Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2015, 18:48:09
Andrei23
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Jocurile video in viata unui crestin.pro sau contra ?

Buna ziua.Sunt un membru nou al acestei comunitati si am o mica nedumerire.m-am hotarat sa postez pe acest site in asteptare de raspunsuri cat mai crestinesti si sincere posibil.am sa incep cu o mica relatare:

De cand eram mic ,ma joc pe calculator.Acesta a fost un hobby pentru mine de multa vreme -12 ani zile (acum am 17).
Inaintand in varsta ma jucam la diferite intervale.nu era o "nevoie" asa mare petru mine.ma jucam in timpul liber ,cand terminam cu temele ,sau pur si simplu cand ma plictiseam (nu interfera cu activitatile mele deloc). trebuie sa mentionez ca ,mai erau dati cand ma jucam chiar foarte mult 3-5 chiar si 7 ore.dar nu prea era cazul deoarece ma potoleam si nu s-a intamplat de multe ori in vremea respectiva(pana la 16 ani).
Pe la varsta de 16 ani am inceput sa fac mai multe astfel de exagerari .la inceput aveam motive sa le comit (mai mergeam la stomatolog si voiam sa uit de durere jucandu-ma ).

Dar dupa mi-am dat seama ca incepe sa devina o obsesie si m-am "acrit" de joc.stiam ca imi pierd vremea-cateodata deranjandu-mi astfel si activitatile uzuale.Asa ca m-am hotarat sa-mi vand consola.zis si facut.

A urmat dupa o perioada in care am ramas fara respectiva consola.Dar existau anumte perioade in care ii simteam lipsa (dupa 2 3 luni) in sensul ca ,fiind obisnuit sa ma joc nu stiam ce sa fac in timpul in care normal ma jucam.Dupa am observat ca nevoia de a ma juca crestea putin cate putin si imi doream sa imi iau alta consola (aparand altele mai noi si mai bune).

Ma gandeam ca ,avand asa mare dorinta de a ma juca si vizionand atatea clipuri pe net despre jocuri poate ar trebui sa imi iau una dar sa ma joc cumpatat.Asta am si facut ,dupa craciun.Acum avand-o ma mai joc asa pe "intervale" -cateodata stau vreo saptamana fara sa ma joc si cateodata ajung chiar si la 3-4 ore de joc.

Nedumerire mea.Credeti ca jocurile sunt nocive jucate intensiv sau sunt doar nocive ? Credeti ca este ok sa ma joc cateodata ? Avand in vedere ca sunt obisnuit cu ele de la o varsta asa frageda ,credeti ca ar trebui sa ma joc tot mai putin in fiecare zi ,pana sa nu ma mai joc de tot ? sau ar trebui sa imi vand consola si sa uit de acest "hobby" ?
Vreau sa-L am pe Dumnezeu in inima si doresc ca acest hobby sa imi distruga relatia cu El.
Astept sfaturile voastre . Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2015, 19:25:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Bine ai venit pe forum, Andrei.
Spui că vrei să-L ai pe Dumnezeu în inimă și cred că nu poate fi dorință mai bună ca aceasta. Lăsând deoparte problema jocurilor, aș vrea să te întreb ce faci pentru ca inima ta să fie locuită de Dumnezeu, ce faci pentru o bună relație cu El?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2015, 21:21:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei23 Vezi mesajul
Nedumerire mea.Credeti ca jocurile sunt nocive jucate intensiv sau sunt doar nocive ?
Salut, Andrei!
Sper să te ajute această conferință: https://www.youtube.com/watch?v=jqoKhIiuZVM
De la minutul 38:30 despre efectele jocurilor asupra sănătătii mentale. Îți recomand să asculți toată conferința.

Citat:
În prealabil postat de Andrei23 Vezi mesajul
Credeti ca este ok sa ma joc cateodata ? Avand in vedere ca sunt obisnuit cu ele de la o varsta asa frageda ,credeti ca ar trebui sa ma joc tot mai putin in fiecare zi ,pana sa nu ma mai joc de tot ? sau ar trebui sa imi vand consola si sa uit de acest "hobby" ?
Vreau sa-L am pe Dumnezeu in inima si doresc ca acest hobby sa imi distruga relatia cu El.
Ai putea să înlocuiești jocurile pe calculator cu lectura duhovnicească.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2015, 22:51:27
Andrei23
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Cristian iti multumesc foarte mult pentru interes.
Raspunzand la intrebare de obicei ma rog seara ,si cateodata imi plang pacatele in fata Lui,cerandu-I iertare.ma spovedesc o data pe an si ma confesez Lui destul de des.Il mai supar cateodata cu faptele rele .Ma gandesc la El destul de des.Mai spun cateodata rugaciuni scurte (Doamne ajuta! Doamne iarta) .

