Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.09.2008, 20:03:53
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Ne lipseste un Ioan Gura de aur in zulele noastre sa mai puna la punct unele lucruri, tot Sf Ioan Gura de Aur a spus ca nu se cuvine sa se faca nuntile si botezurile cu chefuri cu lautari cu alcool si jocuri..dar cine-l mai asculta
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.10.2008, 20:40:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Mi-a povestit o ruda de-a mea de la Tulcea ca acolo in zona lor, cheltuielile pt pomenirea mortilor sunt exagerate si ea pt asi pomeni sotul in fiecare an trebuie sa faca economii din pensie pt a respecta o traditie prosteasca impusa de nush cine care nu vrea sa puna lucrurile la punct si sa faca diferenta intre milostenie si obraznicie deja
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.02.2009, 08:52:42
ava_lion ava_lion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 1
Exclamation traditii? obiceiuri?

Salutare sau mai bine Doamne ajuta!
E foarte interesant sa descoperi traditii frumoase si vechi in diferite locuri din tara sau din strainatate si sa te bucuri cu multa mirare uneori cum erau sau ce faceau stramosii nostri. Deasemeni e f interesant ca acele traditii sau pastrat ca fiind bune.
Pe de alta parte sunt unele obiceiuri care dintr-un motiv sau altul au fost impuse sau asezate de Biserica sau de preoti sau de lume dar care , intradevar sunt rele.
Sa nu se faca confuzie intre traditii care sunt frumoase si obiceiuri care unele pot fi pastrate iar altele tre sa fii scoase.
Pe de alta parte slujba inmormantarii e aceeasi pentru ca e o singura carte de slujba iar celelalte randuieli difera de la zi la locul unde se desfasoara aceasta.
Sa retineti:
1. Mortul nu ramane neingropat niciodata
2. Trupul mai devreme sau mai tarziu devine din ce a fost luat pamant
3. Sufletul o data iesit din trup nu mai vrea sa intre inapoi(decat daca e prea speriat de locul unde e trimis) si , de altfel, nu se mai poate(decat prin mare mila divina, iar acestea sunt fffff rare cazuri)
4. "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui, iar toate celelalte vi se vor adauga".


iertati-ma si Domnul sa va binecuvinteze
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.02.2009, 10:05:02
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt intru totul de acord cu danyel, care foarte bine a semnalat fatarnicia unora, care fac spume la gura cand vine vorba de cea mai mica modificare canonica a invataturilor bisericesti, insa nu iau nici un fel de atitudine fata de obiceiurile pagane ce au loc la inmormantari, parastase, etc.

In numele "traditiei", care nu este altceva decat o colectie de obiceiuri babesti, venite din paganism, trecute din generatie in generatie, transformate de-a lungul secolelor dupa cum a inteles urechea surda a babelor si neavand nimic crestin in ele, se respecta tot felul de reguli stupide.

Mai rau, cei care nu respecta aceste "reguli" sunt vazuti rau in comunitatea din care fac parte. Si de cele mai multe ori, asa cum aceasta discutie ne-a si aratat pana acum, oamenii cedeaza presiunii colectivitatii si improvizeaza obiceiuri pagane doar "ca sa inchida gura lumii".

Ce fel de crestini sunt acestia, daca pentru ei e mai important ce spune lumea despre ei decat respectarea cuvantului lui Dumnezeu si a poruncii Bisericii de a nu se increde in supersitii si a face ritualuri paganesti?

Este EVIDENT ca aceste obiceiuri au loc sub privirea ingaduitoare a clerului.

Este EVIDENT ca in anumite zone aceste obiceiuri sunt atat de impamantenite incat a schimba ceva la ele sau a nu le respecta echivaleaza cu o autoexcludere din comunitate.

Este EVIDENT ca preotii nu fac nimic pentru a indeparta aceste SUPERSTITII PAGANE din Biserica Ortodoxa, pentru a nu "supara" oamenii si a-i indeparta (a se citi "a indeparta cotizatiile lor") de Biserica.

Este EVIDENT ca la tara, in special, oamenilor le lipseste EDUCATIA CRESTINA, pentru ca clerul nu se ocupa de acest aspect.

Este EVIDENT ca lasati de izbeliste taranii, oameni simpli dealtfel, au preluat de 2000 de ani obiceiuri de la mai toate popoarele balcanice si fara clerul care sa le spuna ce e bine si ce e rau a rezultat un amestec diform de supersitii, legende, datine pagane si crestinism.

Este EVIDENT ca pentru a masca 2000 de ani de lipsa de interes Biserica de astazi numeste acest bagaj de ritualuri pagane "traditie" si minimalizeaza necrestinatatea obiceiurilor, pentru ca unii din crestini au inceput sa-si puna intrebari.

Este trist ca voi, crestinii, nu vedeti cat de straine de crestinism sunt aceste obiceiuri, ca le lasati sa va polueze canonul.

