dumnezeu?
Se scula zi de zi, servea o cafea sau ceai, mergea la servici si venea frint de oboseala si nu stia ca poate sa nu munceasca si sa-i vina toate pe de-a gata?
Este foarte straniu!
Evident ca raspunsul standard va fi:
(spus cu voce groasa) : Nu i-a venit ceasul inca!
De ce atunci nasterea "Imparatului tuturor" s-a petrecut modest intr-un adapost de animale,in fan in loc ca acest lucru sa se petreaca intr-o camera de castel,pe un pat de aur??
"sa stea degeaba si sa-i vina toate de-a gata"=lucruri ca acestea,lipsite de fond nu-si au locul in Imparatia Cerurilor,acolo de unde venea El...Oare putem fi siguri ca toti oamenii isi aduc aminte care a fost misiunea Lui pe acest taram?sa nu uitam nici faptul ca puterile si calitatile Lui supraomenesti il puteau absolvi de orice necesitati biologice,specifice noua oamenilor,neavand nevoie de absolut nimic!


Oricum,un comentariu plin de imaginatie,in tot cazul...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.12.2010 at 04:06:23.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.12.2010, 05:55:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit simple constatari

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pentru a fi crezute CU TREZVIE crestineasca, o minune trebuie sa fie vazuta de multi, analizata, cercetata cu atentie, verificata, confirmata si mai presus de orice trebuie REPETATA!!!

In legatura cu raspunsul standard invatat de la unii preoti, ca nu ne ajuta la mintuire faptul ca nu stim unde a disparut intre 12-30ani, gresesti, la care v-a raspuns si Hermi mai sus.

Dimpotriva, tocmai ca ACEA perioada in care a practicat tot cea predicat este esentiala pentru mintuirea noastra nu drumul catre Golgota.
Noua crestinilor ne trebuie sa aflam despre cum sa invatam sa ne rugam eficient, cum sa ajungem sa iubim aproapele, cum sa formam comunitati care lucreaza impreuna independent si cu demnitate, iar astea SUNT "TEHNICI" pe care nu le inveti din modalitati de tortura romana. Asta-i o aberatie!
Nu cred ca este esentiala cantitatea perioadei de timp cat ne predica cineva ci felul original de a se face inteles prin pilde si prin exempul personal(fara a uita ca avem nevoie si de ceva IQ ca sa intelegem si sa jonglam cu notiuni abstracte).Esentialul se poate atinge si intr-o perioada scurta de timp,asa cum a fost exemplul Mariei Magdalena sau a talharilor care au fost rastigniti impreuna cu Isus.Au fost nevoie de cateva ore sau minute ca aceste personaje sa creada cu adevarat ca Isus este Fiul lui Dumnezeu!
De fapt cei care nu pricep ceva repede,se numesc in popor grei de cap ,parca...si uite ca in mod paradoxal oamenii simpli de acum 2000 de ani erau destul de inzestrati...

Dumnezeu a socotit ca suntem oameni inzestrati cu inteligenta si ca nu este necesar sa fim "dresati" in fiecare generatie asa cum procedezi cu animalele,deci putem sa o luam ca pe un compliment!

Am auzit si vazut multe persoane care se roaga pentru castig de bani,pentru succes la lotto,pentru ca X sa le iubeasca,pentru ca matusa sa le lase casa-toate sunt exemple de rugaciuni egoiste care privesc numai binele tau personal;sa inteleg ca daca aceste rugaciuni nu-si ating scopul trebuie sa-L invinuim pe Dumnezeu ca nu ne-a aratat sa ne "rugam eficient", ca rugaciunile noastre egoiste nu s-au indeplinit???
Sa-ti spun un mic secret,rugaciunile care se indeplinesc foarte repede sunt cele pe care le faci din inima pentru altii :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.12.2010 at 06:03:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 22:39:36
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
nu gasesc un raspuns piedonee Generalitati 7 11.09.2011 14:31:52
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 19:59:39
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 11:20:58