As vrea sa imbunatatesc aceasta relatie cu El si sa mostenesc imparatia cerurilor.Asta e defapt motivul.Nu as dori sa distrug aceasta relatie cu el si sa pic in capcanele vrajmasului ca stiu ca sunt prea multe in lume(nici nu se mai distinge binele de rau in ultima vreme).

IN ULTIMUL PARAGRAF AM VRUT SA SPUN *vreau sa-L am pe Dumnezeu in inima si sa NU-mi distruga relatia cu El.

Last edited by Andrei23; 17.01.2015 at 22:58:10.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2015, 23:25:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Tocmai această dorință a ta de a îmbunătăți relația cu Dumnezeu m-a făcut să mă grăbesc a-ți răspunde.
Atunci când dăm importanță unei relații îi dedicăm timp. Cu cât mai mult timp îi oferim, cu atât mai mult iubirea crește iar relația se întărește și devine mai profundă. Așadar, cine vrea să-L cunoască pe Dumnezeu și iubirea Lui se îngrijește zilnic de această relație.
Biserica, cea numită și maica noastră - pentru că ea ne naște duhovnicește - ne învață că este bine să avem o rânduială duhovnicească zilnică, așa-numita pravilă, care formează, dacă vrei, un schelet al vieții duhovnicești a fiecăruia.

Fiecare duhovnic are recomandările sale, totuși, în esență nu sunt diferite. O să-ți împărtășesc sfatul pe care părintele Galeriu îl dădea tuturor, ca normă de viață:

1. - rugăciune dimineața și seara, înainte și după fiecare masă, dar și scurte rugăciuni făcute în restul timpului, atunci când ne amintim de Dumnezeu (și Îi mulțumim, Îi cerem ajutorul);
2 - citire zilnică din cărțile sfinte (Noul Testament, scrieri duhovnicești), măcar câteva pagini;
3 - să iubiți Biserica - adică participare cu evlavie la Liturghie și la alte slujbe, cine poate;
4 - cu lumea legătură divină, nu păgână; adică să avem legături lipsite de interese necinstite, necurate, imorale cu ceilalți și să-i vedem pe toți ca pe niște frați, surori, părinți, copii; să-i privim cu dragostea lui Dumnezeu.

Dacă respectăm aceste sfaturi, ne vom apropia tot mai mult de Biserică și implicit de Hristos, precum și de frații de credință, timpul acordat lui Dumnezeu va fi tot mai mare (pentru că dragostea noastră crescândă va dori asta), iar timpul pe care acum îl irosim în diverse moduri (inclusiv jocurile pe calculator) va deveni, inevitabil, tot mai mic.

P.S. La punctul 3 aș vrea să adaug că, pe lângă participarea la slujbele Bisericii, trebuie să ne găsim și un duhovnic, la care să ne spovedim cel puțin în cele 4 mari posturi de peste an și să ne împărtășim, precum și să postim în zilele rânduite de Biserică.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2015, 12:53:05
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

M-am gandit un pic daca sa-ti raspund, dar sa stii ca da, jocurile pe calculator sunt pacatoase, pai de ce? Spui ca te-ai jucat 12 ani de zile iar acuma mai putin. Prietene tu cred ca nu stii ce inseamna dependenta ai ajuns atat de dependent, incat crezi ca pana si in doze mici ai voie sa te joci. Asa zice si un alcoolic lasa ca un pahar pe zi nu e chiar asa de rau, si se multumeste asa cu el, daca i-ai luat paharul timp de o saptamana doua incepe sa inebuneasca, in cazul tau jocurile. Si eu ma joc de la varsta de 15 ani pe calculator acuma am 22 aproape, au fost perioade cand pierdeam timpul cu orele, acuma ma joc mai putin, si stiu cat is de tentante, dar cu timpul m-am spovedit am citit articole, carti, vizionat conferinte despre tema asta, si am ajuns sa constientizez cat is de rele. Am stat si m-am gandit la cat m-au ajutat, raspunsul e deloc!, in loc sa invat pentru scoala eu spargeam fifa cu nu stiu care, in loc sa fac un sport ma jucam etc. Gandeste-te ce aplicativitate au ele in viata reala, nimic!!!! te invata fifa sa joci fotbal mai bine? te invata call of duty cum sa supravietuiesti pe timp de razboi? te invata need for speed cum sa conduci mai bine? si exemplele pot continua. Gandeste-te cat timp pretios ai pierdut cu jocurile cate ore din viata ta le-ai dedicat, ai sa ramai surprins! Si sunt atatea activitati in lumea asta pe care le poti face si iti aduc un real folos, de exemplu : sa gatesti, sa faci sport, sa inveti sa conduci o masina, sa citesti ( nu neaparat pentru scoala ), sa ajuti oamenii printr-un voluntariat, sa bla bla bla ce-ti place tie. Cred ca stiu de ce ne jucam pe calculator, pentru ca ne hraneste nevoia de competitie, actiune, aventura etc. Uite aici cateva informatii