Si inainte sa-mi spuneti ca aceste obiceiuri nu sunt chiar rele, ca nu au facut rau nimanui si ca "cinstesc traditia" sau ceva de genul asta, dati-va seama ce enormitate sunte-ti pe cale sa spuneti. Recititi pasajele din Biblie unde scrie negru pe alb ca superstitia si ocultul sunt ceva de care sa va tineti departe.

Faptul ca aceste obiceiuri se practica de atata timp, ca sunt comunitati intregi unde a nu le practica este o "infractiune", ca va dau voua pace spirituala, ca va ajuta sa treceti mai departe peste disparitia unui om etc. SUNT IRELEVANTE. SUPERSTITIILE NU AU NICI O LEGATURA CU CRESTINATATEA SI SUNT INTERZISE CLAR DE BIBLIE. Numai acest aspect ar trebui sa va infioare si sa va faca sa va caiti pentru toate prosoapele si banii pusi peste ochii mortului.

Ma simt ciudat ca agnostic sa le spun crestinilor cum sa fie crestini, insa prefer un crestin veritabil unei "babe". Nu mai gasiti scuze pentru practicarea acestor obiceiuri, ele sunt gresite din punct de vedere crestin - aproape ca se intersecteaza cu ocultismul si vrajitoria populara la un moment dat.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.02.2009, 11:49:44
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Atata timp cat te consideri a lui Hristos, , madular al Bisericii Sale, te lepezi de orice practica oricat de frumoasa ar fi si nu o folosesti in imprejurari religioase

da noi romanii avem traditii frumoase, obiceiuri, de nunta, etc, dar ceea ce se intampla la unele inmormantari e ridicol? de unde aceste practici? de unde aceste invataturi? care Sfant Sinod le-a randuit? in care canon sunt mentionate? ce se intampla fratilor? respectam canoanele si invataturile Bisericii sau pe deasupra mai adaugam si noi ceva? poi ce inseamna asta? ca mai suntem partasi dreptei credinte?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.02.2009, 15:51:52
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Imi pare rau sa o spun dar cea mai mare parte din vina o au crestinii,nu te pune nimeni pe tine sa cumperi la o inmormantare sute de prosoape si galeti sa dai la toate neamurile,sa faci niste colaci mari pe care sa-i dai tot la rude,sa dai gaina peste groapa sau sa spargi cana la iesirea mortului din casa sau zeci de coroane de flori care NU AJUTA SUFLETUL RAPOSATULUI CU NIMIC...ia mai bine sa faci o oala cu sarmale( dau un exemplu) si sa te duci la oameni care nu au deloc sau sa dai o haina unor oameni bolnavi pe care nu-i cerceteaza nimeni si mai ales sa mergi sa dai pomelnic la Sf. Liturghie..si cata bucurie o sa aiba raposatul..Nu cred ca vreun preot ar avea ceva impotriva...Si sa stiti ca raul vine de la oras catre tara nu invers...Eu va spun cazul sotului meu care a fost reclamat ptr ca a scos ,,obiceiurile din batrani" insa a reusit..dar vazand inmormantari in oras am observat ca tocmai aici se greseste cel mai mult...Eu nu vreau sa judec pe nimeni..si mai ales preotii dar noi suntem principalii vinovati ptr ca ascultam toate sfaturile rudelor care trec doar la Pasti la biserica in loc sa intrebam preotul cum e mai bine ptr sufletul adormitului nu ptr fala noastra..Iar daca preotii de mir nu va inspira incredere intrebati un preot monah..insa harul e acelasi..
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.02.2009, 16:20:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu una nu suport fanfara aia,mi se pare sinistra.Nu stiu daca tine musai de vreo traditie au ba,dar simt ca mi se intoarce stomacul pe dos cand o aud.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.02.2009, 18:14:50
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

de obicei fanfara este preferata de cetatenii rromi sau chiar de oamenii carora le-au decedat persoane necasatorite,legand taina nuntii de inmormantare,lucru care este o aberatie caci Taina Cununiei se administreaza doar celor vii,asemenea Botezului...nici pruncii nascuti morti nu se pot boteza.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.02.2009, 20:55:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu una nu suport fanfara aia,mi se pare sinistra.Nu stiu daca tine musai de vreo traditie au ba,dar simt ca mi se intoarce stomacul pe dos cand o aud.
Cred ca a devenit un moft laic. Chipurile sustin ca reusesc sa se interiorizeze pe fondul muzical funebru interpretat de fanfara. Daca nu m-a patruns slujba inmormantarii prin cantarile ei si nu m-am rugat impreuna cu intreaga comunitate prin rugaciunile Bisericii, nu stiu prin ce mai pot veni in ajutorul semenului meu. Nu cred ca inaintea lui Dumnezeu fanfara il ajuta pe cel decedat.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.02.2009, 10:20:43
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata pana unde poate merge prostul gust si "traditiile" impinse catre insuportabil. Oare ce fel de preot a acceptat sa oficieze o astfel de slujba de inmormantare? Oricum, nu ma mai mira nimic, deoarece banii cumpara orice in ziua de azi. Chiar si constiinte.

Poza 1
Poza 2
Poza 3
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 19:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 17:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 05:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09