https://www.youtube.com/watch?v=jqoKhIiuZVM

http://www.psychologies.ro/cunoaste-...ulator-1310576

http://ro.orthodoxwiki.org/DependenÈ..._pe_calculator

http://www.7est.ro/exclusiv-7est/rep...ator-generatia
-depresivilor-unul-din-cinci-adolescenti-este-dependent-de-jocurile-pe-calculator.html

http://blog.sigur.info/studiu-depend...dolescentilor/

http://www.eva.ro/horoscop/astrologi...col-56181.html


Tu mai cauta si ai sa gasesti informatii, si mai gandeste-te la un lucru, cati bani fac astia din spinarea noastra, milioane de dolari, crezi ca lor le pasa de viata ta? de creierul tau? haha gluma buna, normal ca nu
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2015, 15:09:31
Andrei23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ionut iti multumesc pentru sfat ,si nici nu stii cat apreciez sinceritatea ta.
Lucrul acesta l-am constatat si eu-pierdere de vreme,dependenta , si multe altele negative.
Trebuie sa uit complet de acest obicei prostesc.Dar trebuie sa ma intelegi si pe mine,de unde a iceput totul.Parintii mei m-au lasat sa ma joc si nu exageram cat eram mic (Doamne fi laudat ca nu stiu unde eram acum) ,stiam ca ma joc o ora pe zi si atat.Acum mare v-am spus ca au inceput exagerarile.Ori cat eram mic parca aveam mai multa minte,nu ma influentau deloc,nu faceam legaturi,nu simteam ca trebuie sa ma joc mai mult de o ora.Acum mare parca m-am prostit !

Am gresit intr-adevar ca mi-am luat din nou o consola,dar ce sa spun, mai bine acum decat niciodata sau Doamne feri in cealalta viata.

Acum nedumerirea mea este urmatoarea :ce credeti ca ar trebui sa fac cu respectiva consola pe care o detin ? sa o vand ? Nu vreau sa atraga pe altii la pierdere de timp.Dar totusi ceva constructiv ? Astept parerile voastre si va multumesc la toti pentru raspunsuri.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2015, 15:51:51
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Virtual

Salut Andrei,

O sa incep prin a rezuma cum ne invata Sfintii Parinti sa vietuim crestineste: "Mainile la munca, mintea la Dumnezeu."

Totusi iti pot povesti din ce am vazut la prietenii mei si eu fiind de o varsta apropiata de a ta.

Jocurile provoaca dependenta in 90% din cazuri. Odata ce ai luat-o la vale, e foarte probabil sa tot aluneci...de aceea intelepciunea crestina ne invata sa evitam astfel de drumuri, sa prevenim orice "alunecare" de la primii pasi.

Am prieteni care se joaca (se jucau, ca nu am mai prea tinut legatura cu ei si nu stiu acum ce fac), 16 ore pe zi. Se trezeau la 2-3 dupa-masa si se jucau pana dimineata in continuu. Se puneau la somn si o luau de la capat. Cunosc multi care s-au lasat de facultate din cauza jocurilor.

Din ce am observat jocurile on-line sunt cele mai nocive. Totusi acum inca ai mult timp liber si nu cred ca e rau sa mai ai si relaxarea asta. Mie mi-au placut jocurile Mafia si GTA...dar o data la cateva luni ma joc pe calculator...

P.S: Singurul joc on-line care pot sa zic ca la un moment dat m-a prins, e Counter Strike :))

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2015, 16:07:52
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-decat sa iti pierzi timpul si energia cu jocurile pe calculator mai bine inveti niste softuri care sa te ajute la angajare...office,windows,photoshop,html,css...

-mai bine citesti,te duci pe afara si te plimbi,prin padure,practici un sport...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2015, 16:49:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-decat sa iti pierzi timpul si energia cu jocurile pe calculator mai bine inveti niste softuri care sa te ajute la angajare...office,windows,
Sa-ti treci in ziua de azi in CV ca stii sa folosesti office si windows
dovedeste anumite limite ale inteligentei.
Este ca si cum ti-ai trece in CV ca stii sa bei apa.
Reply With Quote
Răspunde